جمعه 16 خرداد 1399 - 0:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

فصل ديگري از نمايشگاه قرآن ورق خورد

 

 مراسم اختتاميه بيست‌‌‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، يكشنبه‌شب، 13 مردادماه، مصادف با 26 ماه مبارك رمضان، با حضور سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت‌الاسلام تقوي، رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه سراسر كشور، لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن، عترت و نماز مجلس شوراي اسلامي، حجت‌السلام حميد محمدي، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت‌الاسلام سيد محمدرضا ميرتاج‌الديني، جمعي از معاونان اين وزارتخانه، مديران بخش‌هاي مختلف نمايشگاه و علاقمندان به قرآن و عترت برگزار شد.

 

در ابتداي اين مراسم پس از پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران، آياتي از كلام‌الله مجيد توسط «احمد ابوالقاسمي» قاري برجسته كشور تلاوت شد و سپس حجت‌الاسلام محمدي، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد و رئيس نمايشگاه بيست‌ويكم گزارشي از روند برپايي نمايشگاه ارائه كرد.

وي در گزارش خود با تبريك آغاز دوره رياست جمهوري حسن روحاني، گفت: ايشان به دليل حضور مهمانان خارجي و ملاقات‌هاي كاري فرصت حضور در نمايشگاه را پيدا نكردند و از طرف خودم و به نيابت از ايشان از همه حاضران عذرخواهي مي‌كنم و اميدوارم در اولين فرصت ممكن رئيس‌جمهور منتخب در بين جامعه قراني حضور به هم رساند.

محمدي در ادامه عملكرد رسانه‌ها در اين دوره از نمايشگاه قرآن را بسيار اثرگذار و ارزشمند عنوان كرد و افزود: در اين دوره 10 شبكه راديويي و 10 شبكه تلويزيوني و اقدام به پوشش خبري اين نمايشگاه در بعد ملي و بين‌المللي پرداختند.

وي در ادامه گفت: فضاي مفيد نمايشگاه امسال 38 هزار متر مربع بود كه از اين ميزان 28 هزار متر مربع در داخل شبستان اصلي بود كه در اين بين 36 بخش نمايشگاهي و شش بخش ستادي فعاليت يك ماهه خود را انجام دادند. امسال در حوزه كتاب 200 ناشر داخلي و 50 ناشر خارجي حضور داشتند كه ناشران داخلي 18 هزار عنوان كتاب و ناشران خارجي نيز 5 هزار عنوان كتاب را به نمايشگاه آورده بودند.

رئيس نمايشگاه بيست‌ويكم قرآن كريم با تأكيد بر اينكه مهجوريت صحيفه سجاديه و نهج‌البلاغه بايد از بين برود، گفت: معاونت قران و عترت وزارت ارشاد بحث جريان‌سازي آموزش اين دو كتاب شريف را در دست اجرا دارد كه يكي از اين برنامه‌ها شامل تربيت 10 هزار نفر است.

بررسي چشم‌اندازهاي قرآني دولت يازدهم بخش ديگري از سخنان حجت‌الاسلام حميد محمدي بود، وي در اين بخش گفت: اين دولت در فضايي فعاليت خود را شروع مي‌كند كه نوع نگرش در دهه اخير نسبت به فعاليت‌هاي قرآني در كشور تغيير يافته است؛ در گذشته بودجه فعاليت‌هاي قرآني تنها 500 ميليون تومان بود اما در حال حاضر اين بودجه ميلياردي شده است.

معاون قرآن و عترت وزير ارشاد تصريح كرد: در دولت يازدهم مهم‌ترين مطالبه ما حضور حداكثري فرهنگ قرآني در جامعه و در بين فرهنگ فردي و عمومي مردم است و اين امر يكي از اساسي‌ترين مطالبات از دولت يازدهم است. كمك به نهادينه‌شدن و نهادي‌سازي فعاليت‌هاي قرآني و استخراج نظام‌هاي قرآني و نظامندكردن فعاليت‌هاي قرآني يكي ديگر از اين مطالبات است.

در بخش ديگري از اين مراسم كليپي از روند برپايي نمايشگاه بيست‌ويكم به نمايش در آمد و سپس با حضور وزير ارشاد از 40 خادم نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه تجليل شد.

سخنران بعدي مراسم سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بود كه سخناني كوتاه تصريح كرد: اين نمايشگاه قطره‌اي از دريا و نقطه‌اي از ليل و نهار بود؛ اين نمايشگاه، نمايش هنر ايماني و نمايش هنر شاعران و قهرمانان قرآني بود.

تجليل از برگزيدگان اولين و دومين دوره طرح ارزيابي قاريان و مدرسان قرآن كريم، تجليل از قهرمانان قرآني، فعالان، مروجان قرآن، پژوهشگران و مترجمان قرآن كريم و رونمايي از قرآن نستعليق به خط استاد پورسرشت و رونمايي از سه كتاب در موضوع صحيفه سجاديه و يك عنوان كتاب با موضوع نهج‌البلاغه از ديگر بخش‌هاي مراسم اختتاميه نمايشگاه بيست‌ويكم قرآن كريم بود.

به هرحال بعد از پايان دولت هشت‌ساله محمود احمدي‌نژاد و آغاز فعاليت‌ دولت تدبير و اميد، بايد منتظر ماند و ديد دوره بعدي؛ يعني بيست‌ودومين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن، در چه شكل و شمايلي برگزار مي‌شود و نگاه اين دولت به فعاليت‌هاي قرآني چگونه خواهد بود.

 

دوشنبه 14 مرداد 1392 - 10:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر