چهارشنبه 25 تير 1399 - 23:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

رونمايي از سه کتاب رضوي

 

مراسم رونمايي از کتاب‌هاي«همگام با امام رضا(ع) از مدينه تا مرو» به همراه نسخه عربي و نيز «مهاجران موسوي» با موضوع دلايل هجرت فرزندان امام کاظم(ع) به ايران با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در در بنياد بين‌المللي فرهنگي و هنري امام رضا(ع) شهر مشهد مقدس رونمايي شد.

سيد محمد حسيني در ابتداي اين مراسم که در بنياد بين‌المللي فرهنگي و هنري امام رضا(ع) برگزار شد، حمله اخير گروه‌هاي سلفي را به مرقد مطهر عمار ياسر و اويس قرني محکوم و تأکيد کرد: تخريب قبور ياران اهل بيت(ع) توسط مزدوران عشق مردم به ائمه اطهار(ع) را نمي‌کاهد.

وي راه مقابله با اقدامات ضد اسلامي را ترويج فرهنگ اهل بيت(ع) دانست و افزود: اگر بتوانيم زيبايي کلام و معارف اهل بيت(ع) را به مردم دنيا معرفي کنيم، شاهد استمرار موج گرايش به اسلام خواهيم بود. حسيني با بيان اينکه مردم از ديرباز به نمادهاي اسلامي علاقه خاصي داشته‌اند، خاطر نشان کرد: مردم متدين ايران مراکزي را که امام رضا(ع) از مدينه تا مرو اقامت داشته‌اند، به عنوان مرکزي مقدس براي پيوند با معارف اصيل اسلامي تبديل کرده‌اند.

وزير ارشاد ضمن تشکر از رسانه‌هاي گروهي در معرفي آثار مرتبط با فرهنگ اهل بيت(ع) و شوق روزافزون مردم در مطالعه اين آثار تصريح کرد: بنياد بين المللي امام رضا(ع) بايد محوري براي معرفي کتاب‌هاي ارزشمند در زمينه فرهنگ اهل بيت(ع) باشد و اين آثار را مورد نقد و بررسي قرار دهد. وي همچنين به فعاليت‌هاي بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي اشاره و تصريح کرد: اين بنياد در طي سال‌ها آثار ارزشمندي را ارائه کرده است که کتاب «همگام با امام رضا(ع) از مدينه تا مرو» يکي از آثار ارزشمند بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي است که با ارائه اسناد و مدارک و ارائه نظرات و احتمالات بايد در خلق اين گونه آثار اهتمام ورزيد.

در ادامه اين مراسم، سيدجواد جعفري مدير عامل بنياد بين المللي فرهنگي و هنري امام رضا(ع)  از توسعه بخش بين‌الملل جشنواره امام رضا(ع) از 20 کشور به 75 کشور در دولت دهم خبر داد.

وي با اشاره به  اقدامات صورت گرفته در حوزه  فرهنگ و معارف رضوي گفت: در اين دوره بخش علمي و پژوهشي جشنواره با عنوان بخش دانشگاهيان و حوزويان تاسيس و راه اندازي شد.

 جعفري با اشاره به توجه به امامزداگان و روز بزرگداشت امام زادگان در پنجم ذي‌قعده، تصريح کرد: دامنه جشن‌هاي دهه کرامت از يک دهه به طول سال گسترش يافته است و هفته‌هاي فرهنگ رضوي که در استان‌ها برگزار مي‌شود، گام مهمي در اين راستاست.

وي تاکيد کرد: از ديگر اقدامات مؤثر دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اخير، گسترش جشن‌هاي مردمي دهه کرامت در شهرها و روستاهاست که مردم را با اين فضاي معنوي و با نشاط همراه کرده است.

مدير عامل بنياد بين‌المللي امام رضا(ع) با اشاره به تشکيل شوراي راهبردي در استان‌هايي که قدمگاه حضرت رضا(ع) در آنها قرار دارد، ابراز داشت: ساختارمند شدن فعاليت‌هاي مربوط به فرهنگ رضوي زير نظر بنياد بين‌المللي امام رضا(ع) از ديگر اقدامات در دولت اخير بوده است و در حال حاضر يکصد دستگاه فعاليت‌هاي مرتبط با فرهنگ رضوي را زير نظر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام مي‌دهند.

وي با اشاره به نگارش دانشنامه امام رضا(ع) گفت: اين دانشنامه که به همت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تأمين اعتبار شد هم اکنون توسط گروهي دويست نفره در قم در حال نگارش است.

جعفري  ادامه داد: تاکنون 500 هزار کلمه اين دانشنامه توليد شده و براي رونمايي اين دانشنامه بايد کلمات آن به 600 هزار کلمه برسد که اميد است تا دهه کرامت جلد جلد نخست آن آماده شود.

در پايان اين مراسم، از خدمات سيد محمد حسيني در طول دولت دهم و به نشانه قدرشناسي از توجه وي نسبت به جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) با اهداي يک لوح نفيس تجليل به عمل آمد.

 

شنبه 12 مرداد 1392 - 14:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری