سه‌شنبه 24 تير 1399 - 1:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره اي با هدف اشاعه فرهنگ قرآني در سينما

 

گزارشي از برنامه هاي دومين جشنواره قرآني تسنيم

 

يكي از اصلي‌ترين اهداف جشنواره «تسنيم»‌ تشويق هنرمندان سينمايي كشور و خصوصا هنرمندان جوان براي پرداختن به موضوعات مرتبط با قرآن كريم و البته استفاده از ظرفيت‌هاي بالاي سينما و فيلم براي ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامي و از طرفي ايجاد زمينه اي براي رقابت فيلمسازان در اين حوزه و ارتقاي سطح كمي و كيفي هنر فيلمسازي با محوريت قرآن و عترت است لذا در كنار جوايز اصلي حمايت از توليد آثار برگزيده در بخش هاي فيلم و فيلمنامه نيز در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاري ايكنا، نشست خبري جشنواره ملي تسنيم با حضور سيدسعيد سرابي، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خراسان رضوي و دبير جشنواره، يوسف اميني، معاون قرآن و عترت اداره كل اين استان و همچنين هاشم ميرزاخاني، رئيس هيئت مديره و مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران و رئيس شوراي سياست گذاري جشنواره، روز 14 مرداد ماه در محل انجمن سينماي جوانان برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه، هاشم ميرزاخاني با اشاره به پيشينه برگزاري جشنواره تسنيم گفت: اين جشنواره براي اولين بار در سال 89 در استان اصفهان برگزار شد و بنا به مشكلاتي ادامه برگزاري آن مقدور نشد. در اين ميان با توجه به اهتمامي كه انجمن سينماي جوانان ايران در جهت برگزاري جشنواره با موضوعات مختلف در سطح كشور دارد و از آنجايي كه متولي برگزاري جشنواره نماز و نيايش نيز بوده و تجربيات ارزشمندي را در زمينه برگزاري جشنواره با موضوع ديني كسب كرده به پيشنهاد اين انجمن و موافقت رياست سازمان سينمايي اين جشنواره به انجمن سينماي جوانان ايران واگذار شد.

وي افزود: با بررسي‌هاي به عمل آمده و توافق انجام شده با مديركل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي و همراهي و حمايت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تصميم گرفته شد دومين دوره اين جشنواره در مشهد مقدس و در جوار حرم ملكوتي ثامن الحجج حضرت امام رضا(ع) برگزار شود و لذا با توافقات انجام شده و طراحي آيين‌نامه جشنواره مراحل اجرايي پشت سرگذاشته شد و اينك به حول و قوه الهي در آستانه برگزاري اين جشنواره هستيم.

 

تعداد آثار رسيده به جشنواره تسنيم

پس از سخنان ابتدايي ميرزاخاني، سرابي هم درباره اهداف جشنواره ملي تسنيم و ابعاد برگزاري آن بيان كرد: تشويق جامعه هنري كشور و ترغيب فيلمسازان براي پرداختن به موضوعات مرتبط با قرآن كريم و استفاده از ظرفيت هنر فيلمسازي براي ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامي و همچنين ايجاد زمينه مناسب براي رقابت سازنده در جهت ارتقاء سطح كيفي و كمي هنر فيلمسازي با محوريت قرآن و عترت و لذا سبك زندگي قرآني، آموزه‌هاي اخلاقي مبتني بر قرآن و عترت، قصص قرآن، انسان از منظر قرآن، قرآن كتاب بيداري، ايثار و شهادت در قرآن و معارف اهل بيت، سيماي پيامبر اسلام(ص) در قرآن، نيكي به پدر و مادر و صله رحم، نماز و واجبات الهي، آثار و بركات نيكي در زندگي مردم، كسب روزي حلال و معاملات اسلامي از ديدگاه قرآن و عترت، انفاق در قرآن، جهاد از ديدگاه قرآن، پوشش و عفاف از منظر قرآن و عترت از محورهاي مورد توجه در اين جشنواره است.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خراسان رضوي در ادامه با بيان اين نكته كه جشنواره در سه زير مجموعه فيلم كوتاه، فيلمنامه و عكس برگزار مي‌شود، توضيح داد: بخش فيلم در دو زير مجموعه شامل 110 ثانيه و بخش آزاد برنامه‌ريزي شده است. در اين جشنواره كه با استقبال 1044 اثر از هنرمندان روبرو شد تعداد 489 فيلم از فيلمساز، 374 قطعه عكس و 47 مجموعه عكس و 132 فيلمنامه دريافت شد كه نشان از اقبال جشنواره نزد هنرمندان آن هم در دومين دوره برگزاري آن دارد. در بخش فيلم 87 فيلم، در بخش عكس37 عكس و يك مجموعه عكس و در بخش فيلمنامه 12 اثر به بخش‌هاي مسابقه راه يافته و هيئت‌هاي انتخاب و داوري در سه زير مجموعه فيلم كوتاه – عكس و فيلمنامه آثار را ارزيابي كردند.

وي تاكيد كرد: با توجه به تعداد آثار راه يافته و برنامه ريزي همكاران ستاد مركزي انجمن در تهران و اعلام اين مطلب كه 12 سانس مسابقه در جشنواره خواهيم داشت و نياز به استفاده از دو سالن مجهز بهترين سينماي مشهد يعني هويزه براي برگزاري برنامه ريزي شد. همچنين نمايشگاه عكس جشنواره نيز در نگارخانه سينما هويزه برپا مي‌شود و كارگاه‌هاي آموزشي نيز به شكل متمركز در همين مكان برپا خواهد شد.

 

برگزاري کارگاه‌ ها در جشنواره تسنيم

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خراسان رضوي گفت: با پيگيري و رايزني انجام شده توسط هاشم ميرزاخاني و همچنين تلاش ستاد برگزاري در مشهد مقدس اميدواريم مراسم افتتاحيه جشنواره عصر روز دوشنبه 21 مرداد ماه با حضور مقامات استاني و هنرمندان و خبرنگاران و اصحاب رسانه در حرم حضرت امام رضا (ع) پس از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار شود و پس از آن با حضور در سينما هويزه و افتتاح گالري عكس و تجليل از هنرمندان عكاس استان جشنواره رسماً كار خود را آغاز كنند.

سرابي درباره برنامه‌هاي پيش‌بيني شده براي بخش عكس تصريح كرد: كارگاه عملي عكاسي روز چهارشنبه 23 مرداد‌ صبح با حضور علي قلمسياه براي عكاسان و بعدازظهر همان روز با موضوع انتخاب سوژه در عكاسي و همچنين در پايان با گفت‌وگو در باره عكس‌هاي نمايشگاه در كنار دو داور ديگر جشنواره برگزار مي‌شود.

همچنين كارگاه فيلمنامه‌نويسي نيز با حضور استاد محمود سالاري عضو هيئت داوران با موضوع راهكارهاي جذابيت يك فيلمنامه و راهكارهاي جذابيت يك فيلمنامه با خلق شخصيت در دو نوبت صبح و بعد از ظهر روز چهارشنبه 23 مرداد ماه در سينما هويزه برنامه‌ريزي شده و در پايان اين برنامه 12 فيلمنامه بخش مسابقه با حضور كليه داوران نقد خواهند شد.

 

نمايش «ملکه» و «ملک سليمان» در جشنواره تسنيم

در ادامه اين نشست هاشم ميرزاخاني رئيس شوراي سياست گذاري جشنواره در خصوص برنامه‌هاي پيش بيني شده در جشنواره اعلام كرد: علاوه بر نمايش فيلم‌هاي بخش مسابقه در دو روز برگزاري در سينما هويزه از ساعت 18 الي 19:30 شاهد نمايش دو فيلم بلند سينمايي «ملكه» و «ملك سليمان(ع)» با همكاري بنياد سينمايي فارابي خواهد بود.

ميرزاخاني تصريح كرد: نمايش فيلم «ملكه» ساخته باشه آهنگر براي روز سه شنبه 22 مرداد و نمايش فيلم «ملك سليمان(ع)» ساخته هنرمند گرامي شهريار بحراني براي روز چهارشنبه 23 مرداد ماه در نظر گرفته شده است كه استفاده براي عموم علاقه مندان رايگان و آزاد است.

سرابي با اعلام برگزاري آيين پاياني و اعلام برگزيدگان در روز پنجشنبه 24 مرداد ماه اعلام كرد: تصميم گرفته شد مراسم اختتاميه در سالن شهيد اصغرزاده در پارك ملت مشهد برگزار شود كه علاوه بر امكانات مناسب جنبي پذيراي تعداد بيشتري از علاقه مندان باشيم.

در پايان اين نشست ميرزاخاني با اشاره به دريافت بيش از 4500 فيلم كوتاه از ايران و 109 كشور جهان گفت: به زودي و پس از اتمام جشنواره تسنيم طي جلسه اي مستقل با رونمايي از پوستر سي امين جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران و نمايش تيزر جشنواره گزارش تكميلي از برگزاري اين جشنواره ارائه مي‌شود.

 

87 فيلم كوتاه در بخش مسابقه فيلم جشنواره قرآني «تسنيم»           

دومين جشنواره ملي تسنيم (آيات قرآني) با دريافت 489 اثر كوتاه در دومين دور برگزاري خود ركورد تازه‌اي را در دريافت آثار فيلم كوتاه با موضوع ديني رقم زده است؛ از اين ميان اين آثار 87 فيلم براي حضور در بخش مسابقه انتخاب شده اند. اين آثار عبارتند از:

 

در بخش پويانمايي

انزوا ساخته شيوا حسن پور از تهران، بوي خوش مدينه ساخته علي حسين عباس زاده از اردبيل، پسرآزر ساخته انسيه جباري از سمنان، پيامبر مهربان ما ساخته امين طوسي از ساري، تولد ساخته توران كوليوند از كرمانشاه، حكايت دلنشين ساخته محدثه فدايي نژاد از كرمان، داستان راستان ساخته سيد حسن سلطاني از تهران، روزي حلال ساخته امير طوسي از سمنان، زائران غريب ساخته احمد آبرواني از مشهد، شكوه بندگي ساخته بهروز پارسايي از همدان، طراران ساخته محمدجواد بابايي از سمنان، طعم شيرين عسل ساخته علي جعفري از تهران، قهرمان كوچك ساخته احمد آبرواني از مشهد، محمد را بخاطر بسپار ساخته سيد علي موسوي نژاد از كاشمر، مولود كعبه ساخته نسترن شجاعي از كرمان، نت سياه ساخته سعيد گاييني از قم، وقت ديدار ساخته حسن معماري از تهران، وقتي درخت... ساخته سارا خليلي از تهران، يادگار بهشت ساخته حامد كاتبي از مشهد.

 

در بخش تجربي

آن مرد ساخته بهنام كمالي از اردبيل، پس از باران ساخته محسن غلامي از اراك، سكوت بركه‌ها ساخته فاطمه دست مرد از تهران، عيان ساخته قادر فريور از تبريز، فراتر از هرمنوتيك ساخته مسعود برخورداري از اصفهان، فراموشي ساخته مجيد لشكري از مشهد، مثل شمعداني براي شمع ساخته يوسف جعفري از اراك، منظر ساخته سيدرضا صافي از بوشهر، وقت رفتن آمد ساخته فرهاد عليزاده از اردبيل، هديه ساخته محمدحسين صفري رودبار از تهران.

 

در بخش داستاني

ابراهيم و آتش ساخته احمد تيموري از اصفهان، اذان ظهر ساخته رمضانعلي امامي از ساري، ارتباط نزديك ساخته سعيد كارشناس از نجف آباد، اولين شب زمستان ساخته آرش رفيعي از اروميه، اين هم سند؛ آقاي دكتر! ساخته اميد عليزاده از تهران، آن دورها ساخته رضا جمالي از اردبيل، ب ساخته حميد اسماعيل بيگي از كرمان، باد و برگ ساخته ياسر طالبي از ساري، بازتاب ساخته رضا جمالي از اردبيل، بازگشت ساخته سهيلا گلستاني از تهران، بعد از بينايي ساخته فاطمه عصار از نيشابور، پول كثيف ساخته جواد علي زاده از مشهد، پيام بر ساخته سيد وحيد حسيني نامي از تبريز، تصميم نهايي ساخته شهرزاد تقوايي زحمتكش از تهران، چراغ روشن ساخته علي خسروي از تهران، چشم بازار ساخته زيور حجتي از اصفهان، حال حافظ خوب است ساخته مجتبي حيدري از زنجان، حنانه ساخته داريوش غذباني از تهران، درس تابستان ساخته محمد حسين صفري رودبار از تهران، دست هايي براي پدر ساخته نسيم مددي حمزه خانلو از گرمي، دگر عضوها را نماند قرار... ساخته ابوطالب مطلبي از كاشان، سر مي‌شكند ساخته اميرعباس ربيعي از تهران، صندلي سياه ساخته مصطفي ستاري از مشهد، ضربان ساخته محمد داوود عسكري از شيراز، عنكبوت ساخته عليرضا اسفنديارنژاد از كرج، قاب ساخته محمد حسيني از اراك، مثل هيچكس ساخته سيد مجتبي حسيني از تهران، مسافر ساخته سيد محمدرضا خردمندان از تهران، من قديمي هستم ساخته عادل تبريزي و ايران انتظام از مشهد، ميزباني ساخته يوسف جعفري از اراك، وقتي حواسمان نيست ساخته مهدي باقري آزاد از تهران، هر آينه ساخته محمد صادقي از مشهد، يك فنجان قهوه داغ ساخته افشين عامريان از كرج، يك لحظه ديرتر ساخته يوسف يزداني از اردبيل

4.38 دقيقه ساخته ناصر نيك بخت از سنندج، از ماه تا ماهي ساخته كامران رضايي از كرمانشاه، آب و خاك ساخته آرش رفيعي از اروميه، آق آش ساخته جواد تقوي از گرگان، آن كتاب ساخته محمد آقتابي از قم، دستان بينا ساخته احسان تندگام از آران و بيدگل، رنگ هايي براي زندگي ساخته فرشيد آذري از تهران، روزهاي راشاد ساخته مصطفي كرمي از تهران، زيباست خانه من ساخته سيدحميد ميرحسيني از كرمان، سالكان ساخته ستار چمني گل از سنندج، سرزمين زيباي من ساخته زهرا مرجاني از اراك، سفارش خدا ساخته محمد صفا از تهران، سندان ساخته محمد تقي استيري از قم، شيخ حسين ساخته محمد محمودي اصل از تبريز، شيخ علي ساخته سيد مهدي موسوي برزكي از آران و بيدگل، قدر حجر ساخته ليلا وصله زن از بروجرد، قند مكرر ساخته محمد امين نادي از يزد، كوهزاد؛ زاده كوه ساخته سيد رضا صافي از بوشهر، گل نعناع ساخته ياسين خوش آمد زهي از چابهار، لونا ساخته محمد طالبي از اراك، مشق ليلي ساخته آذر مهرابي از تهران، ميراث خاك ساخته فاطمه حيدري از تهران، نخل درخت زندگي ساخته عليرضا دهقان از يزد، همسايگان آسمان ساخته پرويز رستمي از سروآباد.

 

آشنايي با هيئت داوران جشنواره تسنيم          

سيدناصر هاشم‌زاده، محمود سالاري و عبدالهادي صورتي با مطالعه 132 فيلمنامه رسيده به دبيرخانه جشنواره قرآني تسنيم، فيلم‌نامه‌هاي برتر اين بخش را انتخاب مي‌كنند.

سالاري متولد تهران و داراي مدرك كارشناسي ارشد ادبيات نمايشي است. سالاري علاوه بر تدريس، داوري جشنواره‌هاي مختلف و هم چنين دبيري نخستين جشنواره فيلم دانشجويي كشور و دبيري بخش جوان و هنرهاي نمايشي جشنواره علي اكبر (ع) را در كارنامه خود دارد.

مديركلي دفتر مطالعات فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونت دانشجويي دانشكده صدا و سيما و مديرعاملي بنياد ادبيات داستاني از ديگر سوابق اوست.

عبدالهادي صورتي، در رشته ادبيات عرب مدرك كارشناسي را اخذ كرده و در زمينه ترجمه آثار هنري و سينمايي بيش از 10 فيلم و سريال براي شبكه‌هاي تلويزيوني را ترجمه كرده است؛ از جمله اين آثار مي‌توان به «رأفت الهجان» 54 قسمت شبكه 5، «بازگشت به حيفا» 20 قسمت شبكه 3، «مستند روح الله» 20 قسمت شبكه 3 و... اشاره كرد.

وي همچنين در زمينه نمايشنامه‌نويسي فعاليت‌هايي داشته است كه مي‌توان به «شنبه به نوروز افتاد» تالار سنگلج، «در قاب ماه» تالار وحدت اشاره كرد.

عبدالهادي صورتي همچنين نگارش فيلمنامه سريال‌هاي «نگاهي ديگر»، «شكوفه‌هاي زيتون»، «كاروان سرافرازي»، «گريه نكن سرزمين من»، «بغداديات»، «داستان‌هاي تاريخ» و...را انجام داده و در چند جشنواره ملي از جمله نماز و نيايش داور بخش فيلم‌نامه بوده است.

سيد ناصر هاشم‌زاده، فارغ التحصيل رشته فلسفه از دانشگاه تهران است. وي پس از گذراندن تحصيلات در حوزه‌هاي علميه، به دانشگاه تهران رفت و در رشته فلسفه مشغول به تحصيل گرديد و در همين ايام نيز به تحقيق و تدريس پرداخت.

از جمله فعاليت‌هاي وي مي‌توان به چاپ مقالات فلسفي و هنري در مطبوعات كشور اشاره كرد. وي همچنين مدتي نيز سردبير مجله سينمايي نقد سينما بوده است. از جمله فيلم‌هايي كه هاشم‌زاده با آنها همكاري داشته است مي‌توان به «زير نور ماه»، «رنگ خدا»، «بيد مجنون»، «باران» و... اشاره كرد. هاشم‌زاده داور جشنواره‌هاي متعدد فيلمنامه‌نويسي از جمله جشنواره‌هاي منطقه‌اي سينماي جوان بوده است.

قابل ذكر است داوران اين بخش با انتخاب آثار راه يافته به بخش مسابقه تنديس؛ ديپلم افتخار و جايزه نقدي و همچنين حمايت از توليد اثر را به برگزيدگان جشنواره طبق آيين نامه اهدا مي‌كنند.

دومين جشنواره ملي تسنيم – آيات قرآني – از 22 تا 24 مرداد ماه توسط انجمن سينماي جوانان ايران و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خراسان رضوي در مشهد مقدس برگزار مي‌شود.

 

دوشنبه 21 مرداد 1392 - 11:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری