پنجشنبه 12 تير 1399 - 10:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

همايش ملي مردمي شعر ولايت

 

همايش ملي مردمي شعر ولايت(حديث سرو) با حضور شاعران مطرح کشورمان چون حميد سبزواري، عباس کي‌منش (مشفق کاشاني)، عليرضا قزوه، مصطفي محدثي‌خراساني، علي محمد مودب، يوسفعلي ميرشکاک، اميد مهدي‌نژاد، راضيه رجايي، مهدي مظاهري، حسين اسرافيلي و علاقه مندان به شعر ولايي در تالار ايوان شمس برگزار شد و در آن، شاعران به شعر خواني درباره ولايت و رهبر انقلاب پرداختند.

در ابتداي اين مراسم يوسفعلي ميرشکاک دبير علمي همايش گفت:مردم ما مردمي ولايت محور هستند و مدار انديشه انقلاب ما پايداري است در برابر جهان استکباري که بر تمام محرومان جهان ستم مي‌دارد.

وي افزود: اين کنگره که اولين کنگره ملي و مردمي درباره شعر ولايت است و هيچ کنگره و نهاد و ارگاني در آن دخالت نداشته‌اند و صرفا کانون ادبي زمستان و شخص مهدي مظاهري از آن حمايت کرده است، اولين قدم صوري در گراميداشت اين گونه شعر به حساب مي‌آيد.

ميرشکاک گفت: سابقه شعر ولايت به صدر اسلام و زماني برمي‌گردد که حسان بن ثابت انصاري در واقعه غدير خم شعري درباره ولايت علي بن ابي طالب گفت و تاکنون اين گونه شعري در فارسي و عربي و هر زباني که مسلماني به آن تکلم مي‌کند ادامه يافته و از اين پس نيز استمرار خواهد داشت.

اين شاعر سپس چند بخش از شعر بلندش را خواند که اين گونه آغاز مي‌شود:

هر که بيرون ماند از اين امت بلايي ديگر است

هر که تنها رفت، گو رو، بينوايي ديگر است

داند آن کو در خرابات مغان فرد آمده ست

بر سر ما سايه روح خدايي ديگر است...

پس از شعرخواني ميرشکاک نماهنگي از استقبال مردم از رهبر انقلاب در سفر به استان هاي مختلف نشان داده شد که اين نماهنگ با صداي محمد نوري تنظيم شده بود سپس حسين اسرافيلي براي شعرخواني به جايگاه آمد و غزلي با اين مطلع خواند:

چه کسي بال مرا بست که پرواز بس است

سرب در حنجره‌ام ريخت که آواز بس است...

راضيه رجايي ديگر شاعري بود که در جايگاه حضور يافت او که به يوسفعلي ميرشکاک کمک کرده بود تا اشعار کتاب حديث سرو گردآوري شود، شعري با چنين مطلعي خواند:

دشتي پر از شقايق پرپر هنوز هست

فرق دو نيم گشته حيدر هنوز هست

عليرضا قزوه نيز پس از رجايي براي شعر خواني حاضر شد او در ابتدا گفت که برگزاري چنين جلسه معنوي جاي سپاس دارد. مطلع شعر قزوه چنين بود:

چشم ما به در مانده بي خبر، وعده اجابت به ما بده

مسند بزرگي از آن تو ، ذرّه‌اي کرامت به ما بده

عشق اگر ولايت به ما دهد، پير ما و سلطان ماست او

خرقه‌ي خلافت  که داده‌اي، خرقه لياقت به ما بده

سپس مهدي جهاندار براي شعرخواني حاضر شد و پس از او اميد مهدي نژاد بر روي سن رفت و دو قطعه شعر خواند. شعر اول مهدي نژاد چنين آغاز مي‌شد:

جنگ است فرزندان آرش تير برداريد

جنگ است، تير از قبضۀ تکبير برداريد

مصطفي محدثي خراساني نيز وقتي در جايگاه حاضر شد، ابتدا گفت: مردم اين قرن انقلاب اسلامي را با سيره و سخن و روش و منش حضرت امام و امين ولايتشان آيت الله خامنه‌اي مي‌شناسند و من نيز چهارپاره‌اي تقديم به امام و رهبري مي‌خوانم. شعر محدثي اين گونه آغاز مي‌شد:

رسيد از قله خورشيد مردي، که در قامت شکوه حيدري داشت

به جان خدمت گذار امتش بود، بزرگي که مقام رهبري داشت

محدثي پس از اين شعر يک غزل کوتاه ديگر نيز خواند.

سپس اجراي اين برنامه با خوانندگي شهرام صديق ادامه پيدا کرد که اولي شعري با موضوع ولايت را اجرا کرد. سپس کليپ آرميتا فرزند شهيد رضايي منش پخش شد. در اين کليپ ارتباط آرميتا با رهبري نمايش داده شده بود و گونه برخورد رهبر انقلاب با اين فرزند شهيد.

پس از نمايش کليپ مهدي مظاهري دو غزل و فاضل نظري يک شعر خواند. سپس با حضور عليرضا قزوه و يوسفعلي ميرشکاک از 3 شاعر پيشکسوت ولايي سرا يعني حميد سبزواري، مشفق کاشاني و عباس براتي‌پور با هدايايي تقدير شد.

آخرين شاعراني که براي شعرخواني در جايگاه حاضر شدند فاطمه موسوي، علي محمد مودب، فاطمه طارمي، حميد هنرجو، جواد محمدزماني، امير توانا املشي و جواد شيخ الاسلامي بودند که هر يک  شعري را در وصف مقام ولايت خواندند. محمد زماني نيز بخشي از شعرش را که بعد از خطبه‌هاي نماز جمعه سال 88 رهبر انقلاب سروده بود، براي حاضران خواند.

پايان بخش اين مراسم نيز اجراي 3 قطعه شعر و موسيقي با خوانندگي ماني رهنما بود.

 

يكشنبه 23 تير 1392 - 12:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری