پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 17:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

بازيگر براي ايفاي نقش بايد فرصت کافي داشته باشد

 

گفت وگو با کاظم هژير آزاد بازيگر مجموعه تلويزيوني«هوش سياه»

کاظم هژير آزاد بازيگر باتجربه اي است و سالها در تئاتر ، سينما و تلويزيون نقش هاي ماندگاري را بازي کرده است. هژير آزاد در سريال هوش سياه نقش يک کتابفروش آرام که درگير موقعيتي ناخواسته مي شود را بازي کرده است. هژير آزاد در اين مجموعه مثل هميشه بازي قابل قبولي ارائه مي دهد. با هژير آزاد درباره بازي در اين مجموعه پليسي-  حادثه اي گفت وگويي انجام داده ايم .

 

براي انتخاب نقش هاي پيشنهادي چه ويژگي هايي را مد نظر قرار مي دهيد ؟

بازيگرم و براي حضور در فيلم و يا مجموعه اي انتخاب مي شوم. به دليل شرايط موجود، تمرکز کاريم در اين چند ساله روي حضور در تلويزيون متمرکز شده است و ممر درآمدم از بازي در تلويزيون تامين مي شود. وضعيت به گونه اي است که براي تامين مخارج زندگي براي انتخاب نقش ها آن سخت گيري گذشته را ندارم.

يک بازيگر موقعي دست به انتخاب مي زند که چند پيشنهاد توامان داشته باشد و با دقت و بررسي يکي از اين پيشنهادات را قبول کند . آلان در حدود 5 ماه است بعد از خاتمه فيلمبرداري سريال يلدا به کارگرداني مير باقري بي کار هستم و چند روزي است که در سريال مولانا به عنوان بازيگر قرار داد بسته ام .

 

البته تئاترکه خانه اصلي شما است وضعيت نا به ساماني دارد ؟

تئاتر هم به دليل سوء مديريت وضعيت نا به ساماني پيدا کرده و انگاري طفل سر راهي است و به آن توجهي نمي شود .

 

آخرين درخشش شما را در صحنه تئاتر با نمايش خداي کشتار شاهد بوديم؟

اگر به تئاتر و بحث دستمزد آن رسيدگي شود . ترجيح مي دهم به جاي بازي در سينما و تلويزيون روي صحنه تئاتر بازي کنم . بي توجهي ها باعث شده که من از خانه اصليم فاصله بگيرم و بنا به ضرورت و ياخواهش دوستان سالي يک کار تئاتر بازي کنم . تئاتر به هيچ وجه نمي تواند نيازهاي مادي من را تامين کند . در سينما و تلويزيون کارهاي هنري ارزنده و خوبي ساخته مي شود ..........

 

در سينما بيشتر فيلم هاي تجاري بازي کرده ايد ؟

برايم تفاوتي ندارد.......

 

بنابراين ايفاي نقش هاي متفاوت در فيلم هاي هنري برايتان جذابيت ندارد ؟

ببينيد بازيگر حرفه اي هستم و همه نوع کاري را بازي مي کنم .

 

برخي از مواقع لذت بردن از ايفاي نقش براي بازيگر خيلي مهم مي شود ؟

بازي در تئاتر را براي لذت بردن انتخاب مي کنم . در سينما برايم اين اتفاق کمتر رخ مي دهد .

 

در سينما نقش هاي خوب و اساسي براي موقعيت سني خاصي نوشته مي شود ؟

طبيعي است که اين گونه است . شکر خدا گودرزي نقشي را در تئاتر به من پيشنهاد کرد که 10 روز براي ايفايش وقت داشتم . اما قبول نکردم . زيرا اين مدت خيلي کم بود . اسماعيل دانشور هم پيشنهاد مشابهي به من داد که بازهم به علت کمي وقت آن را قبول نکردم .

 

نقش  خاکستري مجموعه يلدا را خيلي درست بازي کرديد ؟

چهار ماهي در خدمت گروه توليد يلدا بودم و آهسته آهسته در متن ويژگي هاي نقش را کشف مي کردم . به خيابان هاي شاهرود که مي رفتم دقيق به لحن ، گويش ، آوا و حرف زدن مردم گوش مي کردم تا به لهجه مناسب شاهرودي برسم  و به همين دليل درست توانستم نقش را بازي کنم .

 

آيا هوش سياه اولين تجربه همکاري شما با مسعود آب پرور بود ؟

مسعود آب پرور را از گذشته مي شناختم اما فرصت همکاري با ايشان را به دست نياورده بودم .

 

نقش سيروان کتابفروش را چگونه ديديد؟

 مرد پا به سن گذاشته اي که شغلش کتابفروشي  است و بر اثر اشتباه محاسباتي در چاپ کتاب ورشکسته و روانه زندان مي شود. بنابراين او براي خلافکاري راهي زندان نشده است .

 

در زندان هم دوباره به سراغ کتاب مي رود ؟

 بله ، رئيس زندان چون گذشته سيروان را مي داند، مي آيد از تخصص او استفاده مي کند و او را مسئول کتابخانه زندان و ساماندهي سيستم کتابخانه مي کند .  دنياي سيروان منحصر به کتاب است .

 

موقعي که سيروان متوجه به خطر افتادن امنيت خانواده اش مي شود . به تکاپو مي افتد که با انجام کار غير قانوني به خانواده اش کمک کند ؟

زندان جاي آدمهاي خلافکار است . آدمهايي که با توسل به راههاي غير قانوني کسب در آمد مي کنند . جمشيد کاظمي يک خلافکار بالفطره و البته باهوشي است که سيروان ناخواسته با او رو به رو مي شود . جمشيد کاظمي براي فرار از زندان از هيچ کاري رويگردان نيست و حاضر است ديگران را براي رسيدن به خواسته اش قرباني کند .

موقعي که متوجه مي شود مي تواند از طيق سيروان به اينترنت دسترسي پيدا کند . با تحت فشار قرار دادن سيروان و تهديد خانواده اش او را وادار به همکاري مي کند . بنابراين سيروان در مقابل يک عمل انجام شده قرار مي گيرد و با او همکاري مي کند.

 

سيروان موقعي که به دفتر رئيس زندان مي رود با زرنگي امکان ارتباط با اينترنت را فراهم مي کند؟

از زرنگيش نيست ، بلکه ترس او را وادار به چنين کاري مي کند . آدم هاي ترسو در مواقعي شجاع مي شوند و نبايد فراموش کنيم که جان دختر سيروان در خطر است و جمشيد کاظمي آدم بي رحمي است . سيروان تاوان اين کارش را مي دهد و بايد مدت زمان بيشتري را در زندان بماند .

 

براي نقش سيروان به دنبال الگوي خاصي رفتيد ؟

 نه، به سراغ الگوي خاصي نرفتم . موقعي که قرار شد اين نقش را بازي کنم . در ذهنم به معماري اين شخصيت فکر کردم که مي تواند اين گونه باشد . آدمي که پيچيدگي خاصي ندارد وحتي آدم ساده و معمولي به نظر مي رسد .

 

در دهه هاي قبل در کارهاي پليسي حادثه اي زيادي بازي کرده بوديد ؟

 بله ، در دهه هفتاد اوج ساختن فيلم هاي اکشن پليسي و حادثه اي بود و در چند تاي اين فيلم ها بازي داشتم . فيلم هايي که اغلب متعلق به سينماي تجاري و بدنه بودند. مخاطبان هم در آن دوران از اين فيلم ها استقبال خوبي انجام مي دادند. به تدريج ذائقه مخاطبان تغيير پيدا کرد و ساخت اين فيلمها از مد افتاد .

 

آيا فيلم ها و سريال هاي پليسي در ايران کيفيت استانداردي دارند ؟

مسعود آب پرور در اين زمينه سابقه قابل اعتنايي دارد و کارهاي موفقي را ساخته است. هوش سياه به نظرم  ضرباهنگ خوبي دارد . فيلم نامه و تقابل بين پليس و تبهکار هم به دقت مورد پرداخت قرار گرفته و سريال قدرت جذب مخاطب را دارد .

آيا هوش سياه را جزو کارهاي موفق کارنامه بازيگريتان مي دانيد؟

از بازيم بدم نيامده؛ کار خوبي است . البته قضاوت به مخاطبان و بينندگان تلويزيون بستگي دارد . به شخصه اميدوارم که توانسته باشم بازي درستي را انجام بدهم . در هر کاري که بازي مي کنم تلاش مي کنم کارم را به نحو درست و قابل قبولي ارائه کنم . نقش سيروان هم به اندازه خودش ديده مي شود . در قسمت هايي که بازي داشتم تلاش کردم که حضور تاثير گذاري داشته باشم.

 

دوشنبه 24 تير 1392 - 12:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری