پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 16:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

مهندسي مجدد نظام پيشنهدها را جدي بگيريم (قسمت اول)

 

لحظه­اي تفکر و انديشه نماييد:

«براي کارهايت هميشه طوري تصميم بگير که گويي تو خود به تنهايي مالک کل سازمان هستي.»


قسمت اول:

دگرگوني و تغييرات وسيع سازمانها، سيستم­ها و مکانيزم­هاي اجرايي را نيز وادار به همسويي و همخواني با اين تغييرات کرده است.

امروزه در سراسر دنيا سازمانها دريافته­اند که تنها تغييرات تدريجي راهگشاي مشکلات کنوني آنان نيست و گاهي براي بقاي سازمان، در سيستم­ها و مکانيزم­هاي موجود لازم است تغييراتي بنيادي و زيربنايي ايجاد شود.

نظام پيشنهادها نيز به عنوان يک سيستم پويا و نظامي که خود به دنبال تغيير است، نياز به بازنگريهاي مستمر دارد و گاهي در برخي سازمان­ها به علت نداشتن کارايي و خروجي مطلوب و مورد انتظار، نياز اساسي به طراحي مجدد فرآيندها، روش­ها، مکانيزم­ها و ساز و کارهاي آن احساس مي­شود.

مهندسي مجدد:

مهندسي مجدد يعني آغازي دوباره، فرصتي ديگر براي بازسازي فرآيندها و دوباره سازي روشهاي کار.

مهندسي مجدد شکستن فرضيات و قواعد قبول شده داخل سازمان است. اساس مهندسي مجدد بر بررسيهاي مرحله­اي و حذف مقررات کهنه و تصورات بنياديني استوار است که زمينه ساز عملکرد کسب و کار کنوني­اند. اکثر سازمانها از مقررات نانوشته­اي انباشته هستند که از دهه­هاي پيشين بر جاي مانده­اند. اين مقررات بر پايه فرضهايي درباره فناوري، کارمندان و اهداف سازمان به وجود آمده­اند که ديگر کاربردي ندارند؛ تا هنگامي که اين سازمانها اينگونه مقررات را از سر خود باز نکنند هرگونه بازسازي و نوسازي بي­تأثير بوده و همانند گردگيري ميز و صندليها در ساختمانهاي ويرانه خواهد بود.

 

تاريخچه مهندسي مُجدد:

پيش زمينه مهندسي مجدد طرح مطالعاتي مديريت در دهه نود دانشگاه انستيتوي تکنولوژي ماساچوست (mit) بوده است. مايکل هم نخستين نظريه پردازي است که مفهوم مهندسي مجدد را مطرح کرد. او با مقاله «اتوماسيون کارساز نيست؛ فعاليت­هاي زايد را حذف کنيد.» در مجله harvard business review در سال 1991، مهندسي مجدد را به جهان دانش مديريت معرفي کرد.

 

ويژگي­هاي مهندسي مُجدد:

1- تغييرات ناگهاني و ريشه­اي ايجاد مي­کند.

2- فرآيندهاي جديد و نو ايجاد مي­شود.

3- هزينه­ها به طور بسياري کاهش مي­يابد.

4- مزاياي آن زياد است.

5- کار مجدداً به صورت بنيادي ساختار مي­يابد.

6- قوانين فعلي را مي­شکند.

7- درصد ريسک آن بالاست.

 

ادامه دارد ...


«و من الله التوفيق و عليه التکلان»

 

دوشنبه 17 تير 1392 - 12:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری