پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 19:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

سوختن آفتاب

 

سوختن آفتاب / معرفي و گزيده شعر ولايي شاعران جوان ( 1 ) – آستان پاکان 20

به کوشش : جواد محمد زماني – سيدحميدرضا برقعي

چاپ و شمارگان : اول 89- 3000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

پيشگفتار ناشر ، تاملي در شعر ، رويکرد و فعاليت هاي شاعران جوان هئيت هاي مذهبي ، غفلت از تشکيلات و مباني و خسارات آن ، غفلت از تاثيرگذارترين عرصه شعر ، ويژگي هاي شعر جوان در هئيت هاي مذهبي ، در گستره مفهوم و معنا ، عزت و حماسه ، بيدارگري و اعتراض ، عرفان و اخلاق ، احساس و عاطفه ، در گستره زبان و ساختار ، تصويرسازي ، زبان ساده و صميمي ، مضمون گرايي و گزيده اشعار عناوين اصلي کتاب حاضر را تشکيل مي دهند . ناشر کتاب در پيشگفتار خود بيان مي کند که شعر ، در سرزمين ما همواره اين توان و توفيق را داشته است که منادي معنويت و ستايشگر ارزش‌هاي الهي و آرمان هاي انساني باشد و شاعر همانند پيري است که چراغ در دست ، کوچه پس کوچه هاي تاريخ را در آرزوي انسان جستجو مي کند. شرکت سهامي کتابهاي جيبي در ادامه پيشگفتار خود بيان مي کند که شاعر ، براي دست  يافتن به آرزوي خويش ، گاه به اساطير و افسانه ها پناه مي برد و گاه به نيروي خيال انساني آرماني مي آفريند و به ستايش آفريده خود زبان مي گشايد و شعر مي سرايد.

ناشر يادآور مي شود شاعر هنگامي که به در خانه اهل بيت و آل الله عليهم السلام مي رسد درمي يابد که به همه آرزوها و نايافته هاي خويش دست يافته است و تجسم ، تخيلات ، و تصورات خود را از انسان آرماني و کمال انساني ، در اين خاندان پاک در عالم واقع مشاهده مي کند و بخش مهمي از شعر آييني ، بيانگر شوق و شادماني حاصل از اين مشاهده است و نيز اندوه و حسرت شاعر ، در بيان مصيبت ها و مظلوميت هاي اهل بيت عليهم السلام. شرکت سهامي کتابهاي جيبي مجموعه « آستان پاکان  » را مجموعه اي مي داند که براي دوستداران شعر آييني ( با رويکرد مراثي و مناقب و فضايل اهل بيت عليهم السلام ) فراهم آمده است تا از ميان اشعار پرشمار و کتاب هاي گوناگون ، نمونه هايي خواندني  و به ياد ماندني از اين قبيل شعرهاي آييني را در دسترس همگان قرار داده است.

ناشر در پيشگفتار خود مي افزايد در اين مجموعه سعي شده است در معرفي شاعر تا حتي الامکان از طرح مباحث تخصصي خودداري شود و هم در انتخات اشعار ، علاوه بر اتقان و استواري مفاهيم ، به شيوايي و رسايي سخن ، بيش از ساير عناصر شعر توجه شود.

سيد حميدرضا برقعي در « آتش زدند » مي سرايد :

اين اشک ها به پاي شما آتشم زدند

شکر خدا براي شما آتشم زدند

من جبرئيل سوخته بالم ، نگاه کن

معراج چشم هاي شما آتشم زدند

سر تا به پا خليل گلستان نشين شدم

هرجا که در عزاي شما آتشم زدند

از آن طرف مدينه و هيزم ، از اين طرف

با داغ کربلاي شما آتشم زدند

بردند روي نيزه دلم را و بعد از آن

يک عمر در هواي شما آتشم زدند

گفتم کجاست خانه خورشيد شعله ور

گفتند بورياي شما ، آتشم زدند

 

سوختن آفتاب / معرفي و گزيده شعر ولايي شاعران جوان ( 1 ) – آستان پاکان 20 در چاپ نخست خود با قيمت 1000 تومان توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است.

 

يكشنبه 30 تير 1392 - 10:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری