دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تلاش براي حفظ ارزش‌هاي دفاع مقدس

 

گزارشي از مراسم افتتاحيه جشنواره «موسيقي مقاومت»

معاون امور هنري وزارت ارشاد در مراسم افتتاحيه جشنواره «موسيقي مقاومت» گفت: «موسيقي مقاومت» نوعي از موسيقي است كه براي نسل جوان ما ايجاد شوق و انرژي مي‌كند و براي نسل گذشته هم يادآور خاطرات بسيار است و اين موسيقي تلاشي است براي حفظ ارزش‌هاي دوره دفاع مقدس.

به گزارش خبرگزاري ايكنا به نقل از ستاد خبري جشنواره «موسيقي مقاومت»، سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه پنجمين جشنواره موسيقي مقاومت كه در صحن حرم مطهر بنيانگذار انقلاب اسلامي برگزار شد با ابراز خوشحالي از اينكه اين جشنواره در چنين مكان مقدسي افتتاح مي‌شود، نامه‌اي خطاب به امام خميني(ره) قرائت كرد.

در بخشي از متن اين نامه آمده است: اماما، مقتداي عشق، والا قله اسطوره‌هاي پايداري، استواري، اي تو تنديس غرور و عزت اسلام؛ سلام جمع ما بر تو، درود اين هنرمندان پاك و بي‌ريا، بي‌ادعا، بر تو! اماما؛ بياد داريم چون سرود شهيد مطهر علامه مطهري در پيشگاهتان اجرا شد، تنها اشك‌هاي غمّازتان از ناز رازتان سخن نگفت بلكه زبانتان نيز به تأييد گرهي را گشود كه كس را ياراي بازكردن آن نبود؛ و فرموديد: اين زيباترين و بهترين موسيقي است كه تا الان شنيده‌ام و به همين صورت هم ادامه دهيد، شما را حمايت مي‌كنيم.

در ادامه اين نامه آمده است: امروز به تأييد همان حمايت، اين جماعت با ره توشه شوق ديدار و دلواژه مقاومت، سرود ارادت را در اين ساحت، طنين‌انداز گوش عالميان مي‌نمايند. اماما اين نمايش مهارت نيست، اين نيايش زيارت است! روح خدا! اين نواي اشارت نيست، اين دعاي زيارت است! اماما فرزندانتان طليعه همايش نواي مقاومت را از نور بي افول ذريه رسول طلب مي‌كنند. مطلع غزل و بدايت اين حكايت، همان حمايت و عنايت است و قول اين جماعت در اين ساحتِ آيت سيادت، قدم برداشتن در مسير سعادت است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از اين نامه عنوان كرده است: آنان كه از مقاومت مي‌خوانند به غيرت مداومت پايبندند وگرنه نوايي كه از دل برنيايد كجا راه بر دلي بگشايد. چوبي خشك و پوستي خشك و سيمي بي‌انعطاف، اينهمه نرمش و طراوت را بي عشق خلق نمي‌كند. عشق به خوبيها، ضمير اين حضور را به مرجع منظور رسانده است و هنرمندان و خنياگران، رود سرود را به درياي الهام كشانده‌اند.

در پايان اين نامه مي‌خوانيم: ترا اي آيت خوبي چنان باران، به دشت سينه دعوت مي‌كنيم اكنون، كه شايد سبزتر گرديم و در باغ نگاه ما، برويد لاله تا دشمن اگر شد خيره در چشمانمان، غير از شهادت، جز شهامت، هيچ مفهومي نيابد اندر آن، آمين اي ياران! شما اي نسل باران چون خميني جاودان مانيد!

پس از قرائت اين نامه، مسئولان و هنرمندان با اداي شاخه گل به حرم مطهر امام‌خميني(ره) بار ديگر با آرمان‌هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران تجديد بيعت كردند و پس از آن، بر سر مزار شهداي هنرمند حاضر شدند و با تقديم شاخه گل بر مزار آنان، ياد آنان را گرامي داشتند.

برنامه بعدي مراسم افتتاحيه پنجمين جشنواره «موسيقي مقاومت»، اجراي «سرود مقاومت» با شعر عبدالجبار كاكايي و آهنگسازي شهروز حقي توسط گروه اجرا شد.

در ادامه اين مراسم، حميد شاه‌آبادي معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ابراز كرد: در اين دوره براي نخستين شاهد حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بوديم و اميدواريم اين دوره نسبت به دوره‌هاي ديگر، متفاوت و بسيار پررنگ و پرانرژي‌تر برگزار شود و از جمله نشانه‌هاي اين متفاوت ‌بودن اجراي گروه سرود نوجوان بود كه دو قطعه بسيار زيبا را با مضمون مقاومت در مزار شهيدان عرصه اجرا كردند. با شنيدن اين سرود احساس غرور ملي به ما دست مي‌دهد.

وي افزود: «موسيقي مقاومت» اساساً نوعي از موسيقي است كه براي نسل جوان ما شوق و انرژي مي‌كند و براي نسل گذشته هم يادآور خاطرات بسيار است و اين موسيقي تلاشي است براي حفظ ارزش‌هاي دوره دفاع مقدس.

معاون امور هنري وزارت ارشاد با ابراز اميدواري از اينكه اهالي موسيقي كشور تلاش بيشتري در عرصه موسيقي كشور داشته باشند، بيان كرد: اميدواريم اين نوع موسيقي كمرنگ نشود و اين جشنواره در دوره‌هاي بعد با قدرت به كار خود ادامه دهد.

شاه‌آبادي همچنين ابراز كرد: دائمي شدن شوراي سياستگذاري و دبيرخانه اين جشنواره پايه‌گذار اقدامي است كه در دولت دهم انجام شده است و اميدواريم در دولت يازدهم نيز اين عرصه و اين كار ادامه داشته باشد.

شاه‌آبادي در ادامه خطاب به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در دوره مديريت شما به بخش‌هايي از موسيقي توجه شد كه مهجور مانده بودند و اميدواريم اين راه و اين روند همچنان در دولت يازدهم ادامه يابد و در سال‌هاي بعد اين جشنواره در همين فضا و با اجراي گروه‌هاي سرودها افتتاح شود.

وي درباره روند بين‌المللي شدن جشنواره «موسيقي مقاومت» اظهار كرد: اين كار با سرمايه‌گذاري بيشتر و دعوت از كشورهاي ديگر اين جشنواره مي‌تواند در دوره‌هاي بعد به صورت بين‌المللي برگزار شود.

 

دوشنبه 28 مرداد 1392 - 8:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری