جمعه 15 اسفند 1399 - 20:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمدرضا صادقي

 

توليد داخلي کاغذ بايد ساماندهي شود

 

گفت و گو با همايون اميرزاده، مشاور اجرايي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

 

در طول ماه هاي گذشته مسئله کاغذ و گراني آن از جمله موضوعات مطرح در حوزه نشر کشور بوده که به اشکال گوناگون مطرح شده و هر يک از مسئولان فرهنگي به نوعي سعي کرده اند درباره اين مسئله از زاويه مديريت خود توضيح دهند. همايون اميرزاده، مشاور اجرايي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از جمله اين افراد است که بارها به پرسش هاي اهالي رسانه ها درباره مسئله کاغذ پاسخ داده و سعي کرده با اطلاعات و استدلال هاي خود، شرايط پيچيده بازار کاغذ در وضعيت فعلي را براي اصحاب رسانه توضيح دهد. گفت گو با اين مقام مسئول در معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را با هم مرور مي کنيم.

***

 

- اگر بخواهيم وضعيت امروز حوزه کاغذ را بررسي کنيم، چه موارد عمده اي در اين بخش در حال حاضر مطرح است؟

در حال حاضر مهم ترين آسيب حوزه کاغذ يعني غلبه نگاه تجاري به نگاه فرهنگي مطرح است که براي بهبود اين وضعيت، ما در حال پيگيري مصوبات مالياتي هستيم.

 

- ظاهراً براي اين منظور جلسات کارگروه هاي کاغذ برگزار شده است. درباره برپايي اين جلسات بگوييد.

معتقدم اگر بحث ساماندهي کاغذ را با تاکيد بر توليد داخلي پيگير باشيم پاسخ بهتري مي‌دهد، چرا که ساماندهي واردات کاغذ موضوع خيلي مهمي است و يقيناً اگر تمام موارد تابع واردات باشد و از سوي ديگر همچنان شاهد روند نزولي قيمت ارز باشيم، قطعا در ماهيت واردات هم ما دچار تحولاتي خواهيم بود، در اين صورت قيمت‌ها کاهش مي‌يابد و کاغذ هم مستثني از اين ماجرا نيست.

 

- گويا قرار است تسهيلاتي از سوي دولت به اين امر اختصاص يابد. آن را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

تلاش مي‌کنيم تسهيلات مناسبي که قرار است دولت واگذار کند در اختيار افرادي قرار گيرد که اهل اين کار باشند و به معنايي استخوان خرد کرده چاپ و نشر کشور باشند، بخشي از آسيب ما اين است که واردکنندگاني سراغ کاغذ رفتند، در خلا حمايت لازم از کارگزاران اصلي فرهنگي، که شايد مهمترين دغدغه‌شان رسيدن به سود بيشتر بود، در صورتي که واقعا اقتصاد نشر اين اجازه را نمي‌دهد که نگاه يک طرفه سود و منفعت را داشته باشيم، حوزه نشر و کاغذ يک اقتصاد ضعيفي داشت، بنيه اقتصاد نشر ما که کاغذ به عنوان يکي از مواد مهم آن محسوب مي‌شود ضعيف است، نبايد در اين زمينه به سود حداکثري نگريست بايد نگاه‌ها به سمت سود حداقلي باشد و يک نگاه فرهنگي به نگاه تجاري قالب شود.

بخشي از آسيب‌هايي که متوجه حوزه واردات کاغذ کشور شد اين بود که نگاه تجاري بر نگاه فرهنگي غلبه يافت.

 

- آيا جلسات کارگروه کاغذ تشکيل مي‌شود؟

 اعتقادمان اين است تا سامانه و شرح وظيفه درست در کليت دولت، نه در بخش وزارت ارشاد بلکه در حوزه کاغذ، شکل نگيرد برگزاري جلسات کارگروه کاغذ نمي‌تواند چندان تاثير و برون داد مثبتي داشته باشد،اگرچه علاقه نداريم اين تصور را داشته باشيم که برخي از اعضا در اين جلسات در جهت سود شخصي فکر مي‌کردند و با احصاي برخي از نقاط ضعف حوزه کاغذ، تلاش مي‌کردند به سود بيشتري دست يابند، اما اعتقادمان اين است اين جلسات بايد مبتني بر ابزار کارهاي مثبت و سازنده و موثر باشد.

کاري که اخيرا در حال عملياتي شدن در حوزه چاپ و نشر است و مي‌تواند بخشي از دغدغه‌هاي مطرح شده در جلسه کارگروه را هم‌پوشاني کند، تعهداتي بود که در جلسه مشترک ميان اصحاب چاپ و نشر با رئيس جمهوري عنوان شد و مصوبه آن را در حوزه امور مالياتي به جد در حال پيگيري هستيم.

البته نمايندگاني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي حضور در اين کارگروه که متولي آن سازمان امور مالياتي کشور است معرفي شده‌اند، بنده و آقاي علمشاهي از سوي آقاي وزير معرفي شديم و نمايندگاني از تشکل‌هاي صنفي و منتظريم هرچه سريعتر اين کارگروه در حوزه حمايتي از ناشران و چاپخانه‌داران محقق شود.

 

- به نظر شما در پايان کار اين دولت اين مهم محقق مي‌شود؟

آن بخشي که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تکليف شده بود و بايد به وظيفه‌مان عمل مي‌کرديم در چند بخش اتفاق افتاده؛ اول برگزاري نشست مهمي بود که با حضور آقاي رئيس جمهور انجام شد؛ تشکل‌ها و مجموعه‌هاي صنفي فرصت پيدا کردند که بدون واسطه دغدغه‌هاي خود را به رئيس جمهور مطرح کنند؛ در بخش دوم پيگيري‌هاي موثري بود که در خصوص مصوبات اين جلسه از طريق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام شد، که منتج به ابلاغ رسمي از سوي رئيس جمهور به سازمان‌هاي مرتبط بود، مرحله سوم معرفي نمايندگان بود که اين اقدام هم صورت پذيرفته است و از اين پس منتظريم پس از تشکيل کارگروه ويژه، بخشي از دغدغه‌ها را در همين زمان مانده از دولت دهم مورد بررسي قرار داده و به نتيجه مثبت برسيم.

 

- به نظر شما راهکار عملي براي غلبه بر مشکل کاغذ در کشور چيست؟

واقعيت اين است که کشور به کاغذ نياز دارد و بايد توليد داخلي ساماندهي شود و بستر اين مسئله با وجود دو کارخانه پارس و مازندران هم فراهم است.

 

- با تحقق اين خواسته شما فکر مي کنيد سرانجام قيمت‌ها کوتاه مي‌آيند؟ 

پيش بيني ما تقريبا درست بود، فصل نمايشگاه کتاب و انتخابات را پشت سر گذاشته ايم. تصور ما اين بود که عرضه و تقاضا کمي افزايش پيدا کند، بيشتر تقاضاهايي که افزايش يافت گراني کاغذ را قبل از اين دو ماجرا بيشتر کرد و در حال حاضر قيمت‌ها يک سير نزولي به خود گرفته است.

متاسفانه سال گذشته کاغذ به قيمت 96 هزار تومان هم رسيد، اما تازه‌ترين قيمت‌ها 84 هزار تومان را مشخص مي‌کند و نسبت به هفته گذشته 10 تا 15 درصد کاهش داشت.

 

- درباره کارخانه‌هاي کاغذسازي بيشتر توضيح مي دهيد؟

 در نشست ناشران و اتحاديه‌ها با رئيس جمهور اين موضوع طرح موضوع شد و بنا شد حمايت‌هاي جدي در اين موضوع صورت پذيرد، کماکان بر اين مطلب اصرار داريم که تا زماني که موازنه بين نياز داخلي و واردات کاغذ و توليد داخلي برقرار نشده ، الان برقرار نيست و توليد کاغذ مورد نياز تا سقف توليد فاصله بسيار دارد ما نيازمند واردات باشيم. امروز موضوع کاغذ به جايي رسيده که وابستگي ما به خارج خيلي زياد است و بايد تدبيري صورت گيرد.

در طول اين سال‌ها توانستيم در راستاي تامين بسياري از کالاهاي مورد نياز کشور با يک عزم ملي وابستگي خود را به واردات کم کنيم، کاغذ که از بنزين بالاتر نيست، اگر نگاهي بيروني و تحريم‌ها را باور داشته باشيم لازم است که در خصوص کاغذ نگاهمان تغيير يابد، به هر صورت اين واقعيت است که کشور به کاغذ نياز دارد، بايد توليد داخلي ساماندهي شود، که بستر آن هم فراهم است؛ دو کارخانه پارس و مازندران که عموما بخشي از آن بر اساس چوب است و بخشي هم ضايعه نيشکر هر دو فرآورده را هم در اختيار داريم، البته در بحث توليدات کاغذهاي تحرير سه مجموعه ديگر هم کارشان را انجام داده‌اند.

بايد بحث ضايعات نطنز را جدي بگيريم، برخي از کارخانه‌ها که دستگاه‌هاي هندي وارد کرده‌اند نيازمند آن هستند تا سرمايه در گردش خوبي در اختيارشان قرار دهيم، اگر اين اتفاق رخ دهد به معدلي از نياز کشور مي‌رسيم که بخش عمده آن در داخل قابل حل است، مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم در اين راستا حرکت کرده است، چه در گزارش به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و چه دولت اين مهم را دنبال کرده‌ايم و اميدواريم نتيجه خوبي حاصل شود.

 

- درباره بازديد متوليان وزارت ارشاد از کارخانه کاغذسازي کارون هم توضيح مي دهيد؟

اطلاعي در اين زمينه ندارم، البته ما وضعيت کارخانه‌ها را در حال رصد هستيم، اما اين مي‌تواند پيشنهاد خوبي باشد که از نزديک يک بازديد ميداني داشته باشيم.

 

- در جريان فروش برخي دستگاه‌هاي کارخانه کارون هستيد؟

 دستگاه‌هاي چاپ شناسنامه‌دار هستند، يعني ما بايد براي يک مکان مشخص مجوز بگيريم، يعني نمي‌توانيد دستگاه چاپي وارد کشور کنيد آنهم براي مکاني که مشخص نيست، فروش آنها هم تابع ضوابط خاص است و اين مسئله هم نيازمند پيگيري است.

 

- در حال حاضر خبرهايي مبني بر کاهش قيمت کاغذ در بازار به گوش مي‌رسد. شما اين خبرها را چگونه توضيح مي دهيد؟

ساماندهي واردات کاغذ موضوع خيلي مهمي است و يقيناً اگر تمام موارد تابع واردات باشد و از سوي ديگر همچنان شاهد روند نزولي قيمت ارز باشيم، قطعا در ماهيت واردات هم ما دچار تحولاتي خواهيم بود، در اين صورت قيمت‌ها کاهش مي‌يابد و کاغذ هم مستثني از اين ماجرا نيست.

بخشي از آسيب ما اين است که واردکنندگاني سراغ کاغذ رفتند، در خلا حمايت لازم از کارگزاران اصلي فرهنگي که شايد مهمترين دغدغه‌شان رسيدن به سود بيشتر بود، در صورتي که واقعا اقتصاد نشر اين اجازه را نمي‌دهد که نگاه يک طرفه سود و منفعت را داشته باشيم. بنيه اقتصاد نشر ما که کاغذ به عنوان يکي از مواد مهم آن محسوب مي‌شود، ضعيف است. نبايد در اين زمينه به سود حداکثري نگريست بايد نگاه‌ها به سمت سود حداقلي باشد و يک نگاه فرهنگي به نگاه تجاري قالب شود.

با اين حال، اعتقادمان اين است تا سامانه و شرح وظيفه درست در کليت دولت، نه در بخش وزارت ارشاد بلکه در حوزه کاغذ، شکل نگيرد برگزاري جلسات کارگروه کاغذ نمي‌تواند چندان تاثير و برون داد مثبتي داشته باشد،اگرچه علاقه نداريم اين تصور را داشته باشيم که برخي از اعضا در اين جلسات در جهت سود شخصي فکر مي‌کردند و با احصاي برخي از نقاط ضعف حوزه کاغذ، تلاش مي‌کردند به سود بيشتري دست يابند، اما اعتقادمان اين است اين جلسات بايد مبتني بر ابزار کارهاي مثبت و سازنده و موثر باشد.

 

- درباره اختصاص کاغذ به اتحاديه ناشران قرآني و مذاکرات با دولت منتخب بگوييد.

 دولت منتخب در حال بررسي و شناخت زمينه‌ها در خصوص ورود عالمه و موثر در حوزه فرهنگ است. يقينا در شرايطي که همه بخش‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي تلاش دارند که دغدغه‌هاي و مطالبات همچنين انتظارات خود را از دولت آينده مطرح کنند، بخش فرهنگ هم مثل ساير بخش‌ها اين کار را انجام مي‌دهد و به نظر مي‌رسد فعالان قرآني پيش قدم شده‌اند که مي‌تواند طليعه مبارکي براي فعاليت‌هاي آينده دولت در زمينه قرآن باشد. بي انصافي است که از اقدامات درخشان دولت گذشته در حوزه فرهنگ ديني مردم به خصوص در بخش قرآن بي اعتنا عبور شود.

ارتقاء مديريتي حوزه قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از يک مرکز به معاونت قرآني، راه‌اندازي هزاران موسسه قرآني در سراسر کشور، ارتقاء کم نظير اعتبارات قرآني در اين زمينه چه در حوزه کانون‌هاي مساجد و چه در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي مرتبط با حوزه قرآن، کارنامه درخشان و به يادماندني به يادگار مي‌گذارد که هيچ وجدان بيداري نمي‌تواند آنها را ناديده بگيرد.

به طور حتم مطالبات حوزه فعالان قرآني به عنوان طلايه‌دار حوزه فرهنگ از دولت منتخب مي‌تواند طليعه مبارکي براي ساير فعاليت‌ها باشد از اين جهت خدا را شاکريم.

 

شنبه 15 تير 1392 - 13:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری