جمعه 9 خرداد 1399 - 17:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

يک فيلم کمدي- اجتماعي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «يکي براي همه» (محمد آهنگراني)

محمد آهنگراني(کارگردان يکي براي همه) درباره تاخير در اکران اين فيلم مي گويد: «فيلم يکي براي همه بعد از مدت‌ها انتظار و اما و اگرهاي فراوان بالاخره از توقيف خارج گشت و بعد از اصلاحياتي که به آن وارد شد در سکوت خبري به روي پرده رفت. متاسفانه رويکرد انتقادي که اين فيلم داشت، باعث شد که فيلم دچار مميزي شود.

 ابتدا براي ما اين شرط را گذاشتند که بعد از حذف بيست دقيقه اين فيلم اجازه اکران به آن داده مي‌شود اما ما مي‌دانستيم که اين حذفيات ضرباتي جبران‌ناپذير را به بدنه فيلم وارد مي‌کند و در اين صورت، اگر ما قيد اکران آن را بزنيم به مراتب آبرومندانه‌تر است.

بالاخره بعد رفت و آمدهاي فروان و پس از گذشت هشت ماه توانستيم اين بيست دقيقه را به هشت دقيقه کاهش دهيم که البته چون اين زمان از فينال فيلم بود به مفهوم و جمع‌بندي آن لطمه وارد کرد.

وزارت ارشاد عادت ندارد به کسي در مورد تصميم‌گيري‌هايش توضيح بدهد و فقط از شما مي‌خواهند که قسمتي از فيلم را حذف کنيد و دليلي براي آن، به شما ارائه نمي‌دهند. ظاهرا فيلم يکي براي همه هم قرباني نگاه انتقادي خودش شد.

بايد نگاه سليقه‌اي در وزارت ارشاد کمرنگ شود و يک قانون کلي در مورد نحوه مجوز و اکران فيلم‌ها گذاشته شود و همه موظف باشند از اين قانون پيروي کنند و اين طور نباشد که هر مديري با متر و معيارهاي خودش مميزي را روي فيلم‌ها اعمال کند.

فيلمسازي در ايران با شرايط موجود بسيار دشوار است و تا فردي در اين فضا قرار نگيرد و استرس‌ها را متحمل نشود، در جريان سختي‌هاي اين کار قرار نمي‌گيرد.»

انوشيروان نعيمي يکي از سرمايه گذاران يکي براي همه مي گويد: «من در ابتداي کار به عنوان سرمايه‌گذار در پروژه يکي براي همه حضور داشتم و رضا آشتياني را به عنوان تهيه‌کننده معرفي کرده بودم اما متاسفانه در ميانه راه آشتياني حدودا 80 ميليون از بودجه اي که براي توليد فيلم در اختيارش بود را بالا کشيد و غيبش زد.

بعد از آن مجبور شدم کارهاي مربوط به فيلم را به همراه دو سرمايه گذار ديگر کار ادامه داده و فيلم را به مرحله اکران برسانم. من شخصا علاقه اي نداشتم که با آشتياني کار کنم و اين محمد آهنگراني کارگردان فيلم بود که او را براي تهيه‌کنندگي به ما معرفي کرد.»

نعيمي درباره تاخير در اکران يکي براي همه مي گويد: «يکي براي همه حدودا دو سالي پشت خط اکران بود؛ دليل اين مساله هم برداشت‌هاي سياسي اداره نظارت آن زمان و شخص عليرضا سجادپور از کار بود. اداره نظارت اعتقاد داشت در بطن اختلاف نظري که درون داستان فيلم و مابين ساکنان يک آپارتمان وجود دارد نمادهاي سياسي هست و به همين دليل کار دستخوش مميزي فراوان شد. حتي بخشي از فينال فيلم هم حذف شد. به نظر خودم يکي براي همه سياسي نيست و اين برداشت اشتباه آقايان بود که آن را سياسي جلوه داد.»

ميرطاهر‌ مظلومي‌ بازيگر فيلم يکي براي همه‌، درباره فيلم و نقشش در آن مي گويد: «اين فيلم که يک اثر کمدي- اجتماعي است، در آن اتفاقات متعددي در يک مجتمع ساختماني رخ مي دهد. در فيلم يکي براي همه،‌ نقش يک طرفدار فوتبال را بازي کرده ام که در اين راستا با ماجراهايي روبرو مي‌شود.»

نيوشا ضيغمي(بازيگر نقش اول يکي براي همه) متولد ۱۸ تير ماه ۱۳۵۹ در تهران است. وي فارغ‌التحصيل رشته روانشناسي کودک از دانشگاه شهيد بهشتي تهران است. ضيغمي با شرکت در کلاس‌هاي آزاد بازيگري کانون سينماگران جوان بازيگري را فراگرفت و بلافاصله بعداز فارغ‌التحصيلي ازاين کلاس‌ها در مجموعه تاريخي در چشم باد نقش يک دختر روستايي را ايفا کرد.

نيوشا ضيغمي سپس در اولين تجربه سينمايي خود در فيلم تردست به کارگرداني محمدعلي سجادي ايفاي نقش کرد و همين فيلم سبب همکاري دوباره ضيغمي و محمد علي سجادي در فيلم شوريده شد، ضيغمي براي بازي در اين فيلم نامزد دريافت سيمرغ بلورين از بيست و چهارمين جشنواره فيلم فجر شده‌است.

وي سپس در فيلم‌هاي مواجهه، گناه من، بازي کرد ولي تمام اين فيلم‌ها بعد از چند سال تاخير اکران محدود شدند و ضيغمي در اين فيلم‌ها و مخصوصا شوريده چندان ديده نشد. اما سال ۸۵ سال نسبتا خوبي براي ضيغمي بود؛ در حالي که تا قبل از آن هيچ کدام از فيلم‌هايش اکران نشده بودند بود در اين سال با اکران فيلمهاي پارک وي و مخصوصا اخراجي‌ها بالاخره طلسم اکران نشدن فيلم‌هاي وي شکست و نقش نرگس در فيلم اخراجي‌ها که فيلم پرفروشي شد براي او راهگشا بود.

او همچنين وي براي فيلم حس پنهان در بيست ششمين جشنواره فيلم فجر مجددا نامزد دريافت سيمرغ بلورين شد. بعد از اکران اخراجي‌ها اقبال به ضيغمي روي آورد و در سال‌هاي ۸۶ و ۸۷ با فيلم‌هاي قرنطينه، تلافي و توفيق اجباري موقعيت خود را در سينما به عنوان يک بازيگر پرمخاطب تثبيت کرد.

سپس در حدود يک سال ضيغمي در هيچ فيلمي بازي نکرد در عوض دفتر سينمايي اش را راه اندازي کرد تا در دفتر  خودش به تهيه فيلم‌ بپردازد. ضيغمي سپس در فيلم‌هايي چون اخراجي‌ها ۲، زمهرير، دموکراسي تو روز روشن، پرستوهاي عاشق، پرتقال خوني، دختر شاه پريون، سرخابي، چارسو ايفاي نقش کرد. سرمايه گذاري براي فيلم پرتقال خوني به کارگرداني سيروس الوند اولين تجربه ضيغمي در عرصه تهيه کنندگي بود.

ضيغمي درباره اينکه چگونه وارد عرصه بازيگري شد، مي گويد: «سال 1382 بود که با سريال در چشم باد(مسعود جعفري جوزاني) وارد دنياي بازيگري شدم اما خب همان طور که مي دانيد اين سريال به صورت سينماي توليد شده است و براي من که آن زمان يک دختر 22 ساله بودم تجربه چندين فيلم سينماي را برايم داشت...

...من جز افرادي هستم که شديداً به فلسفه تقدير اعتقاد دارند . حضور من به عنوان بازيگر نيز در راستاي همين تقدير گرايي قرار دارد . من آن زمان که به کانون سينماگران جوان مي رفتم جز افرادي بودم که قرار است بازيگر شوند، شفاف تر اگر بخواهم بگويم اين است که تلاش آن چناني براي بازيگر شدن در آن مقطع نکردم و اين خواست خدا بود که وارد اين حرفه شدم.

درست به ياد دارم که هفته دوم حضور من در اين کلاس ها بود که گروهي به کانون آمدند براي انتخاب بازيگر در سريال مسافران آقاي ژکان اما دو مشکل آن زمان براي حضور در اين سريال براي من به وجود آمد اول اينکه قوانين آموزشگاه طوري بود که تا اتمام دوره نمي توانستيم در هيچ پروژه اي حضور پيدا کنيم و نکته دوم سن کم من نسبت به شخصيت آن سريال بود اما دو هفته بعد از اتمام دوره بازيگري بود که توسط مديريت وقت کانون و همين طور خانم مهين نويدي گريمور بخش کودکي سريال به آقاي جوزاني معرفي شدم.»

ضيغمي درباره وضعيت حال حاضر سينما مي گويد: «سينماي ما در شرايط بسيار بدي به سر مي برد و مي توان گفت بازيگر حق انتخاب ندارد زيرا گزينه مناسب وجود ندارد که بخواهد انتخاب کند. اين شرايط در 7 يا 8 ماه اخير تشديد شده است. بسياري از بازيگران به بازي در تله فيلم ها روي آوردند. فيلم هايي که شايد در حد ‌و ‌اندازه آنها نبوده است. خودم از سال گذشته تا امسال پيشنهادات متعددي داشتم که آن ها را نمي پسنديدم و کاري را قبول نکردم. تنها کار  سينمايي من در سال گذشته «اينجا ايران است» بود که فيلمنامه اش در دفتر خودمان شکل گرفت و فيلمنامه را دوست داشتم و کار کردم.»

فهرست عوامل «يکي براي همه»:

کارگردان: محمد آهنگراني ، فيلمنامه: حسن صفي، بازنويسي فيلمنامه: احمد رفيع زاده، مدير فيلمبرداري: داوود اميري، تدوين: کاوه ايماني، چهره پردازي: عبدا.. اسکندري، موسيقي: يحيي سپهري شکيب، صدابردار: فرهاد ارجمندي، صداگذار: حسين ابوالصدق

بازيگران: اکبر عبدي، نيوشا ضيغمي، ميرطاهر مظلومي، مهران احمدي، مهرداد ضيايي، سياوش خيرابي، شهرام عبدلي، اکرم محمدي، فلور نظري، محمد شيري، مريم کاوياني، اشکان اشتياق، هنگامه زارع، سرمايه گذاران: محسن مياديني، سيدمصطفي ميرشفيعي و انوشيروان نعيمي. محصول سال 1390

 

چهارشنبه 19 تير 1392 - 11:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری