چهارشنبه 25 تير 1399 - 23:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

نيما نوربخش

 

فيلمي معناگرا با مضمون «مرگ»

 

نگاهي به گروه فيلمسازي تله فيلم«قصه‌ها و واقعيت‌ها»(حجت قاسم‌زاده‌اصل) به مناسبت پخش از شبکه دوم سيما


حجت قاسم زاده اصل کارگردان فيلم هاي تلويزيوني، متولد دي ماه سال۱۳۴۶ و فارغ التحصيل رشته ادبيات دراماتيک از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران است. قاسم زاده اصل تله‌فيلم «قصه‌ها و واقعيت‌ها» را در سال 1388 کارگرداني کرده است.

قاسم زاده اصل درباره تله‌فيلم قصه‌ها و واقعيت‌ها مي گويد: «من فکر مي کنم هشداري که در فيلم ديده مي شود و گوشزد کردن اين موضوع که بي تفاوت از کنار هم نگذريم و همه ما در زندگي همديگر تأثير داريم و حتي يک بوق بي موقع يا يک ترمز بيجا ممکن است منجر به اتفاقاتي شود و هدف اين فيلم اين بوده که گوشزد کند که خيلي بايد حواس خود را جمع کنيم...»

قاسم زاده اصل در مورد فيلمبرداري سکانس پاياني و خطرناک فيلم مي گويد: «...تصويربرداري سکانس هاي پاياني با بازي مهدي هاشمي، امين زندگاني و حسين سليماني در اتوبان شهيد ياسيني با حضور نيروي انتظامي، راهنمايي و رانندگي تهران، آتش نشاني و اورژانس تهران شروع شد و امين زندگاني با حرکتي خطرناک با ماشين با شاخه آهني که از انتهاي تريلي بيرون زده بود برخورد کرد تا سکانس تصادف به صورت کاملا طبيعي با حضور خود بازيگر گرفته شود.»

قاسم‌زاده‌اصل درباره داستان اين فيلم تلويزيوني هم مي گويد: «داستان قصه‌ها و واقعيت‌ها درباره آدم‌هايي است كه قرار است نيم ساعت ديگر بميرند اما خودشان از مرگ‌شان خبر ندارند.»

مريم بوباني(بازيگر قصه‌ها و واقعيت‌ها) متولد سال ۱۳۳۲ در سنندج است. او دو سال با شرکت در کلاس‌هاي آزاد بازيگري امين تارخ (سال ١٣٧٤) بازيگري را آموخت و بازيگري در سينما را با بازي در فيلم فصل پنجم  (رفيع پيتز، 1375) و همچنين با ايفاي نقش در مهر مادري (۱۳۷۶-کمال تبريزي) (در نقشي فرعي) آغاز کرد.

بوباني سپس در فيلمهايي نظير بودن يا نبودن، عشق+2، زير پوست شهر، سگ کشي، اين جا چراغي روشن است، فرش باد، صنوبر، جايي براي زندگي، يک تکه نان، به آهستگي، سه زن، هم خانه، محيا، خاک آشنا، شبانه روز ، پاي پياده، بي خداحافظي و ... به ايفاي نقش پرداخت.

او در مجموعه هاي تلويزيوني تا رهايي، کلاه پهلوي، حيراني  و چهار سوق خاطره بازي کرده است. بوباني در مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» نقش «دلهم»، همسر «زهيربن قين» يکي از شهداي دشت کربلا را برعهده داشته است.

مريم بوباني درباره همکاري با حجت قاسم‌زاده‌اصل مي گويد: «...خوشبختانه ايشان کارگردان خوب و بسيار بااخلاقي است. بازيگر از کار کردن با او لذت مي برد.»

محمدرضالطفي در نقدي بر قصه‌ها و واقعيت‌ها مي نويسد: « قصه‌ها و واقعيت‌ها فيلمي تلويزيوني به کارگرداني حجت قاسم‌زاده اصل و تهيه‌کنندگي محمدرضا تخت‌کشيان محصول سال 1388 سيما فيلم است... داستان قصه‌ها و واقعيت‌ها درباره تصادف فردي به نام احمدي (با بازي امين زندگاني) با يک راننده کاميون حمل آهن به نام رحمت (با بازي مهدي هاشمي) است که به دنبال احضار بي‌موقع محمدي، رئيس اداره‌اش اتفاق مي‌افتد و او در اين تصادف کشته مي‌شود. در پي اين حادثه با آدم‌هايي آشنا مي‌شويم که به نوعي در اين حادثه نقش داشته‌اند.

قصه‌ها و واقعيت‌ها يکي از بهترين فيلم‌هاي تلويزيوني است که مي‌توان به آنها اشاره داشت؛ فيلمي که کاملا حرفه‌اي ساخته شده و بازيگران و تمام گروه نيز کار خود را جدي گرفته‌اند. بيراه نيست اگر بگوييم نمونه واقعي يک فيلم تلويزيوني، همين قصه‌ها و واقعيت‌هاست که چيزي کم از يک اثر سينمايي ندارد و در عين حال مي‌داند مديومش تلويزيون است.

يکي از برگ‌هاي برنده اين تله‌فيلم، شناخت ريتم تلويزيوني از سوي کارگردان و انتخاب فيلمنامه و قصه‌اي است که مخاطب خود را ساده نمي‌گيرد.

قاسم‌زاده که خود نويسندگي اين اثر را به عهده داشته با اين کار نشان داده تلقي درستي از فيلم تلويزيوني دارد، علاوه براين‌که انتخاب درست بازيگران (با حضور بازيگري مثل مهدي هاشمي) خود را در اين کار کاملا نشان مي‌دهد.»

 

عوامل فيلم تلويزيوني «قصه‌ها و واقعيت‌ها»:

نويسنده وكارگردان:حجت قاسم زاده اصل، برنامه‌ريز و دستيار اول:افشين رضائي،دستيار دوم كارگردان:الهه رحيمي، دستيار سوم: عليرضا صادقي، عكس: صبا سياپوش، منشي صحنه: فاطمه سيدي،مدير تصويربرداري:محمد ناصري، دستياران تصويربردار:فردين ناصري،امين بياباني،محمود عماد، مصطفي مدني، صدابردار: احمد اردلان، دستيار صدا: حميد شهباززاده و محمد مرتضائي، طراح صحنه و لباس: آيدين ظريف،دستياران صحنه و لباس:حامد تفرشي، وحيده حيدري، مدير توليد:سيد حسين هاديان‌فر،هماهنگي توليد:رسول ابراهيمي‌فرد، مدير تداركات:سجاد رحيمي، دستياران تداركات: يوسف آقائي، محمد ابراهيمي،حمل و نقل: سعيد لشني، طراح گريم:پروين نويدي، اجراي گريم: پگاه مهجور و سعيد موذني، روابط عمومي:افسانه فراهاني و تهيه‌كننده: محمدرضا تخت‌كشيان.

بازيگران: مهدي هاشمي، حسين سليماني، امين زندگاني، منوچهر علي‌پور، مجيد مشيري، شبنم معززي، آتنه فقيه‌نصيري، اميرحسين مدرس و مريم بوباني

خلاصه داستان: داستان قصه ها و واقعيت ها داستان تصادف فردي به نام احمدي(امين زندگاني) با يک راننده کاميون حمل آهن به نام رحمت(مهدي هاشمي) است که به دنبال احضار بي موقع محمدي(سيد مهرداد ضيايي) رئيس اداره اش اتفاق مي افتد.

 

شنبه 2 شهريور 1392 - 13:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری