چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 18:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

گزارشي از مراسم نکوداشت استاد فرهاد ناظرزاده کرماني

 

شاگردان از خاطراتشان با استاد گفتند

 

مراسم نکوداشت فرهاد ناظرزاده کرماني در تماشاخانه ايرانشهر برگزار شد و طي اين مراسم سالن شماره يک تماشاخانه به نام ناظرزاده کرماني ثبت شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم نکوداشت و همچنين ثبت سالن شماره يک تماشاخانه ايرانشهر به نام فرهاد ناظرزاده کرماني شامگاه شنبه 29 تيرماه با حضور چهره هاي تئاتري برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم که اجراي آن بر عهده فرزاد حسني بود، مجيد سرسنگي رئيس تماشاخانه ايرانشهر با اشاره به اينکه در مقام دانشجوي ناظرزاده کرماني صحبت مي کند از برگزاري اين مراسم ابراز خوشحالي کرد.

وي با اشاره به حضور دانشجويان و دوستان قديم در کنار يکديگر در مراسم نکوداشت استاد خود يادآور شد: در يک فرهنگ و تمدن سال هاي سال طول مي کشد که فردي مانند دکتر ناظرزاده به ثمر بنشيند و تبديل به استوانه فرهنگي يک ملت شود. در همه کشورها محققان، معلمان و پژوهشگران زيادي هستند اما تعداد کمي از آن ها تشخص لازم را براي ثبت در فرهنگ دارند و فرهنگ به آنها افتخار مي کند.

سرسنگي با اشاره به اينکه از سال 66 دانشجوي ناظرزاده کرماني بوده است، بيان کرد: دکتر ناظرزاده هم ميراث، ميرا‌ث‌دار و هم ميراث‌ساز تئاتر ايران هستند. در دهه 60 که فقر کتاب‌هاي مرجع تئاتري فضاي نامناسبي را ايجاد کرده بود با تلاش هايي که دکتر ناظرزاده انجام داد اين روند تغيير کرد و باعث شد که اکنون نسبت به سه دهه گذشته حوزه تأليف و ترجمه پر رونق تر باشد.

 

ناظرزاده بزرگي خود را در کوچک کردن ديگران جستجو نکرد

اين مدرس دانشگاه نوع رابطه و گفتمان ناظرزاده کرماني با شاگردانش را يکي از ويژگي هاي وي دانست و گفت: نگاه يکسان به دانشجويان و اصرار به رشد دانشجويان از خصوصيات دکتر ناظرزاده است. او هيچ گاه بزرگي خود را در کوچک کردن ديگران جستجو نکرد. دکتر ناظرزاده علاوه بر تعليم دانشجويان، تأليف و ترجمه عامل رشد رشته هاي تئاتر در آموزش عالي بود.

مديرعامل خانه هنرمندان ايران و رئيس تماشاخانه ايرانشهر با اشاره به ثبت سالن شماره يک تماشاخانه به نام فرهاد ناظرزاده  کرماني تأکيد کرد: تکريم از دکتر ناظرزاده تکريم علم و فضيلت و اخلاق حسنه در عرصه فرهنگ و هنر است.

سرسنگي در ادامه سخنان خود از حميد سمندريان ياد کرد و خطاب به هما روستا که در جمع حاضران در مراسم بود گفت: استاد حميد سمندريان هميشه در ياد ما هست و هميشه خواهد بود. مطمئن هستم که روح استاد سمندريان در بين ما حضور دارد و از اينکه همگي براي تشکر از دکتر ناظرزاده کرماني گرد هم جمع شده ايم خوشحال است.

وي در پايان سخنان خود رونمايي از مجموعه مقالات فرهاد ناظرزاده کرماني را يکي ديگر از بخش هاي ويژه مراسم نکوداشت اين چهره آکادميک تئاتر ذکر کرد.

 

تئاتر ايران براي رشد کردن مداوم بايد بميرد و از نو زنده شود

سپس کليپي از صحبت هاي ناظرزاده کرماني پخش شد که توسط حميدرضا اردلان تهيه شده بود. بعد از پخش اين تصاوير ناظرزاده کرماني در بين تشويق حاضران در سالن روي صحنه حضور پيدا کرد.

وي با اشاره به اينکه خود را لايق اين همه محبت خانواده تئاتر نمي داند يادآور شد: امشب دوستاني نظير حميد فرخ نژاد را ديدم که چندين سال بود نديده بودم و گمان مي کردم که آن ها فراموشم کرده اند. اين جلسه کار جدايي و فراغ را به رويارويي و آشنايي تبديل کرد.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به وسعت پيدا کردن معناي متن و گفتمان توضيح داد: درباره متن يا گفتمان چند اصطلاح داريم که عبارتند از تفسير، تعبير و تآويل. حال مي خواهم تأويل خود که در اصل تأويل خواننده از يک متن است را نسبت به شعري از مولانا براي تان بگويم. مولانا مي گويد از جمادي مردم نامي شدم ... تأويل من اين است که مولانا مي گويد اگر انسان مي خواهد زنده باشد بايد مدام بميرد و زنده شود.

اين مدرس با سابقه تئاتر يادآور شد: چيزي که در آخر عمرم نتيجه گرفتم رستاخيز است. انسان بايد مدام به دنبال تولدي ديگر باشد تا زنده بماند. هنري که بر اساس پايه هاي محکمي بالا مي رود وقتي به اوج مي رسد بايد بميرد و از کنارش ققنوس وار رشدهاي ديگري شکل بگيرد.

اگر تعزيه و نقالي ما از نو زاييده مي شدند در چنين وضعيتي گرفتار نمي شدند. آرزوي من اين است که تئاتر و فرهنگ ايران به اين استحاله نو و دگرديسي برسد و در آينده پروانه هاي متعددي شود نه اينکه همواره کرمي در پيله باقي بماند.

 

هنرمند به دنبال پاک کردن درنده خويي از طبيعت انسان است

ناظرزاده کرماني در بخش ديگري از سخنان خود از حميد سمندريان به عنوان دوست قديمي خود ياد کرد و با لحني طنز گفت: وقتي سالن شماره 2 ايرانشهر به نام حميد سمندريان ثبت شد چند سال بعد او درگذشت و حال نمي دانم که اين اتفاق قرار است به زودي براي من نيز رخ دهد يا نه.

اين پژوهشگر با سابقه تئاتر در ادامه نقش هنرمندان را در اصلاح جامعه بسيار مهم دانست و گفت: هنرمند هميشه به دنبال اين بوده که درنده خويي را از طبيعت انسان پاک کند. ادبيات عرفاني ايران حرفش اين است که درنده خويي را از طبيعت انسان کنار زند و عشق را جايگزين کند. درونمايه تئاتر ايران در آينده عشق است.

 

کاري که ناظرزاده کرماني با اصطلاح شناسي تئاتر کرد فرهنگستان ادب نکرد

محمدرضا اصلاني؛ کارگردان سينما و مستندساز از هنرمنداني بود که براي ايراد سخناني در خصوص شخصيت ناظرزاده کرماني روي صحنه رفت. وي يادآور شد: بايد به دکتر ناظرزاده به مدت 30 سال سلام کرد. او در اين 30 سال يک متن براي تئاتر بوده است. تاريخ تئاتر دانشگاهي مان را مي توانيم در او ببينيم. کاري که او کرد حالا جواب مي دهد و تئاترهايي که از نسل جوان مي بينم بسيار پيشرو هستند و من را متحير مي کنند.

وي تصريح کرد: اگر دکتر ناظرزاده و چند تن ديگر نبودند تئاتر ما بعد از انقلاب اسلامي در فرودست ترين وضعيت خود قرار مي گرفت. کاري که دکتر ناظرزاده در اصطلاح شناسي تئاتر کرده است فرهنگستان ادب ما متأسفانه نتوانسته انجام دهد. در اين ملک افراد به تنهايي کار سازماني و نهادي انجام مي دهند.

 

نام ناظرزاده يعني يادآوري لحظات خوب زندگي

در اين بخش از مراسم حميد فرخ نژاد در جمع حاضران در مراسم نکوداشت فرهاد ناظرزاده کرماني با اشاره به آشنايي خود با اين مدرس تئاتر در سال 68 گفت: دکتر ناظرزاده آنقدر زيبا صحبت کردند که نگاه مان به هنر عوض شد. جزو معدود اساتيدي بود که در هر قدم چيز جديدي به ما ارائه مي داد.

اين بازيگر سينما يادآور شد: هميشه اسم دکتر ناظرزاده کرماني براي ما يادآور لحظات خوب زندگي مان است و از اين رو از استاد ناظرزاده بابت همه بزرگواري ها و خوبي هايش ممنونيم.

حسين مسافرآستانه نيز يکي ديگر از چهره هاي تئاتري حاضر در اين مراسم بود که با اشاره به اينکه از ناظرزاده کرماني در مسائل معرفتي بسيار آموخته است، تأکيد کرد: من از دکتر ناظرزاده اخلاق را آموختم و هميشه عاشقانه دوستش دارم.

بعد از اين سخنان پانته آ بهرام نيز خاطراتي را از دوران دانشجويي خود و حضور در کلاس هاي ناظرزاده کرماني تعريف کرد.

همچنين اصغر همت نيز با اشاره به خاطراتي درباره همکاري خود با ناظرزاده کرماني در دانشگاه سوره شعري را که افسر اسدي، همسر همت و يکي از شاگردان ناظرزاده کرماني براي او سروده بود، خواند.

در ادامه نيز ناظرزاده کرماني خاطره اي از آشنايي خود با جمشيد مشايخي و حضور در کنار اين بازيگر سينما در يک کلاس را تعريف کرد.

يکي از برنامه هاي ويژه اين مراسم رونمايي از تابلوي ثبت سالن شماره يک تماشاخانه ايرانشهر به نام فرهاد ناظرزاده کرماني با حضور جمشيد مشايخي، هما روستا، قادر آشنا مديرکل هنرهاي نمايشي و مجيد سرسنگي بود.

 

حميد سمندريان همواره از ناظرزاده به احترام و محبت ياد مي کرد

هما روستا در اين بخش يادآور شد: من دکتر ناظرزاده را از طريق حميد سمندريان مي شناسم زيرا او هميشه از دکتر ناظرزاده به احترام و با محبت ياد مي کرد و اين امر باعث شد تا دکتر ناظرزاده همواره براي من هم شخصي محترم و تأثيرگذار در عرصه تئاتر باشد.

سپس مشايخي نيز با اشاره به اينکه افتخار شاگردي در کلاس پدر ناظرزاده کرماني را داشته است دو بيت شعر از مولانا را تقديم به اين مدرس تئاتر کرد.

همچنين قادر آشنا نيز در ابتداي سخنان خود تجليل از بزرگان هنر را تجليل از هويت و فرهنگ ايراني و در نهايت تجليل از بشريت دانست و گفت: ما هر کجاي کشور عزيرمان که بتوانيم اماکن فرهنگي و ميادين بزرگ را به نام هنرمندان و بزرگان عرصه شعر و ادب ثبت مي کنيم. استاد ناظرزاده کرماني هم از بزرگان هنر و تئاتر ايران هستند که ثبت يک سالن تئاتر به نام ايشان باعث خوشحالي ما است.

 

ناظرزاده نسل نااميد ما از آينده را اميدوار کرد

عليرضا نادري؛ نمايشنامه نويس با سابقه و يکي از شاگردان ناظرزاده کرماني يکي ديگر از کساني بود که به ارائه بخشي از خاطرات خود پرداخت.

وي با اشاره به ارائه مقاله اي چند صفحه اي در خصوص دکمه کت ناظرزاده کرماني در چند سال پيش گفت: دکتر ناظرزاده کرماني خطيب و سخنور است و طنازي کلامي دارد که صحبت کردن بعد از او زيره به کرمان بردن است.

اين هنرمند تئاتر با اشاره به حضور خود در دانشگاه بعد از بازگشت از جبهه هاي جنگ تحميلي يادآور شد: در آن نسل من، فرخ نژاد و فرهادي اميدي به آينده نداشتيم و عده اي هوچي گر همه چيز را در اختيار داشتند.

براي اينکه انسان سير درستي از نطفه تا مرگ داشته باشد نيازمند قهرمان يا عاشق بودن است. دکتر ناظرزاده کرماني قهرمان ما نبود ولي ما عاشقانه دوستش داشتيم و او به نسل ما اميد به آينده را داد.

فردوس حاجيان نيز که رياست دانشکده هنر و معماري را عهده دار است يکي ديگر از کساني بود که به ارائه سخناني در خصوص شخصيت و تأثيرگذاري ناظرزاده کرماني پرداخت.

وي همچنين از تأسيس گرايش دکتراي پژوهش هاي تئاتر به نام ناظرزاده کرماني در دانشکده هنر و معماري خبر داد و در پايان سخنان خود شعري را براي اين مدرس تئاتر قرائت کرد.

علي پويان، فلامکي و محمود اسدي از ديگر چهره هايي بودند که سخنان و خاطراتي را از ناظرزاده کرماني بيان کردند و در ادامه کتاب مجموعه مقالات فرهاد ناظرزاده کرماني رونمايي شد.

هادي مرزبان، شهره سلطاني، افسانه ماهيان، خسرو احمدي، رحمت اميني، فرهاد مهندس پور، ناصر آقايي، جواد نمکي، نيما دهقان، رضا گوران، علي اصغر دشتي، عباس غفاري، علي شمس، بهروز بقايي، محمدباقر قهرماني و هما جديکار از جمله هنرمنداني بودند که در اين مراسم حضور داشتند.

 

يكشنبه 30 تير 1392 - 11:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری