جمعه 20 تير 1399 - 18:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان آذربايجان غربي

 

نگرشي به رمضان

 

رمضان ماه ضيافت و مهماني خداست، ماهي است که در آن بندگان آموزش هاي فراواني براي زندگي بهتر و زيباتري مي بينند و در اين ماه است که نداي (يا ايها الذين آمنو کتب عليکم الصيام)1 در گوش و جان مومنين طنين انداز شده و تجلي بخش روح و جان آنها مي شود و خوشحال از اينکه با طاعت امري ديگر به محبوب خويش تقرب خواهند يافت و چه چيزي زيباتر از اين امر که به محبوب خود تقرب يابند اما اين تقرب شرايطي دارد که در ادامه بحث به آن اشاره خواهد شد.

 

روزه داري

يکي از ويژگي هاي ماه مبارک رمضان فرمان (يا ايهاالذين آمنو کتب عليکم الصيام) است که به منظور واجب شدن روزه داري به کساني که به پروردگار بي همتاي خويش ايمان آورده اند و منظور از روزه داري امساک است و امساک فقط محدود به خوردن و آشاميدن نمي شود بلکه نوعي جهاد با نفس به شمار مي آيد که امساک از تمام اعمال و اخلاق نکوهيده همچون دروغ گويي، حسد، بدخلقي، غيبت و .... مي باشد يا به تعبيري بهتر روزه داري همچو نهري است که اگر بنده اي دچار اشتباه و گناه شود در آن نهر خود را شستشو داده و تمام آن بدي ها را از جان و دل آن مي زدايد و به او دلي پر از اميد و نشاط هديه مي دهد.

 

آموزش در ماه مبارک رمضان

با کمي تامل در شان منزلت اين ماه به اين مهم پي مي بريم که مي توان به اين ماه مبارک به منزله کلاس درس نيز نگريست، کلاسي که در آن درس زندگي و بندگي آموزش داده مي شود. براي نمونه مي توان به درس صبر در اين ماه مبارک اشاره نمود زيرا هنگامي که انسان با ايمان گوش به فرمان خالق هستي بخش خويش فرا مي دهد و از لذت طعام و شراب در راستاي اين فرمان مي گذرد در واقع صبر پيشه مي کند و اين يعني آموزش اين امر به بنده خود که در مقابل ديگر مشکلات زندگي نيز مي توان بنده بود و صبر نمود زيرا خداوند متعال مي فرمايد: همانا ما با صابرين هستيم و کمک حال و ياري دهنده ايشان مي باشيم.

(اصبروا ان الله مع الصابرين)5

 

رمضان و سلامتي

يکي ديگر از ويژگي هاي ماه مبارک رمضان در پي داشتن سلامت جسماني مي باشد و فرد روزه دار با پرهيز و اجتناب از غذاهاي نامناسب و پرخوري سبب حفظ سلامت تن و روان شخص مي شود، جسمي که وسيله اي براي رسيدن به هدف مي باشد و امانتي است از جانب پروردگار متعال که بايد از آن به خوبي محافظت شود بي ترديد ماه مبارک رمضان فرصتي مغتنم براي بازنگري شيوه زندگي و برقراري تعادل در آن است.

در زمان روزه داري مي آموزيم که چگونه براي عادت غذايي خود برنامه ريزي کرده و آن را مديريت کنيم. امروزه به اثبات رسيده است که زياده روي در خوردن غذا نه تنها سلامت جسم انسان را به مخاطره مي اندازد بلکه پرخوري، حس خودخواهي و زياده طلبي را در وجود انسان تقويت مي کند و اين امر به روح او نيز تاثير گذاشته و روح او را از تعالي بازداشته و آدمي را مغلوب شهوات و هواهاي نفساني مي نمايد زيرا جسم و روح با يکديگر در ارتباط بوده و بر يکديگر تاثير مي گذارند و حفظ جان از غذاهاي ناسالم در واقع حفظ روح از امراض مي باشد چنانکه پيامبر اکرم (ص) مي فرمايند: المعده بيت کل داء والحمئه رآس کل دواء. 6

(معده مرکز و خانه تمام امراض است و پرهيز و اجتناب راس هر داروي شفا بخش است.)

بنا به فرموده پيامبر اکرم (ص) معده انسان خانه تمام امراض است، پس بايد توجه نمود که بايد چه غذاهايي را تناول نماييم تا سالم بمانيم و اين امر از آيه 51 سوره مومنون ظاهر مي شود که مي فرمايد: (يا ايها الرسل کلوا من الطيبات و اعملوا صالحاً اني بما تعلمون عليم)

(اي پيامبران از غذاهاي پاکيزه بخوريد و عمل صالح انجام دهيد، که ما به آنچه انجام مي دهيد آگاهيم)

در تفسير آيه شريفه به اين امر اشاره شده است که فرق ميان شما و ديگر انسان ها اين نيست که شما صفات بشري همانند نياز به تغذيه نداريد، تفاوت اين است که شما حتي تغذيه را نيز به عنوان يک وسيله تکامل پذيرفته ايد و به همين دليل برنامه شما خوردن از طيبات و پاکيزگي هاست در حالي که مردمي که خوردن را هدف نهايي خود قرار داده اند به هيچ وجه مقيد به اين نيستند که به دنبال چيزي مي روند که هوس حيواني آنها را اشباع کند خواه خبيث باشد يا طيب.

با توجه به اينکه نوع تغذيه در روحيات انسان، مسلماً موثر است و غذاهاي مختلف آثار اخلاقي متفاوتي دارد ارتباط اين دو جمله روشن مي شود که مي فرمايد: (از غذاهاي پاکيزه بخوريد) و (عمل صالح انجام دهيد)7       

 

نتيجه گيري

ماه رمضان ماهي است که در آن بستر براي رشد و رسيدن به کمال و سعادت آماده مي باشد و هر کسي به اندازه درک و ظرفي که در درون خود ايجاد کرده است از آن بهره مي برد زيرا بايد انسان ظرف وجودي خود را آماده کند تا عنايتي در آن شود و اين ظرف با دقت در اعمال، رفتار و گوش فرادادن به فرامين وحي وسعت يافته و با اين وسعت تقرب به خداوند نيز افزايش مي يابد. (انشاء الله)

 

منابع:

1-سوره بقره آيه 183

2-سوره يوسف آيه 23

3-همان آيه 24

4-سوره زمزم آيه 36

5-سوره اعراف آيه 46

6- ارکان اسلام صفحه 108

7- تفسير نمونه جلد 14 صفحه 276

 

 بهنام نوروزي – سرباز روحاني اداره کل تبليغات اسلامي استان آذربايجان غربي          

 

سه‌شنبه 1 مرداد 1392 - 13:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری