سه‌شنبه 24 تير 1399 - 17:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

مهجوريت قرآن و مسئوليت هيئات مذهبي

 

حرف يک کلام است. قرآن در جامعه ما مهجور است. چاپش براي سود و نامش براي سوگند استفاده مي‌شود. سفره عقد مزين به قرآن است و در قبرستان تسکين دهنده اما در آموزش و پرورش مهجور است و در آموزش عالي مهجور‌تر.

خيلي از ما بيشترين بهره را از آياتش براي دفع چشم زخم مي‌بريم. بسياري درس‌خوانده‌هاي ما نمي‌توانند آن را بدون غلط بخوانند و بسياري که مي‌توانند بخوانند عمل نمي‌کنند. حتي در شب نزول آن را سر مي‌گيريم اما کلامي از تفسيرش سخن نمي‌گوييم. در سخنراني‌ها از خواب و شعر و روايت سخن گفته مي‌شود اما از قرآن نه. حتي در ميان تاليان تدبر در قرآن امري کمياب است.

بسياري عروس و دامادها زندگي مشترک خود را با نگاه‌ کردن به آيات قرآن آغاز مي‌کنند اما در هيچ يک از بزنگاه‌ها به همان آيات مراجعه نمي‌کنند. وقت براي تلاوت بسيار کم مي‌گذاريم و براي تدبر بسيار کمتر در حالي که ساعت‌ها وقت خود را صرف شبکه‌هاي اجتماعي يا رسانه‌هاي جمعي مانند تلويزيون مي‌کنيم.

قرآن مهجور است و صرف کردن ميلياردها بودجه هم نتوانسته اين مهجوريت را از ميان ببرد. مي‌گويند: "آب دستي در چاه ريختن بي‌فايده است" بايد بخواهيم. همه بايد بخواهيم تا قرآن در زندگي‌مان جاري شود و زلال آياتش لحظاتمان را نوراني کند.

 

استفاده از ظرفيت هيئات مذهبي

تجلي خواستن مردم هميشه در نهادهاي اجتماعي ظهور و بروز پيدا مي‌کند و هيئات مذهبي بزرگ‌ترين نهادهاي ديني در جامعه ما هستند. اين هيئت‌ها که بر پايه عشق و علاقه مردم به اهل بيت(ع) بنا نهاده شده‌اند، از آنجا که در متن مردم رسوخ کرده‌اند، بهترين ابزار براي تعميق فرهنگ ديني هستند و به نظر مي‌رسد استفاده از آنها براي ترويج فرهنگ قرآني در جامعه راهي آزموده شده باشد.

حجت‌الاسلام سيد جواد عظيمي، مسئول دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان قم با اشاره به اينکه آنقدر که در هيئات مذهبي به اهل بيت‌(ع) پرداخته شده به قرآن نپرداخته‌ايم، ابراز داشت: اگر بخواهيم روح قرآن در جامعه رسوخ پيدا کند، چاره‌اي جز وارد کردن هيئات مذهبي در اين عرصه نداريم.

وي افزود: طي همين سال‌ها نيز پرداختن هيئات مذهبي به موضوعات مرتبط با اهل بيت(ع) و کم توجهي آنان به قرآن موجب شده تا مردم شناخت کمتري از قرآن داشته باشند و مشکل را بايد از سرچشمه آن مرتفع کرد.

 اين کارشناس قرآني در ادامه نقش مسئولان و حوزه‌هاي علميه را مورد توجه قرار داد و افزود: طي قرن‌هاي اخير حوزه‌هاي علميه نيز به موضوع قرآن کم‌توجهي کرده‌اند و آنقدر که به اهل بيت(ع) و مسائلي مانند فقه اهميت داده شده، به قرآن و تفسير آن توجه نشده است. مبلغان ما کمتر از قرآن صحبت مي‌کنند. آموزش قرآن حتي نسبت به آموزش احکام جدي گرفته نمي‌شود و تمام اينها به برنامه‌ريزي‌هاي وسيع و اصطلاح در فرهنگ ديني مردم و عملکرد هيئات مذهبي و حوزه‌هاي علميه نياز دارد.

حجت‌الاسلام عظيمي در اين زمينه دو راهکار ارائه داد؛ يکي اينکه تمام جلسات هيئات بايد با تلاوت قرآن و تفسير آن آغاز شود و ديگر اينکه در طول سال نيز برنامه‌هاي ويژه قرآني برپا شود. اين جلسات هم بايد به تلاوت قرآن بپردازد و هم به مفاهيم و تفسير آن.

مسئول دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي، تامين ابزارهاي مورد نياز هيئات مذهبي در اين زمينه را از لوازم تحقق اين امر شمرد.

به عقيده وي مهم‌ترين نيازي که هيئت‌ها در اين زمينه دارند، اساتيد برجسته قرآني است که شيوه ارتباط با نسل جوان را نيز بدانند. اين موضوع نيز به همکاري گسترده حوزه‌هاي علميه و اهتمام آنها به تربيت چنين اساتيدي وابسته است. اما در سال‌هاي اخير توجه برخي هيئت‌هاي مذهبي قم به توسعه و ترويج مفاهيم و معارف قرآن كريم اندكي بيشتر شده است.

 

2 امانت جدايي ناپذير

رسول محمدي، مسئول هيئت حضرت ابوالفضل(ع) در مسجد و حسينيه رسول اکرم است که از هيئات فعال استان قم در حوزه قرآن محسوب مي‌شود.

او مي‌گويد بيشتر هيئتي‌ها گمان مي‌کنند تمام وقتشان در هيئت بايد با مداحي براي اهل بيت(ع) و برنامه‌هاي اينچنيني پر شود، در حالي که پيامبر در حديث ثقلين خود قرآن و عترت را 2 امانت جدايي‌ناپذير توصيف کرده است.

وي با اشاره به تقدم قرآن به عترت اظهار كرد: بايد نگاه‌ها به فعاليت‌هاي هيئتي اصلاح شود. تا قرآن محور نباشد، کارهايمان نتيجه درستي نخواهد داشت.

محمدي مي‌گويد تمام تلاشش اين است که برنامه‌هاي قرآني هيئت را طوري تنظيم کند که بيشترين جذب را از سوي جوانان و نوجوانان داشته باشد.

برگزاري مسابقات فرهنگي، دعوت از قاريان ممتاز اهداي جوايز و قرعه کشي براي سفرهاي زيارتي از جمله شرايطي است که اين هيئت ايجاد کرده تا بيشتري مخاطب را به سوي برنامه‌هاي قرآني جذب کند.

البته برگزاري برنامه قرآني با حضور کساني که پاي ثابت هيئت هستند، اين مسئول هيئت را راضي‌ نمي‌کند. او مي‌خواهد هر چه بيشتر جوانان و نوجوانان جذب اين برنامه‌ها شوند تا قرآن در زندگي اين نسل جاري شود. او معتقد است آسيب‌هايي که امروز براي نسل جوان وجود دارد به خاطر دوري از قرآن است.

 

شهري با رنگ و بوي قرآن

حسين صالح، مسئول هيئت جان‌نثاران حسين بن علي(ع) نيز جذب جوانان به برنامه‌هاي قرآني را اولويت کاري هيئت خود مي‌داند.

به گفته او اگر بخواهيم قرآن را در برنامه‌هاي هيئت‌ها وارد کنيم ابتدا بايد شور و اشتياق جوانان را در برنامه‌ها وارد کرد و از آنها خواست تا خودشان برنامه‌هاي قرآني را پيگيري کنند تا هر چه بيشتر همسالان خود را به اين برنامه‌ها دعوت کنند.

وي اخلاق خوب مسئولان هيئت را نخستين گام در اين زمينه مي‌داند.

در هيئت حسين بن علي(ع) نيز محافل قرآني با حضور حافظان برجسته قرآن و قاريان بين‌المللي برگزار مي‌شود.

به گفته صالح جوانان استقبال بسيار خوبي از اين برنامه‌ها کرده‌اند. برگزاري مسابقات فرهنگي و حمايت از جوانان براي سفرهاي زيارتي از ديگر ابزارهايي است که وي براي جذب جوانان به برنامه‌هاي قرآني استفاده مي‌کند.

جواد اشعري، عضو هيئت رئيسه شوراي هيئات مذهبي استان قم و مسئول هيئت مجمع عاشقان حضرت محسن(ع) است.

وي عقيده دارد بايد فعاليت‌هاي قرآني هيئات مذهبي به جايي برسد که تمام شهر رنگ و بوي قرآن بگيرد.

اشعري در اين زمينه مي‌گويد: براي هر چه بهتر انجام شدن اين کار بايد هيئت‌ها با يکديگر همکاري داشته باشند. يک هيئت مي‌تواند براي فعاليت‌هاي قرآني برنامه‌ريزي کند و هيئات ديگر را براي شرکت در اين برنامه‌ها و مشارکت در مديريت آنها دعوت کند.

 

نياز به عزم همگاني

خادم‌الرضا(ع) نيز که يکي از هيئات با سابقه است و در حال حاضر 22 هزار جوان قمي را تحت پوشش برنامه‌هاي خود دارد، اقدامات خوبي در راستاي ترويج فرهنگ قرآني انجام داده است. اين هيئت واحدي مخصوص به فعاليت‌هاي قرآني دارد که با 40 هزار نفر عضو در طول سال اين فعاليت‌ها را دنبال مي‌کنند.

حميد ناطقي، مسئول اين هيئت با اشاره به اينکه در تمام برنامه‌هاي هيئت خادم‌الرضا از قاريان برجسته استفاده مي‌شود، ادامه داد: يک سري از همايش‌ها نيز با عنوان شبي با قرآن در طول سال برگزار مي‌شود که در آن اساتيد برجسته قرآني در رشته‌هاي مختلف دعوت مي‌شوند.

ناطقي معتقد است در حال حاضر برنامه‌هاي قرآني بيشتر جنبه شعاري دارند و کمتر مجموعه‌اي توانسته برنامه‌هايي برگزار کند که مخاطب داشته باشد.

او در اين زمينه مي‌گويد: هيئت‌ها بايد طوري برنامه‌ريزي کنند که جمعيت جلسات قرآني‌شان کمتر از جمعيت عزادارن در روز عاشورا نباشد چرا که امام حسين(ع) براي زنده نگه ‌داشتن قرآن به قتلگاه رفت.

وي با اشاره به لزوم همراهي قرآن و عترت در فعاليت‌هاي مذهبي عنوان کرد: در اين زمينه به عزم عمومي نياز داريم چرا که به نظر مي‌رسد غفلت صورت گرفته هم عمومي باشد.

مسئولان تا به حال آنطور که بايد نسبت به برنامه‌هاي قرآني توجه نشان نداده‌اند. جوانان کم‌اعتنايي کرده‌اند. حتي مي‌بينيم در ميان نذورات، نذر براي اهل‌ بيت(ع) بسيار بيشتر از قرآن است.

وي وارد شدن مراجع و علماي حوزه علميه در اين عرصه را لازم مي‌داند و مي‌گويد: همانطور که در موضوعاتي مانند تکريم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) مراجع وارد شده و توانستند جريان بيافرينند، در زمينه قرآن نيز به چنين فرهنگ‌سازي‌هايي نياز داريم.

 

شنبه 26 مرداد 1392 - 9:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری