دوشنبه 23 تير 1399 - 21:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نشست خبري يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره

 

نشست خبري يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره دوشنبه 21 مردادماه در تالار شماره 2 انديشه حوزه هنري و با حضور عليرضا قزوه مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري و نيز محمدعلي قاسمي دبير هنري اين جشنواره و امين مرادي دبير اجرايي اين جشنواره برگزار شد.

در ابتداي اين نشست عليرضا قزوه در سخناني با يادکردي از مرحوم امير‌حسين فردي، با اشاره به اينکه ادبيات انقلاب اسلامي از ابتداي شکل‌گيري ادبياتي بوده است که از جهات بسياري وامدار جوانان بوده است، اظهار داشت: حوزه هنري در سال‌هاي گذشته از حيات خود از جدي‌ترين پايگاه‌هاي ادبيات و شعر انقلاب اسلامي بود و بسياري از برترين انديشمندان و هنرمندان انقلاب از اين مرکز باليدند.

 وي ادامه داد: درخشان‌ترين نام‌هاي شعر انقلاب اسلامي مانند مرحوم قيصر‌ امين‌پور، سلمان هراتي و سيدحسن حسيني از اين مرکز رشد کردند و نخستين آثارشان را اينجا به چاپ رساندند. به همين دليل بايد اذعان داشت که زيباترين اتفاقات در ادبيات انقلاب را همواره جوانان رقم زده‌اند و امسال نيز استان کردستان که به شجاعت، مسلماني و آداب‌داني شهره است و نماد غيرت و مسلماني و پاکدامني و دفاع از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي به شمار مي‌رود، ميزبان جشنواره‌اي است که قرار است جوانان اديب انقلاب را گرد‌ هم جمع کند.

 قزوه در ادامه اين نشست به معرفي برخي از فعاليت‌هاي خود از زمان تصدي بر مرکز‌ آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري پرداخت و گفت: از زماني که به حوزه هنري آمدم چند دفتر را در اين مرکز افتتاح کرديم که مهم‌ترينش دفتر ادبيات فارسي‌زبانان بود و تصميم دارم که فعاليت براي آنها را در اولويت کاري قرار دهم و در آينده براي آن برنامه‌هاي جدي ادبي داشته باشيم.

 وي همچنين افزود: چندي پيش در حوزه هنري جلسات هيئت علمي جايزه بين‌المللي شهريار برگزار شد و در آن بحثي مطرح شد که بتوانيم انجمن‌هاي ادبي و بنيادهاي ادبي با اين عنوان را در کشورهاي مختلف برگزار کنيم. امروز اعلام مي‌کنم که در سفر اخير من به هند و در دانشگاه جامعه مليةالاسلاميه دهلي نخستين انجمن ادبي شهريار را بنيانگذاري کردم و چهار استاد اين دانشگاه با اسامي عراق رضا زيدي، کليم اصغر، عبدالحيلم اخگر و سيدعباس نقوي با مديريت رضا زيدي انتخاب شدند و ان‌شاءالله هر ماه جلسات آن برگزار خواهد شد.

 قزوه در ادامه از برگزاري مراسم گراميداشتي براي مرحوم شير کو بي‌کس در حاشيه اين جشنواره خبر داد و افزود: در سال‌هاي نخست دهه 80 من به عنوان مسئول انجمن‌هاي ادبي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري برنامه‌اي ‌با عنوان شب‌هاي شهريور را با همکاري عبدالجبار کاکايي برگزار مي‌کردم که مربوط به تجليل از شاعران جوان کل کشور در تهران و به همت شهرداري بود. اين برنامه در سال‌هاي حضور من در هند، ابتر ماند که اميدوارم به زودي و با همت آقاي خوراکيان شاهد برگزاري دوباره آن باشيم.

 وي در پايان از برگزاري برنامه‌اي براي يادبود مرحوم امير‌حسين فردي در حاشيه اين جشنواره خبر داد.

 همچنين محمد علي قاسمي دبير هنري يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره با ارائه گزارشي از اين جشنواره گفت: از ارديبهشت ماه امسال فراخوان يازدهمين دوره جشنواره منتشر شد و تا اواخر خرداد ماه ادامه داشت و آثار در بخش هاي مختلف به دست مان رسيد.

 وي ادامه داد: در مجموع يك هزار و 261 اثر به دبيرخانه رسيد و البته آثار ديگري هم به غير از اين آثار به دستمان رسيده بود اما به دليل محدوديت سني كه براي شركت كنندگان لحاظ كرده بوديم اين آثار پذيرفته نشدند. از بين مجموع آثار رسييده، 316 اثر در بخش داستان كوتاه، 60 اثر در بخش ترانه، 69 اثر در بخش داستان كوتاه، 329 اثر شعر كلاسيك، 270 اثر در بخش نيمايي و 62 اثر در بخش شعر كودك حضور دارند و همچنين بخش ويژه ايي كه طراحي كرده ايم و اختصاص داشت به شعر و داستان كردي كه در اين بخش نيز 12 اثر در بخش شعر كودك، 39 اثر در بخش شعر نو كردي ، 10 اثر در بخش شعر كلاسيك كردي، و 10 اثر در بخش داستان بلند كردي به دستمان رسيد.

 قاسمي درباره كم بودن حجم آثار رسيده به اين دوره جشنواره جوان سوره نسبت به دوره هاي پيشين ، گفت: در جشنواره يازدهم شعر و داستان جوان سوره براي اولين بار كيفيت اثر را در نظر گرفتيم، در دوره هاي گذشته نويسندگان و شاعران  آزاد بودند هر تعدادي اثر به جشنواره بفرستند اما در اين دوره پالايش اوليه را برعهده خود شاعران و نويسندگان قرار داديم و مي توانستند تعداد محدودي اثر به جشنواره ارسال كنند.

 او تاكيد كرد: به همين دليل آثاري كه امسال به جشنواره رسيد از لحاظ كيفي از ويژگي هاي ممتاز تري نسبت به سال هاي گذشته برخوردار بودند.

 دبير هنري يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره با بيان اين كه افتتاحيه اين جشنواره 26 مرداد ماه و اختتاميه آن نيز بعد از ظهر 27 مرداد در شهر سنندج برگزار مي شود، عنوان كرد: براي زنده ياد امير حسين فردي نويسنده پيشكسوت انقلاب اسلامي نيز مراسم ويژه ايي خواهيم داشت كه پس از هماهنگي هاي بيشتر با مركز محافل و جشنواره هاي حوزه هنري اطلاعات دقيق اين برنامه اعلام مي شود.

 وي درباره برگزيدگان و نفرات اول تا سوم اين جشنواره نيز گفت: در بخش ويژه كردي يك نفر برگزيده، يك نفر تقديري در بخش شعر كلاسيك داريم، در بخش شعر نو هم دو نفر تقديري داريم، در بخش داستان كوتاه نوجوان 3 نفر اول تا سوم و دو نفر برگزيده داريم و در بخش داستان 3 نفر برگزيده و يك نفر تقدير داريم. در بخش شعر كودك و نوجوان نفرات اول تا سوم را داريم، در بخش ترانه و سرود نفرات اول تا سوم را داريم. در بخش شعر نو نفرات اول تا سوم و شعر كلاسيك هم نفرات اول تا سوم را خواهيم داشت. در بخش داستان بزرگسال نيز تنها يك نفر تقديري خواهيم داشت.

 وي درباره اعتبار جوايزي كه براي جشنواره در نظر گرفته شده است، گفت: كل اعتبار جوايز 42 ميليون تومان است و نفر اول 3ميليون تومان، نفر دوم يك و نيم ميليون تومان و نفر سوم و برگزيده هم پانصد هزار تومان است.

 قاسمي افزود: در داوري شعر كردي از شاعران و نويسندگان به نام كشور كه به زبان كردي مسلط بودند استفاده كرديم. در بخش داستان كردي به دليل اين كه آثار راه يافته به دبيرخانه جشنواره در حدي نبودند كه قابل بررسي و داوري باشند ، ديگر داوري نشدند و تنها لوح سپاس و هديه ايي از طرف دبيرخانه به آنها اهدا خواهد شد.

 او خاطرنشان كرد: فرهنگ بومي و محلي باعث غنا و پشتوانه فرهنگ ملي كشور ما است و در راستاي ارج نهادن به فرهنگ بومي در كشورمان در جشنواره شعر و داستان جوان سوره برنامه ايي داريم كه بر طبق آن قرار است در كنار ادبيات ملي به ادبيات بومي و محلي به خصوص شعر كردي (به دليل اين كه مركز برگزاري جشنواره در سسندج است) توجه شود.

 وي گفت: اين اولين تجربه ما است و با نگاه آسيب شناسانه وارد اين عرصه شده ايم و قرار است نو قلماني كه در آستانه قلم زني هستند به صورت ويژه مورد حمايت قرار دهيم و در دوره هاي بعد هم اگر در شهرهاي ديگر كشور برگزار شد به ادبيات بومي آن شهر ها مي پردازيم.

 دبيرهنري يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره با اشاره به كارگاه هاي آموزشي كه در روزهاي برگزاري جشنواره يازدهم برپا مي شوند، گفت: كارگاه شعر كودك ونوجوان، داستان كودك و نوجوان، شعر كلاسيك و آزاد و نيمايي، داستان بزرگسال، ترانه و بخش ترجمه و شعر كردي در اين دوره جشنواره برگزار مي شود و 100 شركت كننده در اين جشنواره در اين كارگاه ها حضور پيدا مي كنند.

 او تصريح كرد: هدف از برگزاري اين كارگاه ها اعتلاء بخشي به جوانان و كساني است كه مي خواهند قدم در راه نويسندگي بگذارند، همچنين حوزه هنري با شناسايي استعدادهاي ادبي آنها را به مركز آفرينش هاي ادبي معرفي مي كند و با برگزاري كارگاه هاي مداوم و نقد و بررسي آثارشان و همچنين چاپ آثار با معيارهاي مناسب و خوب باعث تقويت و شناساندن اين افراد مي شوند و با ادامه داشتن اين روند نسلي از نويسندگان و شعرا خواهيم داشت كه ادبيات ملي و انقلاب اسلامي كشورمان را با نگاه تازه ايي رصد كنند.

امين مرادي رئيس حوزه هنري استان كردستان و دبير اجرايي يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره در ادامه نشست خبري اين جشنواره به بيان دليل اصلي برگزاري اين جشنواره در استان كردستان پرداخت و گفت: اين مهم نشات گرفته از تاكيد مقام معظم رهبري در توجه به زبان كردي طي سفر تاريخي خود به استان كردستان در ارديبهشت سال 88 است كه طي فرمايشاتي كردستان را استان فرهنگ و هنر ناميدند و به صورت شفاف تصريح كردند كه هر كسي نداي تفرقه سر دهد چه سني و چه شيعه دانسته يا ندانسته مزدور دشمن است .

 وي در ادامه تجليل از سه اديب و پيشكسوت كردستان را از برنامه هاي جنبي اين جشنواره عنوان كرد و افزود: شاعر نامدار كرد مرحوم عبدالرحمان شرف كندي "ماموستا هه ژار" و مترجم كتاب قانون ابوعلي سينا، استاد مرحوم "شاهرخ اورامي" و هنرمند سقزي استاد "عمر صالحي صاحب" كه مترجم ديوان شعر حافظ به كردي به نام "تافگه ي ئه وين" است، از جمله كساني هستند كه در اين جشنواره از آنها تجليل مي شوند.

 مرادي محل برگزاري جشنواره را پرديس سينمايي بهمن سنندج ذكر كرد و ادامه داد: اين پرديس سينمايي كه يكي از بزرگترين و مجهزترين مجموعه هاي فرهنگي غرب كشور و از بركات نظام مقدس جمهوري اسلامي است با اعتباري بالغ بر 5 ميليارد تومان با 3 سالن سينمايي و گالري سال گذشته افتتاح شد.

 وي همچنين از  در كانون خبر قرار گرفتن استان كردستان به عنوان يك استان مرزي خبر داد و گفت: اين فرصت مناسبي است كه با توجه به حضور خبرنگاران و پوشش رويدادهاي جشنواره؛ خدمات ارزنده دولت و نظام مقدس اسلامي در سال هاي انقلاب در استان به نحو مناسب انعكاس پيدا كند.

 ادامه نشست به پرسش هاي خبرنگاران اختصاص يافت. قاسمي، مدير هنري جشنواره در پاسخ به اولين سوال در خصوص زمان افتتاحيه و اختتاميه جشنواره و يادبود مرحوم اميرحسين فردي گفت: جشنواره طي روزهاي 26 و 27 مردادماه برگزار خواهد شد و برنامه اي نيز جهت يابود مرحوم فردي با همكار مركز محافل و جشنواره هاي حوزه هنري برگزار خواهد شد.

 وي همچنين در خصوص برگزيدگان در بخش هاي مختلف جشنواره توضيح داد: داستان بلند بزرگسال 1 نفر تقدير شده، داستان كودك و نوجوان 3 نفر برگزيده و  1 نفر تقديري، شعر كودك و نوجوان 3 نفر برگزيده، شعر كلاسيك، شعر نو و ترانه و سرود 3 نفر برگزيده و ادبيات كردي 1 برگزيده و 1 تقديري در مراسم اختتاميه معرفي خواهد شد.

 وي ميزان كل جوايز اين دوره از جشنواره را 42 ميليون تومان و به تفكيك براي  نفر اول  2 ميليون، نفر دوم يك و نيم ميليون و نفر سوم يك ميليون و تقديري ها را 500 هزار تومان ذكر كرد.

 دبير هنري جشنواره در پاسخ به پرسشي درباره داوري ادبيات كردي گفت: در داوري شعر كردي از داوران مسلط به كردي سوراني و كردي جنوبي استفاده شده كه اتفاقا اين هيات از شاعران بنام كشور هستند.

 وي در ادامه افزود: در داستان كردي آثار راه يافته در حدي نبود كه قابل بررسي باشند و فقط با لوح سپاس از شركت كنندگان اين بخش تقدير خواهد شد.

 قاسمي همچنين از انتشار كتاب جشنواره يازدهم خبر داد و گفت: قرار دادن بخش ادبيات كردي در جشنواره با توجه به اينكه  فرهنگ بومي و محلي پشتوانه و باعث غناي فرهنگ ملي ماست اتفاق مباركي است و با توجه به اينكه اولين تجربه برگزاري اين بخش  را در اين دوره داريم قرار است نوقلمان در آستانه ورود به ادبيات را شناسايي و حمايت كنيم.

 وي همچنين كارگاه هاي اين جشنواره را كارگاه شعر و داستان كودك و نوجوان، شعر كلاسيك و نو، داستان بزرگسال، ترانه، ترجمه و شعر كردي برشمرد و گفت: دعوت شدگان به اين جشنواره كه حدود 100 نفرند در اين كارگاه ها كه با حضور اساتيد تشكيل مي شود شركت مي كنند و از نقاط ضعف و قوت آثار خود مطلع مي شوند بنابراين مي توان گفت هدف از تشكيل اين كارگاه ها ارتقابخشي سطح كيفي آثاري است كه اولين تجربه هاي نويسندگان و شاعران جوان هستند.

 مرادي همچنين با بيان اينكه دبيرخانه جشنواره استعدادها را شناسايي كرده و به مركز آفرينش هاي ادبي معرفي مي كند گفت: مركز آفرينش هاي ادبي حمايت هاي خود را در چند مرحله از اين جوانان مي تواند انجام دهد كه عبارت است از تشكيل كارگاه هاي ادبي مداوم و دامنه دار كه از دل اين كارگاه ها آثار به بوته نقد گذاشته مي شود كه اين امر باعث ارتقاي آثار خواهد شد و در مرحله بعد چاپ و توزيع به همراه پرداخت حق التحرير به نويسنده آثاري است كه شاخص ها و معيارهاي لازم را داشته باشند.

 مرادي، دبير اجرايي جشنواره در انتها از برگزاري نمايشگاه كتاب مخصوص نويسندگان كرد در كنار يازدهمين جشنواره شعر و داستان جوان سوره خبر داد و افزود: وجه تمايز اين جشنواره توجه به ادبيات بومي است و با اهميتي كه زبان كردي با فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر دانستن زبان كردي به عنوان يك ثروت ملي پيدا كرد، اهتمام ويژه به اين ادبيات را دوچندان مي كند.

 

چهارشنبه 23 مرداد 1392 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری