پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 22:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نكوداشت مرد تقوا و تدبير

 

مراسم تقدير و تشکر از غلامعلي حداد عادل با عنوان "نکوداشت مرد تقوا و تدبير"  با حضور جمع زيادي از نمايندگان مجلس ، سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي ، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، چهره ها و شخصيت هاي سياسي و فرهنگي و مديران و فعالان رسانه اي و دانشجويي در حوزه هنري برگزار شد.

 

وزير ارشاد: حداد عادل مصالح نظام و كشور را بر منافع فردي خود ترجيح نمي دهد

در اين مراسم سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: مراسم تجليل از حداد عادل امري لازم بود كه تا كنون چنين توفيقي را نداشته باشيم اگر چه در نمايشگاه بين‌المللي قرآن در رونمايي ترجمه قرآن كريم از شخصيت حداد عادل تقدير به عمل آمد اما اين كافي نبود.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: هجمه‌اي كه رسانه‌هاي بيگانه و افراد معاند و كساني كه روزگاري با نظام همكاري مي كردند اما امروز از نظر مردم مطرود و رانده شده‌اند و در صحنه‌هاي آمريكايي حضور پيدا مي‌كنند و در نهايت عليه شخصيت غلامعلي حداد عادل موضع مي‌گيرند همين كافي است تا از شخصيت مرد تقوا و تدبير و از مجاهدت و تلاش حداد عادل تقدير به عمل آيد.

 وي ادامه داد: در جلسات فراواني كه غلامعلي حداد عادل در شوراي انقلاب فرهنگي، مجلس مصلحت نظام، مجلس شوراي اسلامي، فرهنگستان، بنياد دايره‌المعارف اسلامي و ... حضور داشتند و اشراف ايشان در همه اين امور ما را بر آن مي‌دارد كه از شخصيت ايشان تقدير به عمل آوريم.

 وي يادآور شد: مرد تقوا و تدبير اشراف قابل ملاحظه‌اي در مباحث فرهنگي، ادبي، فكري و هنري دارند. مرد تقوا و تدبير در ميدان سياست هم وارد شد و ورود وي يك ضرورت بود والا علاقه ايشان به مباحث فرهنگي كاملا مشخص است.

 حسيني با اشاره به اينكه مديريت متعادل و آرامش‌بخش همراه با اخلاق و تدبير حداد عادل كاملاً گواه شخصيت وي است ادامه داد: همچنين در حوادث سال 88 نيز حداد عادل مواضع خود را به طور شفاف بيان كرد. در حالي كه بعضي از افراد دوپهلو و چند پهلو موضع مي گرفتند و حتي بعضي از افراد سكوت اختيار مي كردند.

 وي تصريح كرد: حداد عادل مصالح نظام و كشور را بر منافع فردي خود ارجح نمي‌داند. براي صيانت از ارزش ها و آرمان هاي انقلاب گاهي لازم است تا انسان خود را در برابر هجمه ها سپر قرار دهد.

 وزير ارشاد اضافه كرد: مواضعي كه در مناظره‌ها و تبليغات انتخابات رياست جمهوري توسط مرد تقوا و تدبير بيان شد، كاملاً گواه خلوص نيت وي است و بعد از انصراف ايشان نيز وارستگي وي را نشان مي دهد.

حسيني در پايان متن لوحي را خطاب به غلامعلي حداد عادل قرائت كرد که در آن اشعاري در وصف حداد عادل سروده شده بود. مطلع شعر که وزير آن را قرائت کرد ، اين بود: "به کوره هاي خرد آبديده حداد است   به مرزهاي تعالي رسيده حداد است"

 و همچنين در اين لوح آمده است حداد عادل در شمار آناني است که از حرفها به جان خريد و از مواضع نبريد . حداد عادل بر آهن نيز به عدالت ضربه مي زند و مخالف را نيز از ريشه نمي کند.

 

حجت الاسلام قره اي: تجليل از حدادعادل، تجليل از اخلاق است

 حجت الاسلام قره اي در مراسم نكوداشت مرد تقوا و تدبير حداد عادل گفت: مجلس تجليل از غلام علي حدادعادل مجلس تجليل از اخلاق است.

حجت الاسلام قره اي در سخناني با بيان اين كه مجلس تجليل از غلامعلي حدادعادل مجلس تجليل از اخلاق است، عنوان كرد: صورت ظاهر اين برنامه تجليل از فرد است اما در حقيقت تجليل از اخلاق و كردار الهي است.

 وي ادامه داد: اين برنامه تعيين جايگاهي براي همه مسوولاني است كه مي خواهند در نظام جمهوري اسلامي خدمت كنند و اين افراد زماني موفق اند كه اخلاق الهي داشته باشند.

 قره اي با اشاره به اين كه حداد عادل در جريان انتخابات حق نگر بوده است، اظهار كرد: حداد عادل بر مبناي تقواي الهي جلو مي رود. اولياء خدا فرموده اند مردان متخلق به اخلاق الهي خود نگر نيستند و هر كس ولو به لحظه اي تصور كند كسي شده است همان لحظه، سقوط مي كند. حداد عادل هيچگاه تصور نكرد كسي شده است و هميشه از انقلاب و آرمان هاي انقلاب حمايت كرد.

 او گفت: حداد عادل در دوران انتخابات و مناظره ها براي مطرح كردن خود به ديگران هجمه نبرد چرا كه مردان الهي از مطرح كردن خود بيزارند.

 وي همچنين ادب و اطاعت الهي را از ويژگي هاي ديگر حداد عادل دانست و افزود: برخي بيان مي كنند سردار هم نياز داريم اما لقب سرداري را خود آدم به خودش نمي دهد و ما بايد سرباز امام زمان باشيم.

 

خاموشي: حدادعادل شخصيتي اخلاقي، ديني، انقلابي و ولايتمدار دارد

حجت‌الاسلام مهدي خاموشي در مراسم نكوداشت غلامعلي حدادعادل گفت: حدادعادل شخصيتي اخلاقي، ديني، انقلابي و ولايتمدار دارد.

حجت‌الاسلام مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي كه در همايش نكوداشت مرد تقوا و تدبير غلامعلي حداد عادل در حوزه هنري سخن مي‌گفت با اشاره به اين كه از شاگردان آقاي حدادعادل هستم، گفت: حدادعادل شخصيتي اخلاقي، ديني، انقلابي و ولايتمدار دارد.

 وي عرصه سياست در اسلام را عرصه خدمت دانست و افزود: طبق نظر امام راحل ما مامور به تكليفيم نه مسئول نتيجه؛ و به همين دليل بايد به تكليف خودمان عمل كنيم و خيلي به نتيجه فكر نكنيم.

 رييس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: حدادعادل شخصيتي مردمي دارد كه با همگان همدلي مي‌كند، گرچه يك نماينده مجلس مسئول اجرايي نيست اما حدادعادل در پاسخ به مشكلات مردمي با آنها همدلي مي‌كند.

 وي با اشاره به همكار بودنش با حدادعادل در شوراي عالي انقلاب فرهنگي‌ افزود: مواضعي كه از حدادعادل به عنوان شخصيتي بزرگوار ديده‌ام همواره براي من درس بوده است.

 خاموشي با اشاره به حضور موثر حدادعادل در عرصه‌هاي فرهنگي گفت: ايشان پنج‌شنبه‌ها ترجمه و تفسير قرآن مي‌نويسند چرا كه اين خلأ را احساس مي كنند و ترجمه هايشان را به بزرگان مي‌دهند تا آنها نظراتشان را بگويند و سال به سال ايرادات را بررسي مي‌كنند.

 خاموشي با اشاره به توصيه‌هاي سياسي اميرالمومنين(ع) به حاكمان گفت: دفاع از مظلوم توصيه اميرالمومنين است ما بايد از فلسطين دفاع كنيم و در مقابل نظام سلطه بايستيم چرا كه حضرت امير رعايت حقوق مردم را به ما توصيه كرده است.

 

صفار هرندي: دكتر حداد عادل مصداق آرامش آفريني است

محمد حسين صفار هرندي در مراسم بزرگداشت دكتر حدادعادل او را مديري كه مصداق آرامش آفريني است، خواند.

صفار هرندي مشاور فرمانده سپاه در مراسم نكوداشت غلامعلي حدادعادل با بيان اينكه به دكتر حداد عادل تبريك مي گويم كه دل اهل رسانه را به دست آورده كه اين مسئله به راحتي امكان پذير نمي شود، گفت: جماعت اهل رسانه مشكل پسند و آسيب شناس هستند و همين جامعه و جمع ديگر صاحب نظران و اهل انديشه باني برگزاري اين جلسه شدند پس بايد به اين دلايل به آقاي حداد عادل تبريك بگويم.

 وي با اشاره به اينكه براي سنجش عيار سلامت مدير سياسي بايد در شرايط بحراني كار او را رصد كرد، افزود: در شرايط عادي همه مي توانند مدير باشند. عيار رياست آنجايي كه سلامت نفس انسان او را از اينكه از حق عادي خود دور كند، كشف مي شود. دكتر حداد عادل از زمره كساني است كه گوهر وجوديش و آن چيزي كه انسان را با آن مي شناسيم، در شرايط حساس كشف شد و يكي از آن موارد همين انتخابات اخير رياست جمهوري بود.

صفار هرندي با ذكر اين مطلب كه شان مديريت دكتر حداد عادل در اندازه كلان كشور است گفت: بايد ستايش كننده مردي باشيم كه روزي كه  مدرسه فرهنگ را راه مي اندازد. چارچوب هاي معمول را كنار مي گذارد و خود را موظف به انجام اينگونه كارها مي كند. كاري كه به گمان من اثر عملي آن در نزد خداوند پاداشي كمتر از هدايت هاي سياسي او ندارد.

 مشاور فرمانده سپاه خاطرنشان كرد: ستايش كننده است اقدامات دكتر حداد عادل، به واسطه نوشتن و ارائه كارهايي كه باعث باروري حوزه فرهنگ و ارتقا يافتن سابقه تمدن ما شده است.

 صفارهرندي با تاكيد بر اينكه حدادعادل به واسطه داشتن روحيات نرم و لطيف در كنار مسئوليت هاي سنگين شناسايي مي شود، گفت: طبع سياست معطوف به قدرت خشن است و اگر اين سياست در كنار شعر قرار بگيرد، از آن سختي كاسته شده و قابل تحمل مي شود.

 وي به دوران وزارت خود در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي اشاره كرد و افزود: در زمان وزارت بارها به كميسيون فرهنگي مجلس كه جاي حسابرسي است، فراخوانده مي شدم و اين محيط زماني كه دكتر حداد عادل رييس اين كميسيون بود تبديل به فرصتي مي شد كه هرزگاهي دلم مي خواست فراخوانده شوم. اين لطافت و زيبايي برخورد با مديري است كه مي خواهد حسابرسي كند و آن چيزي است كه سياست را آرام مي كند.

 صفارهرندي ادامه داد: دكتر حداد عادل به مولايي اقتدا مي كند كه در اوج سختي سياست از خود نرمش نشان مي دهد و ما مريد آن ذوالوجوه هستيم. امامي كه تندترين برخوردها را با دشمنان خدا را روا مي دارد اما در نيمه هاي شب غذا به خانه مستمندان مي برد.

 وي در پايان سخنان خود به روايتي در قرآن كريم اشاره كرد و گفت: در آياتي كه داستان طالوت و جالوت را بيان مي كند آمده است خداوند شخصي را به عنوان فرمانده تعيين مي كند كه پيامبر آن زمان در توصيف آن فرمانده آو را مايه آرامش مي خواند و من معتقدم دكتر حداد عادل مصداق آرامش آفريني است.

 

جليلي: اداي احترام حداد عادل به ارزش ها صرفا ادا نبوده است

سعيد جليلي در ابتداي سخنانش در مراسم نكوداشت مرد تقوا و  تدبير گفت: توفيقي داشتم تا كتابي را از حداد عادل هديه بگيرم كه در اين كتاب استاد حداد عادل مقالات ارزشمندي را در عرصه هاي مختلف نوشته اند و هر يك از اين مقالات را به پاس ادب و احترام به يكي از استادان هديه كردند.

وي با بيان اينكه اين كتاب نماد و نمونه اي از يك عمر سلوك حداد عادل است ادامه داد: اگر امروز ما به احترام ايشان جمع شده ايم و حداد عادل را شايسته اين احترام مي دانيم به اين دليل است كه ايشان عمري تلاش كرده اند كه به آنچه مورد احترام ملت است احترام بگذارند و اين فضيلت بزرگي است.

جليلي ادامه داد: اين مراسم  اداي احترامي به كسي است كه بيش از نيم قرن تكاپو در احترام به ارزش هاي ما داشته است. اگر مي گوييم كه ايشان نيم قرن اداي احترام داشته است و اين اداي احترام صرفا ادا نبوده است بلكه يك همت جانانه و يك تكليف همه جانبه بوده است.

 وي در ادامه سخنانش تلاش حداد عادل را به سه محور اساسي تقسيم بندي كرد و افزود: محور اول تلاش شايسته ايشان در احترام به بزرگان اين سرزمين و نگاه منصفانه ايشان به آنچه كه بايد مورد احترام باشد، است. 

دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: از يك سو وي اجازه نداد تا اگر فضايي در كشور غالب مي شود در پرتو آن فضا برخي از چهره ها از ياد بروند. از سوي ديگر تلاش مي كند تا اگر كشور متاثر از يك فضاي خاصي شد، اجازه نمي دهد تا به بهانه شبه روشنفكري چهره هاي انقلابي مورد غفلت قرار گيرند بلكه با تمام وجود مورد احترام نيز قرار بگيرند.

 اين مقام مسئول اظهار كرد: اين تعادل و اين حركت كه در هر حالتي آنچه را كه شايسته است مورد توجه قرار بگيرد از ويژگي هاي حداد عادل است.

 وي به تلاش حداد عادل در عرصه علم و ادب و دانش كشور اشاره و تصريح كرد: در سلوك و تاريخ زندگي حداد عادل نيز احترام به علم و دانش مشهود است. هر آنچه را كه بايد در علم و دانش و ادب مورد احترام قرار بگيرد بدون هيچ قيدي در ان عرصه وارد مي شود. اينكه يك استاد دانشگاه در دبيرستان تدريس كند و دبيرستاني را تاسيس كند بسيار ارزشمند است.

جليلي در ادامه سخنانش به تلاش مجاهدانه حداد عادل در احترام به ارزش هاي كشور اشاره و اظهار كرد: وي براي ارزش ها و گفتمان انقلاب اسلامي و اسلام ناب احترام قائل است و سعي مي كند تا تمام ظرفيت و توان خود را براي احترام به ارزش هاي انقلاب اسلامي به كار گيرد و اين تلاش كمي نيست. حدادعادل چه در بعد نظري و چه در بعد عملي تلاش مي كند تا هر جايي كه داراي خلا است پر شود.

وي ادامه داد: حداد عادل در دهه اول انقلاب اسلامي علي رغم همه توانمندي هايش به تاليف كتب درسي پرداخت كه بسيار ارزشمند است. وي به جاي اينكه به دنبال مسئوليت هاي جذاب ديگري برود تاليف كتب درسي را انتخاب كرد تا ارزشهاي انقلاب اسلامي را به نسل جوان انتقال دهد.

 جليلي به قرآن كريمي به ترجمه حداد عادل اشاره كرد و گفت: اين قرآن را استاد عادل به من هديه كردند و انصافا انسان گمشده خود را در آن پيدا مي كند. 

دبير شوراي عالي امنيت ملي خاطر نشان كرد: حضور حداد عادل در برخي از عرصه ها براي او به جز هزينه چيزي نداشته است.  وي با تمام توان وارد مجلس شد تا از دستاوردهاي و گفتمان انقلاب اسلامي در فضايي كه مي خواستند اين گفتمان را كمرنگ كنند، دفاع كند. حضور حداد عادل در اين عرصه براي كسب رتبه و درجه نيست.

وي به فتنه 88 اشاره و اظهار كرد: حداد عادل در فتنه 88 با تمام وجود در برابر كساني كه مي خواستند جمهوريت و اسلاميت نظام را نشانه بگيرند دفاع كرد و در اين شرايط نيز دچار محافظه كاري نشد و اين ابعاد شخصيتي ايشان را بيشتر نشان مي دهد. 

 جليلي خاطر نشان كرد: اگر حداد عادل در ساحت انتخابات حضور پيدا مي كند مي خواهد آنچه را كه به عنوان مباني نظري وجود دارد را محقق كند. 

 وي ادامه داد: ايشان شكر را در تمام مراحل و در هر عرصه اي كه وارد شده به جا مي آورد. اينكه به گونه اي عمل كنيم تا در منتهاي عمل خود با احساس رضايت كامران شويم، مهم است.

 جليلي در پايان گفت: اميدوارم بتوانيم به احترام حداد عادل در عرصه هاي مختلف حافظ آنچه كه داشته ايم باشيم و خداوند را به خاطر وجود چهره هايي چون حداد عادل شاكر باشيم.

 

حجت الاسلام محمديان: وفا جزو نادرترين خصائصي است كه ياران دين خدا دارند

حجت الاسلام محمديان رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها در اين مراسم گفت: من پيامكي با اين متن بعد از مناظره اي كه دكتر حدادعادل با سينه اي ستبر از نظام و ارزشهاي انقلاب دفاع كرد فرستادم: "خدا بهترين پاداش را به شما عطا كند كه در مناظره خوش درخشيديد و از نظام مظلوم دفاع نموديد، شايد اين كار شما در نامه عملتان از سنگين ترين اعمال به شمار آيد".

 محمديان ادامه داد: من به عنوان كسي كه سالها در محضر روايات اهل بيت بوده مي توانم ادعا كنم كه ملاك اصلي ياوران امام زمان (عج) وفا ست و در قله آرماني فرهنگ ما يعني كربلا، در يك سوي آن وفاي حضرت ابوالفضل و 72 ياور امام حسين و در يك طرف آن خيل عظيم دشمنان ديده مي شود. وفا جزو نادرترين خصائصي است كه ياران دين خدا دارند و ما در صحنه ها شاهد آن بوديم.

 وي با ذكر اين نكته كه شان انسان امانتداري است، گفت: امام علي (ع) مي فرمايد: " مسئوليت امانت است نه طعمه" و اين  نگاه علوي به رياست و پست است. ياران و شيعيان امام علي (ع) در طول تاريخ به اين نگاه ملتزم بوده و هستند و در جمهور ي اسلامي با تربيت هاي امام خميني، كساني در نظام با اين نگاه مسئوليت هايي را به عهده گرفتند.

 اين مقام مسئول با اشاره به اينكه از حضور دكتر حدادعادل در بخش دانشگاهي در اين مراسم كمتر نام برده شد، افزود: نقش حدادعادل در تحول علوم انساني و رياست او بر اين بخش كه در آينده جامعه ما محصول اين بخش را خواهيد ديد، كمتر توجه شد. نقش دكتر حداد در مجموعه مسائل فرهنگي در شوراي عالي فرهنگ بسيار كليدي بوده است.

 

از کودکي براي فرزندم دعا مي‌کردم

 فاطمه مصدقي مادر غلامعلي حدادعادل در مراسم تجليل از فرزندش که با عنوان مرد تقوا و تدبير در حوزه هنري سوره برگزار شد، گفت: ‌از ساعات اول که فرزندم متولد شد براي صالح بودن وي دعا مي‌کردم.

 وي افزود: زمان شيرخوارگي غلامعلي همواره وضو داشتم و براي اينکه وي مردي صالحي شود بسيار دعا کردم.

 مادر حدادعادل همچنين در رابطه با خصوصيات اخلاقي فرزند شهيدش مجيد حدادعادل اظهار داشت: مجيد به اندازه‌اي باهوش بود که در 5 سالگي به مدرسه رفت و در زمان 18 سالگي در 3 دانشکده قبول شد که براي تحصيل در دانشگاه صنعتي شريف مشغول شده و سپس ازدواج کرد و پس از تولد نخستين فرزندش به لندن رفت.

 وي اضافه کرد: مجيد حدادعادل در زمان انقلاب براي ياري امام خميني(ره) از لندن به ايران آمد و تا زماني که زنده بود در برابر انقلاب، اسلام و رهبري متعهد ماند.

 مصدقي افزود: در شش ماه زماني که مجيد حدادعادل در جبهه بود به وي دسترسي نداشتيم زيرا خارج از مرز بود و آنگاه که بازگشت، تمام بدنش زخمي بود.

 وي ادامه داد: مجيد حدادعادل پس از بازگشت به تهران مدتي استاندار بود و سپس به کرمانشاه رفت و در آنجا نيز فرماندار شد که پس از تولد فرزند دومش مجدد به جبهه رفت و به شهادت رسيد.

  غلامعلي حدادعادل در مراسم گراميداشت خود در حوزه هنري سوره پس از سخنراني مادر از جا برخاسته و بر دستان وي بوسه زد.

 

شريعتمداري: تلاش هاي حداد عادل ماندگار است

حسين شريعتمداري مديرمسئول روزنامه كيهان در مراسم نكوداشت غلامعلي حدادعادل كه در حوزه هنري برگزار شد با اشاره به موضوع جدايي دين از سياست ، گفت: اين موضوع دو نوع است. يكي به مفهوم عادي كه دين در ساختار نظام حكومتي وجود نداشته باشد و ديگري كه خطرناك‌تر است اينكه سياست‌پيشگان و سياستمداران از خاستگاه دين برخورد نكنند.

 وي ادامه داد: يكي از ويژگي‌هاي برجسته حدادعادل همين است كه ايشان با توجه به فرمايش مقام معظم رهبري كه فرمودند كساني كه نقشه راه نداشته باشند گمراه مي‌شوند عمل كردند و خيلي ارزشمند است. حضور ايشان در سياست كاملا در راستاي رفتار بر راه و روش خاستگاه دين است.

 شريعتمداري با بيان اين كه يكي از با اهميت‌ترين و مثال‌زدني‌ترين برخوردهاي حدادعادل برخورد او با فتنه آمريكايي-اسرائيلي سال 88 بود، عنوان كرد: در اين فتنه همه آمده بودند. آمريكا، انگليس، فرانسه و گروه‌هاي عياش عرب همگي دست به دست هم داده بودند تا اين فتنه رقم بخورد و حتي پيروزي خود و شكست نظام را از پيش جشن گرفته بودند.

 مديرمسئول روزنامه كيهان در ادامه با اشاره به نقش حدادعادل در برخورد با فتنه تصريح كرد: نقش كساني كه در آن شرايط به ميدان آمدند و به اسلام و انقلاب خدمت كردند بسيار برجسته است و حدادعادل يكي از اين افراد بود.

 شريعتمداري افزود: عده‌اي به جاي سينه سپر كردن مثل حبيب‌بن‌مظاهر در روز عاشورا تيرها را به سمت و سوي ديگر هدايت كردند اما حدادعادل يكي از كساني بود كه با اهميت‌ترين سرفصل‌ها را در برخورد با فتنه از خود بروز داد. او امسال هم در مناظره‌ها همين رفتار را از خود نشان داد و بار ديگر وفاداري‌اش را به انقلاب و جمهوري اسلامي ثابت كرد.

 وي در ادامه تاكيد كرد: به شدت بر اين باورم كه همه اين تلاش‌ها ماندگار است و هرگز نبايد تصور شود كه تلاش‌هاي افرادي امثال حدادعادل از بين رفته است. همه اين تلا‌ش‌ها مي‌ماند و قطعا ثمره پرباري خواهد داشت.

 شريعتمداري در پايان با اشاره به حمايت همه‌جانبه از كانديداي منتخب مردم گفت: خوشبختانه در جريان انتخابات همه با نجابت برخورد كردند و تمام كانديداها با حضور در كنار كانديداي منتخب از او حمايت كردند و نكته عميق در اين مبحث اين است كه تمامي اين حمايت‌ها واقعي و از صميم قلب است. چرا كه همه دلشان مي‌خواهد رئيس جمهور منتخب براي خدمت به مردم پيروز باشد.

 

نبوي: حداد شخصيتي ديني، اخلاقي و سياست مدار است

در ادامه مراسم نكوداشت حداد عادل، مرتضي نبوي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام حدادعادل را شخصيتي مردمي دانست و گفت: وقتي به سراغ خياباني كه به نام شهيد حداد است مي رويم  به خيابان شوش و خراسان مي رسيم كه اين امر نشان دهنده مردمي بودن اين خانواده است.

 نبوي ادامه داد: در اوايل انقلاب سخنراني هاي زيادي انجام مي شد اما سخنراني هاي حداد جذابيت زيادي داشت و ما به دنبال سخنراني هاي ايشان بوديم.

 وي با اشاره به حضور حداد در يكي از كنگره هاي جامعه اسلامي مهندسي گفت: ايشان در اين كنگره سخنراني شيوايي در خصوص ضرورت شكل گيري تشكيلات اسلامي فراگير انجام دادند.

 عضو جامعه اسلامي مهندسين با تاكيد بر اين كه شخصيت سياسي ايشان به گونه اي است كه جامعه ما نياز دارد گفت: ما سياست را در دانشگاه ها از ديدگاه ماكياولي قدرت طلبانه دريافت كرديم در صورتي كه سياست مورد نظر رهبر انقلاب سياست اخلاقي و تدبير توام با تقواست.

 وي تاكيد كرد: ما بايد بر اساس نقش فرهنگي كشور به جايي برسيم كه در همه عرصه ها، فرهنگ قالب باشد، در اقتصاد، سياست و اجتماع ما بايد روح فرهنگ جريان پيدا كند، نمونه اي از چنين سياست مداري دكتر حداد است.

 مدير مسئول روزنامه رسالت گفت: ايشان شخصيتي ديني، اخلاقي و سياست مدار است. در مجلس ششم از حق دفاع مي كند و در مجلس هفتم رياست عالمانه اي دارد، در عرصه مناظره هاي انتخاباتي نيز ايشان از منافع اسلام و نظام دفاع كرد.

همچنين سيده فاطمه موسوي خبرنگار خبرگزاري فارس، به عنوان نماينده خبرنگاران در مراسم نکوداشت مرد تقوا و تدبير غلامعلي حداد عادل گفت: سخن را با نام خدا آغاز مي‌کنم و احترام به قلم را از آن جهت در اين دلنوشته به شهادت گرفتم که خبرنگارم و بزرگواري هم که امروز براي تقدير از او جمع شده‌ايم اهل قلم است و فکر و انديشه؛ معلمي فرهيخته و سياستمداري بصير، دکتر غلامعلي حداد عادل.

 نماينده خبرنگاران در ادامه گفت: استاد فرزانه پيشتر شما را با عنوان استادي مسلط به فلسفه مي‌شناختيم؛ باني تحول در کتاب‌هاي درسي پس از انقلاب؛ دغدغه‌مند درباره زبان فارسي؛ شاعري که شعرهايش به سبک خراساني نزديک است و انديشمندي فرهيخته که برهنگي فرهنگي تحميل شده به ملت را فرياد برآورد.

 وي افزود: بعدها شما را در قامت وکيل ملت ديديم؛ نماينده‌اي که اوج بصيرت و نهايت شجاعت را در فتنه 88 به نمايش گذاشت.

 موسوي ادامه داد: آنجا که عمل به تکليف را بر همراهي با غافله دنياطلبان ترجيح دادي و در کوران شبهه‌ها عمارگونه به دفاع از حق برخواستي.

 نماينده خبرنگاران در ادامه اين سخنراني گفت: اما از انتخابات رياست جمهوري يازدهم بگوييم فکر نمي‌کنم هيچ وقت صحنه‌اي که در برابر ميليون‌ها چشم آفريديد فراموش کنيم، روزهاي مناظره‌هاي داغ انتخاباتي، روزهايي که مقتدايمان، نامزدهاي انتخابات را از سياه‌نمايي بر حذر داشت و شما مثل هميشه مثل يک انقلابي راستين تکليف‌مدارانه از آرمان‌هاي انقلاب دفاع کرديد و ما بيشتر و بيشتر شيفته مشي و مرام شما شديم. شيفته مرامي که مي‌گويد «ما حرف مي‌زنيم و عمل نيز مي‌کنيم».

موسوي ادامه داد: اين روزها که مردم از شعار دادن‌ها و خودنمايي و خودبيني‌ها خسته شده‌اند با عزمي بسان حديد به برقراري عدل مي‌انديشيد و ما امروز گرد هم آمده‌ايم تا قدردان اين همت استوار و اين زبان گوياي عدالت باشيم.

 

حداد عادل: اين مجلس نکوداشت يک روش، بينش و اعتقاد است

غلامعلي حداد عادل، در بخشي از سخنان خود با بيان اين كه به تحقق حماسه سياسي در انتخابات اظهار داشت: حضور باشكوه و پرمعناي مردم در انتخابات كه حماسه سياسي مورد نظر مقام معظم رهبري بود، آنچه كه دوستان خدا و نه آنچه دشمنان مي‌خواستند را محقق كرد.

 وي نظم و قانون‌پذيري  مردم ايران در انتخابات را بسيار ارزشمند توصيف كرد و افزود:‌آرامش در انتخابات در عين رقابت‌ها پيام و معنا داشت چرا كه در مقايسه با كشورهاي اطراف ما مي‌بينيم كه در جريان انتخابات چه اتفاقاتي مي‌افتد.

حداد عادل حضور مردم در انتخابات را نشانه عظمت، فرهيختگي و رشد ملت ايران دانست و خاطرنشان كرد: اين عظمت به بركت فرهنگ اسلامي ايراني و انقلاب اسلامي است و اين براي ملت ايران يك افتخار محسوب مي‌شود.

 وي با اشاره به سلامت انتخابات ادامه داد: اين انتخابات در نهايت صحت برگزار شد  هيچ شكايتي نيز از هيچ نامزدي واصل نشده و تقلبي صورت نگرفت. همانطور كه قبلا نيز تقلبي صورت نگرفته بود.

 حدادعادل با بيان اينكه با وجود كمتر از 300 هزار راي اين امكان وجود داشت كه انتخابات به مرحله دوم كشيده شود، افزود: همانطور كه مقام معظم رهبري در 29 خرداد سال 88 فرمودند جمهوري اسلامي اهل تقلب در آراء مردم نيست و راي مردم را حق‌الناس مي‌داند از اين رو اين افتخاري براي نظام و مردمي است كه با اعتقادات و خون فرزندان خود آن را به وجود آوردند.

 نماينده مردم تهران در مجلس به تهمت تقلب فتنه‌گران در سال 88 و جفاي آنها در حق ملت ايران اشاره كرد و يادآور شد: ملت رفتار دوگانه آنها را فراموش نخواهد كرد.

 وي افزود: حقيقت اين است كه بنده تا همين اواخر از برگزاري چنين مراسمي خبر نداشتم و مايل هم نبودم كه مجلس به اين صورت برگزار شود. چرا كه معتقدم اينگونه تعاريف و صحبت‌‌ها راه را براي شيطان به سوي انسان باز مي‌كند.

 حدادعادل در ادامه تاكيد كرد: صادقانه بايد بگويم كه مخالفت جدي هم براي برگزاري اين مراسم انجام ندادم و علت اين بود كه بعد از انتخابات احتمال مي‌دادم چنين تجمعي براي انقلاب و كشور بي‌فايده نباشد.

 وي تصريح كرد: اعتقادم بر اين است كه مجلس نكوداشت مجلسي براي شخص بنده نيست و يك مراسم نكوداشت براي يك نگاه، روش، بينش و اعتقادات است و مهمترين دليلي كه باعث شد با برگزاري چنين مراسمي مخالفت نكنم همين بود.

حدادعادل همچنين تاكيد كرد: خواهش من اين است كه حداد عادل را فراموش كنيد آنچه كه بايد بماند فكر و نگاهي است كه امام بزرگوار به ما تعليم دادند و امروز هم رهبر معظم انقلاب آموزگار اين انديشه هستند.

 وي افزود: بدون تعارف باورم اين است كه بنده كار مهمي به خصوص در انتخابات و مناظره‌ها انجام ندادم. حرف من در اين ايام دقيقا حرف شما بود و من از زبان شما مردم مواضع درست را در فرصتي كه در اختيار داشتم به زبان آوردم.

 مشاور عالي مقام معظم رهبري در ادامه تصريح كرد: در هفته‌هاي بعد از انتخابات وقتي با اظهار محبت مردم و صحبت‌هاي آنها در نمازجمعه و برخي اماكن روبرو مي‌شدم واقعا خجالت مي‌كشيدم و در اين لحظات خودم را با رزمندگان، ايثارگران و جانبازان مقايسه مي‌كردم. خودم را با همه اين عزيزان مقايسه كردم و راحت پذيرفتم كه كاري انجام ندادم.

حدادعادل در ادامه افزود: اين مجالس كار من را سخت‌تر و وظيفه‌ام را دشوارتر مي‌كند. وقتي براي من صفتي چون مرد تقوا و تدبير در نظر گرفته شده براي هر سه مورد دچار ترديد مي شوم مرد اگر بود تنها علي(ع) بود و ما غلام او هستيم. گذشته از اين تقوا و تدبير هم شعار انتخاباتي بود كه آرزو كردم در صورت رسيدن به توفيق خدمت به مردم در دولت آن را پياده كنم.

 وي همچنين خاطرنشان كرد: اين مجلس بعد از انتخابات برگزار مي‌شود انتخاباتي كه بنده در كنار آقايان قاليباف و ولايتي ائتلافي تشكيل داده بوديم كه هيچ وقت قصد تحليل وضع انتخابات و اين ائتلاف را در اين مجلس ندارم. اما لازم مي‌بينم درباره اين انتخابات به دو نكته اشاره كنم. اولين نكته حضور باشكوه و پرمعناي مردم براي برهم زدن حماسه سياسي بود كه امروز بايد شكر اين حماسه‌آفريني را به جا بياوريم. نكته دوم نظم و ترتيب فوق‌العاده ارزشمند انتخاباتمان در مقايسه با انتخابات كشورهاي اطراف بود.

حدادعادل در ادامه گفت: انتخابات ما در نهايت صحت و سلامت برگزار شد و هيچ شكايتي از كسي نرسيده همانطور كه در سال‌‌هاي قبل صورت نگرفته بود امسال هم به همان شكل انتخاباتمان برگزار شد. در اين بين نظام امتحان بزرگي داد و اين يك افتخار براي مردم ما بود. براي ملتي كه نظام را با خون خودش تاييد كرده‌اند اين يك افتخار و سرافرازي بزرگ است.

 مشاور عالي مقام معظم رهبري همچنين تاكيد كرد: كساني كه در سال 88 اين نظام را متهم به تقلب كردند در حق اين كشور جفا كردند. نمي‌گويم ملت آنها را نمي‌بخشد اما بايد بگويم كساني كه در سال 88 يك موضع و در سال 92 موضع متفاوتي گرفتند خيانتي به ملت كردند كه اين رفتار دوگانه از ذهن مردم پاك نخواهد شد.

 حدادعادل با اشاره به تاكيد بر مواضع اصولي اصولگرايان در ادامه راه گفت: حدود 18 سال پيش يك بار در شبي خدمت مقام معظم رهبري بودم و با ايشان در كتابخانه شخصي آقا قدم مي‌زديم ايشان در ضمن صحبت‌هايمان گفتند ارزش انسان‌ها به اندازه‌‌اي است كه از حق دفاع مي‌كنند. طبق اين صحبت رهبري بنده فكر مي‌كنم همه سياسيون بايد از ديني بودن و اسلامي بودن حكومت دفاع كنند و اين نكته مهمي است ما بايد در مقابل سكولاريسم بايستيم و بدانيم درد بزرگ جهان امروز درد بي‌ديني و بي‌اخلاقي است. در دنيا امروز هيچ وسيله‌اي براي براندازي حكومت‌‌هاي ظالم و سلطه‌گر به اندازه دين وجود ندارد.

 وي افزود: اگر كنترل دروني وجود نداشته باشد كنترل بيروني ممكن نخواهد شد و برهان اين سخن نگاهي به وضع عمومي دنياست.

حدادعادل با تاكيد بر حفظ استقلال كشور افزود: مطالبه استقلال كشور يكي از مسائل مهم و اول مردم در انقلاب بود. استقلال درمان همه دردهاي اين كشور است در اين زمينه بايد از امام(ره) ياد كنيم. امام با اينكه با ملي‌گرايي به عنوان مكتبي در برابر دين مخالف بودند به شدت نسبت به استقلال كشور حساسيت داشتند.

 وي همچنين تاكيد كرد: ايشان وقتي در عراق بودند و شاه براي ملاقات با رئيس‌جمهور آمريكا به آمريكا رفته بود گفتند وقتي شاه در برابر رئيس‌جمهور آمريكا مثل نوكر ايستاده بود و كرنش مي‌كرد تلخي آن ماجرا تا سالها در ذائقه من باقي ماند و اين نشان دهنده حساسيت امام و روحيه ملي‌گرايي است.

 حدادعادل افزود: مقام معظم رهبري نيز تاكيد كردند كه سياست خارجي بايد بر اساس عزت، حكمت و مصلحت باشد.

 وي با اشاره به وضعيت مصر تاكيد كرد: زماني كه مرسي آمد و جانشين آن نامبارك شد همان ابتدا با اسرائيل رابطه برقرار كرد و سفيري هم به تلاويو فرستاد او تغييري در معاهده كمپ‌ديويد ايجاد نكرد و به جاي رابطه با ايران رابطه‌اش را با اسرائيل و آمريكا حفظ كرد.

 مشاور عالي مقام معظم رهبري  در ادامه تاكيد كرد: او همه اين كارها را انجام داد تا از شر آمريكا مصون بماند اما اين اتفاق نيفتاد چون مرسي به نام اسلام روي كار آمده بود و منتخب مردم بود. همين براي آمريكا قابل تحمل نبود و مرسي با يك كودتا از حكومت كنار رفت.

وي با تاكيد بر مشكلات اقتصادي ايران گفت: امروز كشورمان گرفتار مشكلات اقتصادي است و ما بايد براي غلبه بر اين مشكل رهنمودهاي رهبري را عمل كنيم و با توكل به خدا بر توانايي‌هاي مردم با مديريت تكيه كنيم.

 حدادعادل افزود: مبارزه بي‌امان با مفاسد اقتصادي بايد در دستور كار قرار گيرد و در اين راه قوه قضائيه مسئوليت سنگيني دارد. دشمن مي‌تواند در صحنه اقتصادي استقلال ما را بگيرد و اين آزمون مهمي است كه در پيش داريم و آنچه مهم است صداقت و وفاداري در اين راه است.

 وي همچنين تاكيد كرد: كلمه صدق در قرآن بارها تكرار شده و صداقت هم در اخلاق فردي و هم عالم سياست بسيار مهم است.

 مشاور عالي مقام معظم رهبري با تاكيد بر حمايت از مشي اعتدالي رئيس‌جمهور منتخب گفت: همانطور كه در ملاقات حضوري با روحاني پيروزي او را تبريك گفتم باز هم به او تبريك مي‌گويم و همچنين حمايتم را از ايشان اعلام مي‌كنم. روحاني خودش را اعتدال‌گرا و مستقل معرفي كرده و ما از اين اعتدال و بينش اعتدالي حمايت مي‌كنيم.

وي افزود: ما كشور را محتاج آرامش و همدلي مي‌دانيم و معتقديم آرامش به وجود آمده بايد حفظ شود در اين راه همه مسئوليم و مسئوليت رسانه‌ها در اين راه بيشتر است.

 حدادعادل در پايان تاكيد كرد: از همين جا آمادگي همكاري با دولت آينده را در تمامي موارد اعلام مي‌كنيم و معتقديم همه بايد پشت سر مقام معظم رهبري حركت كنيم. رهبري براي كشورمان ارزش اساسي دارد و تمام خوبي‌هاي مد نظر ما را به صورت يكجا دارند.

 

بيانيه اصحاب رسانه و تشکلهاي دانشجويي در تقدير از حداد عادل

بيانيه اي نيز از سوي تعدادي از رسانه هاي حاضر در مراسم در تقدير از مرد تقوا و تدبير صادر شد. متن بيانيه به اين شرح است : " در تاريخ هر ملتي، چهره‌هايي از بطن مردم بر‌ مي‌خيزند که پيوسته الهام‌بخش اعتلاي ملي خواهند ماند. نام دکتر غلامعلي حداد عادل در تاريخ انقلاب اسلامي ايران، هماره با دفاع شجاعانه  بي‌چشمداشت، اخلاق‌گرايانه و فداکارانه از انقلاب و نظام اسلامي همراه است.

 از سويي نمونه اعلاي ولايتمداري است و از ديگر سوي، به عنوان  انديشمندي نام آشنا در عرصه فلسفه اسلامي، در طرازي متعالي مطرح است و سوابق افتخارآميز قبل و بعد از انقلاب اسلامي، تلالويي خاص به سيماي اين فرهيخته علمي،‌فرهنگي و سياسي بخشيده است.

 ايفاي نقش تاثيرگذار و مدبرانه و اعلام شجاعانه مواضع ارزشمدارانه دکتر حداد عادل در فتنه 88، عرصه‌اي که برخي سياسيون، دفاع از انقلاب و نظام و ولايت را به صلاح خويش نمي‌ديدند، چنان فضايي از اعتماد ملي در جامعه ايجاد کرد که راه عبور مقتدرانه از فتنه را براي ملت مومن و نظام اسلامي ايران هموارتر نمود.

 حضور ايشان در دوره‌هاي مختلف مجلس شوراي اسلامي و نقش‌آفريني بعنوان نماينده مردم تهران جلوه‌اي آگاهانه و موثر داشته و مديريت ايشان بر مجلس هفتم نماد قاطعيت همراه با صميميت و آرامش بخشي است.

 اما، بيت‌الغزل پويش متعهدانه و عاشقانه دکتر غلامعلي حدادعادل در مقاطع خطير و مواقع حساس کشور را، مي‌توان در جلوه هاي ناب حضور ايشان در عرصه انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري جستجوکرد. حضوري که با احساس تکليف آغاز شد؛ با دفاع جانانه از ارزش‌ها و آرمان‌هاي انقلاب در دوران تبليغات انتخاباتي در برابر سياه‌نمايي‌ها ادامه پيدا کرد و با انصراف سرافرازانه از کانديداتوري به نفع گفتمان اصولگرايي پايان يافت.

 در جريان مناظره‌ها، آنجا که برخي مي‌کوشيدند آن سان بين حق و باطل گام بردارند که به زعم خويش دچار ريزش راي نشوند؛ آقاي حدادعادل بي‌پروا، سمت و سوي دفاع از انقلاب و نظام را برگزيد.

 مشي انقلابي ايشان در همه مقاطع سرنوشت‌ساز، از بين مواضع شجاعانه وي آشکارا رخ نموده و هميشه با صلابت و آرامش در سپهر فرهنگ و سياست همراه بوده است.

 ما اهالي رسانه‌ها و تشکل‌هاي رسانه‌اي اصولگرا و تشکل هاي دانشگاهي کشور باور داريم که مي‌توان دکتر حداد عادل را از بانيان بزرگ وحدت اصولگرايان و همگرايي اين جريان ناب انقلاب اسلامي در مشي سياسي، بويژه در دهه اخير دانست.

 با وجود همه کنش‌هاي جريان‌ساز سياسي ، ايشان هرگز در مواجهه با مخالفين و منتقدان از  مدار اخلاق و اخلاق‌مداري خارج نشده است.

 اينک بر اساس آنچه گذشت، به حق چنين است که مشاور عالي مقام معظم رهبري دکتر غلامعلي حدادعادل سرباز فداکار اسلام و يار و همراه رهبري و خدمتگزار مردم فهيم ايران اسلامي است، که نکوداشت ايشان به هموار شدن اين راه خدايي براي پويندگان و آيندگان خواهد انجاميد. جامعه رسانه‌اي کشور- تشکل‌هاي دانشگاهي کشور "

لازم به ذکر است در اين مراسم سعيد جليلي يکي از نامزدهاي زياست‌جمهوري يازدهم، حجت‌الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، آيت‌الله قرهي رئيس حوزه علميه حضرت امام مهدي(عج)، عليرضا زاکاني، الياس نادران، مهرداد بذرپاش، علي‌اصغر زارعي، حسين طلا، بيژن نوباوه، مجتبي رحماندوست، بهرام بيرانوند، اسماعيل کوثري، ابوالقاسم جراره، حجت‌الاسلام سيدعلي طاهري، کمال‌الدين پيرمؤذن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، حسين فدايي دبيرکل جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي، مهدي چمران، پرويز سروري، مرتضي طلايي و مجتبي شاکري اعضاي شوراي شهر تهران، محمدحسين صفارهرندي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، حسين شريعتمداري مديرمسئول روزنامه کيهان، سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، لطف‌الله فروزنده معاون پارلماني رئيس‌جمهور، رضا طلايي‌نيک‌ کارشناس مسائل سياسي، عليرضا قزوه از شاعران انقلاب اسلامي، سيدنظام‌الدين موسوي مديرعامل خبرگزاري فارس، مهدي فضائلي مديرمسئول انتشارات سروش، محمد شجاعيان مديرعامل خبرگزاري نسيم، حميدرضا مقدم‌فر کارشناس مسائل سياسي، مرتضي نبوي مديرمسئول روزنامه رسالت، ودود حيدري روزنامه جوان، رضا مقدسي خبرگزاري مهر، هادي قاسمي مديرمسئول خبرگزاري دانشجو، سيد محمود دعايي مديرمسئول روزنامه اطلاعات، رضا روستاآزاد رئيس دانشگاه شريف، مجيد قلي‌زاده مديرعامل خبرگزاري تسنيم، علي‌اصغر آبخضر قائم‌مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي، مهدي محمدي کارشناس مسائل سياسي و حجت‌الاسلام زائري در اين مراسم حضور يافتند. در اين مراسم همچنين تعداد کثيري از اهالي رسانه و خبرنگاران اصولگرا و همچنين تشکل‌ها و اتحاديه‌هاي دانشجويي حضور داشتند.

 

شنبه 5 مرداد 1392 - 9:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری