يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

مراسم گراميداشت روز قلم

 

مراسم گراميداشت روز قلم به همراه آيين پاياني و معرفي برگزيدگان جايزه قلم زرين شامگاه گذشته در باغ زيباي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.

 

* حسيني: قلم يعني انديشه/ جاده قلم محکم است و زيرساختي با شالوده باور دارد

 

سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم روز قلم ضمن تبريک اين روز اظهار داشت: قلم زدن از قلم، سهل ممتنع است. به قلم از قلم گفتن و درّ قلم به قلم سفتن، آفتاب آمد دليل آفتاب را تداعي مي‌کند و تازه با اهل قلم از قلم گفتن، آينه را به آه، آشفتن است !

 

وي بيان کرد: خوب مي‌دانيد قلم، که خود نمي‌نگارد، آنچه آدمي مي‌انگارد به دست دست بر قلم انشاء مي‌شود پس قلم يعني انديشه! گاه در قالب شعر، گاه نثر، گاه داستان، گاه پيام و گاه قانون؛ خودنمايي مي‌کند؛ رونمايي مي‌کند.

 

وزير ارشاد با بيان اينکه دنياي امروز به هيچ پديده‌اي به اندازه قلم مديون نيست، تصريح کرد: حافظه زوال‌پذير است. کم و زياد محفوظات بلاي جان حقيقت و واقعيت است. قلم منجي حافظه است. گاه پيام قلم تنها براي اهلش مکشوف است پس امين انديشه است: من اين حروف نوشتم چنانکه غير ندانست/تو هم ز روي کرامت چنان بخوان که تو داني

 

حسيني بيان کرد: قلم واسطه آسمان و زمين شد. ارتباط عرش و فرش! قلم جاده انديشه‌هاست از گذشته تا حال! هرگاه سيل هجوم جاهلان و ظالمان زمان، بخشي از اين شاهراه را تخريب کرد، هرچند به وصله از انقطاع بيرون شد، ليک سست و فروريختني بود. جاده قلم محکم است و زيرساختي با شالوده باور دارد، اِلّا قليلا!

 

عالي‌رتبه‌ترين مقام مسئول در وزارت ارشاد گفت: اولين فرمان الهي خواندن است و تعليم تا قلم را در بر دارد. «اقراء و ربک الاکرام – الذي عَلَّم بالقلم – عَلَّم الانسان ما لم يعلم» زياده بر اين از قلم چه بايد گفت؟! آنجا که عقاب پر بريزد! غيرت قلم خداوندي، قرآني مي‌شود که غير را در آن راه نيست «لايمسه الاالمطهرون» پيامبر فرمود: «همانا مؤمن با شمشير و زبانش مجاهدت مي‌کند. سوگند به کسي که جان من در دست قدرت اوست، شعر شاعران مؤمن و متعهد مانند تيرهايي است که به طرف دشمنان پرتاب مي‌شود.»

 

وي اضافه کرد: امام عزيزمان در محضرش قلم‌ها را به مسلسل تشبيه کردند  آرزو داشت روزي را دنيا ملاقات کند که به جاي مسلسل‌ها قلم دست‌ها را لمس کند. بخشي از اين آرزو بر عهده اهل قلم است. تا زيبايي‌هاي قلم روح عصيان‌زده آدميان را لطافت نبخشد، خشونت آنان را به سمت مسلسل‌ها سوق مي‌دهد. گاه نابودکننده‌تر از مسلسل، تصلب است؛ تصلب انديشه !

 

بر شماست که با نازش لطف قلم به نوازش صلب انديشه بپردازيد و کار شدت و غلظت را در افکار و زبان و بيان بسازيد که «وجادلهم بالتي هي احسن» اگر مي‌خواهيد مشمول داعيان الي الله شويد : «ادع الي سبيلِ ربک بالحکمه و الموعظه الحسنه»

 

ترا به مســـتي ميخــــانه قلم خــوانم

 

که بامداد خمارش ز دردسـر عاري است

 

به دُرد نوشي هر سطر نشئه‌اي دگر است

 

از آن کرامت عالم رهين ميخواري است

 

قلمتان علمدار معرفت باشد و مايه عزت و اعتبار اين ملت ! توفيق، رفيق طريق ولايتمداريتان باد.

 

 * حداد عادل: تجليل از اهل ادب در واقع تجليل از والاترين هنرها است

 

سخنران ديگر اين مراسم غلامعلي حدادعادل بود که ضمن تبريک روز قلم پيرامون جنبه‌‌هاي هنري زبان سخن گفت و بيان داشت: ادبيات جنبه هنري زبان است، فرق يک اثر ادبي با يک اثري که ادبي نباشد اين است که زبان خالي وقتي آراسته به هنر شود ادبيات نام مي‌گيرد؛ هنر يک امري است که به حسب موضوع شکل‌هاي مختلف پيدا مي‌کند. بسته به اينکه موضوع هنر چه باشد با انواع هنرها سروکار داريم، هنگامي که سنگ‌تراشي پيکرتراشي مي‌کند اثري هنري خلق مي‌شود.

 

اين نماينده مجلس گفت: شايد موضوعي در عالم از مواد، اشياء و اجسام نباشد که روي آن کار هنري صورت نگيرد. سؤال اين است که شرافت اين کار هنري اگر به موضوعش باشد و اگر اهميت موضوع در والايي هنر تأثير دارد، اما موضوع کار ادبيات چيست؟ فردي که در عالم زبان ادبيات ايجاد مي‌کند بر چه مطلبي کار هنري مي‌کند؟ زبان، فکر، انديشه، ادراک که عالي‌ترين موضوع اين دنيا است يعني اگر موضوع کار ادبيات را با انواع هنرها مقايسه کنيم، مي‌بينيم هنرمندي که ادبيات از زير دست او خارج مي‌شود با احوالات عميق و لطيف انساني سروکار دارد بدين جهت نويسندگان و اديبان شايد والاترين کار هنري را مي‌کنند، چون لطيف‌ترين حقيقت اين عالم را موضوع کار هنري قرار مي‌دهند و تجليل از اهل ادب در واقع تجليل از والاترين هنرها است.

 

 * اسماعيلي: قلم پل ارتباط گذشته با حال و آينده است

 

علي اسماعيلي معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن تبريک ايام شعبانيه با اشاره به ماه مبارک رمضان آن را پربرکت خواند و اظهار داشت: 11 سال پيش در 14 تيرماه با پيشنهاد جمعي از نويسندگان و انجمن قلم و تصويب شوراي فرهنگ عمومي اين روز به نام قلم نام‌گذاري شد.

 

وي افزود: امسال براي اولين‌بار اين مراسم با همکاري خانه کتاب و انجمن قلم ايران ترتيب داده شده است تا ضمن حضور اهالي قلم تجليلي از فعاليت‌هاي اين هنرمندان داشته باشيم؛ خدا را شاکريم که در پايان دولت دهم توانستيم اين مراسم را برگزار کنيم چرا که حداقل کاري بود که در حوزه معاونت فرهنگي انجام شده است.

 

معاون فرهنگي وزير ارشاد ضمن اشاره به اينکه با برپايي اين روز يادي از مفاخر ايران اسلامي مي‌کنيم، تصريح کرد: با تجليل از پيشکسوتان قلم و مقام آنان آنها را در رنگين‌ماندن جوهر قلم‌شان ياري مي‌دهيم.

 

اين مقام مسئول متذکر شد: انسان‌هايي که با نوشته‌هايي برگرفته از سال‌ها تلاش و رنج در راه دانش و تجربه و علم اندوزي سرلوحه زندگي بسياري از جوانان، زنان و مردان جامعه اسلامي شدند بايد مورد توجه باشند.

 

اسماعيلي با بيان اينکه قلم به دستاني که اسطور‌ه‌هاي اين سرزمين را جان تازه‌اي بخشيدند و براي نسل‌هاي پس از خود به ميراث گذاشتند مهم شمرده مي‌شوند، اضافه کرد: قسم به قلم و آنچه مي‌نويسد، در واقع قلم به زبان بيان عقل و معرفت انساني، بيانگر فکر، انديشه و شخصيت صاحب آن است. قلم بيانگر فکر، فرهنگ و اتحاد ملت‌ها است و ترسيم‌کننده خطوط فکري، سياسي، اجتماعي و ادبي ارباب ادب و قلم و انتقال‌دهنده فکر و فرهنگ به نسل‌هاي حاضر و آينده همچنين حلقه وصل فرهنگ و انديشه‌هاي ترجمان فکر و هنر و انديشه و پرده‌گشاي رازهاي آفرينش و هدايتگر عقل‌ها و مغزها است.

 

معاون فرهنگي وزير ارشاد قلم را صنع حکمت و تقدير و تعليم و هدايت، عزت و استقامت در راه خدا دانست و افزود: قلم وسيله حفظ و تداوم فرهنگ و تمدن‌هاي بشري است همچنين تکامل علوم و ابزار بيداري انديشه‌ها و افکار و منشأ هدايت و آگاهي بشر است.

 

وي عنوان کرد: قلم حافظ علوم و معارف پاسدار افکار انديشمندان و حلقه اتصال فکري علما و پل ارتباط گذشته با حال و آينده است.

 

 * اعواني: ايران از حيث انديشه و تفکر در ميان تمام کشورهاي دنيا موقعيت ممتازي دارد

 

در اين مراسم غلامرضا اعواني محقق و پژوهشگر در سخناني پيرامون فرهنگ بلند و والاي ايران اسلامي، گفت: فرهنگ يکي از مشخصات ايران اسلامي است. اين نشانه در کمتر فرهنگي ديده مي‌شود، ايران از فرهنگ‌هاي تأثيرگذار بوده چرا که فرهنگ‌هاي جز اين مرده محسوب مي‌شوند يعني تنها در گذشته تأثير داشتند.

 

اين نويسنده گفت: ايران اسلامي يکي از فرهنگ‌هايي بوده که پيوسته در طول تاريخ به لحاظ فرهنگي، سياسي و حکومتي عظمت داشته است.

 

اعواني خاطرنشان کرد: ايران از حيث انديشه و تفکر، فلسفه و حکمت در ميان تمام کشورهاي دنيا موقعيت ممتاز دارد و از حيث علمي و نظري هم ويژه است چرا که عمل خود نوعي حکمت شمرده مي‌شود.

 

اين پژوهشگر پيشکسوت ادامه داد: ‌ايران از حيث فرهنگي داراي خصوصياتي است که در ميان فرهنگ‌هاي باستاني چون چين و غرب ديده نمي‌شود، اولاً در بين کشورهاي اسلامي پرچمداران معارف بوده و همه علوم و فنون را شامل مي‌شده است، بزرگان تمام علوم ايراني بودند و در انتقال فرهنگي به فرهنگ ديگر ايرانيان عملکردي بي‌نظير دارند.

 

اين نويسنده با بيان اينکه شرق ايران پيش از اسلام، بودايي بوده است، عنوان کرد: بنا به گفته بزرگان ايراني‌ها دين بودا و کتاب‌هاي بودايي را پيش از اسلام از سانسکريت به چيني ترجمه کردند و همچنين ايران اسلامي در حکمت وارث حکمت‌هاي باستان بوده است و از اين طريق به غرب منتقل شده است چرا که در آن زمان غرب حکمت نداشت.

 

اين پژوهشگر در پايان به هندشناسي جديد اشاره و گفت: هندشناسي جديد از ايرانيان است در حدود 450 سال پيش متون سانسکريت فلسفي، علمي، ديني از سانسکريت به فارسي ترجمه و برخي از آنها چاپ شدند.

  

* سرشار: پيشنهاد ثبت روز نزول سوره قلم ميان همه کشورهاي اسلامي

 

در اين مراسم محمدرضا سرشار ضمن اشاره به نامگذاري روز قلم توضيح داد: بنده به نمايندگي از انجمن قلم ايران که از اولين سالروز قلم جايزه قلم زرين را در همين روز برگزار کرده مطالبي را پيرامون نامگذاري اين روز و جايزه عنوان مي‌کنم.

 

سرشار افزود: در جستجوي اينترنتي 310 هزار پست الکترونيکي يافتم که اخبار اين مراسم را پوشش داده بودند حتي در برخي شبکه‌هاي خبري خارجي که با نظام هم راستا نيستند به شيوه خاص خود يادي از اين روز کردند.

 

اين نويسنده با بيان اينکه چگونه شد 14 تير به نام روز قلم نام گرفت به پيشنهادهايي اشاره و ادامه داد‌: پيشنهاد ما براي ثبت روز قلم روز نزول سوره قلم بود که مي‌توانست روز مشترکي ميان همه کشورهاي اسلامي باشد، اما پس از آنکه پيگير شديم مطالبي درباره جشن تيرگان يافتيم که چهاردهم تير را روز قلم نهاده و در اين روز پادشاهان پيشدادي از نويسندگان تجليل مي‌کردند، اما اميدواريم آرزوي انجمن قلم که برگزاري يک روز بين‌المللي در جهان اسلام است محقق شود تا در سطح وسيع‌تري فعاليت اهل قلم را معرفي کنيم.

 

در اين مراسم احمد شاکري دبير حوزه داستان جايزه قلم زرين، کامران پارسي‌نژاد عضو هيئت داوران بخش پژوهش و نقد ادبي بيانيه هيئت داوران را در هر بخش قرائت کردند.

 

در پايان رضا اسماعيلي دبير جشنواره قلم زرين بيانيه پاياني دوره يازدهم اين جايزه را براي حاضران خواند.

 

از سوي مؤسسه خانه کتاب از دو پيشکسوت فرهنگ مکتوب با نام‌هاي «حجت‌الاسلام علي کوراني» و «غلامرضا اعواني» به پاس سال‌ها مجاهدت و تأليف آثار فراوان تجليل به عمل آمد.

 

اين مراسم در باغ زيباي وزرات ارشاد در سالن اجتماعاتي که به لحاظ مکاني کوچک و بسيار گرم بود برگزار شد، به نحوي که حاضران با کاغذهايي مدام خود را باد مي‌زدند.

 

اهالي فرهنگ بسياري با خانواده‌هايشان مهمان موسسه خانه کتاب و انجمن قلم بودند افرادي چون، مجتبي رحماندوست، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، رضا حميدي مشاور وزير ارشاد، محمد حسني مدير عامل بنياد ادبيات داستاني، قادر طراوت پور و نويسندگاني چون محمدعلي گوديني، کامران شرفشاهي، جواد محقق، عباسعلي وفايي، منوچهر اکبري، راضيه تجار، ‌علي الله سليمي، مجيد عميق و...

 

در پايان اين مراسم برگزيدگان يازدهمين دوره جايزه قلم زرين تجليل شدند که اسامي برگزيدگان به شرح ذيل است:

 

بخش شعر: عليرضا قزوه و حسني محمدزاده به صورت مشترک

 

بخش نقد و پژوهش: سميرا بامشکي

 

بخش داستان نيز برگزيده ندارد

 

برگزيدگان يازدهمين جايزه قلم زرين معرفي شدند.

 

به گزارش خبرنگار ادبيات و نشر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مراسم پاياني يازدهمين جايزه قلم زرين، کتاب «روايت‌شناسي داستان‌هاي مثنوي» نوشته سميرا بامشکي در بخش نقد و پژوهش برگزيده شد.

 

همچنين در بخش شعر کتاب‌هاي «صبح بنارس» از عليرضا قزوه و «خورشيدهاي توأمان< اثر حسنا محمدزاده به عنوان برگزيده معرفي شدند.

 

بخش داستان نيز هيچ برگزيده‌اي نداشت. در اين بخش «قيدار» رضا اميرخاني و «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» مرتضي کربلايي‌لو نامزد بودند.

 

مراسم پاياني اين دوره از جايزه قلم زرين شامگاه شنبه، 15 تير، با سخنراني سيدمحمد حسيني، غلامعلي حداد عادل، غلامرضا اعواني، محمدرضا سرشار، احمد شاکري، رضا اسماعيلي و علي اسماعيلي برگزار شد.

 

چهارشنبه 19 تير 1392 - 9:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری