شنبه 14 تير 1399 - 4:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

با اصل ادغام اتحاديه موسسات قرآني و موسسات قرآني ـ مردمي كشور مخالفت نداريم

 

طرح ادغام اتحاديه‌هاي مؤسسات و تشكل‌هاي قرآني در مسيري قرار گرفته كه شايد تا پايان آن راهي باقي نمانده است اما همچنان سؤالاتي باقي مانده است؛ نظارت نهايي اين اتحاديه مدغم بر عهده چه كسي خواهد بود و هدف از اجراي اين طرح چيست؟!

موسسات قرآني ـ مردمي با نظارت سازمان تبليغات اسلامي و اتحاديه تشكل‌هاي قرآني ـ مردمي با نظارت مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني كشور به عنوان مهم‌ترين متوليان فعاليت‌هاي مؤسسات و تشكل‌هاي قرآني با استفاده و بهره‌مندي از توان و ظرفيت‌هاي مردمي قريب به چند سال است كه آغاز به فعاليت كرده‌اند كه البته هر كدام از اين اتحاديه‌ها با نظارتي جداگانه از جانب سازمان تبليغات و وزارت ارشاد هدايت و حمايت شده‌اند.

 ما همواره در طي اين سال اما و اگر‌هايي از جانب برخي از اعضاي جامعه قرآني و اساتيد در رابطه با وجود يك متولي در زمينه فعاليت‌ها قرآني وجود داشته و دارد كه در پس از اما و اگر‌ها طرح ادغام اين اتحاديه بارها مطرح شد تا اينكه سرانجام در يك ماهه گذشته با پيگيري بيشتري به روند خود ادامه داده است.

طرح ادغام اتحاديه‌هاي مؤسسات قرآني ـ مردمي و تشكل‌هاي قرآني با موافقت رؤساي اين دو مجموعه و در سطح وسيع‌تري رئيس سازمان تبليغات، وزير ارشاد اسلامي و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مسيري قرار گرفته است كه شايد تا پايان آن راهي باقي نمانده است.

جزئيات بيشتر اين طرح و اينكه ناظر نهايي اتحاديه مدغم كه خواهد بود و بررسي مشكلات اساسي اين طرح مطالبي است كه در گفت وگو با مهدي قره‌شيخلو رئيس سازمان دارالقرآن الكريم به آن پرداخته شده است.

 

ساختار كلي اتحاديه كشوري در بحث ادغام مؤسسات قرآني حفظ شود

رئيس سازمان دارالقرآن گفت: مشكل اساسي در بحث ادغام اتحاديه موسسات قرآني اين است كه هر كس مي‌خواهد به نفع خود كار كند، اما ما معتقديم كه ساختار كلي اتحاديه كشوري در بحث ادغام مؤسسات بايد در جاي خود باقي بماند.

مهدي قره‌شيخ‌لو با بيان اينكه در رابطه با ادغام موسسات قرآني همواره سياست‌هاي كاملا مشخصي را اعلام كرده‌ و پايبند آن بوده‌ايم، اظهار كرد: در فعاليت موسسات قرآني زير نظر سازمان تبليغات اسلامي هيچ‌گاه به دنبال اعلام آمار و ارقام بالا نبوده‌ام و آن چه براي ما اهميت داشته، فعاليت موسسات قرآني كيفي بوده است.

رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم در ادامه افزود: نگاه ما براي فعاليت موسسات قرآني همواره اين بوده است تا موسساتي فعاليت داشته باشند كه سربار سازمان تبليغات نباشند و همان طور كه از نامشان پيدا است به صورت مردمي اداره شده و انتظار حمايت‌هاي مادي از ما نداشته باشند، هر چند كه اگر امكانات و بودجه‌اي نيز داشته باشيم از اين موسسات حمايت مي‌كنيم تا فعاليت‌هاي خود را در شرايط بهتري انجام دهند.

وي يادآور شد: نگاه ما براي فعاليت موسسات قرآني، توسعه كيفي است و كميت براي ما اهميت چنداني ندارد و به همين دليل نيز سال گذشته 129 موسسه قرآني كه نتوانستند خود را به استانداردهاي لازم برسانند و در كار خود موفق نبوده‌اند را منحل كرديم و زماني كه مشاهده كنيم موسسات خوب كار نمي‌كنند، آنها را حذف مي‌كنيم و نگران كاهش آمار موسسات قرآني سازمان تبليغات نيستيم، زيرا معتقديم كه موسسات قرآني زير نظر سازمان تبليغات اسلامي بايد كيفي و توانمند باشند.

قره‌شيخ‌لو با تأكيد بر اهميت نظارت بر فعاليت موسسات قرآني، عنوان كرد: موسساتي كه از سازمان تبليغات اسلامي مجوز فعاليت دريافت مي‌كنند، از سوي ما نظارت مي‌شوند و عملكرد آنان مورد بررسي قرار گرفته و در سطح‌بندي قرار مي‌گيرد كه طي سطح‌بندي‌هاي سال گذشته، به موسساتي كه زير سطح سه بودند، زمان داديم تا خود را به سطح سه برسانند و اگر نتوانند، منحل مي‌شوند و البته تلاش داريم تا موسسات سطح سه را نيز ارتقاء دهيم.

وي با عنوان اين مطلب كه تلاش داريم تا در يك برنامه سه ساله، ديگر موسسه درجه دو و سه نداشته باشيم و تمامي موسسات قرآني ما درجه يك باشند، ادامه داد: ما از موسسات سطح دو و سه حمايت مي‌كنيم تا بتوانند خود را به سطح بالاتر ارتقاء دهند، البته موسسات نيز بايد تمامي تلاش خود در اين راستا را به كار گيرند.

 

 با اصل ادغام اتحاديه موسسات قرآني و موسسات قرآني ـ مردمي كشور مخالفت نداريم

رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم در بخش ديگري از سخنان خود به بحث ادغام موسسات قرآني اشاره كرد و گفت: ما از روز اول موضع خود را درباره ادغام موسسات قرآني اعلام كرديم و باز هم تكرار مي‌كنيم كه با اصل ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني كشور و اتحاديه موسسات قرآني ـ مردمي كشور مخالفت نداريم، اما با توجه به اينكه در كشور يك ساختار كلي براي فعاليت موسسات قرآني تعريف شده و فعاليت تمامي موسسات قرآني و همچنين اتحاديه‌ كشوري بر اساس قانون دنبال مي‌شود و اتحاديه كشوري داراي مجمع عمومي و انتخابات است بر اين نكته تاكيد داريم كه اين ساختار بايد سر جاي خود باقي بماند.

وي عنوان كرد: اگر قرار است با ادغام موسسات قرآني، به اين ساختار لطمه وارد شود، ما به هيچ عنوان زير بار ادغام نمي‌رويم.

قره‌شيخ‌لو در بخش ديگري از سخنان خود اظهار كرد: موضوع ديگري كه در بحث ادغام موسسات مطرح مي‌شود، اين است كه اگر بنا است موسسات قرآني ادغام شوند، افراد علاقه‌مند براي ادغام مي‌توانند عضو اتحاديه‌هاي استاني شده و در انتخابات استاني شركت كنند تا بتوانند از اين طريق در مجمع عمومي اتحاديه كشوري حضور داشته باشند و هر كس كه رأي آورد، مي‌تواند مديرعامل شود و ادغام موسسات راه ديگري جز اين ندارد.

 

ادغام موسسات قرآني نبايد به اين معني باشد كه ما ساختار كلي را به هم بزنيم

رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم در بخش ديگري از سخنان خود با عنوان اين مطلب كه اساسنامه فعاليت‌هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي به تأييد مقام معظم رهبري رسيده است، افزود: بحث ساماندهي مشاركت‌هاي مردمي، صدور مجوز و توسعه آموزش‌هاي قرآني به سازمان تبليغات اسلامي واگذار شده است و كم و زياد كردن اين اساسنامه كار ما نيست و هر تغييري در اين اساسنامه بايد با تأييد مقام معظم رهبري باشد و ما نمي‌توانيم اين تغييرات را اعمال كنيم.

وي يادآور شد: در بحث ادغام موسسات قرآني ما اساسنامه خود را كه به تأييد مقام معظم رهبري رسيده، مي‌آوريم و ساير دوستان نيز مي‌توانند اساسنامه خود را بياورند و هر كدام عاقلانه‌تر بود، بايد به آن تمكين شود، اما مشكل اساسي اينجا است كه در بحث ادغام موسسات قرآني هر كس مي‌خواهد به نفع خودش كار كند.

 

يكشنبه 20 مرداد 1392 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر