جمعه 20 تير 1399 - 10:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

مادر به فرزندانش درس قناعت مي دهد

 

گفت و گو با شهين تسليمي بازيگر مجموعه تلويزيوني «مادرانه»

 سريال هاي مناسبتي هميشه براي مخاطبان تلويزيون جذابيت دارند؛ در ماه مبارک رمضان هم مردم بعد از افطار به تماشاي سريال هاي ويژه اين ايام مي نشينند . مادرانه يکي از سريال هاي پر مخاطبي است که به نقش مهم خانواده در شکل گيري شخصيت جوانها مي پردازد . با شهين تسليمي بازيگر باسابقه در خصوص ايفاي نقش مادر در اين سريال گفت و گويي انجام داده ايم .

 

 

شخصيت مادر در مجموعه مادرانه چه ويژگي هايي دارد ؟

مهم ترين تلاش مادر بر اين اصل استوار است که فرزند صالح و سر به راهي داشته باشد و از راه حلال پول در بياورد . اما پسر به خواسته ها و نصيحت هاي مادرش توجه نمي کند و تاوان اين نافرماني را مي دهد. توجيه فرزاد اين است که براي فرار از نداري و بي پولي به هر قيمتي؛ حتي به قيمت بازي کردن با احساسات يک دختر جوان از او پول بگيرد .

 

جوان هاي امروز با جوان هاي نسل قبل خيلي تفاوت دارند ؟

 بله ، من هم به اين تفاوت اعتقاد دارم . جوان هاي اين دوره بلند پرواز و زياده خواه هستند و مي خواهند يک شبه ره صد ساله را طي کنند.

 

مادر خيلي به حفظ آبروي خانواده اهميت مي دهد ؟

 بله ، به همين دليل است که سالها با قناعت زندگي کرده و دستش را جلوي کسي دراز نکرده است و حفظ آبرو از هر مسئله ديگري برايش مهمتر است . او سعي مي کند با تربيت درست فرزندان آنها هم مثل خودش عمل کنند و با قناعت زندگي کنند . مادر با مرگ همسرش به تنهايي بار خانواده را به دوش مي کشد . اين زن برادري هم دارد که هر از گاهي به او کمک مي کند .

 

به نظر مي رسد مادر شخصيت قدرتمندي دارد ؟

 زني که به تنهايي و با عزت و آبرو بچه هايش را بزرگ و چرخ زندگي را چرخانده، زن قوي و با اراده اي است که با مشکلات و ناملايمات زندگي مقابله کرده است . اين زن مشکلات را به جان مي خرد تا خانواده اش در امنيت و آرامش زندگي کنند.

 

آيا مي توانيم اين مادر را، يک مادر نمونه و اصيل ايراني بدانيم ؟

حتما هم اين گونه است. او از هيچ فداکاري براي خانواده اش فرو گذار نمي کند . چنين مادراني در زندگي بدون توجه به خودشان فقط به آسايش و سعادت خانواده شان فکر مي کنند . اکثر مادران ايراني اين گونه عمل مي کنند .

 

اين جنس از مادران کمتر اين روزها بين نسل جوان به چشم مي خورند ؟

در نسل ما مادران، اين گونه بودند . اين روزها اين نوع فداکاري ها در ميان مادران جوان کم رنگ شده است. آنها براي راحتي و آسايش خودشان هم اهميت قائل مي شوند و آستانه تحملشان پايين آمده است .

 

به قانع بودن مادر اشاره کرديد. اين مسئله و قناع نبودن فرزاد، باعث شده که رابطه شان دچار چالش شود ؟

وسايل رفاهي و تکنولوژيک در گذشته به تنوع اين روزها نبود و در برخي از موارد بايد به جوانها هم حق داد . مثلا قديم ها تلفن همراهي وجود نداشت. الان طبيعي است موقعي که بچه اي به مدرسه مي رود موبايل را در دست دوستانش مي بيند ، او هم از والدينش تقاضاي موبايل مي کند و طبيعي است نسل جوان به تکنولوژي علاقه بيشتري دارد . به نظر من تکنولوژي زندگي امروز رامختل کرده است و انسانيت و محبت راکم رنگ کرده است .

 

چقدر به جوانها براي زياد خواهي حق مي دهيد ؟

جوان خام است و هنوز به بلوغ فکري نرسيده، و نمي تواند اشراف کاملي به شرايط داشته باشد. جوان هاي ما در محاصره تکنولوژي قرار گرفته اند و مي خواهند به همه چيز خيلي سريع دست پيدا کنند . آدم هاي باتجربه با فکر و تامل بيشتري عمل مي کنند .

 

مادرانه مجموعه اي است که به استحکام بنيان خانواده تاکيد دارد ؟

 بله ، همه اعضاي گروه براي خوب شدن کار زحمت کشيدند . متن سعيد نعمت الله بسيار واقع گرايانه بود و فيلمبردار و تک تک بازيگران از تمام توانشان استفاده کردند.

 

اين فشردگي که در کارهاي مناسبتي در زمان فيلمبرداري به وجود مي آيد ، به کيفيت کار لطمه نمي زند ؟

بي تاثير نيست؛ بارها در حين فيلمبرداري به خصوص در ساعات پاياني شب انرژي بچه ها ته مي کشيد و اين امر در کيفيت کارشان اثر گذار بود. به علت کمبود وقت در حين فيلمبرداري از خيلي از خواسته ها گذر کرديم. فيلمبرداري از ارديبهشت ماه آغاز شد . معتقدم که اين سريال مي توانست با گسترش درست داستان حتي مناسب توليد يک سريال 50 قسمته باشد .

 

حضور نداشتن پدر چقدر در بزه کار شدن فرزاد نقش دارد ؟

نبود پدر به عنوان ستون خانواده در شرايطي که فرزاد دارد، خيلي موثر به نظر مي رسد . پدر نقش چراغ و هدايت گر خانواده است . در هر خانواده اي اگر پدر حضور داشته باشد کمتر فرزندان خانواده به سمت کارهاي خلاف و نادرست مي روند و هيچ کسي نمي تواند نقش پدر را در خانواده کتمان کند .

 

تقابل فقير و غني در سريال مادرانه چقدر در شکل گيري درام موثر است؟

در جامعه فعلي ما هم اين تقابل باعث بروز اتفاقات زيادي مي شود . مثلا کسي که ثروتمند است و به دارايش مي نازد . حتم بدانيد اصل و نصب درست و حسابي ندارد . اگر کسي داراي هويت باشد و اصالت در وجودش  باشد . هيچ وقت با فقرا با تکبر برخورد نمي کند و آنها را با حرف هايش تحقير نمي کند .

نبايد فراموش کرد همه ما انسان هستيم و براي هرکسي سرنوشتي مقدر شده و فردي پولدار و شخص ديگري ممکن است ندار باشد. پول هيچ وقت دائمي نيست و نبايد با داشتن آن شخص احساس غرور کند. هيچ کسي پول را با خودش به آن دنيا نمي برد .

 

فقري که خانواده فرزاد دارد. فقر شرافتمندانه اي است و مادر به اصطلاح با سيلي صورتش را سرخ نگه مي دارد ؟

مادر تلاش مي کند با مديريت صحيح در آمد اندکش، آبرومندانه و با شرافت زندگي کند و دستش را جلوي کسي دراز نکند . مادر در مقابله با سختي ها و ناملايمات زندگي، سخت و مقاوم شده و در شرايط سخت خانواده اش را به درستي مديريت مي کند . قناعت و بي نيازي اين مادر باعث شده دستش را جلوي هيچ کس دراز نکند.

 

آيا فرزاد فرصت جبران اشتباهاتش را پيدا مي کند ؟

هر انساني در زندگيش اشتباه مي کند. فرزاد هم از اين قاعده مستثنا نيست. او بلند پرواز است و مي خواهد يک شبه ره صد ساله را برود، اما دير با زود اشتباهاتش را مي فهمد. او ذاتا آدم بدي نيست . فرزاد در کل نيت بدي ندارد و مي خواهد با پول درآوردن يک جورهايي زحمات مادرش را جبران کند .

 

مادر هم ايثار مي کند و حتي براي بيرون آوردن فرزاد از زندان فرش زير پايش را مي فروشد ؟

نام مادر با ايثار و از خود گذشتگي عجين است؛ و مادر مجموعه مادرانه هم از تمام امکاناتش استفاده مي کند که پسرش به زندان نرود .

 

آيا به هنگام ايفاي نقش مادر پيشنهاداتي هم ارائه کرديد ؟

حضور سعيد نعمت الله در سر صحنه فيلمبرداري باعث مي شد بازيگران بتوانند نقطه نظرات خودشان را ارائه کنند و اين به غناي نقش هاي اضافه مي کرد .

 

آيا مجموعا از حضورتان در اين سريال راضي هستيد ؟

 اين چند روزه که از خانه بيرون مي روم، واکنش هاي خوب مردم  برايم خوشحال کننده است . وجود کارگردان کار بلد ، مهربان و انعطاف پذيري که به دقت پيشنهادات را گوش مي کند و يک نويسنده توانا، حضور در اين کار را برايم جذاب کرد.

 

دوشنبه 7 مرداد 1392 - 9:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری