دوشنبه 16 تير 1399 - 4:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سميرا حسن

 

تبيان «بي طرفي و عدالت» را در انتخابات رعايت کرد

 

گفتگو با عليرضا مهدوي معاون محتوايي و سردبير سايت تبيان

مقدمه:

نمي شود انکار کرد که تبيان تاثير گذار است. هم در عرصه فرهنگ و هم در عرصه سياست.بارها هم تاثيرگذاري اش را ثابت کرده. چه وقتي که پيشتاز عرصه هاي فني و فرهنگي است و چه وقتي که با مقالات و مطالبش سعي در روشنگري و اطلاع رساني دارد.به هر حال «مردم داري» اي در کار بوده که ميليونها کاربر را به سمت تبيان سوق مي دهد.اين بار هم تبيان از آزمون «خلق حماسه سياسي» روسفيد بيرون آمد. هم نتايج نظرسنجي هايش درست بود و هم مطالبش توانست مردم را در شناخت شاخصه هاي رييس جمهور اصلح راهنمايي کند. عليرضا مهدوي معاون محتوايي و سردبير سايت تبيان مي گويد که به همراه همکارانش تلاش کرده تا مطالب منتشر شده در صفحه يازدهمين انتخاب « صد و پنجاه هزار بازديد حلال» براي سايت تبيان داشته باشد. در ادامه و در گفتگويي مشروح به چگونگي روند اين موضوع مي پردازيم. 

 

نظرسنجي سياسي تبيان  با چه رويکردي آغاز شد و به چه نتيجه اي رسيد؟

براي انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري،کارهاي زيادي توسط موسسه تبيان انجام شد. از جمله ايجاد صفحه ويژه «يازدهمين انتخاب» که از اول ارديبهشت تا آخر خرداد ماه به مدت 2ماه فعاليت کرد. اين صفحه به صورت اختصاصي اخبار،گزارش،تحليلها و گفتگوهاي پيرامون انتخابات را منعکس کرد و به مردم در شناخت شرايط کشور و شاخصه هاي رييس جمهر اصلح کمک کرد و آنها را براي حضور در پاي صندوق هاي راي و خلق حماسه سياسي ترغيب کرد.

تلاش همه همکاران ما اين بود که اصل بي طرفي را رعايت کنيم و از هيچ کانديدايي جانبداري نکنيم. چرا که تبيان برگرفته از ريشه هاي انقلاب است و جزيي از دارايي هاي نظام اسلامي است و متعلق به نظام جمهوري اسلامي.به همين دليل عدالت را رعايت کرديم و نسبت به همه کانديداها رويکردي صادقانه و واقع بينانه داشتيم.

کارهاي ديگري هم در مورد انتخابات يازدهم صورت گرفت که مهمترين آنها نظرسنجي چندمرحله اي تبيان بود. در مرحله اول در واقع با پرسش سوالهايي،ميزان مشارکت مردم را در انتخابات سنجيديم. در مرحله دوم تمايل و علاقه مندي مردم به احزاب و گروه هاي سياسي را مورد پرسش قرار داديم. و در سومين مرحله به پرسش از اشخاص پرداختيم. به اين معني که پس از ثبت نام ميزان اقبال عمومي را نسبت به تمامي افراد شاخصي که ثبت نام کرده بودند پرسيده و سنجيديم و پس از احراز صلاحيت نامزدها توسط شوراي نگهبان،نظرسنجي نهايي تبيان،بين هشت نفر کانديد رياست جمهوري برگزار شد.

نتايج اين نظرسنجي به صورت دقيق تحليل شده و در قالب نمودار به صورت روزانه در اختيار کاربران قرار مي گرفت. نهايتا بعد از فراز و نشيبهاي بسيار،مناظره سوم و کناره گيري برخي نامزدها پيش بيني تبيان در خصوص فرد منتخب مردم درست از آب درآمد و توانست رييس جمهور را پيش بيني کند.

جالب است بدانيد ما (تبيان)  بنا بر نتايج حاصل از نظرسنجي،در روز پنج شنبه 23خردادماه  جناب آقاي روحاني را با 44درصد راي به عنوان رييس جمهور منتخب مي دانستيم. که بعد از انتخابات اين  اخبار و تحليلها در سايت منعکس شد.

 

نتايج نظرسنجي نهايي چه روزي منعکس شد؟

چند روز بعد از انتخابات. ما مي خواستيم التهاب ها فروکش کند و بعد نتايج را منتشر کنيم.

 

چرا در چند روز آخر منتهي به انتخابات (20خرداد به بعد) نمودار نمايش دهنده نتايج از روي صفحه يازدهمين انتخاب برداشته شد؟

در سه روز آخر اتفاقات مهمي رخ داد.از جمله اينکه بعضي کانديداها از دايره انتخابات و نامزدي کناره گيري کردند و اين خودش آرا را جابجا کرده و دستخوش تغيير کرد.به همين دليل نمودار از معرض ديد کاربران برداشته شد تا آرا در شرايطي آرام،به سکون و قطعيت برسد.هرچند که من معتقدم اگر اين اتفاق نمي افتاد(برداشتن نمودار از روي صفحه يازدهمين انتخاب) براي کاربران بهتر بود و اعتماد آنها را به تبيان مخدوش نمي کرد.

اما در حال حاضر آمار و نتايج بدون هيچ تغييري بر روي سايت منتشر شده و آمار درست ودقيقي است.

 

برداشتن نمودار از روي صفحه به تصميم تبيان بود يا از شما خواسته شد؟

طبيعتا مديريت هر مجموعه اي در خود آن مجموعه است. مديريت تبيان هم يک مديريت يکپارچه و مقتدر است. ساختار تبيان هم ساختاري شناخته شده و شفاف است. همين نکته مويد اين موضوع است که تنها با نظر خود تبيان اين نمودار از معرض ديدعموم برداشته شد.

 

گفته مي شود براي حمايت از آقاي قاليباف اين نمودار برداشته شده؟

ما هم شنيديم که بعضي ها گفته اند به دليل افت راي آقاي قاليباف و رشد آراي آقاي جليلي اين نمودار برداشته شده. در حاليکه رقيب آقاي قاليباف آقاي روحاني بودند نه آقاي جليلي. که ما بخواهيم به اين دليل نمودار را حذف کنيم. لذا قويا اين شايعه را تکذيب مي کنيم و تاکيد مي کنيم بر رعايت اصل بي طرفي در نظرسنجي توسط تبيان. ما تنها براي حفظ آرامش فضاي انتخابات اين نمودار را از روي صفحه حذف کرديم.

نتيجه نظرسنجي شوراي شهر تهران چه شد؟ آيا مطابق واقع بود؟

بله.نظرسنجي شوراي شهر در مورد اين بود که چه طيفي از اصولگرايان،اصلاح طلبان،حاميان دولت،حاميان شهردار فعلي و افراد مستقل به شوراي شهر تهران راه پيدا مي کنند.مطابق با نتايج نظرسنجي تبيان،حاميان شهردار فعلي تهران اقاي قاليباف اولويت کرسي هاي شوراي شهر را از آن خود مي کنند و حاميان دولت هيچ کرسي اي نخواهند داشت. که همين نتيجه هم حاصل شد.و در واقع اين بار هم نتيجه نظرسنجي تبيان درست از آب درآمد!

 

تبيان کدام طرفي است؟ اصلاح طلب،اصولگرا،ميانه رو؟

چارچوب تبيان چارچوب نظام است.چارچوب پيروي از اصول. و مطابق با چارچوب و افق هايي که نظام بر اساس آن پايه گذاري شده. در اين دوسال که مديريت سايت بر عهده بنده بوده سعي کرديم که نه چپ بزنيم و نه راست.آن مسيري را انتخاب کنيم که مقوم نظام است و بر هيچ شائبه و شايعه اي دامن نزديم.

 

صفحه يازدهمين انتخاب که دوماه فعال بود چه تعداد بازديد کننده داشت؟

اين صفحه اول ارديبهشت ماه رونمايي شد و تا پايان خردادماه فعاليت کرد. در اين مدت بيش از صدو پنجاه هزار نفر از اين صفحه بازديد و مطالب منتشر شده را مطالعه کردند. که اين رقم بازديدکننده، براي يک صفحه رقم و جايگاه خوبي است.

حالا هم که اين صفحه غير فعال است مطالب سياسي مرتبط با انتخابات در بخش سياسي منعکس مي شود که آن هم بازديد کننده خودش را دارد.

 

افت تعداد بازديدکننده ها در روزهاي منتهي به انتخابات و پس از برداشتن نمودار،با اعلام نتايج جبران شد؟

افت تعداد بازديد کننده مربوط به نظرسنجي نبود.به اين معني نبود که مردم نسبت به برداشتن نمودار واکنش نشان داده باشند.افت بازديد کننده تبيان چند علت عمده داشت که بخشي از آن به پهناي باند تبيان بر مي گردد. ترافيک بازيد از سايتهاي خبري در بحبوحه انتخابات بالا بود و پهناي باند تبيان هم آنقدر نبود که بتواند پاسخگوي اين همه مخاطب باشد.علاوه بر آن در زمان انتخابات که اخبار به روز و لحظه اي ارائه مي شود و به هيمن دليل  سايتهاي خبري توانستند به طور مقطعي از تبيان پيشي بگيرند.

اين پيشي گرفتن هم به اين دليل بود که اولويت تبيان اولويت خبري نيست. بلکه تبيان سايتي اطلاع رساني است که مقالات علمي،ديني و تخصصي در آن منتشر مي شود که خبرگزاري ها معمولا به آن نمي پردازند. و اولويت ما پرداختن به حوزه اطلاع رساني است.

با اين حال اخبار را هم منعکس مي کنيم. در حوزه سازمان تبليغات خبرگزاري مهر و تسنيم فعاليت خبر رساني را بر عهده دارند و تبيان وظيفه اطلاع رساني.به همين دليل نگران رشد سايتهاي خبري نبوديم.

از طرفي ديگر،به شدت از هيجان افزايي پرهيز کرديم. نخواستيم با هيجان افزايي،درج اخبار لحظه اي و تيترهاي جنجالي  و در واقع به هر قيمتي بازديد خودمان را بالا ببريم و بازار سايت را داغ کنيم. از تيترهاي جنجالي به شدت پرهيز کرديم. از بازي کردن با حيثيت مردم و پرداختن به شايعات و اخباري که موثق نبود هم پرهيز کرديم. اما خب متاسفانه خيلي از سايتها بودند که به بهاي چند کليک بيشتر،به درج تيترهاي خاص و عکسهاي خاص مبادرت ورزيدند که اين در تبيان اتفاق نيفتاد.

حاضر شديم چند کليک کمتر داشته باشيم اما سايت پاک بماند. در اصل بازديد حلال داشتيم!

ادامه اين گفتگو در هفته آينده بر روي سايت درج مي شود.

 

يكشنبه 16 تير 1392 - 13:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری