جمعه 15 اسفند 1399 - 19:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مردي از تبار آيينه و آب

 

مردي از تبار آيينه و آب/ گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي/ 8

به كوشش: يوسفعلي ميرشكاك

چاپ و شمارگان: اول 91- 1500 نسخه

ناشر: شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

پيشگفتار ناشر، مقدمه، ‌نان و حلوا، ‌شير و شكر، نان و پنير، مثنوي‌هاي پراكننده عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌‌دهد.

 شركت سهامي كتابهاي جيبي در پيشگفتار خود بيان مي‌كند كه بي‌گمان جايگاه واقعي انسان را دانايي و انديشه‌اش مشخص مي‌سازد.

اين ناشر مي‌افزايد هر قدر كه دانش و تعريف انسان از خود ، هستي و هستي‌بخش دقيق و كامل باشد و بتواند سلوكي روشمند و منشي درپيوسته بامدار هستي، ‌براي خود استوار كند ،توانسته آيينه جان را در برابر تابش خورشيد حقيقت وجود پيراسته‌تر و شفاف‌تر سازد و شعاع بيشتري از حقيقت را بازتاب دهد و اين جايگاه جز براي دانايان و انديشه‌وران نيست.

ناشر كتاب حاضر بيان مي‌كند كه از ميان گنج‌نامه‌هاي سترگ پارسي گويان وسخن سرايان ايران زمين، ‌بي‌گمان منظومه‌هاي داستاني به جا مانده از آن بزرگان جايگاهي بلند و ژرفايي خيره‌‌كننده دارند.

شركت سهامي كتابهاي جيبي منظومه سرايان ايراني را از گروه مصلحان پاك نهادي مي‌داند كه رود خيرخواهي و رستگاري ملت خود را در فصل‌‌ها و بخش‌ها و كتاب هايي جاري كرده‌اند كه هنوز هم مي‌تواند درست زيستن را به مشتاقان بياموزد و تفاوت ميان اهريمن خوبي وفرشته‌ساني را به نمايش بگذارد.

شركت سهامي كتابهاي جيبي در پايان يادآور مي‌شود كه موسسه انتشارات اميركبير با انگيزه آشنايي هرچه بيشتر خوانندگان ارجمند با اين يادگارهاي ارزشمند و با هدف درس‌آموزي و سيراب شدن آنها از جويبارهاي زندگي بخش سخن و انديشه بزرگان ايران زمين، ‌گزيده‌اي از چند منظومه درخشان ادبيات كشور ايران اسلامي را با عنوان گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي به بازار كتاب و كتابخواني تقديم مي‌كند.

نويسنده در مقدمه كتاب خود بيان مي‌كند كه يكي از برجسته‌ترين چهره‌هاي جهان اسلام ،‌به ويژه مذهب تشيع ،‌جناب بهاء الدين محمد بن عزالدين حسين بن عبدالصمد بن شمس الدين محمد بن علي بن حسين بن محمد بن صالح حارثي همداني عاملي جبعي، حكيم و فقيه و عارف و منجم و رياضي‌دان و شاعر و اديب و معمار و استاد علوم غريبه وسياستمدار بزرگ عصر صفوي است كه در ميان مردم ( عالم و عامي ) به شيخ بهايي معروف است.

يوسفعلي ميرشكاك ادامه مي‌دهد كه اين بزرگ‌مرد ذوفنون، ‌درخت سرزمين جبل عامل لبنان است كه در ايران به برگ و بارنشسته ،‌ اما دريغا كه از اين مرد شگفت‌‌آور ،‌چنان كه بايد و شايد قدرداني و پيروي نشده.

وي در ادامه مقدمه خود به نقل از مرحوم سعيد نفيسي درباره شيخ بهايي مي‌نويسد كه « هيچ ترديدي نيست كه وي دانشمند‌ترين مردم روزگار خود بوده و از بسياري دانش، ‌مسائلي بر ام كشف و حل شده بود كه ديگران همه از آن بي‌خبر بودند و استطاعت و استعداد و ادراك و فهم آنرا نداشتند و البته چون وي به زبوني و بي‌استعدادي هم‌عصران خود پي برده بود، ‌درصدد آشكار كردن آن مطالب برنمي‌آمد و بدين‌جهت كسي آنچنان كه بايد پي به مقام او نبرده و سخن وي يا رفتار و گفتار او را تاويل نمي‌توانست كرد و اين است كه اين همه نسبتهاي ضد و نقيض به او داده‌اند.در اين ميان چيزي كه مسلم است اين است كه قطعا مشرب تصوف داشته و طبعاً به عرفان وسلوك متمايل بوده است . »

نويسنده يادآور مي‌شود كه از شيخ بهايي در علم فقه  و حديث نزديك به سي جلد كتاب و رساله، ‌و در رياضيات و هيئت و نجوم و علوم طبيعي در حدود بيست كتاب و رساله، در حكمت و ادبيات عربي و فارسي در حدود ده جلد و در زمينه‌هاي ديگر نيز از يك كتاب تا چندكتاب و رساله به يادگار مانده و آثار وي در مجموع از صد جلد بيشتر است.

يكي از مخمس‌هاي شيخ بهايي كه با تضمين غزل خيالي بخارايي شاعر قرن نهم سروده از ديرباز مورد توجه اهل تصوف و آهنگ‌سازان وخوانندگان بوده و كمتر فارسي زباني هست كه چند مصرع آن را در حافظه نداشته باشد:

تا كي به تمناي وصال تو يگانه

اشكم شود از هر مژه چون سيل روانه

خواهد به سرآيد شب هجران تو يا نه ؟

« اي تير غمت را دل عشاق نشانه

جمعي به تو مشغولند و تو غايب ز ميانه »

رفتم به در صومعه عابد و زاهد

ديدم همه را پيش رخت راكع و ساجد

درميكده رهبانم و در صومعه باز

« گه معتكف ديرم و گه ساكن مسجد

يعني ترا مي‌‌طلبم خانه به خانه »

مردي از تبار آيينه و آب/ گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي/ 8 در چاپ نخست خود با قيمت 32000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است.

مردي از تبار آيينه و آب/ گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي/ 8 در چاپ نخست خود با قيمت 32000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است.

 

يكشنبه 6 مرداد 1392 - 11:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری