پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 13:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

اختتاميه نهمين دوره انتخاب کتاب سال سپاه و پاسداران اهل قلم

 

نهمين دوره انتخاب کتاب سال سپاه و پاسداران اهل قلم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمين علي سعيدي، نماينده ولي فقيه در سپاه، سردار محمدعلي آسودي، دبير نهمين دوره کتاب سال سپاه و پاسداران اهل قلم و عزت‌الله ضرغامي، رييس سازمان صدا و سيما و جمعي از نويسندگان و پاسداران در سالن ولايت ستاد کل پاسداران انقلاب اسلامي برگزار شد.

مراسم اختتاميه انتخاب کتاب سال سپاه و پاسداران اهل قلم، با سخنراني محمد محمودي نورآبادي،‌ شاعر و نويسنده استان فارس آغاز شد. وي ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزار کننده اين جايزه ادبي گفت: ادبيات داستاني هنوز در جامعه و به ويژه در محافل مذهبي و نظامي نتوانسته است جايگاه خود را پيدا کند، به همين دليل با ترديد به ادبيات داستاني و رمان نگريسته مي‌شود.

وي ادامه داد: شايد اين نگاه وجود داشته باشد که رمان کالاي غربي است اما اين مساله به کم کاري نويسندگان مسلمان باز مي‌گردد نه زرنگي نويسندگان غربي. اگر به کتاب آسماني هم بنگريد مي‌بينيد که خداوند متعال قالب ادبيات داستاني را براي بيان اتفاق‌هاي تاريخي در نظر گرفته است. وقتي قالب ادبي داستان در کلام الله مجيد وجود دارد نمي‌توانيم آن را کالاي وارداتي غرب بدانيم.

محمودي نورآبادي با اشاره به موفق بودن پاسداران اهل قلم در کسب جوايز مهمي همچون جايزه جلال و داستان انقلاب گفت: اکبر صحرايي و مهرداد موسويان و بنده نويسندگان پاسداري هستيم که توانسته‌ايم در کنار ديگر مولفان جامعه ادبي کشور شايسته تقدير شناخته شويم.

وي در ادامه تجديد چاپ کتاب‌هاي برگزيده را براي حمايت بيشتر از مولفان پاسدار پيشنهاد داد و گفت: برگزاري اين نوع جشنواره‌ها شايسته تقدير و تشکر است اما فقط انتخاب کتاب و تجليل از نويسنده کافي نيست. زيرا حمايت از نويسندگان با تجديد چاپ آثار آن‌ها باعث ايجاد انگيزه و توليد آثار بيشتر مي‌شود. محمودي نورآبادي در ادامه ايجاد زمينه نشر براي توليدات سپاه پاسداران را مطرح کرد و افزود: سپاه داراي ظرفيت‌هاي بسيار در حوزه مکتوبات است. اين ارگان حرف‌هاي بسياري براي گفتن دارد و بهتر است با ايجاد انتشارات و حمايت آثار از اين پتانسيل‌ها استفاده کرد.

وي در اين مراسم از ضرغامي، رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي خواست تا رسانه ملي به بحث کتاب و کتابخواني به ويژه در شبکه‌هاي استاني توجه بيشتري داشته باشد.

ناصر شعباني، نويسنده پاسدار هم سخنران اين مراسم بود که گفت: امروز مي‌توان با بهره‌گيري از قلم، توانايي‌‌هاي سپاه را نشان داد و از ظرفيت آن براي صدور فرهنگ انقلاب و دفاع‌مقدس در داخل و خارج از کشور استفاده کرد. زيرا سپاه پاسداران در مقابله با تهاجم فرهنگي داراي جايگاه علمي است.

سردار محمدعلي آسودي، دبير نهمين دوره انتخاب کتاب سال سپاه هم در اين مراسم به آثار رسيده به دبيرخانه اين جشنواره اشاره کرد و گفت: فراخوان نهمين دوره کتاب سال سپاه در تيرماه سال 1391 اعلام و تا ارديبهشت ماه امسال تمديد شد. بر اساس ارزيابي‌ها، آثار 315 نويسنده پاسدار مورد بررسي داوران قرار گرفت که 252 نفر از نويسندگان از ميان پاسداران، 53 نفر از ميان بازنشستگان اين نهاد و 10 نفر هم از ميان خانواده پاسداران آثار خود را به دبيرخانه جشنواره ارسال کردند و در مجموع 595 اثر به دبيرخانه انتخاب کتاب سال سپاه رسيد.

وي 30 نفر از نويسندگان را برگزيدگان در اين دوره از جايزه انتخاب کتاب سال اعلام کرد و گفت: از اين تعداد هشت نويسنده رتبه اول، 10 نويسنده رتبه دوم و 12 نويسنده رتبه سوم را کسب کرده‌اند. داوران اين جشنواره از استادان دانشگاه امام حسين (ع) و دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌الله الاعظم(عج) بودند و اين آثار با هماهنگي خانه کتاب و پژوهشکده معارف و تحقيقات مورد کارشناسي قرار گرفتند.

عزت‌الله ضرغامي، رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران هم در آيين اختتاميه نهمين دوره انتخاب کتاب سال سپاه و پاسداران اهل قلم گفت: در اهميت کتاب همين بس که معجزه پيامبر ما کتاب است و اين کتاب بعد از گذشت قرن‌ها و در جامعه مدرن و بين انسان‌هايي که جوامع جديد را تشکيل مي‌دهند، حرف نو براي گفتن دارد. پيامبر اسلام(ص) با آوردن کتاب و رفتار خود اعراب جاهلي را از گذشته پرخرافه و جهل جدا کرد.

وي در ادامه ارزش و جايگاه کتاب را بسيار بالا خواند و سپس به اهميت آن در نزد مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در بيشتر حوزه‌‌هاي هنر، فردي کارشناس و صاحب‌نظر‌ند اما نگاه متفاوتي به مقوله کتاب دارند. ايشان با کتاب محشورند و زندگي ايشان به کتاب گره خورده است. ما به عنوان اهالي رسانه به کار شما نويسندگان غبطه مي‌خوريم. زيرا کتاب جايگاه مهمي دارد و مي‌تواند سرنوشت يک ملت را عوض کند. همان گونه که مقام معظم رهبري تاکيد دارند و ببينيد چگونه کتاب يک انقلاب را هدايت يا زمينه آن را فراهم مي‌کند.

ضرغامي ادامه داد: من به پاسداران نويسنده‌اي که اين حوزه را درک کرده‌اند تبريک مي‌گويم و اميدوارم که کار‌هاي شايسته‌تري توليد کنند. بايد به اين نکته توجه داشت که سپاه پاسداران حفاظت از تمام کيان مملکت را برعهده دارد و تنها ماموريت نظامي ندارد. امروز شيوه جنگ، از جنگ سخت به جنگ نرم تغيير کرده است و سپاه پاسداران نبايد مقابله با اين جنگ فرهنگي را در ماموريت‌هاي خود ناديده بگيرد.

ضرغامي با تاکيد بر دقت مولفان در مواجه با جنگ نرم گفت: نويسندگان بايد جنگ نرم را بشناسند و قواعد و اصول کار را بدانند زيرا حوزه جنگ نرم داراي پيچيدگي‌هاي فراوان است و ممکن است افراد، ناخواسته در جبهه دشمن قرار بگيرند. معتقدم کار فرهنگي سپاه به ويژه در حوزه جنگ نرم بايد فرماندهي و توسط افراد متخصص و متعهد اداره شود تا دشمن در حوزه جنگ نرم ناموفق باقي بماند.

وي ادامه داد: نکته ديگر آن‌که کتابي که از سوي سپاه منتشر مي‌شود با ديگر کتاب‌ها متفاوت است. اين ارگان بايد بنيه فکري و دستاورد‌هاي خود را در خدمت تيم‌هاي کارشناسي توليد کتاب بگذارد و از نويسندگان با تجربه بخواهد که روي آن کار و آثار فاخر و کارآمد منتشر کنند. زيرا جذابيت کتاب و نوع ورود نويسنده به مسايل از موضوع‌هاي مهم در فروش و تبليغ کتاب است.

در پايان آيين اختتاميه نهمين دوره کتاب سال سپاه از کتاب‌هاي «کالک‌هاي خاکي» اثر مشترک گلعلي بابايي و حسين بهزاد با موضوع خاطرات دفاع مقدس سرلشکر محمدعلي جعفري، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و «نگرش‌هاي راهبردي» با موضوع گزيده سخنراني‌هاي سردار حسين سلامي اثر محمد شاه‌محمدي رونمايي و 30 نويسنده برگزيده و شايسته تقدير به شرح زير معرفي شدند:

 

فرهنگي و اعتقادي

رتبه دوم: امام خميني و تفسير قرآن، مجيد فلاح پور

اين بخش برگزيده‌اي در رتبه‌هاي اول و سوم نداشت.

 

اقتصادي و اجتماعي

رتبه نخست: جامعه شناسي تاريخ امنيت در ايران، سيد محمد ميرسندسي

رتبه دوم: نقش موثر قشر دانشجو در تامين امنيت پايدار، عليرضا غلامي

رتبه سوم: آسيب‌شناسي در جنبش کُردي، ذوالفقار صادقي

در اين بخش کتاب‌هاي «بايسته‌هاي قانوني» نوشته محمود رجبي‌پور و «بسيج؛ گفتمان امام خميني(ره)» نوشته رمضان شعباني شايسته تقدير شدند.

 

ادبيات و دفاع مقدس (داستان):

رتبه نخست: رُنج، محمد محمودي نورآبادي

رتبه دوم: افرا، حسينعلي جعفري

رتبه سوم: ميوه‌هاي رسيده، سيدمهرداد موسويان

 

ادبيات و دفاع مقدس‌(شعر):

رتبه نخست: از پشت سايه‌ها(جلد دوم)، محمدحسين انصاري نژاد

رتبه دوم: کوچه‌هاي پرواز، علي سليماني

رتبه سوم: بيا کنار دريا، غلامحسين دريانورد

 

ادبيات و دفاع مقدس‌(خاطره):

رتبه نخست: تا آوردگاه الهاله، گلعلي بابايي

در اين بخش اثري رتبه‌هاي دوم و سوم را کسب نکرد.

 

پزشکي و پيراپزشکي (تاليف):

رتبه نخست: تشخيص و درمان بيماري‌هاي تنفسي در مصدومين شيميايي، مصطفي قانعي

رتبه دوم: تغذيه نيروي نظامي و خانواده آنان، حميدرضا توکلي

رتبه سوم: on hepatitis c in thalassemia (هپاتيت در تالاسمي)، سيد مويد علويان

 

پزشکي و پيراپزشکي (ترجمه):

رتبه نخست: روش‌هاي آماري در تحقيقات پزشکي و بهداشتي، محسن صفاري

رتبه دوم: مخمر فيزيولوژي و بيوتکنولوژي، رضا کچوئي

رتبه سوم: فوندوسکوپي آسان، رضا محتشمي

 

سياسي و حقوق:

رتبه نخست: عمليات رواني جنگ 2003 عراق، رضا صلاحي

رتبه دوم: حزب جبهه مشارکت ايران اسلامي، عبداله شمسي کوشکي

رتبه سوم: دفتر تحکيم وحدت از آغاز تا انشعاب، علي کُردي

کتاب‌هاي ارزيابي پيماني نوشته محمد‌رضا اربابي و سرنوشت کوزوو نوشته وحيد پرست‌تاش، به عنوان شايسته تقدير معرفي شدند.

 

فني و مهندسي (تاليف):

رتبه نخست: لجستيک و کارکرد‌هاي آن، علي حميدي

رتبه دوم: کليات مباني لايروبي، علي علي‌مددي

کتاب‌هاي مديريت عملکرد در صنعت ساخت نوشته پرويز سرمدي خضرلو، مديريت دانش در صنعت ساخت با رويکرد عملياتي، نوشته حميد زرگرپور و اميرمنصور عبد‌الهي و کتاب حفاري اکتشافي نوشته جواد زارع آثار شايسته تقدير شدند.

 

فني و مهندسي (ترجمه):

رتبه نخست: «ماشين‌هاي الکتريکي»، رضا حق‌مرام

در اين بخش اثري رتبه دوم و سوم را دريافت نکرد.

 

نظامي و امنيتي(تاليف)

رتبه نخست: بن‌بست در استراتژي شکست تاکتيک، ناصر شعباني

رتبه دوم: جنگ ايران و عراق؛ موضوعات و مسائل، محمد دروديان

رتبه سوم: اطلس آذربايجان غربي در جنگ با ضد انقلاب و دفاع مقدس، رضا صادقي

کتاب‌هاي اطلس راهنماي مهران در جنگ نوشته اميرحسين کيهان‌پناه، دانستني‌هاي پدافند غيرعامل به قلم حميد اسکندري و مرز‌هاي ايران نوشته مسعود محمدحسيني آثار شايسته تقدير اين بخش بودند.

 

نظامي و امنيتي(ترجمه)

رتبه دوم: رهبري نظامي، امير ترابي

در اين بخش اثري رتبه‌هاي اول و سوم را دريافت نکرد.

 

جنگ نرم(تاليف):

رتبه نخست: ايران و آمريکا، توسعه تضاد در بستر قدرت نرم رسانه، محمدرضا رياحي

رتبه دوم: اصول و مباني جنگ نرم، علي محمد نائيني

رتبه سوم: سينماي سلطه، مجيد صفاتاج

 

جنگ نرم(ترجمه):

رتبه دوم: آشنايي با جنگ نرم؛ جنگ سايبر 1 و 2، حميد اسکندري

در اين بخش اثري رتبه اول و سوم را کسب نکرد.

 

جنگ نرم(مقاله):

رتبه دوم: واکاوي مدل رفتاري آمريکا در جنگ نرم عليه جمهوري اسلامي ايران، غلامحسين رحيمي و قاسم فولادي

رتبه سوم: چالش‌هاي هويت ايراني (تهديد‌ها و فرصت‌ها)، فرامرز رضوي

در اين بخش «شناخت‌شناسي جنگ نرم از ديدگاه امام خامنه‌اي» نوشته رضا رضوي مقاله شايسته تقدير شناخته شد و هيچ اثري رتبه نخست را دريافت نکرد.

 

چهارشنبه 19 تير 1392 - 9:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری