جمعه 26 دی 1399 - 18:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

آموزش تلاوت قرآن براي كودكان و نوجوان

 

گزارشي از ويژه برنامه هاي شبكه پويا و شبکه دوم سيما در ماه مبارک رمضان

برنامه «آموزش تلاوت قرآن» به تهيه‌كنندگي مركز پويانمايي صبا، براي مخاطب كودك و نوجوان ساعت 18 هر روز در ايام ماه مبارك رمضان از شبكه پويا پخش مي‌شود.

مركز پويانمايي صبا از چهارشنبه 19 تيرماه، همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان، پخش چهار ويژه‌ برنامه توليدي را در شبكه پويا آغاز کرده است.

«قصه‌هاي غزاله2» به كارگرداني مرحوم هما شكيبي مجموعه‌اي است كه در هر قسمت آن به آموزش صحيح احكام و مسائل تربيتي كودكان مانند رقابت در خانواده توجه شده است.

اين انيميشن كه نويسندگان آن مهدي ماهوتي و حميدرضا حافظي هستند در طول ماه رمضان هر روز ساعت 17:40 از شبكه پويا پخش مي‌شود.

اين نكته قابل ذكر است كه مرحوم هما شكيبي 12 تيرماه به رحمت خدا رفته است و انيميشن سينمايي «خداوند لك‌لك‌ها را دوست دارد» به مناسبت درگذشت كارگردان آن دوشنبه 17 تير از شبكه پويا پخش شد.

از ديگر آثار اين كارگردان مي‌توان به «گرگ و گله»، «تقدم با كيست»، «شيرفروش»، «ميان‌برنامه‌هاي نوروزي 75» اشاره كرد.

«قصه‌هاي من و آقاجان» ديگر برنامه‌‌اي است كه در 20 قسمت ده دقيقه‌اي و با حال و هواي ماه رمضان توليد شده است. قصه‌هاي ساده و كودكانه اين مجموعه با همزماني سفر نوه‌هاي پدربزرگ و آغاز ماه رمضان و تابستان همراه مي‌شود.

 بچه‌ها در مدت حضور خود در خانه و محله قديمي با ماجراها و اتفاقات گوناگوني مواجه مي‌شوند و روايت‌هايشان قصه‌هاي اين مجموعه را مي‌سازد.

در اين روايت‌ها علاوه بر حضور حال و هواي رمضان در خانه، محله و شهر قديمي، قصه‌ها به گونه‌اي بيان مي‌شوند كه با درس، نكته و يا مسئله‌اي از احكام مربوط به روزه‌داري و عبادت همراه باشند و در نهايت با كمك پدربزرگ و بزرگ ترها و همچنين رويارويي خود بچه‌ها اين نكات در دل قصه‌هاي كودكانه مجموعه بيان و آموخته شوند.

«قصه‌هاي من و آقاجان» با نويسندگي و كارگرداني امير فيضي توليد شده و ساعت 20:20 هر روز از شبكه پويا پخش مي‌شود.

مركز پويانمايي صبا برنامه‌اي آموزشي با محوريت تلاوت قرآن توليد كرده است كه در آن كودكان با روش درست قرائت كلام‌الله مجيد آشنا مي‌شوند.

اين برنامه شامل دو آيتم 6 دقيقه‌اي است كه در آيتم اول آموزش روخواني و روان‌خواني قرآن توسط كارشناسان قرآني ارائه مي‌شود و در آيتم دوم نيز جزء 30 و 29 قرآن توسط قاري نوجوان تلاوت مي‌شود.

در اين برنامه كه با همكاري گروه تلاوت شبكه قرآن توليد شده است تلاش ‌شده ‌براي مخاطب كودك و نوجوان با استفاده از گرافيك زيبا جذابيت بصري ايجاد شود؛ اين برنامه هر روز ساعت 18 از شبكه پويا پخش مي‌شود.

سري جديد «با ما كاش باشي» مجموعه نمايشي به نويسندگي كاظم اخوان و كارگرداني محمد اعلمي است كه مركز پويانمايي براي پخش در ماه مبارك رمضان آماده كرده است.

اين مجموعه در 27 قسمت 15 دقيقه‌اي توليد شده و هر روز ساعت 17:10 از شبكه پويا پخش مي‌شود.

در مجموعه «با ما كاش باشي» سه شخصيت عروسكي به نام‌هاي «آقا شجاع»، «آقا بيل» و دختري به نام «فندق» حضور دارند و در كنار آنها شخصيتي حقيقي به نام پويانمايي حضور دارد كه در هر قسمت، داستاني مجزا دنبال مي‌شود.

شخصيت حقيقي اين مجموعه به نام پويانمايي كه نقش آن را پيمان فاطمي بازي مي‌كند به دليل علاقه‌اش به شخصيت‌هاي انيميشن و قرار گرفتن به جاي شخصيت داستاني گريم شده و با مشكلات و اتفاقات جالبي روبرو مي‌شود.

محمد حبيبي، مدير گروه معارف شبكه دوم سيما هم در گفت‌وگو با ايكنا به معرفي برخي ويژه‌برنامه‌هاي ايام رمضان پرداخت و گفت: «برنامه «كوي محبت» ويژه رمضان نيم ساعت قبل از اذان مغرب و افطار هر روز با نجف اشرف و صحن حضرت زهرا(س) ارتباط مستقيم برقرار مي‌كند.»

حبيبي بيان كرد: «برنامه ترتيل قرآن رمضان امسال شامل تفسير يكي از آيات جزء مربوطه خواهد بود كه هر روز قبل از قرائت به مدت سه دقيقه توسط علي اميني نوجوان حافظ قرآن كريم بازگو مي‌شود.

قرائات اين برنامه سال گذشته با حضور برترين مرتلان نوجوان قرآن ضبط شده است. اين برنامه هر روز از ساعت 19 تا 20 پخش مي‌شود.»

وي گفت: «برنامه سحرگاهي ايام رمضان امسال با رويكرد نوجوان و جوان با اجراي عبدالله روا و احتمالا خانم محمدي‌خواه به روي آنتن خواهد رفت. سال گذشته رويكرد برنامه‌ سحرگاهي كودكان و خردسالان را دربر داشت، اما امسال اين برنامه براي مخاطب نوجوان و جوان تهيه مي‌شود.»

 مدير گروه معارف شبكه دوم سيما در پايان خاطرنشان كرد: «از ديگر برنامه‌هاي رمضان 92 مي‌توان به برنامه «حرف‌هاي آسماني»، قرائت يك صفحه از قرآن و اهدا به شهدايي كه نام آنها در برنامه برده مي‌شود و سخنراني‌هاي شيخ حسين انصاريان اشاره كرد.»

 

يكشنبه 23 تير 1392 - 12:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری