چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

رونمايي از«هفت چيستان»مصطفي رحماندوست

 

مراسم رونمايي از مجموعه هفت جلدي چيستان با موضوع ترانه‌هاي خردسال همزمان با روز جهاني ادبيات کودک و نوجوان در کتابخانه شيخ صدوق(ره) با حضور علاقه مندان به کتاب وکتاب خواني رونمايي شد. در اين مراسم مصطفي رحماندوست (شاعر)، پريسا رسولي (تصويرگر)، شهرام اقبالي (ناشر) و بيوک ملکي (منتقد) و قندهارنيا معاون فرهنگي سازمان شهرداري تهران، موسوي مدير فرهنگي هنري منطقه 20 و فرهنگسراي ولاء، اقبال پور مدير انتشارات آبرنگ و مدير ارشاد شهرري حضور داشتند.

مصطفي رحماندوست در اين رونمايي ابتدا برخي از سروده‌هاي خود را در براي کودکان خواند و در ادامه به توضيح مجموعه هفت جلدي چيستان ها پرداخت.

وي در خصوص فعاليت‌هاي خود در اين عرصه گفت: مدت 30 سال است که در عرضه کودک و نوجوان فعاليت مي کنم و قبل از آن شعرهاي سياسي سروده‌ام و به همين خاطر مدتي قبل از انقلاب در زندان به سر برده‌ام.

اين شاعر ادامه داد: در طي اين سي سال کار ها و کتاب هاي زيادي را سروده‌ام که توسط انتشارات مختلف به چاپ رسيده و کودکان بيشتر سروده‌هاي من را خوانده‌اند.

رحماندوست گفت: مخاطبين اين مجموعه کتاب ها کودکان بودند ولي تعدادي از مادران نيز در اين رونمايي شرکت کرده اند.

شاعر اين مجموعه تصريح کرد: حضور اين جمعيت در اين جا پاسخگوي اين است که مادران امروز به کتاب و کتاب خواني و استفاده از آن براي تربيت کودکانشان اهميت مي دهند.

 رحماندوست در مورد گذشته خود گفت: شاگرد اساتيدي چون شهيد بهشتي و دکتر شريعتي بودم و در اولين نمايشگاه که براي کودکان برگزار شده بود شرکت کردم و در اين بين دکتر شريعتي به من گفت چرا متخصص کودکان نمي شويد و من تصميم گرفتم که فقط براي بچه ها کار کنم و مدت 30 سال است که فقط براي کودک کار مي کنم.

شاعر اشاره کرد: همزمان با چاپ کتابم در ايران اين کتاب در سوئد هم ترجمه و چاپ شد و در آن کشور ملي شد و اين کتاب به دليل کوچک بودن و استفاده در هر مکان و زمان باعث شد که ملي شود.

رحماندوست تصريح کرد: اين مجموعه کتاب ها براي اين نوشته شده که پدر و مادر در کنار يکديگر بنشينند و براي کودک خود اين کتاب ها را بخوانند و اطلاعات کودک خود را افزايش دهند  و در اين راستا يک کتاب در خصوص بازي با انگشتان را نوشتم که در آن به بزرگتر ها شعر هايي آموزش داده مي شود تا با کودک خود بازي کنند.

وي افزود: هنگامي که تمامي اعضاي خانواده در خانه جمع هستيم به جاي اين که از اين چيستان ها و... استفاده کنيم به تماشاي تلويزيون مي پردازيم و اين امر باعث مي شود که ما هم ديگر را نبينيم و در خانواده مشکلاتي ايجاد مي گردد.

رحماندوست ادامه داد: در حالي که در گذشته با هم بوديم و زماني که در چشمان يکديگر نگاه مي گرديم متوجه اعمال و رفتار يکديگر مي شديم.

همچنين بيوک ملکي در اين رونمايي به علاقه‌مندان گفت: تنها راه گسترش مطالعه به رسميت شناخته شدن کتا ب است و از همه  مادران تشکر مي کنيم که کودکان خود را آورده‌اند.

اين منتقد ادبي تصريح کرد: شاعران بسياري در عرصه کودک شعر سروده‌اند ولي شعر اين شاعران زياد ديده نشده و در اين حين سروده‌هاي مصطفي رحماندوست بسيار مورد استفاده کودکان قرار گرفته است.

پريسا رسولي هم با اشاره به اين هفت مجموعه گفت: کسي مي تواند با بچه ها و براي بچه ها کار کند  که خود روحيه ي خوب و آرامي مثل بچه ها داشته باشد.

رسولي تصوير گر در خصوص نقاشي هفت چيستان گفت: نقاشي براي کودکان را بسيار دوست دارم و از اين که  شعر هاي مصطفي رحماندوست را تصويرگري مي کنم بيشتر خوشحال هستم زيرا به زبان بچه گانه و بسيار رويايي شعر سروده اند.

تصويرگر اين مجموعه افزود : شعر مصطفي رحماندوست به گونه اي است که خواننده در نوبت اول که شعر را مي خواند تصوير سازي مي کند و هدف ما از تصويرگري در اين کتاب اين است که کودکان چيزهاي اصولي را فرا بگيرند.

رسولي در پايان گفت: اميدواريم که اين کتاب ها و امثال اين ها بر فرهنگ ما تاثير مثبت بگذارند.

در پايان اين رونمايي از هفت مجموعه چيستان رونمايي شد و از شاعر ، تصويرگر ، منتقد و مدير انتشارات آبرنگ تجليل به عمل آمد.

 

يكشنبه 30 تير 1392 - 10:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری