دوشنبه 18 اسفند 1399 - 21:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

مهندسي مجدد نظام پيشنهادها را جدي بگيريم (قسمت سوم)

 

«آنچه که در سازمان مي‌خواهيد، پيشنهاد کنيد.»

2- چرخه دمينگ (pdca) شامل 4 مرحله برنامه، اجرا، بررسي و اقدام مي‌باشد. براساس چرخه دمينگ، هر فرآيند، سيستم، محصول و خدمت بايد براي حفظ و ارتقاء کارايي و عملکرد خود، اين چهار مرحله را طي کند. نظام پيشنهادها جهت آغاز به کار در ابتدا طراحي مي‌گردد. براساس چرخه دمينگ نام اين مرحله، plan مي‌باشد. پس از طراحي، استقرار مي‌يابد و اجرا مي‌گردد که نام اين مرحله do مي‌باشد پس از آنکه نظام پيشنهادها آغاز به کار نمود پيوسته نياز است که بررسي گردد و ايرادات و نواقص از بين رود که اين مرحله نيز cheek مي‌باشد. پس از يافتن نقاط ضعف و اشکالات موجود در سيستم، اقدامات اصلاحي صورت مي‌پذيرد.

براساس تئوري چرخه دمينگ، هر سيستمي پس از اجرا و گذشت مدت زماني، با وجود اقدامات اصلاحي، نياز دارد که اين چرخه را دوباره از نو آغاز کند. از نو آغاز کردن همان مهندسي مجدد است. در مرحله plan فرآيندهاي باز طراحي مي‌گردد و براساس شرايط و نيازهاي موجود دوباره از نو طراحي مي‌گردد. اين چرخه نيز به مانند چرخه عمر يک محصول، به صورت يک سيکل بسته بوده و مستمر تکرار مي‌شود.

فرآيند مهندسي مجدد، مي‌تواند از طريق کارشناسان داخلي و يا تيم مهندسي مجدد انجام شود. تيم مهندسي مجدد به دليل داشتن ديد تازه و نيز بدون داشتن تعصب و عادت به روش‌هاي جاري، آسيب‌هاي موجود را به راحتي مورد شناسايي قرار مي‌دهد و روش‌هاي نو، بهتر و کاملتري براي جايگزين ارائه مي‌نمايد.

از جهاتي مهندسي مجدد به مراتب دشوارتر و حساس‌تر از طراحي و استقرار نظام پيشنهادها است. به مانند ساختمان فرسوده‌اي که ديگر کارايي ندارد و با توجه به تغيير ساخت ساختمان‌هاي جديد، فاصله بسيار زيادي با آنها دارد.

براي بازسازي اين ساختمان فرسوده، در ابتدا بخشي از زمان، انرژي و هزينه صرف تخريب و از بين بردن بافت فرسوده شده و بخش ديگر صرف بازطراحي و ساخت مجدد مي‌شود. به عبارت ديگر در طراحي و استقرار انرژي فقط صرف طراحي و بکارگيري مي‌شود، اما در مهندسي مجدد قبل از اين مرحله نياز است که روش‌ها و فرآيندها شکسته و برداشته شوند. در مطالب بعدي و آخرين بخش؛ اهدافي که از طريق مهندسي مجدد براي نظام پيشنهادها محقق مي‌گردد را برخواهيم شمرد.

«و من الله التوفيق و عليه التکلان»

ادامه دارد ...  

 

چهارشنبه 2 مرداد 1392 - 9:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری