سه‌شنبه 24 تير 1399 - 0:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

رونمايي از کتاب«خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال»

 

مراسم رونمايي از کتاب«خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» با حضور سيد محسن ميربهرسي و محمدصادق افراسيابي(نويسندگان اثر)، حسين بشير و اميدعلي مسعودي(از اعضاي هيات علمي دانشگاه امام صادق(ع) و دانشگاه سوره) و سيد ياسرجبرائيلي، معاون پژوهش و آموزش خبرگزاي فارس در فرهنگسراي انديشه برگزار شد.

 در اين مراسم محمدصادق افراسيابي، نويسنده بخش نخست کتاب «خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» با بيان اين مطلب که جوانان امروزه براي ساختن زندگي خود و ايجاد تغييرهاي غيراينترنتي از مناسبات اينترنتي استفاده مي‌کنند، اظهار کرد: لازمه استفاده درست از اينترنت برخورداري از سواد رسانه‌اي و شناخت فرصت‌ها و تهديدهاي رسانه‌ها و پايگاه‌‍‌هاي اينترنتي است.

وي در تعريف «سواد رسانه‌اي» گفت: سواد رسانه‌اي الگويي است تا بر اساس آن مخاطب و افکار عمومي نه به عنوان يک عنصر منفعل بلکه به عنوان يک عنصر فعال در فرآيند شناختي به حساب آيد و عمل تفسير و تحليل پيام را به انجام رساند.

افراسيابي تاکيد کرد: با تحصيل سواد رسانه‌اي مخاطب مي‌آموزد هر آن‌چه رسانه‌ها و پايگاه‌هاي اينترنتي ادعا مي‌کنند لزوما صحت ندارد اين دانش موجب مي‌شود مخاطب ضمن استفاده از مزاياي فن‌آ‌وري ارتباطات و اطلاعات، از بروز خسارات جبران‌ناپذير جلوگيري کند.

وي همچنين اظهار کرد: کتاب سعي دارد تا با معرفي فرصت‌ها و تهديد‌هاي ناشي از رسانه‌هاي ديجيتال ضمن ايجاد زمينه استفاده بهينه از رسانه‌هاي نوين با هدف بهبود زندگي خانواده‌ها، مصونيت فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي لازم را براي در امان ماندن از آسيب‌هاي رسانه‌هاي ديجيتال براي اعضاي خانواده فراهم کند.

وي به استقبال روز افزون جوانان از شبکه‌هاي اجتماعي اشاره و افزود: شبکه‌هاي اجتماعي با ارضاي همزمان نيازهاي فکري و احساسي افراد موجب اقبال بيشتر مخاطبان جوان به عضويت در اين شبکه‌ها شده و تاثيرپذيري فرهنگي و اجتماعي را به اوج خود رسانده است.

در ادامه اين مراسم ميربهرسي، نويسنده بخش دوم کتاب «خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» با اشاره به ضريب نفوذ پايين اينترنت در کشور گفت: طبق اعلام مرکز آمار ضريب نفوذ اينترنت در ايران 47 درصد گزارش شده در حالي که اين ميزان در دنيا 75 درصد است.

 وي افزود: به طور حتم با نفوذ روزافزون تلفن همراه و رشد استفاده از دستگاه‌هاي کامپيوتري‌ در آينده‌اي نه چندان دور اين فاصله از بين مي‌رود.

اين نويسنده و پژوهشگر ناآگاهي را اصلي‌ترين عامل آسيب مخاطبان شبکه‌هاي اجتماعي ارزيابي کرد و گفت: بايد آسيب‌هاي فضاي سايبر و شبکه‌هاي اجتماعي را بشناسيم.

در ادامه اين مراسم سيد ياسرجبرائيلي، معاون پژوهش و آموزش خبرگزاي فارس با اشاره به انتشار کتاب «خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» از سوي انتشارات خبرگزاري فارس گفت: اينترنت يکي ابزار‌هاي اصلي در جامعه‌پذيري سياسي است و شناخت نادرست نسل حاضر از فضاي مجازي شکاف نسلي را موجب مي‌شود.

وي افزود: اين کتاب به دنبال آشنا کردن خانواده‌ها با تهديدها و فرصت‌هاي فضاي مجازي است البته مدعي نيستيم اين اثر تمام اين موارد را به طور کامل تبيين کرده است.

حسين بشير، عضو هيات علمي دانشکده معارف اسلامي سخنران بعدي نشست بود، وي با بيان اين مطلب که هنوز تعريفي جامع از سواد رسانه‌اي نداريم گفت: سواد رسانه‌اي را مي‌توان فهم، شناخت و تحليل رسانه تعريف کرد.

 وي با اشاره به ويژگي فضاي مجازي شبکه‌هاي اجتماعي افزود: شبکه‌هاي اجتماعي فضايي به دور از درگيري و يک نوع تصويرسازي است و به اين دليل که همه چيز با ميل فرد و در فضايي غير واقعي اجتماعي مي‌شود خطراتي را به دنبال دارد.

معاون پژوهشي دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق‌(ع) درباره کتاب «خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» اظهار کرد: کتاب گنجايش افزايش به چهار فصل را دارد. پيشنهاد مي‌کنم کتاب‌هايي با اين موضوع‌ها به زبان ساده و جذاب نوشته شود و به واژه‌شناسي و نمايه در کتاب‌ها توجه ويژه صورت گيرد.

 وي تصريح کرد: در بحث رسانه‌هاي ديجيتال بايد تنها به موضوع جرم‌هاي سايبري توجه نشود بلکه مي‌توان به موضوع مزاياي رسانه‌ها و حتي بصيرت رسانه هم پرداخت.

در ادامه اين مراسم اميدعلي مسعودي، عضو هيات علمي دانشگاه سوره گفت: کتاب «خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» به دغدغه خانواده‌ها توجه کرده و مي‌تواند در موضوع رسانه‌هاي ديجيتال مشاوره مناسبي براي جوانان باشد.

کتاب «خانواده، سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال» به قلم سيد محسن ميربهرسي و محمدصادق افراسيابي در دو فصل با عناوين آشنايي با سواد رسانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال و آشنايي با جرايم سايبري به رشته تحرير درآمده و اميدعلي مسعودي، عضو هيات علمي دانشگاه سوره مقدمه آن ‌را نوشته است.  اين کتاب در 105 صفحه، شمارگان دوهزار نسخه و بهاي چهار هزار تومان توسط انتشارات خبرگزاري فارس منتشر شده است.

 

شنبه 15 تير 1392 - 13:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری