چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مراسم رونمايي از کتاب کالک‌هاي خاکي برگزار شد

 


كالك هاي خاكي خاطرات شفاهي سرلشکر پاسدار محمدعلي جعفري (عزيز) فرمانده کل سپاه با حضور حجت الاسلام سيدمهدي خاموشي، محسن مومني شريف، سردار فضلي جانشين سازمان بسيج مستضعين، صفار هرندي، اصغرآبخضر دبير شوراي هماهنگي تبلبغات، سرهنگي، گلعلي بابايي، علي قربان زاده، رسول اوليازاده، محمد حمزه زاده، محسن كاظمي و جمعي از شخصيت هاي فرهنگي،هنريي و لشكري در تالار سوره حوزه هنري رونمايي شد.

 

خاموشي: «کالک هاي خاکي» نقشه راهي براي آيندگان است

 در ابتداي اين مراسم حجت الاسلام خاموشي گفت: انقلاب اسلامي پديده عصر حاضر در جهان بشري است. عده اي مي خواهند بگويند يك روند سياسي شكل گرفته است اما من مي خواهم بگويم اعتقاد و عقيده و ايمان با همه انسان ها صحبت مي كند و سياست ميوه اي از اين تعامل انسان با خدا است.

 وي با بيان اينكه دشمنان به طور طبيعي نگذاشتند كه ما انقلاب را با رهبري امام راحل به صورت آرام پيش ببريم افزود: در زمان پيامبر نيز نگذاشتند تا پيام وحي به راحتي به مردم برسد.آن زمان به گونه خودشان و در اين زمان هم با شرايط  امروزي خودشان عمل كردند. 

 خاموشي ادامه داد: در آن زمان كه انقلاب اسلامي هنوز به پيروزي نرسيده بود جريان قوميت ها و مذهب را در ايران راه اندازي كردن و گروهك ها را شكل دادند تا كشور ما از اين نقطه آسيب برسد. وقتي مقابله نسل جوان را به فرماندهي رهبري انقلاب مشاهده كردند حركت بعدي خود را شروع كردند. در زمان پس از انقلاب كاري نبوده كه دشمن بر عليه انقلاب انجام نداده باشد.

 وي به اتفاق ناگوار سردشت اشاره و تصريح كرد: سردشت به گونه بدي مورد هجمه واقع شد كه حتي ذكر اين خاطرات برايم بسيار سخت است. در خاطرات مرحوم چمران آمده است كه ماجراي بسيار پيچيده اي در آن زمان طراحي شده بود. به طوري كه سر بسيجي ها و پاسداران ما را با موزاييك و سنگ و ... بريدند. 

 رييس سازمان تبليغات اسلامي افزود: دشمن تصميم گرفت تا با توطئه خارجي با انقلاب برخورد كند لذا كشور عراق را گسيل و قرارداد رسمي را پاره كردند و سپس تجاوز را آغاز مي كنند.

 وي در ادامه سخنانش در مورد كتاب كالك هاي خاكي گفت: من اين كتاب را مرور كردم . در اين كتاب شخصي برخاسته از متن مردم از طبقه متوسط و ضعيف براي ادامه تحصيل از شهر و ديار خود دور مي شود و به تهران مي آيد و با صحنه تظاهرات و عالمان ديني آشنا مي شود. به اين ترتيب وقايع كتاب نقل مي شود.

 وي با بيان اينكه در عرصه دفاع مقدس هميشه يك سوال مطرح است خاطرنشان كرد: آيا نويسندگان در دوران دفاع مقدس زياد بودند؟ آيا به تعداد كساني كه در جنگ بودند نويسنده داشتيم؟ 

 خاموشي تاكيد كرد: در پاسخ به اين سوال بايد بگوييم كه قطعا اين طور نبوده است اما به تعداد كساني كه در جنگ بوده اند نقل خاطره داريم . تاريخ شفاهي كه از اين خاطرات شكل گرفته آرام آرام  به اين درها و صدف هاي رزمندگان دست پيدا مي كند.

 وي بعد از ذكر خاطراتي كه از جنگ داشت گفت:  بيان خاطرات مي تواند براي نسل هاي بعدي نقل وسيع و خوبي باشد كه ببينيم چگونه خدا جنگ را اداره كرد و چگونه رزمندگان ما جانانه جنگيدند. امروز كه در اين جايگاه تاريخ در مقابل جبهه باطل قرار داريم آن آدم ها ديگر نيستند ولي جبهه حق ميتواند آنچه كه چه بر سر رزمندگان ما گذشت را حكايت كند .

 خاموشي به فرماندهان مظلوم جنگ  اشاره و خاطرنشان كرد: فرماندهان هم بزرگ بودند و هم مظلوم به خصوص كساني كه مفقودالاثر شدند و ديگر بازنگشتند. آنها نام بزرگي دارند اما به آنها كم پرداخته شد. 

 وي ادامه داد: هنوز خيلي از كساني كه در جنگ حضور داشتند و داغ جنگ را ديده اند و جانباز شده اند مي توانند خاطرات جنگ را نقل كنند. 

 خاموشي با بيان اينكه هنوز خيلي مانده است تا بگوييم ما خاطرات زيادي را جمع كرده ايم افزود: فرماندهان ما بايد خاطرات را نقل كنند . در اين كتاب تنها خاطرات را نمي بينيم بلكه نقشه راه را هم  مي توانيم در اين كتاب كشف كنيم. نقشه راهي كه از درون خود بچه ها به وجود آمده است. سپاه و بسيج نيز مردم عادي بوده اند كه مخاطب امام واقع شدند و با خودباوري و كار جهادگونه سازمان يافتند.

 وي گفت: نقشه راهي كه در اين كتاب ارائه شده براي آيندگان مفيد است. آيا ما از تهديد و تجاوز ايمن هستيم؟ مسلما ايمن نيستيم و بايد هميشه با فكر آماده باشيم تا ببينيم در چه حدي قدرت دفاعي مان پيشرفت كرده است.

 خاموشي در پايان ضمن تبريك به نويسندگان كتاب افزود: به حوزه هنري نيز تبريك مي گويم كه در اين عرصه فعاليت مي كند. آنچه كه نقل خاطره دفاع مقدس است بايد از نگاه هاي مختلف پيگيري شود. هر ميزان كه خلا در اين عرصه باشد به همان ميزان تاريخ جنگ را ناقص بيان كرديم. 

 

صفار هرندي: خوشبختانه غفلتي که در خصوص تاريخ انقلاب رخ داد درباره تاريخ دفاع مقدس صورت نگرفت

در اين مراسم حسين صفار هرندي مشاور فرمانده سپاه در سخناني با بيان اينكه غفلتي كه در ارتباط با وقايع نگاري تاريخ انقلاب كرديم در زمينه تاريخ دفاع مقدس صورت نگرفت، گفت: روزي چشمانمان را باز كرديم و ديديم توصيف كار بزرگ ملت ما در به زير كشيدن طاغوت و در استقرار حكومتي به نام خدا را از زبان اغيار مي شنويم. مجموعه اي كتاب درباره انقلاب اسلامي توسط ضد انقلاب نوشته مي شد و به نسلي خورانده مي شد كه به دليل نبودن در آن دوران واقعيات را نمي توانست به روايت حقيقي بخواند و بشنود.

 وي ادامه داد: اما درباره تاريخ جنگ چنين نشد شايد به اين دليل كه عرصه جنگ جايي نبود كه اغيار به آن راه پيدا كنند و روايت گري آن دوران به دست اهلش افتاد و خدا را شاكريم به خاطر كتاب هاي خوبي كه در بازتاب دادن دوران دفاع مقدس توليد شد و سهم عمده اي از آن متعلق به حوزه هنري است و از  پيشتازان آن مي توان به  آقايان سرهنگي و بهبودي اشاره كرد.

 صفار هرندي به چند كتاب منتشر شده در زمينه دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: به جا ست كه ما كتاب هاي " هم پاي صاعقه"، "ضربت متقابل"، "مهتاب خين" و "كالك هاي خاكي" را به عنوان تراز روايت كردن از جنگي قلمداد كنيم  كه ابعاد ناشناخته اش به مراتب بيشتراز ابعاد انعكاس يافته اش است. اين سيماي نوراني و زيبا به مثابه پازلي قلمداد مي شود كه تعداد كمي از اين پازل در جاي خود قرار گرفته و بايستي رازهاي بسياري از جنگ از زبان خالقان آن روي كاغذ بيايد.

 وي با ذكر اين نكته كه تمام كتاب كالك هاي خاكي را مطالعه نكرده است، افزود: احساس مي كنم جنس روايتگري ما خردمندانه تر از گذشته شده است. روايت صميمانه آقا عزيز (سرلشگر محمد علي عزيز حعفري) شايد متاثر از خاستگاه جغرافيايي صميمي او يعني شهر يزد است . او در اين كتاب ساده و بي تكلف سخن گفته و تصويري كه او از جبهه و پشت جبهه ارائه كرده است مبتني بر خاطرات محفوظ مانده او از جبهه مي شود و لازم است در آينده امثال آقايان بابايي و بهزاد دست بر خاطرات گذشته او گذاشته و حرف هاي بيشتري را استخراج نمايند.

 مشاور فرمانده سپاه با ذكر اين نكته كه شكل گيري يك اتفاق بزرگ از حوادث ساده و كوچك آغاز مي شود، ادامه داد: ما ستاره هاي دست نيافتني را نمي توانيم الگوي خود قرار دهيم و وقتي آنها را قابل دسترسي قرار مي دهيم مي بينيم آقا عزيزي كه امروز فرمانده سپاه است، عكس او بازير پيراهني در اينجا ديده مي شود.

 صفار هرندي خاطر نشان كرد: آقا عزيز دانش آموز زرنگ مدرسه اي در حاشيه شهر يزد است ، كسي كه گاهي اوقات مانند بعضي از كودكان از كلاس در مي رود، شخصي كه در عرصه انقلاب خود را وادار مي كند در كنار بزرگان  آن جايي براي خود باز كند و در دوران دانشجويي در كنار حادثه سازان واقعه 13 آبان نقش بازي مي كند.

 ذهن زيرك نسل امروز با سرك كشيدن به وقايع دوران دفاع مقدس درك امروزي از انقلاب پيدا مي كند

 وي به گوشه اي از كتاب كالك هاي خاكي اشاره كرد و افزود: رمانتيك تر از اين اتفاق نديدم كه فرمانده سپاه امروز روزي در پشت در ستاد مركزي سپاه معطل مي ماند و خواستار عضويت در آن جا مي شود اما او را رد مي كنند اما وقتي شيپور جنگ به صدا در مي آيد و بخش هايي از كشور محاصره مي شود با شگرد هاي مختلف خود را به عرصه جنگ مي رساند. ارزش هاي انقلاب اين گونه به نسل بعدي كه مستعد جايگزين شدن عزيز جعفري ها، باقري ها، متوسليان و رحيم صفوي ها هستند، منتقل مي شود.

 اين مقام مسئول كشوري گفت: نسل امروز جامعه مي بيند سرلشگر محمد علي عزيز حعفري چطور در دوران دانشجويي از سر كلاس درس خود را به جبهه مي رساند و در آنجا نحوه به دست گرفتن سلاح را مي اموزد و بعد از سه روز ماموريت پيدا مي كند كه همين كار را آموزش دهد. فرمانده سپاه امروز در سال 59 ناشناخته تر از آن چيزي است كه اگر او را نمي شناختيم نمي توانستيم آخر كتاب او را با آن تعليق هاي مكرر كه پي در پي ما را ارجاع به حوادثي مي دهد كه شباهت به قصه و داستان دارد، حدس بزنيم.

 وي ادامه داد: رازآلود بودن زندگي ستارگان ايثار و حماسه در دفتر زندگيشان فصل هاي مشابه و متفاوت از زندگي ديگري دارد. هركس بايد دفتر زندگي خود را بنويسد تا نامرداني نباشند كه واقعيتي كه متواتر نبوده را تكذيب كنند. خاطرات شهيد بابا نظر بخشي از روايت گري هايي است كه در هيچ كدام از خاطره گويي هاي ثبت شده تا كنون وجود ندارد. قضاوت هاي اين افراد راجع به يكديگر و توصيفاتي كه آقا عزيز از سرداران بزرگ جنگ مي كند واقعا لذت بخش است. به عنوان مثال وقتي او به شهيد حسن باقري لفظ حسن جان مي گويد انسان متوجه مي شود كه اين واژه از عمق جان او خارج شده است، حسن باقري شخصي كه به عنوان خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي به جبهه مي آيد  اما دست به كار ديگري مي زند وبه نابغه فرماندهي دوران جنگ تبديل مي شود.

 صفار هرندي با تاكيد بر اينكه روايت جنگ به دست نا اهلان نيفتاد، افزود: نا اهلان نمي توانستند در عرصه دفاع مقدس حاضر شوند  زيرا منافق نمي تواند در جنگ حضور يابد زيرا كساني كه خود را طوري به ديگران معرفي مي كنند و در واقع شخصيت ديگري دارند در نهايت لو مي روند.

 مشاور فرمانده سپاه اضافه كرد: دفاع مقدس عياري دارد كه به دست اغيار نمي افتد  و ما بايد از اين چشمه بهره بگيريم زيرا تمام شدني نيست  بلكه استفاده از آن اين چشمه را جوشان تر مي كند . گفتن زياد از امام خميني، ايثارگران و رزمندگان جلاي آنان را بيشتر مي كند.

 

سردار يكتا: «کالک‌هاي خاکي» پاسخ‌گوي نسل امروز است

در اين مراسم سردار حسين يكتا فرمانده قرارگاه خاتم الاوصيا در با اشاره به اينكه بعضي از كتاب ها خواندني نيستند بلكه خوردني هستند، گفت: در بعضي جاهايي كه ما حاضر مي شويم و سخنراني مي كنيم بر حسب اجازه شهدا ست زيرا احساس مي شود خاطره اي كه از كتابي در آن مجلس نقل مي شود مانند تيري است كه بر دل مي نشيند . سخنان بعضي از فرماندهان بوي شهيد خرازي ها و همت ها را مي دهد و عجيب هم تاثير گذار است.

سردار يكتا ادامه داد: خداوند به بزرگترها و پيشكسوتاني كه در حوزه هنري و بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس خاطرات دوران جنگ را پياده و مي نويسند خير دهد. بسياري بودند كه با يك كتاب، يك تيتر، يك كليپ يا بلوتوث مسير زندگيشان عوض شده است.

 وي با بيان اينكه روايت فتح الفتوح شهدا روايت جديدي است و حوزه هنري جديد و روايت جديدي مي خواهد، افزود: جوانان به امثال كتاب هاي "كالك هاي خاكي" كه آقا عزيز (سرلشگر عزيز جعفري) پياده كرده نيازمند هستند و اين نياز روز به روز هم بيشتر مي شود.

اين جانباز جنگ به سفر خود به هندوستان اشاره كرد و گفت: در سفري كه به كشمير هندوستان داشتم به جلسه اي كه در حدود 500 دانشجوي هندي در آن جا حضور داشت رفتم و ديدم اين دانشجويان كتابي از ايران را كه به زبان اردو ترجمه شده در دست دارند و مي خوانند و گريه مي كنند . ابتدا فكر كردم مقتل مي خوانند اما گفتند اين افراد امروز كتاب شهيد بابايي با عنوان پرواز بي نهايت را مي خوانند و هفته ديگر قرار است كتاب شهيد صياد شيرازي خوانده شود.  در هند با توجه به اينكه نه ايران و نه كتاب هاي به اين زيبايي ما را ديده اند براي شهداي ما جان مي دهند.

 سردار يكتا ادامه داد: چند روز پيش به گفته آقا عزيز به ديدار سركنسول ايران در آلمان رفتم. وي به ديدار خود با سرمايه داران بزرگ ايراني در آلمان قبل از انتخابات رياست جمهوري اشاره كرد و گفت" اين تجار بزرگ را براي بحث هاي سياسي به سفارت دعوت كردم . اين افراد كساني بودند كه اعتقادات مذهبي نداشتند اما تعدادي از اين سرمايه داران وقتي چند روايت از شهدا برايشان تعريف كردم، منقلب شدند و به گريه افتادند." شهدا امروز بسيار تاثير گذار هستند و وقتي خاطرات با بيان مخلصانه آقا عزيز و قلم شيواي دوستان همراه شود، در جهان تاثير گذار مي شود.

 فرمانده  قرارگاه خاتم الاوصيا خاطر نشان كرد: با خواندن كتاب كالك هاي خاكي مي بينيد چطور در فضاي جنگ مرد و نامرد از يكديگر مشخص شدند و چگونه رزمندگان با دست هاي خالي و قصه ها و غصه هاي داخلي جنگ را مديريت كردند.

 وي با ذكر اين نكته كه امروز شيپور جنگ نرم نواخته شده است، گفت: به گفته مقام معظم رهبري "جنگ همه جانبه نرم شروع شده است" و در اين جنگ هم مرد و نامرد از يكديگر قابل تشخيص هستند. اما اشخاصي مانند آقا عزيز در صحنه فرهنگ حاضر هستند  و كاري انجام مي دهند كه مي توان گفت انتهاي قصه اخلاص است.

سردار يكتا با تاكيد بر اين كه امروز جوانان ما را رصد مي كنند كه چه مي نويسيم و مي گوييم ، افزود: هر كس مي تواند با نوشتن و يا ساختن فيلم و مستند كمك كند زيرا ساعت شني عمر بچه ها در حال تمام شدن است . هر رزمنده يك دنيا خاطره محسوب مي شود و بايستي خاطرات رزمندگان گمنام، ارتشي ها و سپاهي ها را به ثبت رسانده كه در اين مسير جاي سعي و تلاش براي ما بسيار است به عنوان مثال در فرماندهان سطح بالا افرادي كه خاطراتشان با جزئيات پياده شده باشد را نداريم.

 وي سخنان با ذكر اين مطلب كه سبك زندگي امروز طوري طراحي شود كه بر مبناي آرمان ها و نگاه هاي رزمندگان دوران دفاع مقدس باشد، گفت: لازم است تبديل خاطرات به روش جاري سبك زندگي براي نسل امروز محيا شود. وقتي فضا را با اين سبك زندگي تطبيق دهيم مي بينيم كه بهترين تيپ، تيپ اخلاص و خاكي شهدا خواهد شد.

 سردار حسين يكتا در پايان سخنان خود گفت: اگر خاطرات با سبك زندگي رزمندگان را با نگاه دختران و پسرانمان دوبله كنيم به همراه ادبيات ماندگار و پايدار ادب و هنر تاثيرگذاري بيشتري در نسل جوان خواهد داشت.

 

بهزاد: روايت هاي اغراق آميز، آفت حوزه خاطره نگاري دفاع مقدس است

همچنين در اين مراسم حسين بهزاد مصاحبه كننده اين كتاب در ابتداي سخنان خود گفت: مصاحبه براي تدوين اين كتاب 6 ماه زمان برد و اين دوران در بحبوحه گرفتاري شغلي سرلشگر عزيز جعفري بود كه همزمان فرماندهي نيروهاي قدس، بسيج و نيروي دريايي، هوايي و زميني را به عهده داشت اما او هميشه به موقع در وقت تعيين شده براي مصاحبه حاضر مي شد. بارها اتفاق افتاده بود كه او از هواپيما پياده مي شد و به مكان مصاحبه مي آمد و بعد از انجام آن دوباره سوار هواپيماي بعدي مي شد وبه دنبال كارهاي خود مي رفت.

 وي به اولين ديدار خود با سرلشگر عزيز جعفري اشاره كرد و گفت: من در اولين ديدار خود با آقاي عزيز جعفري كه بهانه نوشتن كتاب كالك هاي خاكي شد به ايشان گفتم اگر من به جاي مقام معظم رهبري بودم از اختيارات خود استفاده مي كردم و فرماندهان درجه اول، دوم و حتي سوم دوران جنگ را در محل كارشان بازداشت كرده و توسط مصاحبه گر هاي تاريخ شفاهي آنها را تخليه اطلاعاتي مي كردم، اينكه چطور وارد كسوت نظامي گري شدند و تا پايان جنگ در حوزه هاي تبليغات جبهه و جنگ، اطلاعات و عمليات، مهندسي جنگ، تخريب و ... حضور داشتند.

بهزاد به شهادت سردار احمد كاظمي و از دست رفتن منبع عظيمي از اطلاعات اشاره كرد و گفت: كتاب "مهتاب خين" كه بخش اول كتاب خاطرات سردار حاج حسين همداني است در سال 84 منتشر شد و من از طريق دوستان مشترك شنيدم كه سردار شهيد احمد كاظمي در ديدار خود با سردار جاهد، اشاره به كتاب "مهتاب خين" كرده و مي گويد "با من بارها مصاحبه شده اما تا به حال به اين سبك كه با جزئيات همراه باشد نبوده است. من بعد از سفر خود به اروميه با اين سبك حاضرم كه صحبت كنم" . شهيد كاظمي به اين مسافرت مي رود و شهيد مي شود.

 اين نويسنده خاطرنشان كرد: در حوزه تاريخ شفاهي با از دست دادن شهيد كاظمي فقط او را از دست نداديم بلكه روايت هاي بكر از نحوه تاسيس، شكوفايي و عملكرد لشگر 8 نجف را به روايت فرمانده انحصاري آن را هم از دست داديم. نمونه ديگر از اين نوع در سال 88 شهادت سردار نور علي شوشتري بود كه با رفتن او بخشي از پازل جورچين قرارگاه عملياتي نجف از دست ما رفت.

 حسين بهزاد ادامه داد: من به سرلشگر عزيز جعفري گفتم اطلاعات شما بايستي پياده شود تا جنگ توسط اغيار گفته نشود و روايت هاي غلط به نسل جديد ارائه نگردد. به تعبير آقاي سرهنگي و آقاي گل علي بابايي ما به تعداد آدم هايي كه در جنگ بودند روايت داريم.

 وي به آفت مستند نگاري و باز روايي حوادث اشاره كرد و گفت: اسرائيليات آفتي است كه در زمينه مستندات نبرد در دوران دفاع مقدس به جان روايات ما افتاده است، اينكه مثلا كوسه اي از اروند رود گرفته مي شود و در شكم آن 20 پلاك پيدا مي شود.

 اين نويسنده با اشاره به اينكه در حوزه روايت جنگ بايستي خاطرات فرماندهان آن ثبت شود، ادامه داد: من در پايان زمان 6 ماهه مصاحبه با آقا عزيز به او گفتم كه ما نمي توانيم خاطرات تمام فرماندهان جنگ را داشته باشيم اما شما شرايطي را فراهم بياوريد كه فرماندهاني كه بازمانده جنگ هستند، قدم به قدم درباره سوابق يگاني كه تاسيس كرده اند يا خاطرات خود درباره دوران دفاع مقدس صحبت نمايند.

بهزاد درباره نحوه مصاحبه در زمينه خاطره گويي گفت: ثبت خاطرات فرماندهان دوران جنگ نبايد صرفا با روشن كردن  دستگاه ضبط صورت گيرد و فقط مصاحبه شونده سخن بگويد. فرق تاريخ شفاهي با مصاحبه هاي كيلويي اين گونه در مي آيد. سه چهارم جواب درست در رابطه با اين گونه مصاحبه ها در سوال درست و دقيق نهفته است. سوژه مصاحبه را بايد شناخت.

 وي درباره نامگذاري كتاب كالك هاي خاكي گفت: آقا عزيز معمار زاده و پدر او از معماران خوش نام شهر يزد است و با مصالح ساختماني بزرگ شد. وي تحصيلات دانشگاهي در رشته معماري داشت و همه مي دانند از ابزارهاي دانشجويان اين رشته كالك است اما اين كالك ها استرليزه هستند. اما آقا عزيز در طراحي اولين عمليات سوسنگرد با كالك هاي خاكي سروكار داشت.

 

گل علي بابايي: جاذبه هاي خاطرات سرلشگر جعفري به دليل گفتن ناگفته هاي جنگ است

گل علي بابايي خاطره نگار كتاب كالك هاي خاكي در مراسم رونمايي از اين كتاب گفت: در حدود دو سال من با خاطرات سرلشگر محمد علي عزيز جعفري زندگي كردم و مصاحبه هايي كه حسين بهزاد انجام داده بود را كلمه به كلمه پياده نمودم و زندگي آقا عزيز را از زمان كودكي تا فتح خرمشهر روز به روز مروركردم. وقتي ما زندگي اين افراد و عظمت آنها را مي بينيم نمي توانيم تصور نمي كنيم كه يكي از آنها روزي دانش آموزي در كوچه هاي يزد بوده است.

 بابايي با اشاره به اينكه فرازهاي زندگي سرلشگر جعفري متنوع است ، افزود: در اين كتاب دوران هاي مختلف  زندگي اواز جمله در زمان تحصيل و سپس ورود به دانشگاه و عضويت در تشكل هاي دانشجويي، و مسئوليت هايي كه به هنگام ورود امام خميني به ايران دشت، وقوع انقلاب و تسخير لانه جاسوسي  و سپس دوران دفاع مقدس آورده شده است.

 بابايي ادامه داد: سرلشگر جعفري در ديدگاه خود كه در بخش قبل از جنگ در كتاب آمده است مي گويد" ما احساس مي كرديم نيروي خارجي بر انقلاب ما فشار وارد مي كند و بايد با اين نيرو بجنگيم." من در اين كتاب ذره ذره شكل گيري انقلاب و هسته هاي اوليه جنگ را با حضور رزمندگان مي ديدم، اينكه چگونه گردان ها، تيپ ها و لشگرها شكل مي گيرند.

 وي به ذكر خاطره از آقا عزيز ( سرلشگر جعفري ) اشاره كرد و گفت: "بعد از عمليات طريق القدس  ما شهداي زيادي داديم و به نظرم اين همه شهيد دادن بيهوده رسيد. به پيش آقا محسن رفتم و گفتم اجازه بدعيد به قم بروم وآنجا درس بخوانم و دليل اين تصميم را به او توضيح دادم . آقا محسن به من صبر كن. بعد از مدتي قرار شد فاتحان طريق القدس به ديدن امام خميني بروند. در آن ديدار امام خطاب به ما فرمودند شما با تدبير فكر كنيد و كاري نداشته باشيد چه كسي كشته مي شود. اين جمله امام ذهن مرا اصلاح كرد و ما در بازگشت براي عمليات فتح المبين برنامه ريزي انجام داديم.

 اين نويسنده با ذكر خاطره اي ديگر ازسرلشگر جعفري در خصوص تاسيس قرارگاه قدس ادامه داد: جازبه هاي خاطرات آقاعزيز به دليل گفتن نا گفته هاي جنگ است ، زماني كه وارد عمليات مي شوند و شگردهاي خاصي به كار مي برند همگي براي خود من داراي جذابيت است.

 بابايي در پايان تاكيد كرد: من و آقاي بهزاد سعي كرديم هيچ دخل و تصرفي در خاطرات نداشته باشيم  و اگر زيرنويس هاي كتاب زياد آمده به اين دليل است. آقاعزيز در بيان خاطراتي كه به آنها شك داشت امتناع مي كرد و نمي گفت و اگر هم بيان مي كرد تاكيد مي كرد بايد آن مطلب حذف شود و ما هم براي اينكه مطالب گوياتر شود ، جايي را كه احساس كرديم حق مطلب ادا نمي شود با زير نويس و ضميمه خواستيم جبران نماييم و اگر مي بينيد كتاب بيش از حد متعارف داراي ضميمه است، به اين دليل است.

در پايان اين مراسم، کتاب «کاک‌هاي خاکي»، خاطرات شفاهي سرلشکر پاسدار محمدعلي جعفري (عزيز) فرمانده کل سپاه رونمايي و از گلعلي بابايي و حسين بهزاد به عنوان نويسنده و مصاحبه‌گر بخشي از خاطرات سرلشکر جعفري تقدير شد.

لازم به ذکر است «کالک‌هاي خاکي» در يازده فصل متني همراه با يک فصل عکس و سند در 640 صفحه منتشر شده است. فصل اول با عنوان بچه نجف‌آباد يزد به دوران کودکي تا نوجواني سردار جعفري همچنين آداب و رسوم مردم يزد و جغرافياي اين استان مي‌پردازد. «دانشکده هنر، خميني اي امام، دانشجوي خط امام، در انقلاب فرهنگي، شکست حصر سوسنگرد، پيروزي يک تفکر، همسر يا همسنگر، تيپ يک عاشورا، با قرارگاه عملياتي قدس در نبرد فتح و الي‌بيت‌المقدس» از ديگر عناوين فصل‌هاي اين کتاب است.

بخش پاياني کتاب کالک‌هاي خاکي به عکس‌هايي منتشرنشده از مراحل مختلف زندگي سردار جعفري اختصاص دارد که به همراه تعدادي سند فصل دوازدهم را شامل مي‌شود.

 

شنبه 22 تير 1392 - 12:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری