چهارشنبه 25 تير 1399 - 23:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

فيلمي با مضمون انتظار

 

نگاهي به گروه فيلمسازي تله فيلم «رنگ انتظار»(سيد محسن ميرحسيني) به مناسبت پخش از شبکه نمايش


سيدمحسن ميرحسيني(کارگردان رنگ انتظار) فعاليت خود را با كار دستياري و برنامه‌ريزي آغاز كرده و تاكنون به‌عنوان نويسنده، دستيار، برنامه‌ريز و كارگردان در آثار مختلفي حضور داشته است. فيلمنامه رنگ انتظار براساس مضمون ظهور منجي توسط فهيمه سلطاني به نگارش درآمده و تصويربرداري اين تله فيلم در روستاي دره باغ اردستان انجام گرفته است.

سيدمحسن ميرحسيني درباره ساخت رنگ انتظار مي‌گويد: «...تله‌فيلم رنگ انتظار توسط خانم فهيمه سلطاني به من پيشنهاد شد. با مطالعه فيلمنامه به اين نتيجه رسيدم كه علاوه بر قلم ايشان، نوع محتوا و ساختار فيلمنامه از جذابيت‌هاي زيادي برخوردار است كه مي‌تواند به فيلمي قوي تبديل شود. اين تله فيلم از لحاظ محتوايي و ساختاري ساده است، يعني روايت و شخصيت پردازي قصه ساده و ملموس است، بنابراين تصميم گرفتم دكوپاژي ساده داشته باشم تا به اين منظور سادگي قصه برهم نريزد.»

ميرحسيني درباره داستان اين تله فيلم مي‌گويد:«به رنگ انتظار، برگرفته از مضمون قرآني انتظار است، چرا كه امكان دارد ما در طول عمرمان به ديدن آقا امام زمان(ع) نائل نشويم، اما مهم انتظار است كه واقعي باشد.

مهم آمدن نيست، بلكه برداشت از اعتقاد اهميت دارد، زيرا با ايمان راسخ، زندگي‌مان متحول مي‌شود و مي‌توانيم از بركات انتظار به خوبي بهره ببريم. مهم نيست رحمان قصه چه زماني مي‌آيد، مهم تلنگري براي شخصيت‌هاي داستان است و اين به نوبه خود مبحث اصلي انتظار را بيان مي‌كند.»

ميرحسيني درباره مکان تصويربرداري مي گويد: «با توجه به مضمون و فضاي قصه نيازمند اين بوديم که در فضايي بکر و متفاوت اين قصه را به تصوير بکشيم، لذا شرايط کار خارج از پايتخت مشکلات خاص خود را به همراه داشت، اما با اين حال تصميم گرفتيم در روستاي دره باغ اردستان اين کار را تصويربرداري کنيم.»

سليماني در خصوص انتخاب بازيگران مي‌گويد:«از همان ابتدا در زمان نگارش فيلمنامه، مد نظرم بود بي بي قصه داستان ما را مينا جعفرزاده بازي كند. خوشبخانه خيلي از بازيگراني كه از پيش در ذهنم تعيين كرده بودم با ما همكاري كردند.»

فهيمه سلطاني، نويسنده و تهيه‌كننده رنگ انتظار درباره انتخاب لوکيشن فيلم مي گويد: «فضاي لوكيشن دره‌باغ به لحاظ ريتم و قاب‌بندي فرمي، بصري و ساختار، كاملا شبيه فضاي طراحي شده داستان به رنگ انتظار است. طي جلساتي كه با كارگردان داشتيم، تصميم گرفتيم برداشت‌هاي سكانس اين تله‌فيلم در روستاي دره باغ انجام شود، چراكه براي رسيدن به فضاي داستان بهترين انتخاب است.»

لازم به ذکر است که دره باغ از توابع بخش زواره شهرستان اردستان، تقريبا در 45 كيلومتري شهرستان نائين(درست پس از نطنز) واقع شده است . اين روستا در دل دره‌اي قرار گرفته كه اطراف آن به وسيله چند رشته كوه احاطه شده است. دره باغ از يك سو به باغ و بستان، از سوي ديگر به مناطق كوهستاني ختم مي‌شود و سوي ديگر آن كوير است.

سلطاني درباره ساخت تله فيلم ها هم مي گويد:«شرايط تله فيلم‌ها خاص و قابل قياس نيستند و زمان زيادي صرف ساخت تله‌فيلم‌ها نمي‌شود، اما انتظار مي‌رود فيلم‌هاي تلويزيوني به بهترين و ايده آل ترين شكل ساخته شوند.

من معتقدم با وجود سختي اين شرايط، مردم بايد خودشان با تماشاي فيلم به پيام و مضمون اصلي داستان پي ببرند نه آن‌كه خودمان شعار بدهيم كه منظور از ساخت اين تله فيلم چيست.»

محمد فيلي درمورد شخصيتي که در اين تله‌فيلم بازي کرده و همکاري با ميرحسيني، مي‌گويد: «حاج ابراهيم كدخداي روستاست. درحين آرامش، دلسوز اهالي است. اهالي ضمن رفع مشكلات، چشم به راه شخصي هستند كه روستايشان را آباد كند. آن شخص سال‌هاست گم شده و اهالي را منتظر گذاشته. از شخصي خبر مي‌رسد كه او زنده است، بنابر اين در ادامه داستان شاهد يك سري ماجرا و اتفاق‌هاي جذابي هستيم.

در برخي اثرها كه ميرحسيني دستيار بوده همكاري داشتم، اما به رنگ انتظار نخستين كارم با كارگرداني ايشان محسوب مي‌شود و به لحاظ سابقه دوستي و همچنين استعداد و خلاقيت بالايي كه از ايشان سراغ دارم، تمايل داشتم با اين گروه همكاري كنم.»

رابعه اسكويي درباره اين تله مي‌گويد: « با انتخاب نقش هانيه در حقيقت خواستم خودم را محك بزنم و جدي بودن اين كاراكتر را دوست دارم. در كارنامه‌ بازيگري ام علاوه بر نقش هاي طنز، کارهاي جدي نيز ديده مي شود و قصد دارم در كارهاي درام بيشتري ايفاي نقش كنم.

فيلمنامه اين تله‌فيلم شسته رفته بود و نمي‌شد دخل و تصرف چنداني در آن داشت و ديالوگ‌ها را كم و زياد كرد چرا كه هر الماني در جاي خاص خودش قرار داشت و كار را براي كارگردان و بازيگر راحت مي‌كرد.»

سولماز آقمقاني درباره شخصيتش در اين تله‌فيلم مي‌گويد: «وجيه دختري محجوب و محكم است و در اين روزگار جز بي‌بي، برادر و نامزد گم شده‌اش كسي را ندارد و تنها اميدش در اين سه نفر خلاصه مي‌شود.

گم شدن رحمان نامزدش باعث شكست و سرخوردگي او شده و از طرفي در طول داستان وجيه را مي‌بينيم به مرحله‌اي رسيده كه بايد انتخابي داشته باشد، اما يكدفعه خبر برگشت نامزدش را مي‌شنود، ولي دريغ از آن كه بداند اين خبر صحت ندارد و اتفاقي براي رحمان رخ داده و مقصر اصلي او نيز برادرش منصور است.»

آقمقاني درمورد فيلمنامه اثر و همکاري با ميرحسيني مي گويد: «فيلمنامه از لحاظ نوع ديالوگ و پردازش داستاني، پيام‌هاي زيادي را به مخاطب انتقال مي‌دهد، زيرا از نظر محتوا و نوع نوشتاري به گونه‌اي زيبا انتظار را به تصوير كشيده كه بينندگان به راحتي با تماشاي فيلم مي‌توانند ارتباط برقرار كنند.

ميرحسيني با آن‌كه كارگردان بسيار جواني است، اما كاملا به نوع دكوپاژ، ميزانسن ها، زاويه و كادربندي آشنا و آگاه است و از اين‌كه با كارگردان جواني كار مي‌كنم كه به تمام امور تسلط دارد، احساس آرامش دارم، چون كارم را به دست كسي سپرده‌ام كه مي‌توانم به او اعتماد كنم.»

 

عوامل«رنگ انتظار»:

تهيه‌كنندگان: سيدمحسن ميرحسيني و فهيمه سليماني / كارگردان: سيدمحسن ميرحسيني/ نويسنده: فهيمه سليماني/ مدير فيلمبرداري: علي الهياري / دستياران تصوير: ياسر زماني، امين الهياري و مهدي فرامرزي / صدابرداران: سيدمهدي حسيني ـ دستيار صدا: همايون حاجي‌خاني / طراح صحنه و لباس: رابعه اسكويي / دستيار صحنه: مجتبي بتوندي و فرزاد حق‌شناس / طراح گريم: دانش كريمي و مجريان گريم: حسن محمدي و سولماز يوسفي / گروه كارگرداني: علي دلبر و ميترا مختارپور/ منشي صحنه: مريم كريمي / آهنگساز: مجيد شرفي / عكاس: ماه منير خاجي

بازيگران: اردلان شجاع‌كاوه، مينا جعفرزاده، سولماز آقمقاني، محمد فيلي، رونيا حاجي‌يوسفي، مجتبي باحشمت، شهلا مداحي، فاطمه سليماني، حسام بيگدلو، احسان سليماني‌درباغي و مجتبي سليماني‌درباغي و با حضور رامتين كبريتي، رابعه اسكويي و....

 

چهارشنبه 9 مرداد 1392 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری