چهارشنبه 25 تير 1399 - 16:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

براي شبهاي قدر بهتر برنامه ريزي کنيم

 

اوج معنويت ماه مبارک رمضان، شبهاى قدر است. ما بايد در طول اين بيست روز لااقل کارى کرده باشيم که در اين ايام و ليالى قدر (نوزدهم، بيست و يکم و بيست و سوم) بتوانيم به صورت يک ميهمان بر سرسفره اين ميزبان وارد شويم. اين روزه گرفتنها، اين- به خيال خودمان- زنجير بر نفس امّاره زدنها، با طبيعت مبارزه کردنها، روحانيت را بر طبيعت غلبه دادن، ذکر خدا زياد کردن، دعاى زياد خواندن، قرآن زياد تلاوت کردن، در ياد خدا زياد بودن، اينها همه آمادگى است براى اينکه در اين شبهاى احياء بتوانيم مانند يک ميهمان بر سر سفره رحمت خالق خودمان وارد بشويم [و در اين ضيافت ] شرکت کنيم.

توبه، انابه و استغفار کنيم. از خداى متعال رحمت و سعادت بخواهيم، براى خودمان و براى برادران مومن خودمان و براى جامعه اسلامى. اصلاح نفس خودمان را بخواهيم. اصلًا عبادت براى نورانيت است. ما عبادت مى کنيم براى اينکه به وسيله عبادت و به ياد خدا بودن و غير خدا را فراموش کردن، از اين ظلمتها، کدورتها و تيرگيها بيرون بياييم و قلب ما به نور الهى منوّر شود. خداوند متعال در شب قدر، به وسيله فرود آمدن فرشتگان، استجابت دعا، لطافت روح، و دورى از دوزخ، مومنان را پذيرايى مي کند.

حضرت امام رضا(عليه السلام) از قول پدرانش نقل مي فرمايد: «فِي أَوَّلِ لَيلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ يغُلُّ الْمَرَدَةَ مِنَ الشَّياطِينِ وَ يغْفِرُ فِي کلِّ لَيلَةٍ سَبْعِينَ أَلْفاً فَإِذَا کانَ فِي لَيلَةِ الْقَدْرِ غَفَرَ اللَّهُ بِمِثْلِ مَا غَفَرَ فِي رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ شَهْرِ رَمَضَانَ إِلَى ذَلِک الْيوْمِ إِلَّا رَجُلا بَينَهُ وَ بَينَ أَخِيهِ شَحْنَاءُ فَيقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ أَنْظِرُوا هَۆُلَاءِ حَتَّى يصْطَلِحُوا؛  در اولين شب ماه رمضان شيطانهاى سرکش در بند شوند و در هر شب هفتاد هزار آمرزيده شوند و در شب قدر به شمار آمرزيده هاى در رجب و شعبان و ماه رمضان تا آن روز آمرزيده شوند، جز کسى که ميان او و برادرش کينه باشد که خدا عزّ و جلّ فرمايد: مهلت دهيد اينان را تا اينکه آشتى کنند.»

 

احياء شب قدر

اولياي بزرگوار دين(عليه السلام) اعمال بسياري درباره شبهاي ماه رمضان، به خصوص شب قدر به ما تعليم نموده اند که احيا و شب زنده داري از جمله آن است. از آثار احياي شب قدر، همين بس که رسول خدا(صلي الله عليه وآله) مي فرمايد: «مَنْ أَحْيا لَيلَةَ القَدْر لَمْ يمُتْ قَلْبُهُ يوْمَ تَمُوتُ الْقُلُوب ؛ هر کس شب قدر را به شب زنده دارى بگذراند، دلش در آن روزى [روز قيامت] که همه قلبها بميرند، نخواهد مُرد.»

 

امام باقر(عليه السلام) نيز احياي شب قدر را موجب بخشيده شدن گناهان دانسته، مي فرمايد: «مَنْ أَحْيا لَيلَةَ الْقَدْرِ غُفِرَتْ لَهُ ذُنُوبُهُ وَ لَوْ کانَتْ ذُنُوبُهُ عَدَدَ نُجُومِ السَّمَاءِ وَ مَثَاقِيلِ الْجِبَالِ وَ مَکاييلِ الْبِحَارِ؛  کسي که شب قدر را احيا بگيرد، گناهانش بخشيده مي شود؛ گرچه به ستارگان آسمان و سنگيني کوهها و پيمانه درياها باشد.»

 

استغفار و دعا

سفارش به استغفار و توبه، مخصوصاً در چنين شبهايي از آن جهت است که گناه و معصيت قلب انسان را سياه و آلوده مي سازد و قلب آلوده همانند ظرف آلوده، نمي تواند جايگاه پاکي و نورانيت حق تعالي باشد. به همين دليل هيچ دعا و راز و نيازي از او قبول نمي شود. اميرمومنان(عليه السلام) در دعاي کميل مي فرمايد: «اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي الذُّنُوبَ الَّتِي تَحْبِسُ الدُّعَاءَ؛ پروردگارا! گناهاني را که موجب حبس [ و عدم استجابت] دعا مي شود، بيامرز.»

 

حضور در مسجد

يکي از برنامه هاي درخور تقدير صدا و سيماي جمهوري اسلامي، پخش برنامه هاي احيا مي باشد؛ اما بايد به توجه داشت مخاطب اين برنامه ها، بيماران و افراد ناتواني مي باشند که از حضور در مساجد محرومند؛ چرا که بررسي سيره معصومان(عليهم السلام) نشانگر آن است که آن بزرگواران در چنين شبهايي حضور در مساجد بوده است. آن بزرگواران احياي شب قدر را درون مسجد مي گذراندند و با عمل، به پيروان خويش حضور در مساجد، مخصوصاً در چنين شبهاي با برکتي را تعليم مي نمودند. چنانکه رسول خدا(صلي الله عليه و آله) حتي در شبهاي باراني، در حالي که مسجد مدينه سقف نداشت، عبادت و شب زنده داري را ترک نمي کرد.

«يحيي بن رزين» نقل مي کند که امام صادق(عليهم السلام) بيماري شديدي داشت؛ اما [با همان حال] دستور داد ايشان را به مسجد پيامبر(ص) بردند و حضرت تا صبح روز بيست و سوم ماه رمضان در آنجا باقي ماندند.

فضايل بيات مسئول اعزام مبلغ اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

دوشنبه 7 مرداد 1392 - 11:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری