چهارشنبه 25 تير 1399 - 15:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

ناصر براي رسيدن به خواسته هايش به ديگران امتياز مي دهد

 

گفت وگو با سپند امير سليماني بازيگر سريال «خروس»

 

سپند امير سليماني بازيگرجوان و با انگيزه اي است که در فيلم هاي پر فروشي مانند اخراجي ها و يا مجموعه هاي پر مخاطبي مثل مرد هزار چهره به کارگرداني مهران مديري بازي کرده است . امير سليماني در مجموعه تلويزيوني خروس در نقش يک جوان تحصيل کرده آرام و خجالتي که شغلش رانندگي است، بازي متفاوتي ارائه کرده است. با او درباره اين نقش گفت وگويي انجام داده ايم .

 

بر اساس چه ويژگي بازي در مجموعه تلويزيوني خروس را پذيرفتيد ؟

حضور سعيد آقاخاني برايم خيلي مهم بود . موقعي که با من براي حضور در مجموعه خروس تماس گرفته شد. نه راجع به داستان و نه راجع به نقشم سوالي نکردم و پيشنهاد بازي را پذيرفتم .

 

بدون خواندن فيلم نامه بازي در خروس را قبول کرديد ؟

نام سعيد آقاخاني نقطه اطمينان بخش برايم بود و کارش را مي شناسم و به او اعتماد دارم .

 

ريشه اين اعتماد به همکاري هاي گذشته اي که با سعيد آقاخاني داشتيد برمي گردد ؟

با سعيد آقاخاني يک دوستي چندين و چند ساله دارم و در اين سالها در چند مجموعه با سعيد همکاري داشتم .

 

آيا در حين فيلمبرداري خروس اين اعتمادتان نتيجه مثبت داشت و کيفيت کار مطابق انتظار بود ؟

به طور حتم؛ مجموعه خروس يک کار حرفه اي ، خوش ساخت و  استاندارد است .

 

ويژگي همکاري با کارگردان هايي که بازيگر هم هستند چيست ؟

موقع فيلمبرداري متوجه مي شويد اين جنس از کارگردانها بيشتر مي توانند به شما کمک کنند و چون سابقه بازي دارند . اين نوع از کارگردان ها يک سري از ظرائف را در ايفاي نقش بهتر از ساير کارگردان ها به شما منتقل مي کنند . حضور اين نوع کارگردانها در توليد يک فيلم و يا مجموعه تلويزيوني باعث افزايش کيفيت کار به خصوص در بحث بازيگري مي شود.

 

ناصر را چگونه شخصيتي ديديد ؟

يک سري آدمها وجود دارند که هميشه حق با آنها است . اما اين تنها ظاهر قضيه است و بنا به هر دليلي حق با آنها نيست؛ و اين مسئله مي تواند به بي عرضه بودن اين افراد ربط داشته باشد . آنها هميشه تلاش مي کنند با امتياز دادن به ديگران به حقشان برسند . ناصر هم جزو اين نوع از آدمها است که مجبور است براي رسيدن به خواسته اش به ديگران امتياز بدهد.

 

مثل قضيه حساب کردن پول داروي خواهر مردي که در بيمارستان خودکشي کرده و ناصر براي اثبات بي گناهيش مجبور مي شود اين پول را پرداخت کند ؟

بله و يا قضيه دادن بخشي از پول عمل پدر نامزدش. با وجود دادن اين پول و رساندن به موقع پدر نامزدش به بيمارستان، ديگران باز هم از او متوقع هستند و از او ايراد مي گيرند که چرا پدر نامزدش را به يک بيمارستان خصوصي آورده است . بنابراين اگر بخواهيم با خوشبيني در مورد ناصر اظهار نظر کنيم ، او را آدمي صاف و ساده مي بينيم. او از منظر کمدي آدمي خنگ محسوب مي شود .

 

آيا ناصر آدم منفعلي است ؟

نه ، به دليل اتفاقاتي که در قسمت هاي پاياني رخ مي دهد . نمي توانيم اورا آدمي منفعل بدانيم .

آيا ناصر براي رسيدن به خواسته هايش مظلوم نمايي مي کند؟

نه ، او مدام تلاش مي کند که کارهايي انجام بدهد و نشان دهد حق با اوست . ناصر بلد نيست حقش را بگيرد . مجبور است به ديگران سرويس بدهد و کارهايي اضافه بر وظيفه اش انجام بدهد .

 

آيا شخصيت ناصر با نقش دکتري که در فيلم اخراجي ها بازي کرديد تفاوت دارد ؟

دکتر آدم ساده اي به نظر مي رسيد و اين از نقاط اشتراک دکتر و ناصر است . اما او در زندگيش هدف داشت و اين  شجاعت را داشت که به جبهه برود . بنابراين او به اندازه ناصر بي دست و پا نبود .

 

شغل ناصر (رانندگي آژانس) چه نقشي در داستان مجموعه خروس دارد ؟

ناصر داراي ليسانس است؛ که نمي دانم چرا اين بخش از سريال حذف شد و اشاره اي به آن نشد . راننده آژانس بودن ناصر به دليل بي کار بودن ليسانسه هاي جامعه است که مجبور مي شوند شغل هايي متفاوت از تخصص و معلوماتشان را انتخاب کنند .

 

آيا اين نکته را قبول داريد سريال خروس با ساير سريال هاي سعيد آقاخاني تفاوت دارد؟

منظورتان اين است که خروس بهتر و يا بدتر از ساير سريال هاي آقاخاني است.

 

در زمينه به وجود آمدن موقعيت هاي طنز، خروس از ساير کارهاي سعيد آقاخاني ضعيف تر است ؟

مهم ترين لطمه اي که سريال خروس  متحمل شد . بابت افزايش قسمت هاي اين مجموعه بود . در ابتدا سريال براي پخش در 14 قسمت آماده شد . موقعي که پخش سريال به ماه مبارک رمضان موکول شد. طبيعي بود که قسمت هاي سريال به 25 قسمت افزايش پيدا کند . بنابراين در تدوين و ساختار پلان هاي سريال تغييرات زيادي به وجود آمد.

در اين وضعيت سريال يک جاهايي ريتمش کند مي شود .  در سريال خروس موقعيت هاي طنز کم نيستند. اما چون مثل ساير کارهاي سعيد آقاخاني ريتم کار سريع نيست . اين موقعيتها ديده نمي شوند . اين مسئله هم بسته به تصميم مديران شبکه داشت و تهيه کننده و کارگردان در اين کار نقشي نداشتند .

 

آيا صحنه هاي جديدي براي پخش سريال در ماه رمضان فيلمبرداري شد ؟

صحنه جديدي فيلمبرداري نشد . با اضافه کردن برخي از صحنه ها و کم کردن مدت هر قسمت پخش شده ، زمان سريال براي پخش در 25 قسمت آماده شد . در مجموع معتقدم همان 14 قسمتي که براي پخش سريال در ايام عيد آماده شده بود. بسيارمناسب بود . البته اين نظر شخصي من است .

 

معمولا مجموعه هايي که سعيد آقاخاني مي سازد يک شخصيت اصلي دارد و بقيه شخصيتهاي فرعي تلاش مي کنند موقعيت کمدي به وجود بياورند . اما در خروس سه، چهار شخصيت نقش محوري حضور دارند ؟

ممکن است اين بحثي که شما اشاره کرديد به کم رنگ شدن موقعيت هاي طنز منجر شده باشد .

 

به نظر شما کمدي موقعيت موجود در ساختار داستان خروس چقدر موفق از کار در آمده است ؟

به طور نسبي اين موقعيت هاي طنز خوب از کار در آمده است و اين مسئله را خيلي ها که سريال را ديده بودند به من مي گفتند .

 

آيا رابطه ناصر با نصرت رابطه اي توام با ترس است ؟

هم ترس در اين رابطه وجود دارد و هم احترامي که معمولا کوچکترها براي بزرگترها قائل هستند .

 

آيا ترسو بودن ناصر به شخصيت مردانه اش لطمه وارد نمي کند؟

اصولا يکي از پارامترهايي که مي تواند سريال ها را جذاب کند . حضور يک آدم دست و پاچلفتي و گيج است که  رفتارهايش در مواجه با ديگران موقعيت طنز به وجود مي آورد . ناصر هم در سريال خروس چنين کارکرد و حضوري دارد.

 

چهارشنبه 16 مرداد 1392 - 10:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری