پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

مراسم اختتاميه چهارمين همايش انديشه و قلم

 

مراسم اختتاميه همايش چهارم انديشه و قلم ارتش جمهوري اسلامي ايران با حضور سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مقامات نظامي ارتش و نويسندگان حوزه ارتش جمهوري اسلامي ايران در سالن کوثر سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، رئيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران با تبريک روز قلم به اهالي قلم متعهد و دلسوز که از قلم به نيکي و در راه کمال آدمي و انسان‌سازي استفاه مي‌کنند، قلم را يکي از نعمت‌هاي بي‌بديل الهي دانست که اگر درخت آن ريشه در تعهد و تدين داشته باشد، ميوه آن شيرين و ماندگار خواهد بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمدعلي آل هاشم، ارزش قلم را به پيام آن و عظمت نوشته را به محتواي آن دانست و افزود: نويسنده متعهد، تک‌تير‌انداز ميدان نبرد انديشه‌هاست و براي پيروزي نيازمند مهارت، دقت، هدف‌گيري، لحظه‌شناسي و سرعت عمل است. اصحاب قلم سنگرنشينان فکر و انديشه‌اند تا در عرصه‌هاي فرهنگي با مسلسل قلم به جنگ با جهل بشتابند و پيشرفت و سعادت را بر جامعه و فرهنگ جامعه حاکم کنند.

وي با اشاره به سخني از امام خميني(ره) مبني بر اين‌که قلم‌ها شهيد‌پرور است، گفت: اهميت انتشارات مثل اهميت خون‌هايي است که در جبهه‌ها ريخته شده. زبان، ابزار ارتباط است و قلم ابزار انديشه. روح لطيف آدمي نگارشي لطيف را مي‌طلبد و ذوق و قريحه نشات گرفته از همين ارتباط است. آن‌ چه انديشه را به تسخير در مي‌آورد، قلم است و آن‌چيز که از قلم مي‌تراود، انديشه است. انديشه و قلم دو يار ديرينه‌اند.

رئيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران در ادامه، انديشه بي‌قلم را جاده‌اي بي انتها دانست که مسافري در آن طي طريق نمي‌کند و افزود: قلم بي‌انديشه اسب تيز‌پاي بي سوارکار است. قلم سه امتياز دارد که در سخن وجود ندارد. نخست، باقي ماندن. سخن فرار مي‌کند و نوشته باقي است. دوم، دقيق بودن. اگر قرار بود کتاب آسماني که بيش از هزار سال است به ما رسيده‌، نوشته نمي‌شد، شايد اکنون کتاب ديگري را پيش روي خود مي‌ديديم. سومين برتري قلم بر سخن عميق بودن است. مطالب نوشته، عميق و فکر شده است. در حالي که معمولا سخنان با اين اندازه تامل بر زبان رانده نمي‌شوند.

وي گفت: گاه نويسندگان ساعت‌ها فکر مي‌کنند که يک سطر بنگارند. براي ارج نهادن به اين کار ارزشمند، سازمان عقيدتي ارتش جمهوري اسلامي ايران در راستاي تدابير مقام معظم رهبري با هدف‌هاي فراهم کردن بستري مناسب براي تشويق و ترغيب نويسندگان نظامي و اهل قلم غير ارتشي که به موضوع ارتش مي‌پردازند و ناشراني که در زمينه ارتش آثاري را منتشر مي‌کنند، چهارمين همايش انديشه و قلم را برگزار کرد و در اين راستا، حمايت در زمينه‌هاي چاپ و توزيع آثار اهل قلم ارتش و در نهايت، گردآوري و پردازش براي استفاده علاقه‌مندان و پژوهشگران را در دستور کار خود قرار داد.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمدعلي آل هاشم در پايان سخنانش از همکاري پديد آمده ميان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران سپاسگزاري کرد.

 سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد محمدرضا واحدي، معاون فرهنگي سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران با گرامي داشتن روز قلم و با اشاره به برگزاري نخستين دوره همايش انديشه و قلم در سال 1383 گفت: به چندين دليل گمان نمي‌کرديم که اين همايش تا اين اندازه مورد استقبال قرار بگيرد. يکي از مهم‌ترين دلايل آن، اين بود که در ابتدا ارتباطي ميان تاليف، ترجمه و قلم و انديشه با نظامي‌اي که فقط براي عرصه‌هاي نبرد و زره و باروت قرار است فعاليت کند، نمي‌ديديم.

وي با ابراز خوشوقتي از اين‌که در دوره نخست برگزاري همايش، تمام نويسندگان ارتشي از بازنشسته تا ديگر نظاميان اين نيرو 300 اثر به دبيرخانه ارسال کرده بودند گفت: امروز با توجه به اين‌که چهارمين دوره اين دوسالانه سپري مي‌شود، شاهد ارسال بيش از 300 اثر در هر دوسال يک بار به اين همايش هستيم. شناسايي و ترويج آثار مرتبط با ارتش جمهوري اسلامي ايران که از مهم‌ترين اهداف اين همايش بود، امروز برآورده و به خلق آثار ديگر منجر شده است.

معاون فرهنگي سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران افزود: نويسندگان ارتشي گاه در عرصه‌هاي بين‌المللي و هنري هم فعاليت‌‌هاي خوب و شايسته‌اي دارند و همايش انديشه و قلم ارتش در پي شناسايي اين ظرفيت‌هاست.

سيد محمد‌رضا واحدي در پايان به ارايه گزارشي آماري از آثار رسيده به دبيرخانه همايش انديشه و قلم ارتش در دوره اخير پرداخت و گفت: دبيرخانه همايش انديشه و قلم 389 اثر از سوي 169 شرکت کننده دريافت کرد و اين آمار غير از آثاري است که به دلايل گوناگون ديرتر از مهلت اعلام شده به دبيرخانه همايش راه يافت. براي داوري آثار با وجود آن‌که نيرو‌هاي زبده‌اي در اين زمينه داريم که مورد تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ هستند، ارزيابي را به داوراني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي واگذار کرديم تا شائبه‌اي در گزينش آثار وجود نداشته باشد.

در پايان اين آيين از 30 برگزيده و شايسته تقدير اين همايش با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و ديگر مقامات ارتش جمهوري اسلامي ايران قدرداني شد.

دبيرخانه همايش انديشه و قلم 389 اثر از سوي 169 شرکت کننده در 9 موضوع دريافت کرد که آثار برگزيده در حوزه‌هاي مختلف و نويسندگان آن‌ها به شرح زير است:

 

دفاع مقدس:

رتبه نخست: اطلاعات در جنگ تحميلي (سه جلدي)، سيد تراب ذاکري

رتبه دوم: حصر شکنان، شاداب عسکري

رتبه سوم: نبرد‌هاي سال 1362 تا 1364، سيد يعقوب حسيني

 

فرماندهي و دانش نظامي:

رتبه نخست: نيروي راهبردي، نيروي دريايي ارتش ج.ا.ا، حبيب‌الله سياري

رتبه دوم: رزم در شرايط ويژه، داوود آقا محمدي

رتبه سوم: کتاب پدافند غير عامل، محمد ميرسميعي

 

مديريت:

رتبه نخست: نظريه‌هاي جامعه اطلاعات، اسماعيل قديمي

رتبه دوم: درآمدي بر ابزارها و شيوه تبليغات، موسي شعبان‌پور

رتبه سوم: خلق سازمان‌هاي دانش‌محور، اصغر محمدي فاتح

 

علوم ديني:

رتبه اول: سيره تربيتي رسول خاتم(ص) در تبليغ كلامي، حبيب‌الله رسولي

رتبه دوم: شكوفه‌هاي رسالت، هادي پورآصفي

رتبه سوم: جستاري در انديشه سياسي اسلام، حميدرضا گردشتي

 

علمي (فني، مهندسي، پزشكي، آموزشي، روانشناسي):

رتبه نخست: دارمدي بر امنيت محيط زيست، محسن مراديان

رتبه دوم: راهبردهاي تدريس براي يادگيري فعال، عباس خورشيدي

رتبه سوم: اعتماد به نفس دانشجويان دانشگاه افسري امام علي(ع)، سياوش شايسته

 

تاريخ و تاريخ نظامي:

رتبه نخست: اثري برگزيده نشد

رتبه دوم: خاطرات حاج هاشم اماني، عبدالله علي آبادي

رتبه سوم: يكصد سال طب نظامي در خراسان، رامين رامين‌نژاد

 

جغرافياي سياسي نظامي(ژئوپلتيك):

رتبه نخست: ناتو و سياست خارجي ايران، سيد حميد سيد جعفري

رتبه دوم: نقش عوامل جغرافيايي در انتخاب نهادها و پايتخت‌هاي حكومتي ايران، محمدحسن نامي

رتبه سوم: نقش شانگهاي در ايجاد همگرايي در منطقه و جايگاه ج.ا.ا در اين سازمان، گروهي از نويسندگان

 

ادبيات و ادبيات دفاع مقدس( در حوزه شعر):

رتبه نخست: سروده‌هاي دفاع مقدس، عباسعلي براتي‌پور

رتبه دوم: درختي كه مي‌دود، پرويز بيگي حبيب آبادي

رتبه سوم: كوچه‌هاي پرواز، علي سليماني

 

چهارمين همايش انديشه و قلم ارتش، قاسم قاليباف را در حوزه ترجمه، زهرا ابو‌علي را در حوزه خانواده و به خاطر کتاب «افسر دال‌ سين» و انتشارات «مرکز آموزشي شهيد سپهبد علي صياد شيرازي» را هم به عنوان برگزيده معرفي کرد.

همچنين خسرو معتضد و فريدون شمس و جلال ترکاشوند و مژگان مظفري هم به عنوان تقديرشدگان اين همايش معرفي شدند.

 

چهارشنبه 19 تير 1392 - 9:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری