دوشنبه 23 تير 1399 - 22:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان برگزيدگان خود را شناخت

 

مراسم اختتاميه شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان با حضور سيد صادق رضايي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، حميد نوايي لواساني دبير اين جشنواره و نويسندگاني مانند عرفان نظرآهاري، محمدکاظم اخوان، محمدرضا يوسفي و جمعي ديگر از اهالي فرهنگ و ادب در سالن همايش‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب برگزار شد.

در اين مراسم سيد صادق رضايي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، گفت: با توجه به اينکه روزهاي متعدد و متنوعي در تقويم به روز کتاب کودک و کودک و رسانه و از جمله اين قبيل عناوين مزين شده بود اما خوشبختانه 18 تير به نام روز ملي ادبيات کودک نامگذاري شده است.

وي اضافه کرد: معتقديم سازمان‌ها و نهادهاي مختلف نيز بايد تلاش داشته باشند تا در اين روز به صورت رسمي توجه بيشتري به ادبيات کودک و نوجوان داشته باشند.

رضايي معتقد است: وقتي از ماه‌هاي سال فاصله مي‌گيريم بايد جشنواره‌ها به گونه‌اي برپا شوند که نسبت به دوره گذشته فاصله چنداني نداشته باشند يعني در گذشته جشنواره کتاب کودک و نوجوان دو سالانه برگزار مي‌شد اما هم اکنون اين جشنواره ساليانه برپا خواهد شد تا اين مهم در جامعه نيز فرهنگ‌سازي شود و همه بخش‌ها نظير بخش‌هاي دولتي و خصوصي به مباحث و مشکلات ادبيات کودکان و نوجوانان نيز توجه بيشتري داشته باشند.

به گفته اين مقام مسئول مرحوم مهدي آذريزدي فاقد فرزند و خانواده بوده است به نوعي که حتي وقتي خانه‌اي را در اختيار او قرار مي‌دهند او به دليل علاقه وافري که به کودکان و نوجوانان اين مرز و بوم داشته است در آن سکونت نيافته و اکنون کانون پرورش فکري شماره 2 در استان يزد واقع شده است.

وي اضافه کرد: اگر ما داشته‌هاي دوران کودکي را به صورت علمي مورد توجه و هدايت کنيم يک سرمايه عظيمي را در بزرگسالي به دست خواهيم آورد يعني آن چيزها و باورهايي که در سن بزرگسالي مي‌تواند در انسان به وجود آيد از دوران کودکي و نوجواني و القائات‌ آْن است.

رضايي ادامه داد: اگر مي‌خواهيم القاء و تلقيني داشته باشيم و يا از يک نگاه استدلالي را طوري بيان کنيم که در باور مردم بگنجد راه آن ادبيات است و بهتر بگوييم که راه آن ادبيات کودک و نوجوان است.

وي با بيان اينکه مادر ادبيات بزرگسالان، ادبيات کودک و نوجوان است، بيان داشت: اگر هنرمنداني که در بخش ادبيات کودک و نوجوان به فعاليت مي‌پردازند را نبينيم و گمان کنيم که در ادبيات بزرگسالان اثري خواهيم داشت که قابل توجه است تنها به واسطه ادبيات کودک و نوجوان بوده که بايد مورد توجه واقع شود. مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان داشته و سرمايه اجتماعي بخش ادبيات را ادبيات کودک و نوجوان قلمداد کرد و گفت: شناخت مطالب و نوع نگاه ما به موضوع ادبيات کودک و نوجوان را ماندگار مي‌کند.

به گفته وي آنچه که ادبيات کودک و نوجوان را جهاني مي‌کند اين است که بايد آنچه که در کودک و نوجوان جهاني است را بيان کنيم که همان فطرت دروني کودکان و نوجوانان است که تغيير نمي‌کند و همه آثار نيز در سطح بين‌المللي قابل ارائه مي‌شوند.

رضايي ادامه داد: بيش از 70 تا 80 درصد داشته‌هاي ادبي ما به هنرمندان مربوط مي‌شود که به نوعي خودشان هزينه کرده‌‌اند. به گفته اين مقام مسئول يک ضلع طرح رمان نوجوان اين است که هرگز جايگزين شدن ندارد و آن نيز هنرمندان هستند.

رضايي درباره ترجمه آثار اين گروه سني، ادامه داد: ترجمه آثار نيز بايد حد و اندازه داشته باشد، کانون تلاش مي‌کند 20 درصد آثارش به بخش ترجمه و  80 درصد آن تأليف باشد چرا که نمي‌خواهيم کودکان را از آثار خوب دنيا محروم کنيم اما بايد در خدمت تصويرگران، نويسندگان و گرافيست‌هاي بخش‌هاي خصوصي و دولتي نيز باشيم.

در ادامه اين مراسم حميد نوايي لواساني، دبير شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان، بيان داشت: دبيرخانه جشنواره شانزدهم در فروردين امسال کار هود را پس از اعلام فراخوان عمومي و ارسال نامه به ناشران رسماً آغاز کرد.

وي اضافه کرد: حاصل اين تعامل جمع‌آوري 812 عنوان کتاب داستاني و غيرداستاني در حوزه ادبيات کودک و نوجوان بود که هر چند نسبت به تعداد ميانگين کتاب‌هاي جشنواره‌هاي دوسالانه، رشد بهتري را نشان مي‌دهد، اما بي‌شک منعکس کننده همه دستاوردهاي ادبي و مکتوب ادبيات کودک و نوجوان نيست و البته بي‌توجهي بعضي ناشران در ارسال کتاب به جشنواره نيز سنت ديرينه‌اي است که جا دارد به منظور احقاق حقوق پديدآورندگان کتاب و مخاطبان آنها، نسبت به اين موضوع چاره‌انديشي شود.

نوايي لواساني ادامه داد: سهم نوجوانان از کتاب‌هاي دريافتي دبيرخانه 211 عنوان و سهم کودکان و خردسالان 561 عنوان بود، بيشترين تعداد کتاب‌ها به حوزه کتاب‌هاي علمي، آموزشي و ادبيات داستاني و کمترين آن به حوزه شعر نوجوان و نمايش‌نامه کودک و نوجوان اختصاص داشت.

وي افزود: داوري‌هاي اين دوره از جشنواره در سه مرحله ريزش اوليه آثار، پالايش و انتخال نهايي انجام شد. 36 کارشناس در گروه‌هاي شعر، داستان تأليفي، داستان ترجمه، علمي و آموزشي، ديني، زندگينامه، بازنويسي، تصويرگري، گرافيک، کتاب‌سازي و بخش مستقل «پروژه کتاب‌هاي خودمان» به کار داوري دعوت شدند و از تاريخ 28 ارديبهشت سال 92 کار بررسي را آغاز کردند.

نوايي لواساني معتقد است، در اين فرآيند آثار دبير جشنواره از کل داوري و آثار داوران در هر بخش، از چرخه بررسي کنار گذاشته شد. حاصل اين فرآيند، برگزاري 21 جلسه داوري با حضور دبيران علمي و اجرايي بود که با تکميل فرم‌هاي داوري، کار انتخاب نهايي آثار در تاريخ 25 خرداد امسال به پايان رسيد و طي صورت‌جلسات مکتوب و مورد تأييد داوران، کتاب‌هاي برتر جشنواره در 5 رده مداد پرنده، برگزيده، تقديري، ويژه و تلاش اعلام شد.

در ادامه با معرفي آثار برتر نويسندگان، ناشران و تصويرگران اين گروه سني از برگزيدگان  به شرح زير تجليل شد.

 

1: بخش شعر 

داوران اين بخش: خانم‌ها عرفان نظرآهاري، آتوسا صالحي و انسيه موسويان

الف: کودک و خردسال

کتاب «خلبان جنگي» سروده «ليلا خيامي» از انتشارات «زلال انديشه»

کتاب «بوي تمشک» سروده «حميد هنرجو» از انتشارات «سروش»

مجموعه «رفتم بالا اومدم پايين» سروده «ناصر کشاورز» از انتشارات «چکه و شهر قلم»

هيأت داوران لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به مجموعه «رفتم بالا اومدم پايين» سروده «ناصر کشاورز»، به دليل پيوند خلاقانه عناصر عاميانه با موضوعات امروزي و به کارگيري زبان مناسب خردسالان، براي آموزش غيرمستقيم مفاهيم زندگي از انتشارات «چکه و شهر قلم» تقديم کرد.

 

ب: نوجوان

هيأت داوران در اين بخش ضمن تقدير و تشکر از دو کتاب «پول چراغ جادو» سروده «فاضل ترکمن» و «سوت سکوت» سروده «عباس تربن» از انتشارات «قطره» به دليل توجه به شعر طنز براي نوجوانان، هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

 

2: بخش داستان تأليف

الف: کودک و خردسالان

داوران اين بخش: مجيد راستي، سوسن طاقديس و مژگان بابامرندي

کتاب «خواب‌هاي خوشمزه» نوشته «سرور کتبي» از انتشارات «به‌نشر»

کتاب «عروسي من بيا» نوشته «سرور کتبي» از انتشارات «به‌نشر»

کتاب «ماه و روباه و کلاغ» نوشته «زهره يحيي‌پور» از انتشارات «به‌نشر»

کتاب «گرگ سايه‌اي» نوشته «فاطمه مشهدي رستم» از انتشارات «طرح و اجراي کتاب»

کتاب «پي‌تي‌کو... پي‌تي‌کو» نوشته «فرهاد حسن‌زاده» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان»

کتاب «کليد کوچولو» نوشته «ابراهيم قدردان» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان»

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «پي‌تي‌کو» اثر «فرهاد حسن‌زاده» به دليل بياني نو از ديدگاه کودک هوشمند و متفاوت امروز از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تقديم کرد.

همچنين لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «خواب هاي خوشمزه» و «به عروسي من بيا» اثر «سرور کتبي» به دليل نگاه متفاوت و عميق به دنياي پيچيده خردسال و همين طور تأثير بر ذهن و تخيل او، از انتشارات «به‌نشر» تقديم کرد.

 

ب: نوجوان

داوران اين بخش: آقاي محمدرضا بايرامي، داريوش عابدي و عالمه ميرشفيعي

کتاب «آخر بازي» نوشته «نسترن فتحي» از انتشارات «چکه و شهر قلم»

کتاب «باغ وحشت» نوشته «راحيل ذبيحي» از انتشارات «چکه و شهر قلم»

کتاب «وقتي مژي گم شد» نوشته «حميدرضا شاه‌آبادي» از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

کتاب «اتاق تاريک» نوشته «محمد بکايي» از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان

کتاب «دلقک» نوشته «هدي حدادي» از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هيأت داوران جايزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هديه بيست ميليوني ريالي را به کتاب «باغ وحشت» اثر «راحيل ذبيحي» به دليل زبان مناسب نسبت به موضوع، شخصيت‌پردازي، تعليق مناسب در داستان و انسجام در ساختار از انتشارات «چکه و شهر قلم» تقديم کرد.

هيأت داوران لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «اتاق تاريک» اثر «محمد بکايي» به دليل توجه به ساختار، زبان داستان، نگاهي تازه و استفاده مناست از عناصر داستان در خلق فضاي داستان و به کارگيري به موقع از اين عناصر، ايجاد موقعيت اوليه مناسب داستاني براي خلق رمان و همچنين توجه به موضوع جنگ با نگاهي تازه از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» تقديم کرد.

 

3: داستان ترجمه

داوران اين بخش: حسين بکايي، علي خاکبازان و بهار اشراق

الف: کودک و خردسال

مجموعه 10 جلدي «قصه‌‌هاي ماندگار» ترجمه «شهاب‌الدين عباسي» از انتشارات «مهاجر»

مجموعه 8 جلدي «نيکلا کوچولو» ترجمه «نيلوفر اکبري» از انتشارات «ايران‌بان»

کتاب «تک و تنها توي دنياي به اين بزرگي!» ترجمه «فريده خرمي» از انتشارات «آفرينگان»

کتاب «برسد به دست معلم عزيز» ترجمه «محبوبه نجف‌خاني» از انتشارات «آفرينگان»

کتاب «دوست تا هميشه» ترجمه «راحله پورآذر» از انتشارات «منظومه خرد»

هيأت داوران ضمن تقدير و تشکر از «نيلوفر اکبري» مترجم «نيکلا کوچولو» لو تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «دوست تا هميشه» ترجمه «راحله پورآذر» به دليل اين که توانسته موضوع مرگ و چگونگي مقابله با آن را به خوبي روايت کند، از انتشارات «منظومه خرد» تقديم کرد.

 

ب: نوجوان 

مجموعه کتاب‌هاي «مدرسه (جلد 3 تا 6)» ترجمه «مرجان ظريف صنايعي» و «افسانه سليماني مختار» از انتشارات «ديبايه»

کتاب «کلماتين» ترجمه «پونه اسلامي» از انتشارات «قطره»

کتاب «ماه بر فراز مانفيست» ترجمه «کيوان عبيدي آشتياني» از انتشارات «افق»

کتاب «جايي که کوه بوسه مي‌زند برماه» ترجمه «پروين علي‌پور» از انتشارات «افق»

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به مجموعه «کتاب‌هاي مدرسه» ترجمه «مرجان ظريف صنايعي» و «افسانه سليماني مختار» به دليل به تصوير کشيدن دنيايي واقعي و ارائه معيارهايي از ارزش‌هاي انساني در قالبي نو از انتشارات «ديبايه» تقديم شد.

همچنين لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت سي ميليون ريالي را به کتاب «ماه بر فراز مافنيست» ترجمه «کيوان عبيدي آشتياني» به دليل شيوه‌‌اي نو در روايت، پيرنگ داستاني منسجم، ساختار زيبا و ترجمه روان از انتشارات «افق» تقديم کرد.

 

4: بخش علمي و آموزشي

داوران اين بخش: محمود سالک، مجيد عميق و امير صالحي طالقاني

الف: کودک و خردسال

کتاب «بازي کن و بياموز» ترجمه «رضوان خرميان» از انتشارات «قدياني»

 

کتاب «آيا مرغ‌ها راه‌راه هستند؟» ترجمه «مسلم قاسمي» از انتشارات «باغ آبي»

 

مجموعه «من مي‌توانم خلاق و هنرمند باشم» نوشته «زهرا جهانبخش» و «جواد محمدزاده» از انتشارات «آوند رشد»

 

مجموعه «کاردستي‌هاي خلاق» نوشته «طاهره عرفاني» از انتشارات «به‌نشر»

 

کتاب «فرهنگ‌نامه طلايي نوآموز» به قلم گروه نويسندگان از انتشارات «طلايي»

 

کتاب «دايرةالمعارف ورزش» نوشته «احسان کاتبي» از انتشارات «محراب قلم»

 

کتاب «دايرةالمعارف تاريخ ايران» نوشته «مسعود جواديان» از انتشارات «محراب قلم»

 

کتاب «فرهنگ اعلام کودک» نوشته «مهدي ضرغاميان» از انتشارات «محراب قلم»

 

تأليف: 

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به مجموعه «من مي‌توانم خلاق و هنرمند باشم» اثر «زهرا جانبخش» و «جواد محمدزاده» به دليل نگاه خلاقانه به امر آموزش هنر و مهارت‌هاي يادگيري در مسير رشد کودکان و بهره‌گيري از موضوعات مورد علاقه آنها در امر پرورش استعدادهايشان از انتشارات «آوند رشد» تقديم کرد.

 

همچنين لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «فرهنگ اعلام کودک» اثر «مهدي ضرغاميان» به دليل پرداختن به موضوعي که نياز روز مخاطب است و در بازار نشر هم آثار مشابهي در اين مرود وجود ندارد همين طور با توجه به نثر سليس و روان، تصويرگري جذاب و تدوين منسجم از انتشارات «محراب قلم» تقديم کرد.

 

ترجمه: 

هيأت داوران در اين بخش هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

 

ب: نوجوان

 

کتاب «فرهنگ‌نامه مشاغل» به قلم گروه نويسندگان از انتشارات «طلايي»

 

مجموعه «فرهنگ و تمدن ايراني» به قلم گروه نويسندگان از انتشارات «افق»

 

مجموعه «پرسش‌هاي نخستين، پاسخ‌هاي بي‌پايان» به قلم گروه نويسندگان از انتشارات «افق»

 

کتاب‌ «اطلس جغرافي جهان دانش‌آموز» ترجمه «مسعود جواديان» از انتشارات «افق»

 

کتاب «راهنماي عملي زندگي سبز» ترجمه «ناهيد صفايي از شرکت «انتشارات فني ايران»

 

تأليف: 

هيأت داوران لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «فرهنگ‌نامه مشاغل» از انتشارات «طلايي» به دليل آشنا کردن نوجوانان با مشاغل و انواع مهارت‌ها، تحقيق‌مدار و جامع‌بودن، سرفصل‌هايي که مبناي پژوهشي دارند و همين طور با توجه به نثر سليس و روان، طراحي و صفحه‌آرايي مناسب تقديم کرد به «کاظم طلايي» که مديريت توليد کتاب را برعهده داشته است.

 

در اين بخش لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به مجموعه «پرسش‌هاي نخستين، پاسخ‌هاي بي‌پايان» اثر «مازيار سميعي»، «نادر شهريوري» و «مهدي يوسفي» به دليل پرداختن به موضوعات و مسائل بنيادين نوجوانان از بعد روانشناختي و فلسفي و دارا بودن نثر بسيار جذاب و مبتکرانه که طراحي و گرافيک اثر نيز همخواني تحسين‌ برانگيزي با آن دارد از انتشارات «افق» تقديم کرد.

 

همچنين مداد پرنده، ديپلم افتخار و کارت هديه پنجاه ميليون ريالي را به «حسين شيخ الاسلامي» دبير مجموعه و نويسنده کتاب‌هاي «زبان، جهان» و «من از مجموعه پرسش‌هاي نخستين، پاسخ‌هاي بي‌پايان» تقديم کرد.

 

ترجمه: 

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «اطلس جغرافي جهان براي دانش‌آموز» ترجمه «مسعود جواديان» به دليل انتخاب مناسب و تناسب موضوع و همخواني آن با نيازهاي مخاطب در شناخت جهان پيرامونش که همراه با دقت علمي است و همچنين با توجه به شکا ارائه و آماده سازي و کيفيت چاپ و داشتن رايت از ناشر، از انتشارات «افق» تقديم کرد.

 

5: بخش ديني

 

داوران اين بخش: سيدعلي محمد رفيعي، محسن هجري و علي مهر

 

هيأت داوران در اين بخش به دليل کم بودن آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره هيچ کتابي را به عنوان نامزد دريافت جايزه معرفي نکردند.

 

الف: کودک و خردسال

 

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «او» اثر «محسن چيني‌فروشان» به دليل انديشه آفريني نسبت به بنيادي‌ترين مقوله ديني و فلسفي و برخورداري از زبان و ضرباهنگي مناسب در انتقال مفاهيم به مخاطب از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» تقديم کرد.

 

ب: نوجوان

 

هيأت داوران ضمن قدرداني از انتشار کتاب «سال نهم هجرت» سروده «ويکتور هوگو» به دليل توجه به زندگي و شخصيت پيامبر گرامي اسلام (ص) در ادبيات مغرب زمين، از انتشارات «باغ آبي» هيچ اثري را شايسته دريافت جايزه ندانست.

 

6: بخش بازنويسي

 

داوران اين بخش: محمدجعفر قنواتي، حسن ذوالفقاري و مريم جلالي

مجموعه «قصه‌هاي شيريني ايراني» از انتشارات «سوره مهر»

مجموعه «قصه‌اي نو، از افسانه» بازآفرين «محمدرضا يوسفي» از انتشارات «پيدايش»

کتاب «نيم من بوق» اقتباس «سيدعلي شجاعي» از انتشارات «کتاب نيستان»

هيأت داوران ضمن تقدير و تشکر از مجموعه «قصه‌اي نو، از افسانه» از انتشارات «پيدايش»، لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به دو کتاب «سنگ صبور» و «نمکي» از اين مجموعه، بازآفريني «محمدرضا يوسفي» به دليل تلاش بازآفريني افسانه‌هاي کهن با استفاده از عناصر داستان‌پردازي جديد تقديم کرد.

همچنين هيأت داوران ضمن قدرداني و تشکر از مجموعه «قصه‌هاي شيرين ايراني» از انتشارات «سوره مهر»، لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «گلستان سعدي» از اين مجموعه، بازنويسي «فرهاد حسن‌زاده» به دليل وفاداري دورنمايه به متن اصلي، تناسب زبان اثر با مخاطب و هماهنگي محتواي اثر با هنجارهاي اخلاقي و اجتماعي جامعه تقديم کرد.

 

7: بخش زندگي‌نامه

داوران اين بخش: محمود برآبادي، هادي خوزشاهيان و عزت‌الله الوندي

هيأت داوران ضمن ارج نهادن به تلاش نويسندگان ايراني در نگارش زندگي‌نامه، در آثار بررسي شده از سوي اين هيأت هيچ کتابي را شايسته دريافت جايزه ندانست.

 

8: بخش تصويرگري، گرافيک و طراحي جلد

داوران اين بخش: محمدعلي بني‌اسدي، کوروش پارسانژاد و مسعود نجاتي

 

الف: کودک و خردسال

مجموعه «قصه‌هاي شيرين ايراني» از انتشارات «سوره «مهر»

کتاب «ننه پنبه» از انتشارات «سوره مهر»

کتاب «قيچي که دنبال کار مي‌گشت» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان»

کتاب «او» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» کتاب «نقره ماهي» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان»

کتاب «حلزون من گم شده» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان»

مجموعه «قصه‌اي نو از افسانه» از انتشارات «پيدايش»

مجموعه «داستان‌هاي شاهنامه» از انتشارات «خانه ادبيات»

مجموعه 4 جلدي «مهرک و سبزک دوست داشتني» از انتشارات «چکه»

کتاب «خنده‌هاي تربچه‌اي» از انتشارات «علمي و فرهنگي»

 

کتاب‌سازي:

 

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به مجموعه «قصه‌هاي شيرين ايراني» کار «حبيب ايلون» از انتشارات «سوره مهر» به دليل نگاهي متفاوت به ساخت جلد در جهت ارتباط بهتر با مخاطب تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه پنج ميليون ريالي را به انتشارات «سوره مهر» به دليل توجه به توليد اين مجموعه تقديم کرد.

 

طراحي گرافيک:

 

هيأت داوران جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به مجموعه «قصه‌هاي شيرين ايراني» کار «حبيب ايلون» به دليل وحدت بصري کتاب از صفحات ورودي تا انتهاي کتاب و توجه به جزئياتي مانند شيوه شماره صفحه‌گذاري و عناوين مياني از انتشارات «سوره مهر» تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «قيچي که دنبال کار مي‌گشت» اثر «شيده زوين» به دليل تبعيت صفحه‌آرايي و طراحي نوشتار از ايده کلي کتاب از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» تقديم کرد.

ضمناً بخش لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «ننه پنبه» کار «افسانه آسايش» به دليل برخورد تصويرسازانه با عناصر نوشتاري و هماهنگي آن با ترکيب تصوير از انتشارات «سوره مهر» تقديم کرد.

 

طراحي جلد:

 

هيأت داوران هيأت داوران جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «او» کار «نگين حاج‌زوار» به دليل ارتباط منطقي تصوير و نوشتار و استفاده از حداقل عناصر بصري از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به مجموعه «قصه‌اي نو از افسانه» کار «سعيد انصافي» به دليل «بياني ساده و دور از تکلف که باعث ديده شدن درست عناصر تصويري و نوشتاري روي جلد از انتشارات «پيدايش» تقديم کرد.

ضمناً در اين بخش لو زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به مجموعه «داستان‌هاي شاهنامه» کار «بهزاد غريب‌پور» به دليل زيباشناسي يونيفورم کلي جلد و طراحي لوگو تايپ مجموعه و بهره‌گيري مناسب از جاگيري تصاوير روي جلد از انتشارات «خانه ادبيات» تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه سي ميليون ريالي مشترکاً به مجموعه 4 جلدي «مهرک و سبز دوست داشتني» به تصويرگري «هدي عظيمي» از انتشارات «چکه»، کتاب‌هاي «خنده‌هاي تربچه‌اي» به تصويرگري «فاطمه ملکي جو» از انتشارات «علمي و فرهنگي» و «قيچي که دنبال کار مي‌گشت» به تصويرگري «مجيد ذاکري» از انتشارات «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان» به دليل ارائه راه حل‌هاي مناسب بصري و متناسب با گروه سني، تقديم کرد.

 

ضمناً در اين بخش لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به مجموعه «داستان‌هاي شاهنامه» به تصويرگري «علي خدايي» به دليل تلاش براي يافتن نگاهي نو در روند تجربيات شخصي از انتشارات «خانه ادبيات» تقديم مي‌کند.

 

ب: نوجوان

مجموعه «پرسش‌هاي نخستين، پاسخ‌هاي بي‌پايان» از انتشارات «افق» 

 

مجموعه «فرهنگ و تمدن ايراني» از انتشارات «افق»

کتاب «هفت پيکر» از انتشارات «پيدايش»

کتاب «سوت سکوت» از انتشارات «قطره»

کتاب «نيم من بوق» از انتشارات «نيستان»

کتاب «کشک‌هاي خفن» از انتشارات «کتاب چرخ‌فلک»

کتاب «عجب دوست نازنيني!» از انتشارات «کتاب چرخ‌فلک»

 

کتاب‌سازي:

هيأت داوران در اين بخش هيچ اثري را شايسته دريافت جايزه ندانست.

 

طراحي گرافيک:

هيأت داوران در اين بخش هيچ اثري را شايسته دريافت جايزه ندانست.

 

طراحي جلد:

هيأت داوران لوح تقدير و کارت هديه سي ميليون ريالي را مشترکاً به کتاب‌هاي «هفت پيکر» کار «مهران زماني» از انتشارات «پيدايش»، «سوت سکوت» کار «محمدرضا دوست محمدي» از انتشارات «قطره» و مجموعه‌هاي «پرسش‌هاي نخستين، پاسخ‌هاي بي‌پايان» و «فرهنگ و تمدن ايراني» کار «کيانوش غريب‌پور» از انتشارات «افق» به دليل جست‌وجو در بيان قابليت‌هاي بصري نوشتار، بياني بي‌پيرايه و صريح و نگاهي به عناصر بصري با هويت ايراني تقديم کرد.

 

تصويرگري:

هيأت داوران جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «نيم بوق» به تصويرگري «عليرضا گلدوزيان» به دليل ترکيب‌بندي محکم و خلق کاراکترهاي روايي آميخته با طنز در جهت القاي مفاهيم ادبي متن، از انتشارات «نيستان» تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را کتاب‌هاي «کشک‌هاي خفن» و «عجب دوست نازنيني!» به تصويرگري «محمد رفيع ضيايي» از انتشارات «کتاب چرخ‌فلک» به دليل سادگي و رواني خطوط و سابقه طولاني اين هنرمند در آفريدن تصاوير طنز آميز تقديم کرد.

ضمناً در اين بخش لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به مجموعه «پرسش‌هاي نخستين، پاسخ‌هاي بي‌پايان» به تصويرگري «مهدي کريم‌زاده» به دليل طراحي‌ايي با دفرماسيون دلنشين با قلمي روان و ايده‌هايي مناسب و قابل درک براي نوجوانان از انتشارات «افق» تقديم کرد.

کتاب‌هاي خودمان

 

1: بخش شعر

داوران اين بخش: سيدسعيد هاشمي، حبيب نظاري و عباس تربن

کتاب «دمپايي خورشيد» سروده «حسين تولايي»

کتاب «دوربين خدا» سروده «اسماعيل الله‌دادي»

کتاب «تنها خدا فهميد» سروده «احمد خدادوست»

کتاب «اسب حنايي» سروده «منيره هاشمي»

کتاب «خوش به حال رودخانه» سروده «منيره هاشمي»

کتاب «صبح يک روز ارديبهشتي» سروده «اکرم کشايي»

کتاب «شبيه صبح خرداد» سروده «طاهره شهابي»

الف: کودک و خردسال

هيأت داوران جايزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «دوربين خدا» سروده «اسماعيل الله‌دادي» به دليل انتخاب موضوعات نو و نگاه طنزآميز به دنياي کودک در اولين کتاب شاعر تقديم کرد.

همچنين هيأت داوران لوح زرين، ديپلم افتخار و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «دمپايي خورشيد» سروده «حسين تولايي» به دليل تلاش براي رسيدن به فضا و شخصيت مستقل شعري، نگاه نو به موضوعات، جسارت در تجربه قالب‌هاي نو براي کودکان تقديم کرد.

 

ب: نوجوان

هيأت داوران جايزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «صبح يک روز ارديبهشتي» سروده «اکر کشايي» به دليل نگاه تازه، جذابيت عناوين شعرها و پايان‌بندي‌هاي مناسب در کتاب اول شاعر تقديم کرد.

همچنين جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «خوش به حال رودخانه» سروده «منيره هاشمي» به دليل بهره‌گيري پر رنگ از عاطفه، سلامت زبان و بيان و پرداخت مناسب به ويژه در قالب نيمايي تقديم مي‌کند.

 

2: بخش داستان

 

داوران اين بخش: وحيد طوفاني، محمدرضا يوسفي و صديقه اسماعيل‌لو

کتاب «پري افسانه‌ها» نوشته «فاطمه زماني»

کتاب «من يک مرد عنکبوتي شبيه رستم خواهم شد» نوشته «مژگان بابامرندي»

کتاب «قلب کوچک سپهر» نوشته «مهناز فتاحي»

کتاب «جنگ جهاني سوم» نوشته «حميد نوايي لواساني»

کتاب «خيال‌باف» نوشته «حميد نوايي لواساني»

 

هيأت داوران دو اثر «جنگ جهاني سوم» و «خيال‌باف» نوشته «حميد نوايي‌لواساني» را به سمت دبيري نويسنده از دور رقابت کنار مي‌گذارد و جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «من يک مرد عنکبوتي شبيه رستم خواهم شد» نوشته «مژگان بابامرندي» به دليل پرداختن به موضوع کتاب و کتابخواني و توجه ويژه به تفاوت‌هاي فردي کودکان و نوجوانان، تقديم کرد.

 

3: بخش تصويرگري، گرافيک و طراحي جلد

 

داوران اين بخش: ابوالفضل همتي آهوتي، عليرضا پورحنيفه و مهشيد مهاجر

 

کتاب «مامانم گمشده است»

 

کتاب «صبح يک روز ارديبهشتي»

کتاب «بي‌چکمه و چتر»

کتاب «دوربين خدا»

کتاب «خدا تسبيحي از گنجشک دارد»

کتاب «شب چهل و يکم»

کتاب «دمپايي خورشيد»

کتاب «دلم يک دوست مي‌خواهد»

کتاب «خيال‌باف»

 

طراحي گرافيک:

هيأت داوران جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «دلم يک دوست مي‌خواهد» کار «مريم رحمتي اويني» به دليل صفحه‌آرايي خوب، طراحي فونت، نشاط و تحرک در صفحه‌آرايي تقديم مي‌کند.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «دمپايي خورشيد» کار «منيژه ونکي» به دليل صفحه‌آرايي خوب و ايجاد فضاي متناسب با تصوير تقديم کرد.

 

طراحي جلد:

 

هيأت داوران جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي را به کتاب «شب چهل يکم» کار «شيده زوين» به دليل استفاده از انتزاع در ايجاد تصوير روي جلد تقديم کرد.

همچنين لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب خيال‌باف کار مشترک «سمينه خوبي» و «مليحه بشنوايي» به دليل تصويرسازي خوب و انتخاب درست فونت براي عنوان روي جلد، تقديم کرد.

 

تصويرگري:

 

هيأت داوران جايزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به کتاب «بي‌چکمه و چتر» به تصويرگري «سارا مومنين» به دليل انتخاب درست تکنيک و تنوع تخيل در ارائه فرم متناسب با فضاي شعر تقديم کرد.

همچنين جايزه ويژه شامل لوح ويژه و کارت هديه سي ميليون ريالي مشترکاً به کتاب‌هاي «مامانم گمشده است» به تصويرگري «غزاله مرصوصي» و «صبح يک روز ارديبهشتي» به تصويرگري «مونا قائمي» به دليل تصويرسازي صميمانه و ايجاد فانتزي‌هاي متناسب با فضاي کتاب تقديم شد.

ضمناً در اين بخش لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را مشترکاً به کتاب‌هاي «خدا تسبيحي از گنجشک دارد» به تصويرگري «حميده محبي» و «دوربين خدا» به تصويرگري «نير پيکام» به دليل تصويرسازي ساده و تخيل قوي در اجراي تصاوير تقديم شد.

در پايان اين بخش لوح تقدير و کارت هديه بيست ميليون ريالي را به پاس زحمات دبير مجموعه کتاب‌هاي خودمان به «مژگان بابامرندي» تقديم شد.

 

يكشنبه 23 تير 1392 - 12:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری