يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

حضور قابل توجه بازديدكنندگان در اولين روز نمايشگاه

 

بيست و يكمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم در حالي روز شنبه 15 تيرماه، اولين روز كاري خود را پشت سر گذاشت كه حضور قابل توجه بازديدكنندگان و عدم آمادگي برخي غرفه ها بيش از همه به چشم مي آمد.

بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم از جمعه‌، 14 تيرماه، با حضور محمود احمد‌ي‌نژاد، رئيس جمهور و جمعي از مسئولان و جامعه قرآني كشور در محل مصلاي امام خميني(ره) تهران رسما گشايش يافت.

اين نمايشگاه در حالي با شعار «سبك زندگي قرآني» و برپايي 40 بخش امروز اولين روز كاري خود را آغاز كرد كه چند نكته قابل تأمل را مي توان در رابطه با آن ذكر كرد؛

نكته نخست حكايت تكراري برپايي چنين نمايشگاه‌هايي در كشور است به طوري كه نبايد انتظار داشت در روزهاي اول شاهد برپايي كامل نمايشگاه، حضور كامل غرفه داران و آمادگي نهايي محل برپايي بود و اين مسئله درباره بيست و يكمين دوره نمايشگاه بين المللي قرآن نيز صادق است به طوري كه انچه امروز مشاهده شد عدم آمادگي كامل غرفه داران و فضاي شبستان مصلاي امام خميني(ره) بود.

همچنان بخشي از غرفه‌ها به طور كامل دكورسازي نشده و تعدادي حتي در مراحل آغازين انجام كارهاي مربوط به دكورسازي هستند؛ البته همانطور كه گفته شد اين مسئله خيلي عجيب هم به نظر نمي رسد و حتي براي بازديدكنندگان نيز قابل توجيه است.

اما نكته جالبي كه بايد بدان اشاره كرد، حضور علاقه مندان به فعاليت هاي قرآني در روز اول نمايشگاه است؛ به شكلي جالب شاهد بوديم كه جمعيت قابل توجهي اعم از كودكان و برزرگسالان و خانواده‌ها از ساعت اوليه بازديد، در شبستان حاضر و هركدام در پي يافتن بخشي از نمايشگاه بودند، هرچند به دليل همان نقصان عدم آمادگي‌هاي لازم در روز نخست نمايشگاه، دچار سردرگمي شده بودند.

البته بايد توجه داشت كه با توجه به ماهيت نمايشگاه قرآن و برگزاري آن طي ماه مبارك رمضان، انتظار حضور گسترده اقشار مردم طي اين ماه در نمايشگاه طبيعي است ولي امار بازديدكنندگان امروز نمايشگاه با توجه به اينكه هنوز چند روزي تا آغاز ماه مبارك رمضان باقي مانده است، خشنودكننده بود.

از ميان بخش‌هاي 40 گانه نمايشگاه بيست‌ويكم به نظر مي‌رسيد بخش آموزش نمايشگاه با آمادگي بيشتري حضور يافته است به طوري كه در همين روز اول برنامه‌هاي مختلفي را به اجرا گذاشت و شاهد حضور بازديدكنندگان زيادي به ويژه كودكان و نوجوانان از اين بخش بوديم.

از نگاه مخاطبي كه چندسالي است حضور در نمايشگاه بين‌المللي قرآن را تجربه كرده، نكته قابل توجه ديگر چيدمان غرفه‌ها و نحوه دكورسازي‌هاست كه به نظر مي رسد امسال به شكل زيباتري اين كار انجام گرفته است؛ كه به طور مثال غرفه «ره يافتگان» در همان بدو ورود نگاه‌ها را به خود جلب مي‌كند.

قابل ذكر است پيش از اين حجت‌الاسلام حميد محمدي رئيس مركز قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس نمايشگاه بيست‌ويكم در نشستي خبري تصريح كرده بود كه يكي از تفاوت‌هاي اين دوره از نمايشگاه با ادوار قبلي اين است كه نظم قبلي در چينش غرفه‌ها به طور كلي عوض شده است و برخي از قسمت‌هايي كه از لحاظ محتوايي با هم در ارتباط بودند، در هم ادغام شدند و ارتباط موضوعي آنها با يكديگر كاملا رعايت شده است تا نمايشگاه شكل جديدي به خود بگيرد.

به گفته حجت الاسلام محمدي در اين دوره از نمايشگاه براي نخستين بار طرح اهداء، تعمير و تعويض قرآن‌‌هاي فرسوده صورت مي‌گيرد، به طوري كه هر خانواده مي‌تواند تا سقف سه عدد از قرآن‌هاي فرسوده خود را تحويل دهد و قرآن نو دريافت كنند. همچنين اگر قرآني نياز به تعمير داشت، به صورت آني اين تعميرات بر مصحف شريف انجام مي‌شود.

از نكات جالب ديگر نمايشگاه بيست ويكم قرآن كريم، برگزاري افتتاحيه و اختتاميه آن با حضور دو رئيس جمهور است؛ به طوري كه مراسم افتتاحيه با حضور محمود احمدي‌نژاد برگزار شد و قرار است مراسم اختتاميه با حضور حجت‌الاسلام روحاني برگزار شود.

در سالهاي اخير نمايشگاه بين‌المللي قرآن كه از آن به عنوان برآيند فعاليت‌هاي قرآني جمهوري اسلامي ايران ياد مي‌شود، معيادگاه عاشقان به قرآن و اقشار مختلف مردم مسلمان تهران و سراسر كشور بوده و آمار ميليوني از بازديدكنندگان آن گواه اين مطلب است و انتظار مي‌رود نمايشگاه بيست‌و‌يكم نيز با آغاز ماه مبارك رمضان خيل گسترده‌اي از بازديدكنندگان را در خود ببيند.

يادآور مي‌شود بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم به مدت يك ماه در محل مصلاي امام خميني(ره) برپاست و علاقه‌مندان در روزهاي غير تعطيل از ساعت 17 لغايت 24 و در روزهاي تعطيل از ساعت 14 لغايت 24 مي‌توانند از نمايشگاه ديدن كنند.

 

يكشنبه 16 تير 1392 - 13:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر