جمعه 9 خرداد 1399 - 20:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

مساجد را به کانون هاي اميدآفريني تبديل کنيم

 

مسجد با وجود کارکردهاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، سياسي، تربيتي، اقتصادي و عبادي متاسفانه به خصوص در مناطق روستايي در خطر غفلت قرار دارد و از اين رو بايد مردم و مسئولان براي پويايي اين پايگاه ها چاره انديشي کنند.

مسجد مهمانخانه خدا در زمين، جايگاه نزول خيرات آسماني و تجلي گاه بهشت خدا در زمين است و چشمه زلال مبارزه بر ضد باطل در طول تاريخ از مسجد جوشيده و مسجد همواره مشعل فروزان قيام بر ضد شيطان ها و طاغوت بوده است.

آنچه از بررسي نقش مسجد در تاريخ صدر اسلام بر مي آيد جامعيت مسجد در همه زمينه هاي عبادي، سياسي، فرهنگي، آموزشي، قضايي و نظامي است.

اگر به تاريخ انقلاب هاي اسلامي بالاخص انقلاب ايران نگاه کنيم خواهيم ديد محور اصلي شکل گيري انقلاب هاي اسلامي مسجد است.

 

* مسجد پايگاه اسلام/ با مسجد طراز اسلامي فاصله داريم

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي در گفتگو با مهر، اظهارکرد: کار ويژه اي که اسلام براي مساجد مشخص کرده با آنچه ما امروز در صحنه مسجد مشاهده مي کنيم تفاوت دارد.

حجت الاسلام کاظم لطفيان با تاکيد بر اينکه در مساجد بايد نماز، دعا و ذکر و دانش رونق يابد، تصريح کرد: امروز مسجد آماده کار به صورت جامع در تمامي اين زمينه ها نيست.

وي بيان داشت: ماموريت اصلي و اصيل مسجد، آموختن توحيد و برگزاري آيين عبادي و اقامه نماز جماعت به عنوان عالي ترين نماد بندگي است.

وي گفت: بعضي از امور در صحنه مسجد نبايد انجام شود که متاسفانه امروز شاهد انجام شدن آن هستيم.

وي تصريح کرد: آبادکردن مسجد به اين است که صدا در آن بلند نشود، گفتگوهاي باطل و بيهوده در آن صورت نگيرند و از خريد و فروش در مسجد خودداري شود.

لطفيان عنوان کرد: امروز در مساجد ما مسابقه براي اين بر پا شده است که در برخي مناسبت ها بگوييم که صداي بلندگوهاي مسجد ما چقدر بلند است.

وي با بيان اينکه اذان تنها مستثني براي بلندي صدا در مسجد است؛ عنوان کرد: اذان با بالاترين ميزان صدا بايد از مسجد پخش شود و کارهاي ديگر بايد محدود شود.

وي با تاکيد بر اينکه کارهاي لغو و بيهوده نبايد در مساجد انجام شود و جامعه بايد مصداق کارهاي لغو را مشخص کند؛ گفت: خريد و فروش در مساجد صورت نگيريد که خوشبختانه اين امر در مساجد صورت نمي گيرد.

اين مسئول مسجد را پايگاه اسلام دانست و عنوان کرد: انقلاب اسلامي برآمده از مسجد است که تمثال جامع معارف الهي در روي زمين است.

وي عنوان کرد: اگر در مسجدي نداي انقلاب خاموش باشد اين مسجد ديگر مسجد نيست.

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي با تاکيد بر اينکه حق نداريم در مسجد حدود الهي را اجرا کنيم، بيان کرد: کاري که مومنين را مکدر مي کند انجام آن در مسجد ممنوع است.

لطفيان با اشاره به اينکه مسجد بايد محل حضور صديقان باشد، افزود: بايد به اين پرداخت که آيا مساجد ما محل رفت و آمد صديقان است.

 

* مساجد کانونهاي فرهنگ اسلامي / مسجد به کانون اميد آفريني تبديل شود

وي با تاکيد بر اينکه مساجد بايد کانون اصلي فرهنگ اسلامي باشند، افزود: مساجد ما متاسفانه محلي براي غم شده در صورتي که اسلام گفته است مسجد محل شادي مومن است.

اين مسئول با اشاره به اينکه مومن وقتي وارد مسجد مي شود بايد غم و غصه اش فراموش شود؛ ادامه داد: مساجد ما بايد محلي براي نشاط معنوي انسانها باشد و غصه ها را از دل بزدايد.

وي با تاکيد بر اينکه مساجد بايد کانون اميد آفريني تبديل شود؛ بيان داشت: مسجد محلي براي خلوت با خدا و دوست يابي مومنين است.

لطفيان اظهارکرد: مساجد بايد محل احياي سنت هاي الهي باشد و هر سنتي که کمرنگ مي شود در مسجد بايد آن را پرنگ تر ديد.

وي ادامه داد: مسجد بايد حالتي را در انسان به وجود آورد که انسان مسجدي از رفتن به محدوده گناه شرمسار شود.

 

* شأن مسجد رعايت نمي شود

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي اضافه کرد: هيئت امناي مساجد و اختلافاتي که بين اعضا وجود دارد، ائمه جماعات و فضاي نا مناسب در مسجد از جمله علل کم رونق شدن برخي مساجد است.

وي با بيان اينکه برخي از مساجد ما از کمبود ها رنج مي برند، عنوان کرد: فضاي نا مناسب يکي از کمبودهاي مساجد است.

وي با تأکيد بر اينکه ضرورت افزايش مساجد وجود ندارد، افزود: مسجد با کيفيت و مسجدي با کيفيت و خلوص بيشتر اثرش بيشتر است.

وي با بيان اينکه در سيستم فعلي کشور شان مسجد رعايت نمي شود؛ تصريح کرد: به عنوان مثال وقتي کانون هاي فرهنگي و هنري براي مساجد در نظر گرفته مي شود بايد همه مساجد از آن برخوردار باشند و نه فقط برخي از مساجد.

 

مردم نقش آفرين اول در صحنه مسجد باشند/ مساجد روستايي ضعيف هستتند

لطفيان با تاکيد بر اينکه مردم بايد نقش آفرين اول در صحنه مسجد باشند، اظهارداشت: امروز شاهد اين هستيم که افرادي که انگيزه براي رونق دادن به مسجد را داشته اند انگيزه از آنها گرفته شده است.

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي با اشاره به اينکه متاسفانه امروز شاهد رسيدگي به امور مساجد در شهرها بيشتر از روستاها هستيم؛ گفت: مساجد روستايي متولي ندارد و به شدت ضعيف هستند.

وي با بيان اين مطلب که هنر ما نبايد اين باشد که در يک روستا هفت مسجد داشته باشيم؛ تصريح کرد: متاسفانه امروز داريم روستاهايي که در آنها بيش از يک مسجد و حتي هفت مسجد بنا شده اند.

لطفيان با بيان اينکه هم اکنون در خراسان جنوبي دو هزار مسجد وجود دارد، بيان داشت: کيفيت در مساجد بايد مد نظر قرار گيرد و نه کميت مساجد.

وي با بيان اينکه امروز اختلاف فضاي ساختاري و فضاي فرهنگي را در مساجد داريم، عنوان کرد: توازن بين سيستم ساختاري و سيستم فرهنگي برقرار شود و دغدغه فرهنگي بايد به ارکان مسجد منتقل شود.

وي با اشاره به اينکه امام جماعت در مساجد بايد داراي استقلال باشد، افزود: امام جماعت ما نبايد دولتي باشد دولت در زمينه مساجد بايد نقش تغذيه فکري و نرم افزاري را داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه حضور دولت در عرصه مساجد در بسياري از کشورها پاسخ نداده است، تصريح کرد: مردم بايد نقش آفرين صحنه مسجد باشند.

اين مسئول فرهنگي خراسان جنوبي با اشاره به وجود 300 مبلغ در سطح استان گفت: ماهيانه 300 ميليون ريال از سوي اين سازمان براي شبکه تبليغ هزينه مي شود.

به گفته وي خراسان جنوبي به شدت با کمبود روحاني براي امر تبليغ مواجه است.

 

* مساجد منشأ بسياري از حرکات و نهضت هاي اجتماعي و سياسي

مسئول امور رسيدگي به مساجد اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي مساجد را منشا بسياري از حرکات و نهضت هاي اجتماعي سياسي در طول تاريخ عنوان کرد.

حجت الاسلام صادقي خواه ؛ با بيان اين که مساجد در اسلام منشا بسياري از تحولات اجتماعي هستند گفت: پيامبر (ص) با ساخت اولين مسجد به مسلمان و مردم جهان نشان دادند که دين اسلام يک ديني اجتماعي است و مسجد يک مکان اجتماعي و منشا تحولات و نهضت هاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي و مذهبي در طول تاريخ است.

وي با بيان اين که مساجد موجب انس بيشتر انسان ها بايکديگر مي شود؛ گفت: مسجد محل آگاهي دهي به مردم است و آنچه در طول تاريخ موجب اتحاد و مبارزه بامستکبران شده است مسجد است.

مسئول امور رسيدگي به مساجد اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي با بيان اين که هدف دشمنان انزواي انسان هاي دين مدار است گفت: مسجد مهم ترين روش مقابله با اين حربه دشمنان است چراکه مساجد بر خلاف کليسا مهم ترين عامل پوياي جامعه اسلامي و جهان اسلام هستند.

 

* وجود دو هزار مسجد در خراسان جنوبي/ برپايي نماز جماعت تنها در 550 مسجد

حجت الاسلام صادقي خواه با بيان اين که در خراسان جنوبي نزديک به دو هزار 145 مسجد با سازمان تبليغات اسلامي همکاري دارند؛ گفت: بيشتر مساجدي که در سطح استان وجود دارند فعال بوده و مردم از بيشتر آنها استفاده مي کنند.

وي عنوان کرد: از دو هزار و 150 مسجد سطح استان حدود100 مسجد به دليل مخروبه بودن قابليت برگزاري نماز جماعت را ندارند.

وي با اشاره به اينکه بسياري از مساجد استان نيز در مناطق روستايي کم جعيت وجود دارد، افزود: در اين مناطق نيز روحاني به صورت دائم نمي تواند حضور داشته باشد و به اقامه نماز جماعت اقدام کند.

مسئول امور مساجد خراسان جنوبي با تاکيد براينکه تمامي مساجدي که درخواست امام جماعت دارند، روحاني اعزام مي شود، ادامه داد: براي اقامه نمازهاي جماعت از روحانيان مستقر و طرح هجرت نيز استفاده مي شود.

وي با بيان اينکه نمازهاي جماعت در 550 مسجد سطح استان اقامه مي شود، گفت: در 391 مسجد نماز صبح جماعت نيز با حضور نمازگزاران مومن و خداجو برپا مي شود.

وي ادامه داد: برگزار ي مراسم نماز جماعت، برگزاري دوره هاي قرآني ، برگزاري دعاي توسل،برگزاري دعاي کميل و برنامه هاي مناسبتي از مهم ترين برنامه هايي است که در مساجد خراسان جنوبي در ايام مختلف سال برگزار مي شود.

مسئول امور رسيدگي به مساجد اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي يادآورشد: همزمان با روز جهاني مساجد علاوه بر برنامه هايي که به صورت خود جوش در مساجد برگزارخواهد شد تمامي روحانيون اعزامي و روحانيون بومي در خصوص نامگذاري روز جهاني مساجد و جايگاه مساجد در تربيت اجتماعي و شخصي افراد سخنراني خواهند کرد.

 

* سهم مرکز رسيدگي به امور مساجد از اعتبارات دولتي صفر است

مساجد مهمترين و اصلي‌ ترين پايگاه دين، معنويت و اخلاق هستند و داراي شبکه عظيمي از اجتماعات مؤمن و اهل ايمانند و از اهميت بسيار تعيين کننده ‌اي در جهان اسلام برخوردارند.

اين سنگر بزرگ مسلمانان علاوه بر ايفاي کارکردهاي تبليغي، تربيتي و عبادي، محل رجوع مردم به ويژه جوانان است از اينرو بايد از اين ظرفيت با ارائه برنامه ‌هاي مناسب نسبت به جذب جوانان اقدام کرد.

مسئول مرکز رسيدگي به امور مساجد خراسان جنوبي با تاکيد بر اينکه در يک سال گذشته هيچ اعتبار دولتي به اين مرکز اختصاص نيافت،گفت: يک هزار و ۴۶۷ مسجد در استان وجود دارد.

حجت الاسلام محمد باقري کوشه از وجود يک هزار مسجد شناسنامه دار در استان خبر داده است و مي گويد: شهر بيرجند با 55 مسجد بيشترين تعداد مسجد را دارد.

به گفته وي براساس سرشماري نفوس و مسکن سال 90 ؛ يک هزار و 297 مسجد روستايي و 170 مسجد شهري در خراسان جنوبي وجود دارد.

مسئول مرکز رسيدگي به امور مساجد خراسان جنوبي گفت: در حال حاضر تنها يک هزار مسجد شهري و روستايي داراي شناسنامه هستند.

وي عنوان کرد: بر اساس آماري که اين مرکز دارد 424 مسجد امام جماعت دارد و 576 مسجد نيز فاقد امام جماعت است.

امروز متأسفانه مساجد ما پويا و زنده نيستند آن گونه که بايد رونق ندارند نماز جماعتي خوانده مي شود و اگر مجالي باشد صفحه اي قرآن و شايد هم چند شبي روضه خواني که عده اي بر سر عادت، برخي از روي ريا، عده اي به خاطر رودربايستي و عده اي هم از روي ارادت به افرادي خاص و البته خيلي ها هم از روي اخلاص در مسجد حاضر مي شوند.

واقعيت موجود اين است که پويايي مساجد ما کم است و در رأس آن مديريت جامع فرهنگي وجود ندارد و هيئت هاي امناي مساجد صرفا هزينه ها و برقراري نماز جماعت و روضه خواني ها را مديريت مي کنند و کمتر پيش مي آيد که کار فرهنگي يا سياسي اجتماعي انجام شود و توجه ويژه به خانواده ها به خصوص نوجوانان وجود ندارد، جوان ها کمتر به مساجد مي آيند کمتر در پاي منبرها مي نشينند و در مجموع اينکه محور بودن مسجد کمتر شده و فعاليت هاي زيادي که انتظار مي رود در مساجد شکل بگيرد فراموش شده است.

نکته آخر که بايد گوشزد کنيم اين است که چرا نبايد مديريت مساجد به جوان تر ها سپرده شود و چرا کارهاي مهم به عهده جوان ها گذاشته نمي شود. نمونه هاي زيادي وجود دارد در مساجدي که عده اي جوان وارد گود شده اند تا در حال و هواي مسجد محله خود تغييري ايجاد کنند اما با مقاومت شديد قديمي ها و حتي پرخاشگري عده اي روبرو شده اند.

 

چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 13:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری