چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 14:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

علي الله سليمي

 

نظريه هاي بزرگ براي آزادي فلسطين

 

نگاهي به کتاب«فلسطين از منظر رهبر معظم انقلاب»

 

کتاب«فلسطين از منظر حضرت آيت‌الله‌ خامنه‌اي (مد ظله العالي) رهبر معظم انقلاب اسلامي» به کوشش سعيد صلح ميرزايي، حاصل مروري بر ديدگاه ايشان در مورد مساله فلسطين است که به همراه مقدمه‌اي از دكتر علي اكبر ولايتي به اهميت فلسطين و نقش و جايگاه آن در امت اسلامي مي‌پردازد. در اين کتاب علاوه بر انتشار بيانات مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي نماز جمعه‌ي تهران در تاريخ 17/5/ 1359 (دومين روز قدس) در هشت بخش شامل کليات«شکست‌ها و پيروزي‌ها»، «مسئوليت‌ها»، «جنايات»، «راه حل‌ها»، «قهرمانان»، «روشنگري» و «آينده‌ي روشن» به مرور بيانات حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي(مدظله‌العالي) پيرامون مسئله فلسطين پرداخته شده است. رهبر انقلاب در بخشي از بيانات خود فرموده‌اند: «دولت بي‌اصل و نسب؛ دولت جعلى؛ ملتِ دروغى. از اطراف دنيا آدم‌هاى شرير را گرد آوردند و ملغمه‌اى به اسم «اسراييل»درست كردند! اين ملّت است؟! هر جا يهودي‌هاى شرير و خبيثى بودند، در آنجا جمع شدند.

در اغلب كشورها، يهودي‌ها هستند و زندگى مي‌كنند - در كشور ما هم هستند كه زندگي‌شان را مي‌كنند - كارى به كار كسى ندارند، كسى هم به آن‌ها كارى ندارد. كشورشان است و در آن زندگى مي‌كنند. آن‌هايى كه به سرزمين‌هاى اشغالى رفتند، خبيث‌ها، شريرها، طمّاع‌ها، دزدها و آدمكش‌ها بودند كه از همه جاى دنيا جمع شدند. اين شد يك ملّت؟! ملت و دولتى كه اين طور به وجود آمده است و اسم خودش را اسراييل گذاشته، غير از راهِ ترور، راهى ندارد؛ حرف حسابى ندارد. آن وقت، چنين موجوداتى با اين دنائت و پستى و پليدى، مي‌خواهند دولت و ملتِ نورانى و سربلند و عزيزى مثل ايران را در افكار عمومىِ جهان متّهم كنند. خودِ آن‌ها از همه متّهم‌تر، مجرم‌تر و روسياه‌ترند.»

دكتر علي‌اكبر ولايتي در مقدمه اين كتاب نوشته است: «معروف است؛ پيش از جنگ اوّل جهاني و در زمان سلطان عبدالحميد عثماني گروهي از متنفّذين يهودي به او پيشنهاد مي‌‌كنند كه سرزمين فلسطين را جهت اسكان يهوديان عالم به آن‌ها بفروشد! جوابي كه وي به آن‌ها داد نشان دهنده ته مانده غيرت اسلامي در يك سلطان مستبد عثماني است. وي مي‌گويد: «ما تاكنون نشنيده‌ايم كه يك آدم زنده (ولو محتضر) را كالبدشكافي كنند.» بعد از ناكامي عثماني در فتح وين سقوط تدريجي اين امپراطوري شروع شد.»

مشاور رهبر انقلاب در امور بين‌الملل در ادامه اين مقدمه تاريخي ـ تحليلي، نقش علماي شيعه را در مورد كشور فلسطين مورد بررسي قرار داده و نوشته است: «مسأله اشغال فلسطين بازتاب‌هاي متعدّد و گسترده‌اي را در سراسر جهان به دنبال داشت. يكي از واكنش‌هاي مهم در قبال اين رويداد، برخوردي بوده كه از جانب روحانيت‌ شيعه صورت پذيرفت و بدون هيچ تغييري، در طول هفتاد سال گذشته ادامه يافته‌ است. علّامه مطهري دليل اين خصيصه روحانيت شيعه را چنين برمي‌شمارد: روحانيت شيعه در ذات خود يك نهاد مستقل است. از نظر روحي به خدا متكي بوده‌ و از نظر اجتماعي به قدرت مردم و لهذا در طول تاريخ به صورت يك قدرت رقيب‌ در مقابل زورمندان ظاهر شده است. حال با توجه به اين ويژگي بايد بدانيم كه اين طبقه از انديشمندان مسلمان اصولاً با مسايلي چون موضوع فلسطين و نفوذ صهيونيست‌ها چه برخوردي را مي‌نمودند و مقابله‌ با آن را به چه قسمي لازم مي‌شمردند.»

در ادامه اين بحث مي خوانيم:«حضرت ايشان(مقام معظم رهبري)علاوه بر وراثت، ميراث سنگين حضرت امام خميني(ره)، بار سنگين تقابل با تمامي اين توطئه‌هاي پيچيده‌ خارجي و عوامل مزدور داخلي آنها را بر دوش گرفتند و الحق دست خدا همراه ايشان بود که توانستند از اين گرداب‌هاي مُهلک، کشتي جمهوري اسلامي را به سلامت هدايت نمايند. نه فقط دفاع از منافع جمهوري اسلامي، مسئوليت نجات امت اسلامي را هم بر شانه‎ خود احساس مي‌کردند.

ايشان با جديت و صداقت تمام، پرچم آزادي قدس و فلسطين را برافراشته نگه داشتند و علي‌رغم همه‌ فشارها به تدابير خويش در اين زمينه ادامه دادند و تقريباً در تمامي عرصه‌ها، در جهان اسلام آمريکا و عواملش را به عقب‌نشيني وادار کردند و يا آنها را متوقف نمودند. زنجيره‌ مقاومت در برابر صهيونيست‌ها در زمان رهبري معظم له تحکيم يافت و حتي گسترش پيدا کرد. امروز اين خط مقاومت که از ايران شروع شده از عراق، سوريه، لبنان، اردن، غزه، ساحل غربي، مصر، ليبي، تونس، الجزاير، مراکش، سودان، يمن، بحرين، پاکستان و افغانستان مي‌گذرد. موج جديد بيداري اسلامي که کليد آن توسط حضرت امام(ره) زده شد و در زمان حضرت آيت الله خامنه‌اي ادامه پيدا کرد، امروز قوي‎تر از هر روز ديگر به جلو مي‌رود و همگي قيام کنندگان در اهداف ذيل با جمهوري اسلامي ايران همراه هستند: سرنگوني استبداد داخلي، قطع دست آمريکا و متّحدينش از کشورهاي مسلمان، بازگشت ارزش‌هاي اسلامي، تأسيس مردم‌سالاري ديني و آزادي نهايي تمامي سرزمين فلسطين.»

با توجه به ظرفيت هاي بالايي که کتاب«فلسطين از منظر حضرت آيت‌الله‌ خامنه‌اي (مد ظله العالي) رهبر معظم انقلاب اسلامي» دارد، در صورتي که اين اثر به زبان‌هاي مختلف و به خصوص عربي ترجمه شود، با شناختي که از هندسه فکري مقام معظم رهبري به دست مي‌آيد نگاه‌ها قطعا تغيير کرده و مي‌توان شاهد تاثير گذاري آن در جوامع ديگر بود. تمامي بيانات مقام معظم رهبري در حوزه فلسطين، تا زمان انتشار کتاب در اين اثر جمع شده است. به طوري که اگر محقق و پژوهشگري نياز به پيگيري فرمايشات رهبري داشته باشد، مراجعه به اين کتاب نياز او را بر طرف خواهد کرد. همچنين اين کتاب کمک بسيار خوبي به نظريه‌پردازي مسئله فلسطين مي‌کند، چرا که چندين نظريه مهم سياسي در خصوص مسئله جهان اسلام در اين کتاب ذکر شده است که مي‌توان بر اساس آنها يک جريان فکري راه اندازي کرد.

خواندن کتاب«فلسطين از منظر رهبر معظم انقلاب» کمک بسياري به نظريه‌پردازي مسئله فلسطين مي‌کند، چرا که چندين نظريه مهم سياسي در خصوص مسئله جهان اسلام در اين کتاب ذکر شده که مي‌توان بر اساس آنها يک جريان فکري راه اندازي کرد. همچنين مطالعه اين کتاب براي کساني که علاقه مند به تاريخ معاصر به ويژه در حوزه فلسطين هستند مفيد و ارزشمند است، چرا که در اين اثر از منظر مقام معظم رهبري به ابعاد مختلفي از اين مسئله اشاره و با استدلال هاي محکم مورد بررسي و کنکاش قرار گرفته است.

كتاب «فلسطين از منظر حضرت آيت‌الله‌ خامنه‌اي (مد ظله العالي) رهبر معظم انقلاب اسلامي» در قطع رقعي و 416 صفحه با شمارگان پنج هزار نسخه و بهاي 75 هزار ريال توسط انتشارات انقلاب اسلامي وابسته به موسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي به چاپ رسيده است.

 

شنبه 12 مرداد 1392 - 14:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری