سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

لزوم ايجاد دوستي و اتحاد ميان هنرمندان

 

گزارشي از ديدار هنرمندان با وزير ارشاد


بعضي از هنرمندان به نمايندگي از جامعه فرهنگ و هنر در فرصت كوتاهي كه در مراسم ديدار هنرمندان با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اختيارشان گذاشته شده بود مطالبات حوزه‎هاي خود را مطرح كردند و ضمن تأكيد بر دوستي و اتحاد ميان هنرمندان استفاده حداكثري از ظرفيت‎ها براي رفع مشكلات را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاري ايكنا، جمعي از هنرمندان شب پنج‌شنبه 31 مرداد، در ديدار و جلسه معارفه علي جنتي؛ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كه در تالار وحدت برگزار شد به نمايندگي از هنرمندان عرصه‌هاي گوناگون فرهنگ و هنر به بيان ديدگاه‌هاي خود و دغدغه‌هاي موجود در زمينه‎هاي تخصصي خود پرداختند.

حسين اميرخاني؛ پيشكسوت خوشنويسي و رئيس شوراي عالي خانه هنرمندان نخستين سخنران اين مراسم بود كه در ابتدا با اشاره به كلام نيكو و منطبق با ادبيات فاخر ايراني رئيس‌جمهور در طول مدت انتخابات و در جريان تحليف و دفاع از وزراي پيشنهادي خود گفت: مدتها بود كه كلامي چنين زيبنده و فاخر منطبق با ادبيات غني ايراني نشنيده بوديم كه اين خود جاي اميدواري دارد.

وي ادامه داد: تكيه كلام رئيس‌جمهور اعتدال است؛ چيزي كه در آئين اسلام و به ويژه مذهب شيعه برخاسته از كلام مولاي متقبان حضرت علي(ع) و الگو گرفته از مصحف شريف نهج‌البلاغه كه فرمود بين افراط و تفريط حد اعتدال است و اگر كسي در اين مسير حركت نكند حتي اگر زير عمامه من هم پناه گرفته باشد از من نيست، الهام گرفته شده است.

اميرخاني به درك و درايت بالاي مردم ايران اشاره كرد و گفت: يكي از ويژگي‌هاي كم نظير اين مردم وفاداري به عهد و وفايي است كه با نظام دارند؛ اهالي فرهنگ و هنر نيز از همين مردم هستند و امروزه داراي بضاعت و مزيتي در عالم فرهنگ و هنر هستيم كه بايد با اين بضاعت با مردم دنيا صحبت كنيم چرا كه دنيا تشنه فرهنگ و هنر غني ماست.

اين پيشكسوت خوشنويسي تصريح كرد: اگر نسبت به اين مزيت بزرگ حمايت خوبي صورت گيرد چون اصل قضيه را هزاران سال است كه در اختيار داريم لذا به ويژه در دوران مدرن كه تشكيلات همه چيز را معلوم مي‌كند خواهيم توانست تأثير شگرفي بر همه مردم بگذاريم كه البته بايد بگويم تشكيلات ساز و كار خوبي را نيز مي‌خواهد.

اميرخاني تأكيد كرد: براي احياي هنر ناب و اصيل ايراني كه در منطقه و جان حرف اول را مي‌زد و متأسفانه در شرايط فعلي چين، هند و اندونزي كورس رقابت را از ما ربوده ‌اند كوشش و تلاش وافري بايد صورت گيرد كه چون حيثيت ملي ما در گروي آن است لذا بايد از همه قابليت‌ ها استفاده كنيم.

وي در پايان سخنان خود گفت: به نظرم مي‌رسد كه تصدي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد دائمي باشد چرا كه اين عرصه خطير با صدها موضوع ريشه دارد آن هم با يك انتخاب سياسي 4 ساله قابل رفع و رجوع شدن نيست و كسي که در اين عرصه خوب و مناسب است بايد تا حصول نتيجه مناسب در سمتش ابقا شود.

دومين هنرمند سخنران در اين مراسم ايرج راد؛ رئيس خانه تئاتر بود كه به نمايندگي از جامعه تئاتري به طرح مسائلي پرداخت و گفت: به قول بسياري از بزرگان تئاتر از جمله عرصه‌هاي هنري است كه مظلوم واقع شده است و حتي اين مظلوميت بعضاً در جاهايي هم كه انتظار نداريم بازتاب دارد.

وي گفت: در طول برنامه‌هاي كانديداهاي محترم رياست جمهوري كه از رسانه ملي شاهد آن بود شايد بيش از سه بار به واژه تئاتر برخورد نكردم همچنانكه در برنامه هاي آقاي جنتي با وجود همه كامل و جامع بودن آن تنها يك بار اشاره به اهميت هنرهاي نمايشي شده است كه البته اگر 40 درصد اين برنامه نيز اجرايي شود حائز اهميت خواهد بود.

راد تصريح كرد: تئاتر اساس و جوهره هنرهاي نمايشي است و اگر مي خواهيم سينما و تلويزيوني در خور نظام جمهوري اسلامي ايران داشته باشيم بايد به تئاتر توجه عميقي شود هرچند كه نمي دانم چرا همواره با تئاتر اينگونه برخورد مي‌شود.

رئيس خانه تئاتر ادامه داد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي چيزي به ظرفيت‌هاي سالني تئاتر افزوده نشده است و اخيراً شاهد هستيم كه سالن‌هاي تئاتري تجهيز و احداث مي‌شوند كه اين با حجم قابل ملاحظه فعالان و فارغ التحصيلان تئاتري كه هر ساله اضافه مي‌شوند همخواني ندارد.

وي به مهجوريت تئاتر سنتي ايراني اشاره كرد و گفت: براساس يك بينش روشنفكري از 100 سال قبل كه تئاتر فرنگي وارد ايران شده است اغلب شاهد ترويج و گسترش تئاتر غربي در ايران هستيم كه البته اين خوب است اما نبايد موجب شود كه تئاتر ما براساس يك غفلت فرهنگي اعم از خيمه‌شب بازي، تخت حوضي، شبيه‌خواني و تعزيه، نقالي و پرده خواني به دست فراموشي سپرده شود.

حميدرضا نوربخش رئيس خانه موسيقي سومين سخنران اين مراسم بود كه ابتدا گفت: موسيقي از تئاتر در اين كشور مظلوم‌تر است چرا كه اگر ثمره تئاتر را از رسانه ملي مي‌بينيم؛ آلات و ادوات موسيقي حق ندارند از تلويزيون نشان داده شوند.

نوربخش گفت: ما در عرصه موسيقي بخشي را به عنوان موانع داريم و بخشي را به عنوان راهكار كه با اجرايي شدن مي‌توانيم تا حدودي مشكلات را در عرصه موسيقي مرتفع سازيم كه يكي از اين موانع نگاه سختگيرانه و ارائه نظرات كارشناسي براي صدور مجوز توليد و انتشار و تكثير آثار موسيقي است.

وي تصريح كرد: اين وضعيت حاصل نبود قانون مشخصي حتي در نهادهاي بالا‌دستي است و البته با مسئوليتي كه در كميسيون فرهنگي شورا عالي انقلاب فرهنگي دارم اين قوانين در حال تدوين شدن است اما جون فعلاً چيزي وجود ندارد لذا با تغيير ساختار مديريتي سليقه هاي فردي در اين امر حاكم است و نه قانون.

نوربخش به اقتصاد ورشكسته موسيقي اشاره كرد و گفت: 85 درصد فعالان عرصه نشر موسيقي ورشكسته‌اند و تنها عده معدودي توانسته اند خود را در اين چرخه معيوب نگاه دارند و گرنه كه همگي تغيير شغل داده‌اند و مورد ديگر درباره نبود بازار كار مطمئن براي جوانان و فارغ‌التحصيلان موسيقي است و بسياري از آنها از نظر توان و ظرفيت هنري همسنگ با پيشكسوتان هستند.

وي تأكيد كرد: خانه موسيقي با 14 هزار عضو فعال و شريف خود نيازمند رونق بخشي به وضعيت معيشتي اعضاي خود است و بحث اشتغال و تعامل بيشتر با نهادهايي همچون آموزش و پرورش مي‌طلبد كه در صورت توافق گروه‌هايي از فارغ التحصيلان موسيقي را براي آموزش به مراكز آموزشي اعزام كنيم.

نوربخش گفت: همه اين ايده آل‌ها در زمينه موسيقي منوط به تزريق و اختصاص سرمايه مناسب به اين عرصه است كه اميدواريم در دولت جديد به اين مهم توجه اصولي صورت گيرد.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمحمود دعايي، مديرمسئول روزنامه اطلاعات آخرين سخنران اين بخش بود كه البته پيش از وي رضا قدياني، رئيس اتحاديه ناشران نيز مطالبي را در مورد مشكلات حوزه نشر با وزير در ميان گذاشت.

دعايي در سخنان خود من ابراز خرسندي از اينكه در چنين مراسم شركت كرده است گفت: سابقه دوستي من با وزير به نزديك به نيم قرن بازمي‌گردد و با توجه به توان علمي و مناصبي كه ايشان دارند به هر حال تصور مي‌كنم گزينه اصلح براي تصدي اين وزارتخانه باشند.

وي گفت: البته در مورد معرفي كانديداي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي رايزني صورت گرفت و گزينه ما فرد ديگري بود اما آقاي علي جنتي بنا به تشخيص رئيس جمهور در اين اوضاع خطير گزينه مناسبتري بود كه اميدارم با درايت و كياست ايشان وضعيت فرهنگ و هنر كه مدتي است بغرنج شده بسامان شود.

دعايي با اشاره به حوزه موسيقي پس از انقلاب اسلامي گفت: در مورد پرهيز ار محرمات مسئله‌اي وجود دارد به نام تقرير معصوم(ع)و در عصر غيبت تقرير جانشين معصوم كه اگر حكم به بلامانع دادند ارتكاب به آن جايز است.

وي ادامه داد: به شخصه شاهد اجراي موسيقي شهيد مطهر در محضر امام (ره) بودم كه در آن از همه ادوات و سازهاي به روز موسيقي استفاده مي شد و ايشان كوچكترين منعي نداشند لذا از برخي تنگ نظري‌ها كه در اين زمينه وجود دارد در تعجبم و اميدوارم كه مشكلات عرصه‌هاي پر حرف و حديثي همچون موسيقي حل و فصل شود.

دعايي خطاب به وزير گفت: اين را در ذهن داشته باشيد كه اهالي فرهنگ و هنر انسان‌هاي پر احساسي هستند كه با بروز كوچكترين ناگواري رنجيده مي‌شوند اما بلافاصله با اندك نوازشي به شما روي مي‌آورند و لذا درخواست من از همه مسئولان اين است كه زمينه را براي مودت و دوستي بيشتر ميان هنرمندان فراهم كنند و با سياسي بازي فضا را مهياي بروز اختلاف و تفرقه نسازند.

 

شنبه 2 شهريور 1392 - 13:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری