چهارشنبه 25 تير 1399 - 15:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

پرداختن به ارزش هاي اسلامي دوران دفاع مقدس

 

گفت و گو با حسين تبريزي نويسنده و کارگردان مجموعه تلويزيوني «بوي باران»

حسين تبريزي در مجموعه بوي باران به سراغ روايت وقايع دفاع مقدس و آدم هايي رفته که در طول دوران هشت سال دفاع مقدس مردانه پاي آرمان هاي انقلاب ايستادگي کردند و با نثار خونشان تماميت ارضي کشور را حفظ کردند. تبريزي درکنار اين طرح داستاني به مسائل روز اجتماعي هم مي پردازد. با حسين تبريزي درباره سريال بوي باران گفت وگويي انجام داده ايم.

 

چقدر در سريال بوي باران در جهت ترويج فرهنگ هاي اصيل ايراني و اسلامي تلاش کرديد ؟

علاقه داشتم به نوعي با ساخت اين مجموعه به ارزش هاي اسلامي دوران دفاع مقدس بپردازم. قصه هم ظرفيت بالايي داشت و با مشورت هايي، تلاش کردم کار به بهترين شکل ممکن ساخته شود.

 

عموما کارهاي موفق دفاع مقدس با تلفيق اين ژانر با ژانر اجتماعي ساخته شده است. چقدر در ساخت مجموعه بوي باران به اين رويکرد توجه داشتيد ؟  

دوران دفاع مقدس بخش مهمي از تاريخ معاصر کشورمان را رقم زده است . نسل جوان هم براي اين دوران  و سرداران جنگ احترام خاصي قائل است. بنابراين در تمام خانواده هاي ايراني ارزش هاي جنگ مورد توجه و احترام است و خيلي از خانواده ها شهيد و جانباز داده اند.

بسياري از خانواده ها در اقصي نقاط کشور هنوز زندگيشان تحت تاثير تبعات جنگ و وحشي گري دشمن قرار دارد . بنابراين اين نوع قصه ها مانند سريال بوي باران که با نگاه اجتماعي در هم آميخته مي شود، مي تواند اثر بخشي بيشتري در ارائه اين ارزش ها داشته باشد و همانطوريکه اشاره کرديد اين مضامين براي مخاطبان داراي جذابيت هاي زيادي هستند.

در زمان پخش سريال انتظار اين ميزان استقبال مخاطبان را نداشتم. در اين مصاحبه بايد متذکر شوم که عنايت خداوند و نظر شهدا باعث شده که سريال به اين توفيقات برسد و بابت اين موفقيت خدا را شاکر هستم. مردم علاقه دارند همچنان خيلي از ناگفته هاي زمان جنگ در کارهاي تصويري برايشان بازگو شود.

با واگويه کردن اين ناگفته ها مي توانيم در جامعه به يک فرهنگ سازي اقدام کنيم و خيلي از معضلات اجتماعي با اين شيوه حل خواهند شد. بنابراين وظيفه همه ما سنگين است و بايد با دانش و خلوص نيت، به طرح مسائل سال هاي دفاع مقدس بپردازيم.

 

آيا ديدن اين نوع کارها براي جوانها مي تواند ويژگي هاي مثبت و سازنده اي داشته باشد ؟

بله، ديدن اين نوع کارها و رفتن به مناطق جنگي در قالب تورهاي راهيان نور يک انرژي و معنويت خاصي را در درون جوانها ايجاد مي کند. طي کردن چنين پروسه اي يک معرفت دروني را به وجود مي آورد. خوشبختانه جنگ و آدم هايش آنقدر ظرفيت و پتانسيل دارند که سال هاي سال مي توانند مورد استفاده نويسندگان و کارگردانها قرار بگيرند.

شهداي گرانقدري مثل شهيد همت، باکري و باقري زندگيشان کارکردهاي دراماتيک زيادي دارد و نبايد از اين نام ها به سادگي عبور کنيم. نام هايي که به مراتب بالاتر از چگوارا ها هستند و با پرداختن به اين شهداي بزرگ مي توانيم نام هاي آنها را جهاني کنيم.

 

در سينما  بر اساس زندگي سرداراني مثل شهيد کاوه و شهيد باکري فيلم هاي ساخته شده است. اين فيلمها چه اثراتي مي توانند داشته باشند؟

ساخت اين نوع فيلم ها به عنوان شروع خوب است؛ اما بايد در سينما و تلويزيون با اختصاص بودجه مناسب و حضور يک تيم نويسنده و محقق تلاش کرد آثار حرفه اي و استانداردي درباره سرداران زمان جنگ ساخته شود. اگر کيفيت فيلم هاي ساخته شده مطلوب نباشد. توليد اين نوع آثار فايده اي ندارد.

 

فيلم نامه بوي باران چقدر ريشه در واقعيت دارد؟

يکي از بستگانم نزديکم جزو مفقودين جنگ تحميلي بود و با اين فضا آشنا بودم؛ براي دراماتيک کردن داستان به تخيلم هم رجوعي داشتم. مدتها از خانواده شهدا، بچه هاي جنگ و جانباز تحقيقات ميداني انجام دادم . در نوشتن فيلم نامه تلاش کردم چندان از واقعيات دور نشوم و در ضمن به صورت گل درشت هم به اين ارزشها نپردازم که سريال براي مخاطب کليشه اي و غير باور به نظر برسد. در بوي باران ما قهرماني به نام هاتف داريم که با شخصيت پردازي او بخشي از  واقعيت هاي دوران دفاع مقدس را روايت کرديم.

 

سکوت هاتف در بوي باران چه معنايي دارد؟

اين سکوت تداعي کننده معني خاصي نيست. سکوت هاتف ريشه در قصه سريال دارد . هر موضوعي که در هر فيلمي اتفاق مي افتد براي بيننده مي تواند نکاتي را بازگو کند و او را به شناختي برساند . هدف کلي در اين مسئله پيشبرد درام بود تا بتواند به عنوان يک ويژگي انساني براي مخاطب جذاب باشد و به عنوان يک عامل پيش برنده در فيلم، ذهن مخاطب را به خود مشغول کند.

 

آيا در بوي باران تلاش کرديد مقايسه اي بين آدم هاي معتقد و متعهد و آدم هاي بدون تعهد انجام بدهيد؟ 

تمام شخصيت هاي بوي باران پايبند به اخلاقيات هستند و حتي به وجوه انساني شخصيتي منفي سريال (با بازي رحيم نوروزي) پرداخته شده است و نشان داديم اين آدم، خانواده و زن و بچه دارد و داراي حس تعهد به خانواده است. حتي در قسمت هاي پاياني سريال خصوصيات مثبت تري از اين آدم مي بينيم. در شخصيت پردازي آدم هاي بوي باران تلاش نکرديم به مفهوم رايج و کلاسيک ضد قهرمان داشته باشيم.

 

در حقيقت به نوعي شخصيت پردازي واقع گرايانه دست زده ايد؛ و بيشتر آدمهاي سريال خاکستري هستند؟

دقيقا چنين رويکردي را دنبال مي کردم . ابعاد انساني اين شخصيتها برايم مهم بود که در داستان بوي باران به آنها بپردازم. شخصيتي مثل پژمان بازغي در اين سريال آدمي نشان داده مي شود که پايبند به يک سري از اصول و ارزشها است. آدمي که سنتي نيست؛ او جواني تحصيل کرده و موفق در حرفه اش معرفي مي شود.  شخصيتي مثل مصيب (با بازي مير طاهر مظلومي) را داريم. او نمونه آدم هايي است که علي رغم نداشتن تحصيلات عاليه  پخته و سرد و گرم چشيده هستند و در عين حال شخصيت شيرين و ملموسي هم دارند. اين نوع شخصيتها به پيشبرد روايت و ارائه بهتر قصه کمک کردند.

 

آيا استفاده از لهجه آذري در جهت شيرين تر شدن کار بود؟

در کارهايي که ساخته ام علاقه دارم از تمام اقوام و لهجه هاي کشور استفاده کنم. در قسمت چهارم شخصيتي به نام مجيد وارد قصه مي شود که خراساني است و  لهجه شيريني هم دارد. چون ريشه آذري دارم طبيعي است که بتوانم بهتر از اين لهجه و ويژگي هاي آن استفاده کنم. حضور مادر، با لهجه آذري هم براي ماها يک جورهايي نوستالژي مادران مهربان، خوش زبان و سنتي است.

 

آيا تعداد زياد شخصيت هاي سريال مانع پرداختن به تمام آنها نمي شود؟

هيچکدام از شخصيت هاي بوي باران بدون دليل و منطق درفيلم نامه وجود ندارند و حضورشان داراي کارکرد است. داستان احتياج به حضور اين آدمها دارد. يک سري از شخصيت ها براي معرفي شخصيت اصلي مورد استفاده قرار گرفته اند و لزومي ندارد که زياد به آنها پرداخته شود.

حضور تعداد زيادي شخصيت، تنوع و جذابيت در داستان به وجود مي آورد و رنگ آميزي خوبي به کار مي دهد. حضور هيچکدام از اين شخصيت ها آزار دهنده و اضافي نيست.

شخصيت پرستار با بازي رابعه اسکويي تداعي کننده آدمي حسود است او براي کامل شدن شخصيت خانم دکتر در درام حضور دارد. حضور شخصيت ديگري مثل استاد، با بازي رامسين کبريتي باعث مي شود. شخصيت هاتف معنا پيدا کند و کامل بشود و اين آدم ديالوگي کليدي در باره معرفي شخصيت هاتف بيان مي کند.

 

چهارشنبه 16 مرداد 1392 - 10:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری