دوشنبه 12 خرداد 1399 - 17:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

رونمايي از سازمان هنري و ادبيات دفاع مقدس

 

مراسم رونمايي از«هنري و ادبيات دفاع مقدس»و «سينمايي و هنرهاي نمايشي» در سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران و با حضور سردار بهمن کارگر، رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، اميرسرتيپ رضا خرم‌طوسي جانشين رئيس ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران، سردار مسعود جزايري معاون امور بسيج و فرهنگ دفاعي ستاد کل نيرو‌هاي مسلح، سرلشکر حسن فيروزآبادي، رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح و برخي ديگر از هنرمندان و مقامات لشکري برگزار شد.

سردار بهمن کارگر، رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس به عنوان نخستين سخنران اين آيين، اساس حرکت و فعاليت‌هاي بنياد حفظ آثار و نشر ازش‌هاي دفاع مقدس را فرمان‌هاي فرمانده معظم کل قوا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اساسنامه، تدابير ستاد کل نيرو‌هاي مسلح، مصوبات هيات امنا و دستورات معاون امور بسيج و فرهنگ دفاعي دانست و گفت: بنياد رويکردي تحولي و نهادي دارد و ما در پي نو به نو شدن هستيم.

وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر اين‌که «خاصيت موجود زنده اين است که به اقتضاي زمان و با نياز زمان قابليت انعطاف داشته باشد؛ اگر مي‌خواهيد موجودي زنده باشيد بايد اقتضاي زمان را ببينيد...» افزود: بنا بر اين، نهادي بودن بنياد حفظ آثار بيش از سازماني بودن آن براي ما اهميت دارد زيرا نهاد ماهيتي انعطاف‌پذير دارد.

رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس هدف اين بنياد را از تحول‌، رسيدن به تعالي عنوان کرد و ادامه داد: پس از 6 ماه نظر‌خواهي از نخبگان جامعه هنري و ادبي و کسب تجاربي در اين زمينه، نسبت به افتتاح سازمان‌هاي «هنري و ادبيات دفاع مقدس»و «سينمايي و هنرهاي نمايشي» اقدام شد.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد که بنياد حفظ آثار با سياستگذاري و هدايت کلي، نظارت و هدايت، در زمينه‌ توليدات هنري و ادبيات، فيلم و سريال و هنر‌هاي نمايشي موفق باشد.

سردار مسعود جزايري، معاون امور بسيج و فرهنگ دفاعي ستاد کل نيرو‌هاي مسلح، ديگر سخنران اين مراسم بود که با اشاره به دوران جنگ تحميلي گفت: در شرايط امروز نيز دشمن همه تلاش خود را براي ايجاد آمادگي در مسايل نظامي به کار مي‌برد. بايد دانست که طرفي در اين نبرد پيروز است که اراده لازم را براي ماندگاري، مقابله و ايستايي داشته باشد که خوشبختانه اين اراده درنظام مقدس جمهوري اسلامي هست.

معاون امور بسيج و فرهنگ دفاعي ستاد کل نيرو‌هاي مسلح با تاکيد بر اين‌که بايد از تمامي منابع، سرمايه‌ها و عناصر قدرت نرم و سخت بايد براي مقابله با دشمن بهره گرفت تصريح کرد: در اين صورت است که مي‌توانيم پدافند و آفند لازم را در مقابله با دشمن داشته باشيم. گنجينه اين انقلاب، دفاع مقدس است که بايد از آن براي سال‌هاي متمادي بهره‌ برد. اين سرمايه بايد به قدرت تبديل شود و در اين صورت مي‌تواند هم آفند و هم پدافند لازم داشته باشد.

وي به فعاليت‌هاي بنياد حفظ آثار در سال‌هاي اخير اشاره کرد و گفت: با توجه به شرايطي که در آن به سر مي‌بريم نيار به فعاليت بيشتر و افزايش توانمندي در اين بخش هستيم. در ماه‌هاي اخير، بنياد حفظ آثار دو اقدام را در دستور کار قرار داده است. نخست، رويکرد برون‌گرايي و با توجه به متعلق بودن دفاع مقدس به تمامي مردم ايران در اين زمينه رويکرد برون‌سپاري را هم در دستور کار قرار دارد.

جزايري موضوع ديگري که در دستور کار بنياد قرار دارد را آسيب‌شناسي و طرح تحول در اين نهاد دانست و افزود: ايجاد سازمان هنري براي توليدات نمايشي و ايجاد سازمان انتشاراتي براي نشر آثاري در زمينه دفاع مقدس با همين هدف افتتاح شدند. آن‌چه توليد مي‌کنيم بايد از صحت کافي برخوردار باشد. نيازمند توليد آثار برتر و آثار فاخر در تمامي زمينه‌ها هستيم.

وي در ادامه با تاکيد بر اين‌که راه‌اندازي نهضت ترجمه در بنياد حفظ آثار احساس مي‌شود، گفت: دنيا هنوز دفاع مقدس و ارزش‌هاي ما را نمي‌شناسد. با راه‌اندازي اين دو سازمان، شاهد تحولاتي در اين عرصه هم خواهيم بود.

در ادامه اين مراسم، از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تقدير و حکم رياست سازمان «هنري و ادبيات دفاع مقدس» از سوي سرلشکر فيروزآبادي به گلعلي بابايي اعطا شد.

سرلشکر فيروز آبادي، رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح سخنران پاياني اين برنامه بود که در سخناني خانواده شهيدان را نويسنده اصلي فيلم‌نامه‌ها و نمايشنامه‌هاي دفاع مقدس خواند و گفت: هنر و ادبيات دفاع مقدس رايحه‌اي از هنر و ادبيات اسلام ناب و محمدي است. بنيان هنر ما نيز همين است. افتتاح سازمان‌هاي «هنري و ادبيات دفاع مقدس» و «سينمايي و هنرهاي نمايشي» گام‌هاي بلندي است که سردار کارگر در مسير فعاليتش برداشت.

وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري حسن روحاني گفت: ايشان استراتژي مهمي مطرح کردند که خطاب به همه علاقه‌مندان به نظام جمهوري اسلامي ايران مي‌گويد امروز بايد به استحکام ساختار هاي دروني حکومت جمهوري اسلامي بينديشيم که برآمده از فرهنگ انقلاب اسلامي است.

رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح با تاکيد بر ضرورت خودسازي، تزکيه درون و ساختن کشور بر مبناي اين پيام تصريح کرد: در اين راه بايد به انديشه‌ها، قلب‌ها و بازو‌هاي ملت ايران بها داد. اين استراتژي براي تمام افرادي که با قلب مردم سرو کار دارند و هنرمندان که تپش اين قلب را تنظيم مي‌کنند، استراتژي بزرگي است. بايد به توان، اقتدار، فرهنگ و ارزش‌هاي ملي متکي بود.

سرلشکر فيروزآبادي در بخش ديگري از سخنانش حسن روحاني را عالم پرورش‌يافته به دست شهيدان مطهري و بهشتي دانست که مريد امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي بوده است ياد کرد و گفت: امروز اداره نظام به دست چنين شخصيت عالم و دانشمندي است که با دقت، حکمت و صبر پيش مي‌رود. وي افزود: نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي اعم از ارتش، سپاه، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و ستاد کل تمام قد و به پهناي سينه دريادلان جبهه‌هاي نبرد در خدمت دولت هستند و از آن حمايت و با آن تعامل و براي او کار مي‌کنند. نيروهاي مسلح همچنان که بعد از جنگ تمام امکانات خود را براي خدمت به مردمي که به کمک جنگ آمده‌اند هدايت کردند، امروز نيز آماده اين کار هستند و اين مساله نياز به هدايت دولت دارد که کجا يک کشور کار سنگيني بر زمين مانده تا آن‌ها به انجامش بپردازند.

رئيس ستاد کل نيرو‌هاي مسلح با اشاره به مسووليت مجلس شوراي اسلامي در بررسي وزيران پيشنهادي دولت يازدهم گفت: مجلس بر اساس الگوي مدرس حرکت مي‌کند. نمايندگان مجلس در اين شرايط حساس بايد رسالت سنگين مدرس را براي دولت حسن روحاني به‌کار ببرند. مردم منتظرند که مجلس شوراي اسلامي از تشکيل دولتي اين چنيني حمايت کند و البته اگر ناخالصي‌ها و کينه باورها و مزدوران شيطان نيز پيدا شدند، بايد زدوده شوند.

 

چهارشنبه 23 مرداد 1392 - 10:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری