سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 14:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

اين روزهاي آسماني در قم

 

رمضان ماه بهار قرآن است و همه مردم احاديث و روايات زيادي راجع به اين مسئله شنيده‌اند اما خيلي‌ها از اين فرصت استثنايي استفاده چنداني نمي‌کنند و در نهايت به قرائت‌هاي کوتاه و فردي پس از اقامه نمازهاي يوميه مي‌پردازند اما همان‌طور که سفره‌هاي افطاري در اين ماه رونق خاصي دارند و تقريبا هر شب در مکان‌هاي مختلف شاهد پهن شدن اين سفره‌ها هستيم، سفره‌هاي معنوي قرآني هم در جاي جاي شهر کريمه اهل بيت(س) برپا مي‌شوند و پذيراي روزه‌داران و عاشقان کلام وحي هستند.

يکي از مهم‌ترين مراکزي که چنين اقدامي در آن صورت مي‌گيرد و همه مردم قم هم آنجا را مي‌شناسند و هر وقت از کنارش رد مي‌شوند دستي بر سينه مي‌گذارند و سلامي مي‌دهند حرم مطهر حضرت معصومه(س) است. رمضان که مي‌شود يکي از برنامه‌هاي ثابت حرم بانوي نور و کرامت، برپايي آيين جزء‌خواني و ترتيل‌خواني قرآن است که هميشه هم با استقبال گسترده اقشار مختلف روبه‌رو شده؛ اين روزها ظهر که مي‌شود و پيش از طنين‌انداز شدن اذان، شبستان امام خميني(ره) مملو از مردان و زناني است که در صحن اصلي و طبقات بالايي اجتماع کرده‌اند و منتظر خواندن و شنيدن کلام وحي هستند.

جلسات ترتيل‌خواني قرآن کريم در حرم مطهر در روزهاي ماه مبارک رمضان برگزار شده و هر روز يک جزء از اين کتاب آسماني قرائت مي‌شود. نکته جالب توجه در اين ميان حضور کودکان و نوجوانان در اين مراسم روحاني است؛ آنها همراه با پدرها و مادرهايشان به اين مکان مقدس مي‌آيند تا راه و رسم زندگي بياموزند و در ماه مهماني خدا از کلام او بهره‌مند شوند.

هر چند ترتيل‌خواني و قرائت قرآن در جوار بارگاه نوراني کريمه اهل بيت(س) لذت ديگري دارد اما بسياري از افراد هستند که به دلايلي همچون مشغله کاري يا دور بودن مسير امکان شرکت در برنامه‌هاي حرم را ندارند به همين دليل خود دست به کار شده‌اند و جلسات قرآني را به محله‌ها و مساجد برده‌اند.

امسال هيئت‌هاي مذهبي قم هم برنامه‌ ويژه‌اي براي فعاليت‌هاي قرآني در نظر گرفته‌اند و اين کار قرار است توسط شوراي هيئات مذهبي و در قالب جشنواره فرهنگي، قرآني و ورزشي هيئت‌هاي مذهبي صورت بگيرد.

محمدعلي بختياري‌زاده، دبير اين شورا در اين زمينه مي‌گويد: «در بحث قرآن امسال چند رويکرد جديد وجود دارد و در چند نقطه شهر جلسات قرآني با همکاري گروه‌هايي در سطح شهر برگزار مي‌شود؛ همانطور که هيئت‌هاي مذهبي در ماه‌هاي محرم و صفر اقدام به برگزاري مراسم‌هاي عزاداري مي‌کنند مقرر شده است هيئت‌هاي مذهبي قم طي ماه رمضان امسال تبليغات خود را در سطح شهر داشته باشند و بتوانند با مديريت صحيح جوانان را به محافل قرآني جذب کنند».

به يقين همکاري و همدلي هيئت‌هاي مذهبي در اين طرح بزرگ سبب جلب توجه بيشتر جوانان به قرآن شده و جامعه را با نور اين کتاب آسماني بيشتر آشنا مي‌کند.

بختياري‌زاده در ادامه تبيين اين طرح با بيان اينکه امسال تعدادي از هيئت‌هاي مذهبي در همه مناطق قم براي برگزاري جلسات قرآني اعلام آمادگي کرده‌اند مي‌گويد: «اميدواريم فرهنگ‌سازي در اين زمينه به طور کامل صورت گيرد و در آينده شاهد برگزاري جلسات فعال و فراگير قرآن در سطح استان قم باشيم و به اين کار رسميت داده شود به همين دليل برگزاري مسابقات موضوعي قرآن از ديگر فعاليت‌هايي است که در اين جلسات در دستور کار قرار گرفته است؛ ائتلاف هيئت‌هاي هر منطقه براي برگزاري جلسات قرائت امر مبارکي است که در قم اتفاق افتاده و در اين بين رسانه‌ها نيز مي‌توانند فرهنگ‌سازي لازم را داشته باشند».

جلسات قرائت قرآن خانگي هم از سال‌هاي دور تا امروز يکي ديگر از محافل نوراني مردم قم طي ماه رمضان هستند؛ اين جلسات که بيشتر از سوي زنان تشکيل مي‌شوند به اين صورت هستند که يکي از آنها که معمولا پا به سن گذاشته‌تر و مقبول‌تر است پيش از شروع ماه رمضان اعلام مي‌کند امسال جلسات قرآن در منزل او برگزار خواهند شد و بانوان هر محله هم از نخستين روز اين ماه مبارک هر يک قرآني در دست مي‌‌گيرند و به خانه او مي‌روند و به شيوه سنتي شروع به ترتيل‌خواني آيات اين کتاب آسماني مي‌کنند.

اين جلسات چند کاربرد همزمان دارند به اين ترتيب که علاوه بر قرائت قرآن که يکي از سفارشات مؤکد روايات اسلامي است زناني هم که از نظر سطح سواد پايين‌تر از ديگران هستند با شنيدن ترتيل‌خواني آنها آموزش مي‌بينند و اين يکي از برکات چنين جلساتي است ضمن اينکه بانوان هر کوچه و خيابان با شرکت در جلسات قرائت قرآن از حال و روز يکديگر هم با خبر مي‌شوند و به واقع جلسه قرآن آنها تبديل به مکاني براي همدلي و دوستي بيشتر تبديل مي‌شود.

از ديگر جلسات قرائت قرآن در شهر قم مي‌توان به جلسات ترتيل‌خواني و جزءخواني پايگاه‌هاي بسيج و کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد اشاره کرد که جدا از هيئت‌هاي مذهبي و با مخاطبان خاص خود کارشان را انجام مي‌دهند؛ در اين جلسات که بيشتر مورد استقبال نوجوانان و جوانان قرار مي‌گيرد علاوه بر قرائت قرآن به صورت ترتيل يا صوت، کلاس‌هاي قرآني هم برگزار شده و مباحثي چون تجويد، قرائت، حفظ و صوت آموزش داده مي‌شوند.

جلسات قرائت قرآن در هر جايي که برپا مي‌شوند نورانيت ويژه‌ خود را دارند و فرقي نمي‌کند در حرم مطهر حضرت معصومه(س) باشيم يا در خانه اقوام و آشنايان و همسايگان؛ مهم آن است که قرآن را هيچ‌گاه فراموش نکنيم و بدانيم اگر موفقيتي نصيب ملت ايران شده و نظامي اسلامي در اين کشور برقرار است همه به برکت عمل به قرآن است و اگر دستورات اين کتاب آسماني را به طور کامل پياده کنيم مشکلات موجود هم رنگ مي‌بازند.

 

صدرالدين فلاح

 

شنبه 12 مرداد 1392 - 10:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری