يكشنبه 18 خرداد 1399 - 11:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

نيما نوربخش

 

انتخابات و خلق حماسه سياسي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني«سرزمين باراني»(جواد مزدآبادي) به مناسبت پخش از شبکه سوم سيما

 

جواد مزدآبادي (کارگردان تله فيلم سرزمين باراني) متولد سال 1351 در مشهد و داراي مدرك ليسانس طراحي صنعتي از دانشگاه تهران است. وي تا كنون نزديك به 40 فيلم كوتاه مستند، داستاني و نماهنگ، 3 مجموعه‌ي تلويزيوني و 4 تله‌ فيلم را كارگرداني كرده است.

مزدآبادي با کارگرداني مستندهاي يك قفس آزادي، ديوار زندگي و دست سياه نان سپيد جوايز مختلفي را از جشنواره‌هاي داخلي و بين‌المللي به دست آورده است.

جواد مزدآبادي درباره ساخت «سرزمين باراني» و فيلم هاي ژانر سياسي مي گويد: «من با تجربه اي که از ساخت تله فيلم ابابيل داشتم سعي کردم با رويکرد بهتر و دقيق تر در اين فيلم که در راستاي انتخابات بود استفاده کنم. ما از همه عناصر درام و همچنين عناصر جذاب بصري در داستان استفاده کرديم تا مخاطب شاهد تماشاي يک قصه جذاب باشد. انتخابات رياست جمهوري يكي از رويدادهاي سرنوشت ساز كشورمان است كه همه مردم در آن سهيم هستند چراكه در آينده خودشان نقش دارد...

اگر چه ما در سال هاي گذشته، تجربه توليد فيلم هايي با ژانر سياسي را در تلويزيون داشتيم اما هيچگاه مسائل سياسي آنها مربوط به مسائل روز نبود و بيشتر متعلق به دهه اول انقلاب يا پيش از انقلاب بود، اما هيچ وقت شاهد ساخت و توليد فيلم سياسي در مورد موضوع سياسي که مسائل روز را به نقد بکشد نبوديم. اين درحالي است که ما درتله فيلم « سرزمين باراني» حدود ۱۰ دقيقه ازفيلم شاهديم که آدمهاي اين فيلم به شدت همديگر را به لحاظ عملکرد سياسي نقد مي کنند و در مورد حضور يافتن يا نيافتن درا نتخابات به بحث و گفتگو و حتي جدل مي پردازند.

ما هنگامي که مي خواهيم ازسياست حرف بزنيم متاسفانه در اکثر جاها دچار محافظه کاري مي شويم و نگرانيم که نکند با مستقيم گويي، سبب بازخوردهاي منفي در ميان مردم شويم. در صورتي که در واقعيت اينگونه نيست.

اگر به نمونه هاي خارجي هم توجه کنيم مثل فيلم سياسي « فارنهايت9.11 » ساخته مايکل مور که جزو آثار فاخر سياسي محسوب مي شوند، مي بينيم که اين فيلم درحالي در سينماها پخش مي شود و به نقد عملکرد جورج بوش رئيس جمهور امريکا مي پردازد که ايشان هنوز رئيس جمهور امريکا است. يا سينماي ايتاليا که همواره مافياي اين کشور را به نقد مي کشد.

ما خوشبختانه وارد ساخت فاز فيلمهاي سياسي شديم و اگرچه هنوزدست به عصا راه مي رويم اما تلويزيون اجازه داد تا ما حرفهاي خودمان را در مورد انتخابات بزنيم. بنابراين ما در جاهايي با استعاره وجاهايي هم با مستقيم گويي حرف زديم و اگر از اين منظربه عملکرد تلويزيون نگاه کنيم بايد اعتراف کنيم که اتفاق خوبي در تلويزيون افتاده است.

ما به عنوان کساني که کار هنري مي کنيم موظفيم از مديوم تلويزيون به عنوان يک رسانه جمعي در مورد مسائل سياسي و انتخابات، کار تاثيرگذاري انجام دهيم تا در شورآفريني مردم درپاي صندوق هاي راي سهيم باشيم.

تلويزيون براي ما تنها خط مشي کلي را تعريف مي کند و ما اجازه داشتيم آزادانه حرفمان را بزنيم به گونه اي که حتي يک فريم از فيلم ، دچار مميزي نشد و اين عملکرد براي ما خيلي جالب بود. درحالي که من تصورمي کردم شايد چند جمله ازفيلم مورد مميزي قرار بگيرد که اين گونه نشد و اين کار تلويزيون جاي تقديردارد.»

کوروش زارعي (بازيگر سرزمين باراني) مي گويد: «... نام جواد مزدآبادي برايم حجت بود و اين پنجمين همکاري من با اين فيلمساز است و با وجود اينکه فيلمنامه به طور کامل آماده نبود بنا براعتمادي که به او داشتم بر سرکار حاضر شدم.

در اين فيلم نقش داماد خانواده به نام نادر را ايفا کرده ام که بنا به تشويق برادر همسرش احد تصميم مي گيرد تا سرمايه خود را به رغم تحريم هاي آمريکا براي ورود کالايي از کشور ترکيه سرمايه گذاري کنند اما به دليل به وجود آمدن مشکلاتي سرمايه اش از بين مي رود و نادر و احد دچار چالش شديدي با يکديگر مي شوند و در اينجا پدر خانواده تلاش مي کند تا براي حل مشکلات فرزندانش وارد عمل شود.

معتقدم وحيد حسن زاده به خوبي توانسته با فاصله گرفتن از شعار، حس همبستگي و هم دلي ميان آحاد جامعه را در داستان خود متبلور کند. تلاش سيما فيلم نيز در خلق اثري در راستاي حماسه ملي ستودني است...»

سهيلا قوسي (مسئول روابط عمومي سيما فيلم) درباره «سرزمين باراني» مي گويد: «فيلم تلويزيوني سرزمين باراني که در گروه معارف، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس سيما فيلم تهيه شده است، نگاهي سمبليک به آدم ها دارد و تک تک اعضاي اين خانواده نمادي از اقشار مختلف جامعه ايران با ديدگاه هاي مختلف هستند.

 پدر به عنوان بزرگ و مرشد اين خانواده با خيرخواهي سعي در به سامان رساندن وضعيت افراد دارد او پنج فرزند دارد که هر کدام از اين فرزندها به نوعي درگير مشکلات مالي هستند، پدر تصميم مي گيرد منزل خود را به فروش بگذارد تا مسائل مالي فرزندان را حل کند، فرزندان به منظور راي گيري در مورد فروش خانه به باغ مي روند، فروش خانه با تبليغات نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري تقارن پيدا مي کند و...»

کوروش زارعي ، احمد علامه دهر ، فرهاد بشارتي ، فريبا نادري ، سوگل طهماسبي ، عطيه غبيشاوي ، وحيد شيخ زاده ، فاطمه شکري و شهرام ابراهيمي بازيگران اين تله فيلم هستند.

ديگر عوامل «سرزمين باراني» عبارتند از: نويسنده فيلمنامه: وحيد حسن زاده، مدير تصويربرداري: حميد احمدي، دستيار كارگردان و برنامه‌ريز: كتايون درخشان وزيري‌، مهدي برگ‌نيل، دستيار 2 كارگردان: جعفر نامني، مدير توليد: آرش خيري، دستيار تصويربردار: رضا ديداري، صدابردار: هاشم زنگي، دستيار صدابردار: حسين شريعتمدار، طراح صحنه و لباس: محمد صادقي، منشي صحنه: مونا قدمي، چهره پرداز: دانيال شعاعي، اجراي گريم: رسول نعمتي، ساناز صباغ نژاد، تدوين: وحيد بيطرفان، مدير تداركات: اكبر مرادي، آهنگساز: مرتضي شفيع، عكاس و طراح تيتراژ: هادي شريعتي. تهيه شده در گروه معارف، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس سيمافيلم

خلاصه داستان: محمد خيري پدر خانواده اي 7 نفره است که 5 فرزند او هر کدام به نوعي درگير مشکلات مالي هستند او تصميم مي گيرد منزل خود را به فروش بگذارد تا مسائل مالي فرزندان را حل کند فرزندان به منظور راي گيري براي فروش خانه به خانه باغ مي روند ضمن اينکه اين مسئله با ايام تبليغات نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري تقارن پيدا کرده است و...

 

شنبه 12 مرداد 1392 - 11:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری