چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

افتتاح سازمان هاي سينمايي و هنرهاي نمايشي و ادبيات دفاع مقدس

 

سازمان سينمايي و هنرهاي نمايشي و سازمان هنري و ادبيات دفاع مقدس وابسته به بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس افتتاح شد.

 اين مراسم با حضور سردار سرلشکر بسيجي دکتر سيد حسن فيروزآبادي رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، سردار سرتيپ پاسدار سيد مسعود جزايري معاون امور بسيج و فرهنگ دفاعي ستاد کل نيروهاي مسلح، سردار سرتيپ بسيجي دکتر بهمن کارگر، مقامات لشکري و کشوري و تعدادي از اصحاب هنر برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم سردار بهمن کارگر رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس با اشاره به اينکه اساس حرکت اين بنياد بر مبناي فرامين فرمانده معظم کل قوا اساسنامه بنياد و مصوبات و تدابير رئيس ستادکل نيروهاي مسلح است، اظهار داشت: رويکرد ما در بنياد تحول‌گراست و ما نيز به دنبال نو شدن هستيم، مسئله نهادي بودن بنياد براي ما از سازماني بودن آن اهميت بيشتري دارد؛ چرا که نهاد خشکي سازمان را ندارد، اما مقررات آن را در خود دارد و مي‌تواند خود را با موقعيت‌هاي مختلف انطباق دهد.

 وي افزود: در بحث تحول در بنياد به دنبال تعالي آن هستيم و اميدواريم که بتوانيم توفيق پاسداري در انقلاب را در برابر تهديدات نرم بدست آوريم.

 کارگر تاکيد کرد: تشکيل اين دو سازمان حاصل 9 ماه مشاوره با اهالي فرهنگ و متخصصان است و اميدواريم به کمک آنها بتوانيم تامل، تعمق و تفکر را به همراه اصل مشارکت و مشاورت در فعاليت‌هاي ادبي و هنري نهادينه کنيم.

 در ادامه اين مراسم سردار سيدمسعود جزايري معاون بسيج و فرهنگ دفاعي ستادکل نيروهاي مسلح در سخناني با بيان اينکه دشمن امروزه با همه عـِده و عـُده خود به مصاف انقلاب و نظام آمده است، گفت: در چنين شرايطي اقتضا مي‌کند که ما نيز با همه توان به مصاف دشمن برويم و صف محکمي در برابر آفند آن ايجاد کنيم و عندالاقتضا نيز اقدام آفندي داشته باشيم.

 جزايري ادامه داد: امروز در تمام عرصه‌ها دشمن عليه ما هجوم آورده است، در نيمه دوم سال 91 حدود 59 رزمايش توسط آمريکا و اسرائيل در اروپا و غرب و شرق آسيا اجرا شد که 37 مورد از آن مربوط به منطقه ما بود. در عرصه اقتصادي و نظامي نيز کار دشمن امروزه بسيار فشرده شده است. در اين ميان طرفي پيروز است که اراده لازم را براي مقابله داشته باشد که به فضل الهي اين مسئله در نظام اسلامي وجود دارد.

 وي ادامه داد: گنج چند لايه انقلاب و دفاع مقدس بايد براي سال‌هاي متوالي مورد استفاده ما قرار بگيرد، ايران و جهان مستضعفان بايد تا جايي که مي‌تواند از اين گنج بهره ببرد تا قدرت خود را به صورت روزافزون افزايش دهد و تنها در صورت استفاده از اين گنج است که مي‌توانيم آفند و پدافند مناسب داشته باشيم.

 معاون بسيج و فرهنگ دفاعي ستادکل نيروهاي مسلح در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي بنياد حفظ آثار و نقش ارزش‌هاي دفاع مقدس گفت: در شرايط ويژه امروز نياز به همت و همگرايي بيشتري در سطوح مختلف جامعه داريم و به همين مناسبت در چند ماه اخير دو مسئله در بنياد در دستور کار ما قرار گرفت، نخست تغيير رويکرد درونگرايي به برونگرايي و برون‌سپاري و دوم آسيب شناسي و طرح تحول در بنياد.

 جزايري ادامه داد: برونگرايي و برون‌سپاري به معني آن است که بنياد بايد در فعاليت‌هاي فرهنگي مديريت عالي را داشته باشد و دفاع مقدس را همگاني بکند به اين منظور تمام دستگاه‌ها اعم از دولتي و غيردولتي بايد وارد کار شوند و اين آموزه‌ها را به دوران فعلي و به همه جامعه انتقال دهند، در بحث آسيب‌شناسي هم به اين نتيجه رسيديم که دو سازمان موجود مي‌تواند از نظر کمي و کيفي به توليدات فرهنگي ارتقاء دهند البته توليداتي که از صحت لازم برخوردار و امانت‌دار بوده و امانت‌دار باشند.

 وي در پايان تاکيد کرد: بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس نياز به يک نهضت ترجمه از توليدات خود نيز دارد که اين مسئله نيازمند انجام فعاليت مفصل است.

 در اين مراسم سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس اراده جدي را مي‌طلبد گفت: بهترين کار براي اين مسئله ارائه اين ارزش‌ها در قالب هنر، فيلم، تئاتر و ادبيات است. به هر حال بايد گفته شود که فلسفه 8 سال دفاع مقدس چه بوده و با ديگر نبردهاي نظامي چه تفاوتي داشته. بايد بگوييم که قداست جنگ ما در چه  چيزي بود و حتي براي منتقديني که گاه در جريان نيستند بايد در قالب هنر بگوييم که چرا وارد جنگ شديم.

 وي در ادامه با بيان اينکه جنگيدن در برابر دشمنان دستوري الهي است گفت: دفاع مقدس گنجينه گرانقدري است که در اختيار ما قرار گرفته و من با همه سپاسگذاري که از هنرمندان و سينماگران دارم، امروز مي‌گويم که در برابر عظمت دفاع مقدس کارهاي بر زمين مانده زيادي داريم. هفته گذشته توفيق يافتم که فيلم سينمايي «چ مثل چمران» را ببينم تمام اين فيلم بيانگر حوادث آغاز پيروزي انقلاب اسلامي در شهر پاوه در تنها دو روز از حيات شهيد چمران است که مي‌تواند براي همه ما درس آموز باشد. وقتي براي دو وز از انقلاب بتوان چنين اثري ساخت حالا شما فکر بکنيد براي اين 8 سال چه اندازه مي‌توان اثر هنري توليد کرد.

 حسيني افزود: برخي‌ها ايراد مي‌گيرند که دستگاه‌ها و نهادهاي متعددي در حوزه ترويج فرهنگ دفاع مقدس وجود دارد من هم قبول دارم که نبايد موازي کاري شود اما همه اين را باور داريم که حجم کار سنگين است و هر نهادي از آن حمايت کند ارزشمند است. وقتي پاي جنگ نرم و جنگ اعتقادي به ميان مي‌آيد همه بايد کمک کنند که البته اين کمک بايد انسجامي داشته باشد.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين گفت: همه هنرمندان ما بايد دست به دست هم بدهند تا جنايات مرتجعين منطقه به فراموشي سپرده نشود و همه دنيا بايد بدانند که آنها چه ظلمي به مردم ما کردند و اين مردم چگونه در اوج محروميت از ارزش‌هاي خود دفاع کردند.

 وي همچنين با اشاره به ضرورت پيدا کردن سوژه‌ها  قصه‌هاي مناسب براي خلق آثار ادبي گفت: چه قصه‌اي بهتر از حوادث واقعي دفاع مقدس براي خلق اثر ادبي مي‌توان يافت؛ سوژه‌هايي که نياز به تخيل پردازي ندارد و مطمئناً نمايش آن به واسطه هنر پرجاذبه خواهد بود.

 حسيني در پايان گفتن: شک ندارم که اگر دشمنان ما امروز هم جرات و جسارت داشتند ما در معرض جنگ نظمي بوديم اما نبرد امروز ما نبرد اعتقادي است و حضرت امام(ره) تاکيد داشتند که جنگ عقيدتي جغرافيا و مرز نمي‌شناسد و ما هم بايد براي چنين نبردي آماده شويم.

همچنين در اين مراسم سرلشگر حسن فيروزآبادي در سخناني هنر و ادبيات دفاع مقدس را رايحه‌اي از هنر و ادبيات اسلام ناب خواند و گفت: اين هنر و ادبيات محمدي، علوي، زهرايي، حسني، حسيني، سجادي، باقري، جعفر صادقي، موسي بن جعفري، رضايي، نقوي، تقوي و مهدوي است.

 وي افزود: سازمان هنري و ادبيات دفاع مقدس و سازمان سينمايي و هنرهاي نمايشي که امروز به‌نام اهل بيت طاهرين و به عطر قرآن کريم و يقين اخلاص روزه‌داري آغاز به کار کرد، يکي از گام‌هاي بلندي بوده که در مسير مسئوليت‌پذيري سردار کارگر که بخاطر سوابق برجسته ايشان در خدمت به انقلاب به رياست اين بنياد گماشته شده‌اند، است.

 فيروزآبادي در ادامه با اشاره به تشکيل دولت يازدهم اظهار داشت: رهبر عزيز انقلاب اين روزها و در آغاز تشکيل دولت تدبير و اميد در مراسم تنفيذ حکم حجت‌الاسلام روحاني رئيس جمهور محبوب و دلنشين امروز ايران يک استراتژي بزرگ مطرح فرمودند که عبارت از آن بود که همه نخبگان ايران و علاقه‌مندان به کشور اسلامي‌مان، مراجع، روحانيت، دانشگاهيان، هنرمندان و خدمتگزاران به مردم بايد به استحکام ساختارهاي دروني قدرت جمهوري اسلامي بينديشند که توليد شده از اسلام ناب و فرهنگ انقلابي امام بزرگوارمان است.

 فيروزآبادي ادامه داد: در اين راستا همه بايد مشت ملت را قوي کنيم، دل ملت را پراميد و بازوهاي آن را به هم گره بزنيم، سينه‌هايمان را با نفس‌هاي عميق پر کنيم و آن را براي دفاع از کشور و دستاوردهاي اسلام ناب و خون شهدا سپر کنيم. در اين مسير همه بايد به ساختن خود فکر کنند و به تزکيه درون بپردازند، در کنار آن ساخت کشور، پيشرفت و رشد آن نيز بايد محل تفکر ما قرار بگيرد و به همين خاطر است که بايد به مغز، انديشه، قلب و بازوي ملت ايران بها داد.

 وي ادامه داد: اين استراتژي بزرگ براي همه مسئولان اجرايي و معنوي کشور، کارگزاران، اساتيد و همه هنرمندان قابل توجه است؛ به ويژه در مورد هنرمنداني که به قلب مردم جامعه مي‌پردازند و تپش آن را موزون مي‌کنند و به اين وسيله نشاط را در جامعه پرورش مي‌دهند. من بر اين عقيده‌ام که همه بايد اين استراتژي را در سربرگ نامه‌هايمان بنويسيم و همه بر اساس آن حرکت کنيم.

 رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در ادامه به موضوع تکيه بر توان و اقتدار ملي اشاره کرد و گفت: توان، اقتدار و فرهنگ ملي ما متکي بر ارزش‌هاي ماست؛ به همين خاطر تاکيد دارم که بايد متخصصان داخلي را بيش از پيش ديد، به توليد کشاورزي، صنعت و گردشگري از نگاه ملي، توجه کرد، توليد علم و پيشبرد اقتصاد که امروزه در اولويت برنامه‌هاي نظام و توسط رهبري طراحي شده نياز به اين استراتژي بزرگ دارد و بايد بر اساس آن استراتژي‌هاي کوچک و رسته‌هاي کاري نوشته و اجرا شود.

 فيروزآبادي در ادامه با اشاره به رئيس جمهوري جديد کشور گفت: امروز رئيس جمهوري پابه عرصه خدمت نهاده که ما او را هميشه به عنوان يک عالم پرورش يافته به دست شهيدان مطهري و بهشتي شناختيم. او عاشق امام (ره) و مريد رهبري بوده است و در همه اقدامات انقلابي و جهادي نظام در کنار او بوده‌ايم. امروز دستگاه مجري نظام، اداره‌اش به دست يک عالم متدين و دانشمند است و من مطمئنم که آقاي دکتر روحاني با دقت، حکمت و صبر به پيش مي‌رود و بسيار باتجربه و عميق است. هيچ مسئله سختي در نظام ما پيش نيامده که او در حل آن شريک نباشد، لذا اصل وجود آقاي دکتر روحاني موجب اميدواري مسئولان و ملت ما است.

 وي افزود: مصاحبه روز گذشته مقام محترم رياست جمهوري عمق حکمت و دقت سياستمداري و شناخت زواياي عميقي که در اين مسئوليت وجود دارد را در ايشان به همه جهان نشان داد و خدا را از اين بابت شاکريم که چنين ذخيره‌اي را براي ما حفظ کرده است. اين روزها وزراي ايشان هم به مجلس معرفي شده‌اند. مجلس شوراي اسلامي جايگاه مقدسي دارد که مرکز ثقل و تعادل نظام است. در اين موضوع مجلس بايد بر الگوي شهيد مدرس حرکت کند، نمايندگان مجلس امروز در اين لحظات بايد رسالت سنگين سيدحسن مدرس را براي دولت روحاني به کار ببرند و به امام (ره)، شهيدان، اسلام ناب، تدبير رهبر عزيز و ملت توجه کنند.

 رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح همچنين گفت: امروز در برابر استکبار جهاني و اتحاد قدرت‌هاي شيطاني عليه هسته مرکزي و ام‌القراي جهان اسلام نياز به دولتمرداني چمران‌وار، همت‌گونه و حسين خرازي‌نما داريم. در برابر جبهه مقاومت استکبار که سعي دارد که با تهديد نيش و سلاح تحريم با يک ملت انقلابي بجنگد نياز به صحنه‌گرداني انقلابي داريم که نگاه استراتژي رهبري را در کنار نگاه ملي و تکيه به ملت و دلدادگي به اسلام ناب را برخوردار باشند؛ داخلي بينديشند و از داخلي‌ها کمک بگيرند، اين همان استراتژي رهبري مبني بر استحکام دروني است.

 فيروزآبادي تاکيد کرد: مردم منتظرند که مجلس شوراي اسلامي از تشکيل دولتي اين چنيني حمايت کند و البته اگر ناخالصي‌ها و کينه باورها و مزدوران شيطان نيز پيدا شدند، بايد زدوده شوند.

 وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي اعم از ارتش، سپاه، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و ستاد کل تمام قد و به پهناي سينه دريادلان جبهه‌هاي نبرد در خدمت دولت هستند و از آن حمايت و با آن تعامل و براي او کار مي‌کنند. نيروهاي مسلح همچنان که بعد از جنگ تمام امکانات خود را براي خدمت به مردمي که به کمک جنگ آمده‌اند هدايت کردند، امروز نيز آماده اين کار هستند و اين مسئله نياز به هدايت دولت دارد که کجا يک کشور کار سنگيني بر زمين مانده تا آنها به انجامش بپردازند.

 فيروزآبادي تاکيد کرد: نيروهاي مسلح براي کسب درآمد و گرفتن کار مردم به صحنه نيامدند و خود را رقيب مردم و توليدکنندگان داخلي نمي‌بينند. آنها امکانات خود را به دولت ارائه مي‌کنند تا هر کجا که پيمانکاري نبود و دسترسي به امکانات اجرايي وجود نداشت و يا اجراي کاري براي نيروهاي داخلي به صرفه نبود، با خدمتي بسيجي‌وار به انجام آن کار بپردازند و هرگاه که دولت نيازي به اين امکانات حس نکند نيز اين امکانات به درون نيروهاي مسلح بازمي‌گردد، کمااينکه امروزه صنعت دفاعي و مهندسي نظامي و پدافند غيرعامل ما در اوج است.

 وي همچنين در بخش پاياني سخنان خود خطاب به مردم گفت: بايد بر موازين ايماني خودمان محکم بايستيم و در برابر مشکلات و تحريم‌ها و نيز زحمت افزايي‌ها و رنج‌هاي دنيا صبر کنيم، نيروي اصلي ما حاصل ارزش‌هاي ديني و ايماني ما است و تنها صبر، مقاومت و تلاش در راه پيشرفت است که مي‌تواند ما را به جلو براند.

 فيروزآبادي تاکيد کرد: همه مردم بايد مرزهاي اسلام، فرهنگ و استقلال ملي‌مان را حفظ کنند که در اين ميان نيروهاي مسلح، روحانيت و جامعه هنري هر کدام عهده دار حراست از مرزهايي هستند که براي آنها تعريف شده است.

 در پايان اين مراسم لوح يادبودي به پاس زحمات سيد محمد حسيني از سوي سرلشکر فيروز‌آبادي به وي اهدا شد. همچنين گلعلي بابايي به عنوان رئيس سازمان هنري و ادبيات دفاع مقدس حکم خود را از دست سرشکر فيروزآبادي دريافت کرد.

در اين مراسم کليپي از مرور بر فيلم هاي برگزيده حوزه دفاع مقدس آماده و پخش شد و علاوه بر رونمايي از لوح دو سازمان توسط مقامات لشکري و کشوري و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت دهم ثبت يادبود برروي لوح دو سازمان نيز صورت گرفت.

 در اين مراسم علاوه بر حضور اهالي سينما و تئاتر اهالي هنر و ادبيات نيز حضور داشتند که مي‌توان به  جمال شورجه، فرهاد توحيدي، عليرضا داودنژاد، امير اثباتي، سعيد سعدي، داريوش باباييان، گلعلي بابايي،حبيب‌الله کاسه‌ساز، محمود آلادپوش، محمدمهدي عسگرپور ، سيد زاده ، انسيه شاه حسيني و ... حضور داشتند. اجراي مراسم بر عهده سيدجواد هاشمي بود .در اين مراسم با ارايه لوح تقدير از زحمات سيد محمد حسيني تقدير به عمل آمد.

لازم به ذکر است هدف از تشکيل سازمان سينمايي و هنرهاي نمايشي سياست گذاري، توليد و حمايت از گسترش آثار سينمايي با محتواي دفاع مقدس عنوان شده است. اين دو سازمان در عرصه سريال هاي تلويزيوني و فيلم هاي سينمايي، هنرهاي نمايشي، هنرهاي تجسمي، آواها و نماهاي حماسي، شعر، ادبيات با موضوعات دفاع مقدس فعاليت خواهند کرد.

 

دوشنبه 21 مرداد 1392 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری