چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

افتتاح مسجد و مجتمع فرهنگي هنري حضرت آيت الله خامنه اي

 

مسجد و مجتمع فرهنگي هنري حضرت آيت الله خامنه اي يكشنبه 16 تير با حضور مسوولان فرهنگي و هنرمندان كشورمان در حوزه هنري افتتاح شد.

 

خاموشي: مسجد حوزه هنري تربيت ديني در كالبد فرهنگي را ترويج مي دهد

 حجت الاسلام والمسلمين مهدي خاموشي در افتتاحيه مسجد "حضرت آيت الله خامنه اي" با اشاره به اينكه ما در حوزه هنري با ساختن مسجد مي خواهيم اعلام كنيم كه در فضاي ديني سمت و جهت ما به سوي خداوند است افزود: اين امر كه فضاي كاري و ديني حوزه هنري به سمت خداست با بناي مسجد محقق مي شود.

در اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين مهدي خاموشي رياست سازمان تبليغات اسلامي با قرائت چند روايت از مرحوم شيخ صدوق گفت: در اين روايت آمده است كه خداوند متعال به بندگان خود مي فرمايد منازل من در زمين مساجد هستند.

 وي ضمن قرائت ادامه اين روايت گفت: آن كس كه خود را از نجاسات پاك مي كند و وضو مي سازد و طهارت معنوي پيدا مي كند و سپس من را در منزل خودم كه مسجد است؛ زيارت مي كند. كسي كه زيارت مي شود بزرگداشت زيارت كننده بر او واجب است لذا خداوند نمازگزار را محترم و بزرگ مي داند. 

 خاموشي روايت ديگري را از مرحوم صدوق نقل و تصريح كرد: كساني كه در شب هاي تار به مساجد مي روند بدانند كه در رور قيامت صورت درخشاني دارند. 

 وي با اشاره به اينكه ما در حوزه هنري با ساختن مسجد مي خواهيم اعلام كنيم كه در فضاي ديني سمت و جهت ما به سوي خداوند است افزود: اين امر كه فضاي كاري و ديني حوزه هنري به سمت خداست با بناي مسجد محقق مي شود و از اين نظر كه در بهترين جاي حوزه هنري مسجد را بنا كرديم بر گفته ما شهادت مي دهد.

 خاموشي با بيان اينكه مسجد آباد و مسجد غير آباد داريم تصريح كرد: مسجد آباد، مسجدي است كه در آن توحيد و تربيت ديني و كمال ديني نمايان مي شود. خيلي ها در طول تاريخ اسلام مسجد سازي كردند و با مسجد سازي ها دين را هدف خود قرار دادند.

 وي با بيان اينكه مسجدي كه به توليد ايمان و تربيت ديني مي پردازد در جامعه معنا دارد خاطرنشان كرد: اين مسجد در حوزه هنري مي خواهد تا تربيت ديني و جهت دهي تعليمات ديني را در كالبد فرهنگي ترويج دهد. 

 رياست سازمان تبليغات اسلامي با تاكيد بر اينكه پرورش انسان مهم است عنوان كرد: بايد يك خط اتصال برنامه اي در اين مسجد شكل بگيرد. ما بايد حلقه هاي قرائت قرآن را در مسجد برپا كنيم تا تمام كساني كه در حوزه هنري هستند در مظهر فقه، اخلاق و قرآن شركت كنند. چنين مساجدي حيات دارند.

 وي در ادامه روايت ديگري از امام صادق را روايت و تصريح كرد: كسي كه قرآن، حديث او و مسجد، خانه او باشد، خداوند خانه اي در بهشت براي او در نظر مي گيرد.

 خاموشي ثواب نماز خواندن در مسجد را چندين برابر بيشتر از نماز خواندن در جاهاي ديگر عنوان كرد و گفت: در روايت آمده است كسي كه عادت به مسجد رفتن دارد براي او شهادت به ايمان بدهيد. مسجد محور تربيت ديني است براي همين كشورهاي استبدادي به مساجد حمله مي برند.

 خاموشي به ماه مبارك رمضان اشاره كرد و افزود: اگر شما وضو بگيريد و بخوابيد نفس هاي شما تسبيح مي شود. در ماه مبارك رمضان نفس هاي شما تسبيح، خوابيدن شما عبادت و دعاهايتان مستجاب است زيرا براي خداوند روزه مي گيريد. روزه، نماز و خمس عمل هايي عبادي هستند.

 وي در پايان ضمن تشكر از تمام مسئولاني كه در ساخت مسجد سهم داشتند خاطرنشان كرد: در حوزه هنري بايد كارهايي چون ساخت مسجد انجام مي شد. جهت هنر بايد به سمت خداوند باشد و هنر بايد كاركردهايي الهي داشته باشد. عده اي مي گويند كه هنرمند آزاد است اما هنر متعهد رسالت خود را دارد و هر كاري كه هنرمند دلش بخواهد نبايد انجام دهد.

 

غياث: توجه به معنويت در مومني شريف بيش از مديريت هاي قبلي حوزه هنري است

حجت الاسلام غياث با اشاره به اين كه دين اصلي ترين نياز بشري و مسجد پايگاه ديني است، گفت: در محسن مومني توجه به معنويت را نسبت به مديريت هاي قبلي بيشتر ديدم.

حجت الاسلام غياث در مراسم افتتاحيه مسجد " آيت الله خامنه اي" حوزه هنري گفت: خداوند از ما خواسته است تا انسان زندگي كنيم و براي ما دين را قرار داده است، دين هزينه انسان زندگي كردن است.

 وي با بيان اينكه كساني كه دين را نمي خواهند دور انسانيت را خط كشيدند، افزود: انسانيت بدون دين ممكن نيست. براي دين دو تعريف علمي و عملي وجود دارد. تعريف علمي آن مجموعه راهنمايي هايي است كه خداوند به وسيله پيامبران براي انسان ها فرستاده تا هدايت و سعادت بشر تضمين شود.

 وي ادامه داد: تا زماني كه انسان بودن خود را باور نكنيم به مسجد و نماز احساس نياز نمي كنيم. شرط اصلي براي مسائل ديني باور است. 

 غياث در ادامه به تعريف عملي دين پرداخت و گفت: اسلام معرفي خوبي ها و زمينه سازي براي رفتن به سمت خوبي ها و معرفي بدي ها و از بين بردن زمينه هاي گرايش به سمت بدي ها است و دين همان رفتن به سمت خوبي ها و نرفتن به سمت بدي ها است.

 وي مراحل دين را ابلاغ و اجرا عنوان و تصريح كرد: ما در مرحله ابلاغ نقشي نداريم اما در مرحله اجراي دين اصلي ترين نقش با خود ما است. جهل و هواي نفس ما را از رفتن به سمت دين دور مي كنند. مسجد جايي است كه در آن هم به دانش و هم به تربيت انسان مي پردازد.

 غياث با بيان اينكه در همه مكان ها ما را با عنوان ثانويه مان مي شناسند افزود: يكي از ويژگي هاي مسجد اين است كه تنها با عنوان اوليه مان يعني انسان بودن سر و كار دارند. در مسجد فرمانده و سرباز، رئيس و مرئوس معنا ندارد و همه در كنار هم قرار مي گيرند.

 وي مسجد را قلب محله دانست و تصريح كرد: تمام نقاط يك محله خانه ها، مدارس و ... در ارتباط با مسجد هستند. همه به مسجد مي آيند تا تصفيه شوند.

 وي به مديران قبلي حوزه هنري اشاره كرد و گفت: من در آقاي مومني توجه به معنويت را نسبت به مديريت هاي قبلي بيشتر ديدم. اسم مقام معظم رهبري بر روي مسجد است لذا به حرمت اين نام بايد ادب و رعايت مسائل در مسجد بيشتر رعايت شود.

 غياث با ذكر اينكه هميشه بر كتيبه هاي مسجد تاريخ اتمام مسجد ثبت مي شود، خاطرنشان كرد: نمي دانم چرا به جاي تاريخ اتمام، تاريخ اكمال را نمي نويسند.

 وي در پايان عنوان كرد: دين اصلي ترين نياز بشري و مسجد پايگاه ديني است. پيامبر اولين مكاني را كه تاسيس كرد مسجد بود. اميدوارم به بركت افتتاح اين مسجد معنويت در فضاي حوزه هنري از گذشته بيشتر شود.

همچنين عليرضا معيني بخش معاون اداري مالي حوزه هنري در اين مراسم طي سخناني با اشاره به اين كه متراژ مسجد، كتابخانه و فضاهاي جانبي آن سه هزار و 200 متر است، عنوان كرد: 2هزار و 300 متر از اين فضا، كتابخانه و سالن چند منظوره و سالن مطالعات ديجيتال جهت نمايش كليه آثار حوزه هنري است.

 وي افزود: حدود 500 متر فضاي مذهبي و صحن مسجد است و حدود 400 متر از اين 3200 متر نيز بام سبز و فضاهاي نمايشگاهي است كه فضاي بسيار زيبايي براي ايجاد نمايشگاه هاي آثار هنرمندان است.

 معيني بخش با بيان اين كه سعي شده است تا زيباترين فضاي حوزه هنري مسجد باشد، عنوان كرد: ما زيباترين و بهترين محل را به مسجد اختصاص داديم كه با توجه به سازه هايي كه به كار رفته عمر مفيد پروژه صد سال پيش بيني شده است.

  معاون اداري مالي حوزه هنري اظهار داشت: طراحي و معماري اين مسجد تلفيقي از معماري سنتي و مدرن است و استفاده از نمادهاي حجمي در مسجد به زيبايي صورت گرفته است. طراحي نيز بر مبناي اهداف ديني و اسلامي مسجد صورت گرفته است و تاكيد حجت الاسلام خاموشي و آقاي مومني است كه اهداف ما هنر اسلامي و ديني باشد.

 وي گفت: به زودي كتابخانه و سالن ديجيتال را هم افتتاح خواهيم كرد و تمام آن ها بر مبناي هنر ديني و اسلامي ساخته شده است. ساختمان در محلي طراحي و اجرا شده است كه به تالارهاي حوزه هنري و ساختمان مركزي و اداري آن نزديك است و مخاطبان مي توانند از امكانات به راحتي استفاده كنند.

 او با اشاره به اين كه پيش بيني مي كنيم كتابخانه هنري مسجد حضرت آيت الله خامنه اي به زودي به بزرگترين كتابخانه كشور تبديل مي شود، عنوان كرد: طراحي اين پروژه فرهنگي و مذهبي از سال 86 آغاز شد و پي ريزي آن سال 87 و نصب اسكلت ها در تابستان 88 تمام شد و سفت كاري بنا از 89 تا شهريور 91 به صورت غير پيوسته صورت گرفت چرا كه در طول زمان كاربري هاي اين بنا تغيير پيدا مي كرد تا اين كه در زمان مديريت آقاي مومني به اين نتيجه رسيديم كه مسجد و كتابخانه و سالن هاي چند منظوره ساخته شود.

 معيني بخش خاطرنشان كرد: در مجموع حدود 22 ماه كار توسط حدود 100 مهندس و تكنسين و كارگر خبره اين جا كار كردند. هزينه پروژه با حدود 4 ميليارد تومان انجام پذيرفته است و از اين پول، ريالي از بودجه ايي كه مربوط به معيشت پرسنل بود هزينه نكرديم و ريالي از برنامه هاي حوزه را در آن دخيل نكرديم و همچنين حدود يك و نيم ميليارد تومان در اين پروژه صرفه جويي شده است.

در پايان اين مراسم با حضور حجت الاسلام خاموشي، محسن مومني شريف، محمدحمزه زاده  و حجت الاسلام رياحي از "دكتر محمد خاني" مشاور و طراح پروژه مسجد، "مهندس شهرياري" مديرعامل سينما سازان رشد، "مهندس مشفق" مدير دفتر فني، "امامي" مدير تداركات حوزه هنري، "حميد پويان" مدير امور اجرايي و "جعفردوست" مسئول نماز خانه حوزه هنري تقدير شد.

شايان ذکر است در اين مراسم حجت الاسلام مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، محمد حمزه زاده معاون هنري حوزه هنري، عليرضا قزوه مدير مركز آفرينش هاي ادبي، ناصر فيض مدير دفتر طنز، مرتضي گودرزي ديباج مدير مركز هنرهاي تجسمي، علي قرباني مدير مركز محافل و جشنواره هاي حوزه هنري، رسول اولياء زاده مدير خانه عكاسان ايران، حجت الاسلام زائري، حجت الاسلام رياحي، حجت الاسلام همداني و ...  حضور داشتند. 

 

شنبه 22 تير 1392 - 12:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری