شنبه 10 خرداد 1399 - 20:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

آثاري مزين به نام مقدس حضرت محمد(ص)

 

گزارشي از دومين نشست خبري جشنواره بين‌المللي پيامبر اكرم(ص)


دومين نشست خبري جشنواره بين‌المللي پيامبر اكرم(ص) با موضوع طراحي نشانه‌نوشته محمد رسول‌الله، پيش از ظهر روز چهارشنبه 23 مرداد با حضور مجيد مجيدي؛ كارگردان سينما و ابراهيم حقيقي؛ گرافيست در سالن فريدون ناصري خانه هنرمندان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري ايکنا در ابتداي اين نشست مجيد مجيدي، كارگردان فيلم سينمايي«محمد(ص)» گفت: به دليل اهميت موضوعي كه اين فيلم دارد و با توجه به حساسيت‌هاي موجود طي ساليان اخير كه در پي هجمه به اسلام و اهانت به ساحت مقدس پيامبر اسلام به وجود آمد لذا تصميم بر آن گرفته شد تا براي طراحي لوگو و نشانه‌نوشته اين فيلم مسابقه‌اي ترتيب داده شود كه در آن همه هنرمندان جهان اسلام با خلق آثاري مزين به نام مقدس حضرت محمد(ص) ارادت خود را به ساحت مقدس آن بزرگوار عرضه كنند.

وي گفت: اين مسابقه با حمايت و همكاري سازمان زيباسازي شهرداري تهران برگزار مي‌شود و كاري تخصصي و بديع در زمينه طراحي نام‌نوشته حضرت محمد(ص) است كه احتمالاً در عنوان‌بندي اثر سينمايي توليد شده نيز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مجيدي گفت: ساير آثار ارسالي به دبيرخانه اين مسابقه نيز در قالب نمايشگاهي در معرض ديد عموم علاقه‌مندان قرار خواهند گرفت و براساس توافقي كه با دوستان در شهرداري تهران صورت گرفته است اين مسابقه در سال‌هاي آينده در گستره وسيع‌تري همه رشته‌هاي حوزه هنرهاي تجسمي را در برخواهد گرفت تا به اين وسيله بتواند حركت و موجي نو با استفاده از زبان هنر براي مقابله با هتاكي‌هاي به عمل آمده به وجود آيد.

اين فيلمساز در مورد اينكه با توجه به اينكه صاحب اين فيلم خود اوست و ممكن است اثر برگزيده اين مسابقه از سوي هيئت داوران مطابق سليقه وي براي استفاده در عنوان‌بندي فيلم نباشد، تصريح كرد: با دوستان داور و مسئول برگزاري اين مسابقه از همان ابتدا در مورد اين موضوع به توافق رسيده‌ايم و ممكن است آنچه كه آنها انتخاب مي‌كنند مورد پذيرش من از نقطه نظر هنري و با توجه به مختصات و ويژگي‌هاي اين اثر سينمايي نباشد.

وي ادامه داد: به هر حال برگزيده و يا برگزيدگان اين مسابقه به شكل مستقل داراي ويژگي‌هاي هنري خاص خود هستند كه مورد توجه داوران قرار گرفته‌اند و اين مسئله هيچ چيزي از ارزش‌هاي آنها كم نخواهد كرد و البته با قول مساعدي كه دوستان در سازمان زيباسازي شهرداري تهران در زمينه جايزه اين مسابقه داده‌اند لذا تا اندازه‌اي با اهداي اين جوايز دوستان هنرمند برگزيده مزد زحمات خود را خواهند گرفت.

كارگردان فيلم سينمايي «بيدمجنون» تأكيد كرد: اين فيلم در طول مدت پژوهش و ساخت مورد بي‌مهري و كم لطفي دوستان در داخل و البته منتقدان مغرضي در خارج از كشور قرار گرفت كه نشان از كج‌فهمي ايشان دارد و بايد بگويم كه تنها هدف از توليد اين فيلم قرائتي جديد در مورد مقطعي حساس از زندگي حضرت محمد(ص) است كه در فضايي كاملاً شفاف و با استناد به اسناد معتبر تاريخ اسلام و مورخان نگارش و به تصوير كشيده شده است.

وي در پايان گفت: اميدوارم با انتخاب اثر برگزيده اين مسابقه و استفاده آن در عنوانبندي اين فيلم، پرداختي هنري در‌خور شأن پيامبر اسلام داشته باشيم و اثري كاملاً ايراني و اسلامي را به جهانيان عرضه نماييم و به اين وسيله تا اندازه‌اي دين خود را به اسلام و شريعت محمدرسول‌الله ادا نماييم.

سخنران دوم اين نشست ابراهيم حقيقي؛ طراح و گرفيست پيشكسوت بود كه در سخناني گفت: پروژه محمد(ص) به لحاظ محتوا به عنوان يكي از آثار فاخر سينمايي كشور بعد از انقلاب اسلامي محسوب مي‌شود و جا دارد كه رفتاري درخور نيز با آن بشود.

وي گفت: البته در سينماي حرفه‌اي و در مورد نام‌نوشته و طراحي تيتراژ يك فيلم از اساتيد و بزرگان اهل فن استفاده مي‌شود و حتي ديده شده است كه براي عنوان‌بندي يك فيلم فونت و قلم خاصي طراحي مي‌شود اما در مورد اين پروژه عظيم سينمايي و مردمي تصميم گرفته شد تا با همكاري سازمان زيباسازي شهرداري تهران نام‌نوشته اين فيلم به مسابقه گذاشته شود و با انتشار فراخواني از همه هنرمندان داخلي و خارجي براي شركت در اين مسابقه دعوت به عمل آيد.

حقيقي گفت: به اين منظور از همه بضاعت موجود در ايجاد ارتباط با نهادهاي فرهنگي و هنري در سراسر دنيا استفاده كرديم و فراخوان اين مسابقه از سوي رايزني فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف منتشر شد كه البته لزوم شركت در اين مسابقه براي يك هنرمند آگاهي نسبت به حروف فارسي و عربي و لاتين و همچنين مسلمان بودن و يا آگاهي از دين و شريعت اسلام است.

وي تصريح كرد: به همين دليل از همان ابتدا نسبت به اينكه با آمار قابل توجهي در زمينه ارسال آثار مواجه شويم توقع زيادي نداشتيم چرا كه تجربه نشان داده است كه اگر اين مسابقه مسابقه طراحي پوستر بود آمار بيشتري در آن شركت مي‌كردند اما در مورد نام‌نوشته معمولاً استقبال آنچنان كه بايد و شايد نيست و در مجموع 635 نفر با 144 اثر تاكنون در اين مسابقه نام‌نويسي كردند كه البته مهلت فراخوان اين مسابقه تا 16 شهريور و شروع داوري آثار همچنان به قوت خويش باقي است.

طراح تيتراژ مجموعه تلويزيوني «مدار صفر درجه» گفت: اينكه آيا فونت طراحي شده براي اين مسابقه كه در صورت موافقت كارگردان فيلم در تيتراژ فيلم «محمد (ص)» استفاده خواهد شد بر ساير عناوين و اعلام اسامي اين فيلم نيز تأثير خواهد گذاشت يا خير بايد بگويم كه اين مسئله بستگي به آثار ارسالي و اينكه آيا آنها قابليت تبديل شدن به قلم را داشته باشند دارد.

وي گفت: هيئت داوراني متشكل از اينجانب، جليل رسولي، صداقت جباري، حبيب‌الله صادقي، مسعود نجابتي، مصطفي گودرزي به همراه دو داور خارجي يكي صادق قره‌مصطفي از تركيه و مأمون سكال از آمريكا كار قضاوت آثار ارسالي به اين مسابقه را انجام خواهند داد.

طراح تيتراژ مجموعه تلويزيوني «كلاه پهلوي» ادامه داد: بناست از سه نام نوشته برگزيده در اين مسابقه تقدير شود اما ممكن است بنا به تشخيص هيئت داوران آثار تقديري و تشويقي بيشتري داشته باشيم كه نمايشگاهي از آثار آنها در افتتاحيه نمايشگاه كه 24 مهر در برج ميلاد برگزار مي‌شود به نمايش درآمده و در ادامه موزه امام علي(ع) ميزبان آثار اين هنرمندان است كه در معرض ديد عموم علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وي گفت: احتمال برپايي نمايشگاهي در خارج از كشور وجود دارد و همچنين با توافقي كه با سازمان زيباسازي شهرداري تهران كرده‌ايم در سالهاي بعد اين مسابقه در رشته‌هاي بيشتري از هنرهاي تجسمي برگزار خواهد شد كه موارد استفاده آنها در محيط‌هاي شهري و ديوارنگاره‌ها خواهد بود.

 

دوشنبه 28 مرداد 1392 - 8:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری