يكشنبه 3 مرداد 1400 - 11:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

ترجيح مي‌دهم معلم قرآن باشم تا مدير امور قرآني

 

چند روز پيش بود که اعلام شد سال‌ها ممارستش در زمينه يادگيري، حفظ و آموزش قرآن به ثمر نشسته مادرش به آرزويش رسيده و از اين پس مي‌توان او را رسماً «استاد» صدا زد اما با اين حال معلم بودن را بر مديريت امور قرآني ارجح مي‌داند. پس از برگزاري آزمون مرحله نهايي ششمين دوره طرح اعطاي مدرک تخصصي به حافظان قرآن کريم، اسامي برگزيدگان اين مرحله از بين پنج نفري که در آن حضور داشتند اعلام شد.

از اين رو گفت‌‌وگويي داشتيم با«مجتبي بيابان‌پور» يکي دو برگزيده اين مرحله از طرح که از شهرستان آران و بيدگل در اين آزمون شرکت کرده بود و موفق به کسب مدرک تخصصي درجه يک حفظ قرآن کريم شده است.

 

لطفا خودتان را معرفي کنيد.

من محمد بيابان‌پور متولد سال 1357 از شهرستان آران و بيدگل، فارغ‌التحصيل رشته گفتار درماني در مقطع کارشناسي و همچنين علوم قرآني در مقطع کارشناسي ارشد هستم. حدود 9 سال است که ازدواج کردم و حاصل اين ازدواج يک دختر هفت ساله است.

 

هم‌اکنون مشغول چه فعاليت‌هايي هستيد؟

در مدرسه استثنايي شهرستان آران و بيدگل تدريس و همچنين در مراکز مختلف فرهنگي اين شهرستان کلاس‌هاي آموزشي قرآن برگزار مي‌کنم.

 

نظرتان درباره مدرک درجه يک حفظ قرآن چيست؟

بسيار خوشحال هستم که توانستم به اين درجه برسم البته براي اين منظور تلاش بسياري کرده بودم به طوري که در ماه‌هاي آخر زمان را ناديده مي‌گرفتم و شبانه‌روز مشغول به مطالعه کتاب‌هاي تفسير قرآن بودم.

 

به افرادي که مي‌خواهند استاد درجه يک حفظ قرآن شوند، چه توصيه‌اي داريد؟

هر فردي که بخواهد به مدرک درجه يک استاد حفظ قرآن برسد بايد حداقل 10 سال سابقه تدريس حفظ قرآن را داشته باشند. به نظر من کساني که اينچنين موقعيتي دارند بايد در آزمون‌هاي اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن شرکت کنند تا با مطالعه‌ کتاب‌هاي متعدد علاوه بر افزايش اطلاعات قرآني توانمندي‌هاي بيشتري کسب کنند. خلاصه‌برداري و وقت گذاشتن براي عمقي خواندن کتاب‌هاي قرآني که حجم بالايي دارند نقش به ‌سزايي در ماندگاري اطلاعات در حافظه افراد خواهد داشت.

 

مراحل برگزاري آزمون‌هاي تخصصي حفظ قرآن را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

تمامي مراحل آزمون‌هاي اعطاي مدرک تخصصي به حفاط قرآن کريم سنجيده و کارشناسي شده  بود. البته من طبق مصوبات اين آزمون‌ها به دليل اينکه مدرک کارشناسي ارشد علوم قرآني داشتم در مرحله اول شرکت نکرده بودم  اما به جرأت مي‌توانم بگويم که تمامي اين آزمون‌ها طبق اصول است.

مرحله دوم  آزمون‌ اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن که به صورت شفاهي برگزار شد محفوظات شرکت کنندگان از 30 جزء قرآن مورد سنجش قرار گرفت که با توکل به خداوند و پشتکار خودم توانستم در اين مرحله که براي قبولي نمره بالايي مي‌خواست موفق شوم و به مرحله سوم راه يابم.

در مرحله سوم که مربوط به مفردات قرآن کريم بود نيز توانستم نمره قبولي را کسب کنم و پس از قبولي در اين مرحله مدارکي مبني بر 10 سال سابقه تدريس حفظ قرآن ارائه دادم و پس از تحقبق، مسئولان سازمان دارالقرآن متوجه صحت سابقه‌ فعاليت‌هاي قرآني‌ام شدند و در نتيجه  توانستم در مرحله نهايي اين آزمون‌ها شرکت کنم.

در مرحله چهارم و نهايي که سؤالات به صورت تستي و تشريحي طرح شده بود حدود 6 ماه به طور پياپي 14 جلد از تفسير نمونه قرآن را مطالعه مي‌کردم چرا که منابع آزمون مرحله نهايي تفسير 15 جزء از قرآن کريم بود که به نظر من سؤالات اين مرحله خيلي سخت و کليدي طرح شده بود و چون تشريحي نيز بود به خاطر سپردن تمامي آنچه که خوانده بودم کمي مشکل بود اما با ياري خداوند و همت خودم و همچنين همکاري خانواده‌ام توانستم اين مرحله را نيز با موفقيت سپري و مدرک تخصصي استاد حفظ قرآن را اخذ کنم.

 

بعد از اخذ مدرک چه برنامه‌اي داريد؟

در شهرستان‌هاي کوچک مدرک‌هاي تخصصي کاربرد آنچناني ندارند چرا که اين مدارک بيشتر در مؤسسات بزرگ که آن هم در شهرهاي بزرگ است مورد استفاده قرار مي‌گيرد بنابراين، اين مدرک تحول چشمگيري در فعاليت‌هاي قرآني من نخواهد داشت اما سبب بالا بردن اعتماد به نفس براي تربيت فعالان قرآني مي‌شود، علاوه بر اين پشتوانه خوبي براي شاگردانم نيز خواهد بود که اميدوارم از اين پس بهتر بتوانم شاگردانم را در عمل به امور قرآني تشويق کنم.

 

آيا قصد نداريد خودتان مؤسسه‌اي قرآني تأسيس کنيد؟

من احساس مي‌کنم مدير خوبي در امور قرآني نيستم بنابراين سعي مي‌کنم مربي قرآن باشم چرا که تجربه چندين ساله من در تدريس نشان داده است که توانمندي‌هاي من در تدريس قرآن به ويژه آموزش به نوجوانان بيشتر است و در اين زمينه موفق‌تر عمل کرده‌ام، بنابراين ترجيح مي‌دهم مربي قرآن باشم نه مدير امور قرآني.

 

نظرتان درباره فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن چيست؟

در ابتدا از سازمان دارالقرآن براي برگزاري دقيق مراحل آزمون تشکر مي‌کنم البته اين تشکر به خاطر قبولي‌ام در مرحله نهايي آزمون‌هاي اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ نيست بلکه به نظر من اين سازمان نسبت به ساير مؤسسات قرآني حسن‌هاي بسياري دارد که يکي از اين مزايا اين است که تمامي عوامل اجرايي و پژوهشي آن متحصص امور قرآني هستند؛ آقاي «بحرالعلوم» فردي است که خودش توانسته مدرک درجه يک حفظ قرآن را کسب کند و آقاي «قره‌شيخلو» مدير اين سازمان از قاريان پيشکسوت است؛ بنابراين تدبير و برنامه‌ريزي‌هاي آن‌ها براي برگزاري مسابقات و آزمون‌هاي قرآني ستودني است چرا که اين افراد تجربه امور قرآني را دارند به طوري که سخت‌گيري‌ها، زمان‌بندي و منابع آزمون‌ها دقيق و سنجيده بود يعني اگر 6 ماه براي تفسير قرآن وقت مي‌دهند مشخص است که اين زمان‌بندي کارشناسي شده است.

 

چگونه وارد عرصه‌هاي قرآني و  علاقه‌مند به حفظ قرآن شديد؟

مادرم از همان زمان کودکي من جلسات قرآني در خانه برگزار مي‌کرد و پيوسته مرا در ورود به راه‌هاي قرآني تشويق مي‌کرد. من نيز علاقه بسياري به امور قرآني داشتم بنابراين در مقطع راهنمايي فعاليت‌هاي خود را با تلاوت قرآن شروع کردم و سپس به تشويق خانواده‌ام به ويژه مادرم سعي کردم قرآن را حفظ کنم. در آن زمان که من کمتر از 15 سال داشتم استادي به نام آقاي «عربي» که از کاشان به آران و بيدگل مي‌آمدند و همچنين آقاي «احمد سربند» يکي از مسئولان قرآني شهرستان آران و بيدگل مرا به حفظ قرآن ترغيب مي‌کردند و من با حمايت اين افراد توانستم قرآن را حفظ کنم.

 

شما دختري هفت ساله داريد، آيا او را براي ورود به عرصه‌هاي قرآني تشويق مي‌کنيد؟

من معتقدم حفظ تخصصي نبايد زودتر از سن 10 يا 12 سالگي شروع شود بلکه در سن کم بايد کودکان را با بازي و سرگرمي با قرآن و سوره‌هاي کوچک آشنا کرد تا بعد به روخواني و روانخواني توجه و در مقطع پنجم ابتدايي کار حفظ را آغاز کنند. به همين منظور من نيز اين روند را طي مي‌کنم و  اکنون در حال تدريس روخواني و صحيح‌خواني قرآن به دخترم هستم و زماني که آمادگي و علاقه وي را براي حفظ قرآن ببينم فعاليت‌هاي تخصصي را شروع مي‌کنم.

 

نظر همسرتان درباره فعاليت‌هاي قرآني چيست؟

همسر من در مدرسه مهد قرآن شهرستان آران و بيدگل مشغول تدزيس است. به عقيده من اگر حمايت و همکاري همسرم در خانه نبود نمي‌تواستم موفق به اخذ مدرک درجه يک حفظ قرآن کريم شوم چرا که همسرم براي من زمينه و فرصتي ايجاد کرد تا بتوانم بيشتر مطالعه کنم و با ارتقاي اطلاعاتم با آمادگي بيشتري در جلسات آزمون‌ها حاضر شوم.

 

در انتها اگر صحبتي داريد بفرماييد.

به تمامي افراد توصيه مي‌کنم که با قرآن بيشتر انس بگيرند و آموزه‌هاي آن را در زندگي خود پياده کنند و همچنين رسيدن به مرحله‌اي از موفقيت در امور قرآني را پايان راه ندانند.

 

شنبه 2 شهريور 1392 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر