شنبه 15 آذر 1399 - 6:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

رونمايي از کتاب هاي مصحف قرآن کريم و ره‌توشه

 

مراسم رونمايي از سه عنوان کتاب با عناوين‌»مصحف قرآن کريم»، «ره‌توشه» و «از دماوند تا آرارات» با حضور دکترسيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در محل اين وزارتخانه برگزار شد. در اين مراسم دکتر حسيني درباره«مصحف قرآن کريم»گفت: همواره در خارج از ايران به وجود يک نسخه واحدي از قرآن کريم که نماد جمهوري اسلامي ايران باشد و همگان آن را بشناسند، احساس مي‌شد. بنابراين، پس از برگزاري جلسات متعدد در دفتر مقام معظم رهبري طرح توليد و توزيع يک ميليون نسخه قرآن کريم به شکل واحد و هماهنگ تاييد شد.

وي در ادامه با بيان اين‌که تاکنون 400 هزار نسخه از اين يک ميليون نسخه قرآن کريم چاپ و توزيع شده است، افزود: اين اثر در چهار رنگ با کيفيت بالا منتشر مي‌شود که در پشت جلد آن عنوان «به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي» به زبان عربي درج شده است. اميدوارم دولت جديد توليد و توزيع تعداد باقي‌مانده از اين يک ميليون نسخه را در دستور کار خود قرار دهد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به کتاب «ره توشه» يادآور شد: اين اثر مجموعه عملکردها و دستاوردهاي چهار ساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در دولت دهم را دربردارد. همچنين کتاب«از دماوند تا آرارات» دربردارنده سفرنامه فرهنگي ارمنستان است که به قلم رضا قربان‌نژاد منتشر شده است.

همچنين در اين مراسم حسيني از همکاري و تعامل کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قدرداني و براي علي جنتي که سکان داري اين وزارتخانه را در دولت يازدهم به عده خواهد گرفت، آرزوي توفيق کرد. وي عنوان کرد: همواره به همکاران خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرده‌ام که نهايت تعامل و همکاري صميمانه با دولت جديد داشته باشند و تجربيات خود را در اختيار مسوولان اين دولت قرار دهند. بنده نيز در جلسه‌اي به آقاي جنتي گفتم که هر زمان احساس کرد به راهنمايي و ارايه اطلاعات نيارمند باشد، با کمال ميل پاسخگوي وي خواهم بود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين که اميدوارم دولت جديد خدمات ارزنده‌تري به خانواده عظيم فرهنگ و هنر ايران ارايه کند، گفت: اگر فعاليتي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي صورت گرفته و پيشرفتي مشاهده شده است نتيجه تعاون مستمر همکاران اين وزارتخانه است که البته اميدوارم همه کارها صبغه الهي داشته باشند تا ذخيره‌اي باشد براي آخرتمان.

حسيني با بيان اين‌که اگر اغلب به دوستان خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توصيه‌اي مي‌کردم همه برگرفته از آموزه‌ها و تعاليم ائمه اطهار (ع) بود، اظهار کرد: در تمام مدت فعاليتم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي کوشيدم که از حاشيه‌ها و حرف و حديث‌هايي که اغلب از سوي برخي بدخواهان به وجود مي آمد، دوري کنم و هيچ زمان به مشکلات و حاشيه‌ها دامن نزدم.

وي عنوان کرد: اگر در طول فعاليت خود همواره تاکيد داشتيم که يک مسوول يا وزير نبايد فقط تهران يا ستاد را ببيند بلکه بايد کل کشور بر اساس عدالت در نظر گرفته شود، به اين دليل بوده که بايد مناطق محروم نيز ديده شوند و دست بسياري از افراد که در اين مناطق‌ ساکن‌اند به نشانه ياري گرفته شود.

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدي، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره انتشار يک ميليون نسخه شريف قرآن کريم توضيح داد: همواره يکي از آرزوهاي ديرينه جامعه ديني و قرآني ما اين بوده که يک کتاب واحد قرآن تهيه شود که نماد نظام جمهوري اسلامي ايران باشد. جلسات متعددي که در دفتر مقام معظم رهبري برگزار شد منجر به تدوين شرايط تهيه قرآن کريم مناسب اين نظام شد.

وي با بيان اين‌که اين اثر در گام‌هاي بعدي به 40 هزار زبان زنده دنيا منتشر خواهد شد، گفت: اميدوارم در دولت يازدهم که به يقين اهتمام به قرآن کريم بيش از پيش خواهد بود، توليد و انتشار اين اثر ادامه پيدا کند. چرا که اين اقدام مي‌تواند راهي را به سوي يکسان سازي چاپ و نشر ايران به ويژه حوزه قرآن کريم هموار کند.

علي اسماعيلي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. وي اظهار کرد: همه اصحاب فرهنگ و هنر مي‌دانند که وزارت ارشاد پر مسووليت و خطير و طيف مراجعان آن بسيار وسيع است. مسووليتي چنين وسيع را اداره و عدالت را ولو به طور نسبي رعايت کردن، کاري بسيار سنگين به شمار مي‌آيد . بنابراين زحمات اين وزير خدوم را ارج مي‌نهيم.

وي با بيان اين‌که نام حسيني همواره يادآور ارزشمداري، تعهد و آزاد انديشي است، گفت: معاونت فرهنگي وزارت ارشاد افتخار دارد در سايه رهنمودهاي مقام معظم رهبري به نمايندگي از اهالي فرهنگ و هنر به ويژه نويسندگان، شاعران و اتحاديه حوزه چاپ و نشر به نشانه سپاس از وزير ارشاد هديه ناچيزي را به وي تقديم کنيم.

در ادامه، بخش اعظم اين مراسم به قدرداني از زحمات چهار ساله وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و اهداي جوايز نفيس توسط معاونت‌هاي مختلف اين وزارتخانه و سازمان‌ها و نهادهاي ذي‌ربط سپري شد.

از مسوولان معاونت‌ها و سازمان‌هاي حاضر در اين جلسه که به تجليل از وزير ارشاد پرداختند مي‌توان به معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، موسسه خانه کتاب، ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي ـ هنري مساجد، صندوق حمايت از نويسندگان و هنرمندان، سازمان اوقاف و امور خيريه، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، مرکز هنرهاي تجسمي، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، مرکز روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اشاره کرد.

دفتر آموزش توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي ـ هنري، مرکز توسعه هنرهاي معاصر، مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، خبرگزاري شبستان، بنياد آفرينش‌هاي نياوران، معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون مالي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ستاد دفاع مقدس از ديگر سازمان‌ها و مراکزي بودند که در اين آيين از فعاليت‌هاي حسيني در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قدرداني کردند. 

 

شنبه 26 مرداد 1392 - 8:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری