شنبه 16 اسفند 1399 - 17:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

خورشيد در شهر مناره

 

تاليف: مهدي صفي ياري

ناشر کعبه دل

نوبت چاپ: اول پاييز 1391

شمارگان: دوهزار نسخه

 

کتاب خورشيد در شهر مناره ها کتابي است که به سفر مقام معظم رهبري به شهرستان سنندج اشاره دارد در اين کتاب 22 ارديبهشت ماه 1388 سالروز سفر ورود مقام معظم رهبري به استان کردستان روزي به ياد ماندني، حماسي و تجلي پيوند ناگسستني امت با ولايت نام برده شده است.

در اين روز بود که مردم با صفا و مهربان کردستان ميزبان سلاله پاک پيغمبر(ص) مقام معمظ رهبري حضرت آيت الله خامنه اي(مدظلله العالي) بودند و قدوم نازنين رهبري به خطه سرسبز کردستان بهار روح افزاي ديگري را رقم زد و بهار ولايت در بهار طبيعت درهم آميخت و بردلهاي بهاري زنان و مردان  خونگرم و صميمي کردستان شکوفه زد.

نويسنده اين کتاب در بخش اول  به معرفي شهرستان سنندج پرداخته  و اينکه اين شهرستان به استناد و گفته مورخين قلعه سنه دژ سنندج را سليمان خان اردلان والي کردستان در زمان شاه صفي آباد کرد و در برخي از کتاب مي خوانيم سنه دژ در سالهاي 448 قبل از ميلاد مسيح موجوديت و رسميت داشته است و در آن سالها آرتوباران پسر داريوش هخامنشي استاندار آذربايجان طغان کرده و چون شکست خورد به سنه دژ در کردستان گريخت و در قلعه آن مکان رفته و تحصن کرد. سين دژ در زبان پهلوي هخامنشي يک از اسامي آفتاب بود.

نويسنده همچنين به اين مطلب اشاره کرده که شهر سنندج باتوجه به ايمان و خدادوستي مردمش تعداد زيادي مسجد دارد به طوريکه در هر کوچه و برزني يک مسجد احداث شده و نمازگزاران و مومنان اين شهر جهت اقامه نمازهاي يوميه و شنيدن پند و موعظه از علماي ديارشان به اين مساجد رجوع مي کنند.

مهدي صفي ياري در بخش دوم کتاب خود  وصف آمدن مقام معظم رهبري به استان کردستان را لحاظ کرده است  انگار تمام مردم از هم سوالي داشتند ولي نمي توانستند آن را به زبان بياورند، مدتي بود حال و هواي شهر عطر و بوي ملکوت گرفته بود انگار بنا بود خبري بشود، کم کم شوق انتظار را از چشم هاي منتظر مردم مي شد احساس کرد و ديد. وقتي صدا و سيما خبر رسمي سفر قريب الوقوع رهبر معظم انقلاب اسلامي به کردستان را منتشر کرد ديگر کسي را نمي ديدي کهلبخند بر لب نداشته باشد مردها تسبيح گو بودند و زن ها صلوات گو و انگار خدا داشت مزد سال هاي سال مجاهدت، حماسه، استقامت و ايثار مردمي را مي داد که چشم فتنه هاي داخلي و خارج زياردي را بخاطر دفاع از اسلام و انقلاب  اسلامي شان کور کرده بودند.

در اين کتاب همچنين حال و هواي شهر سنندج در ساعات ورود مقام معظم رهبري، حضور رهبر انقلاب در بهشت محمدي، بيانات معظم له در جمع مردم سنندج، بيانات معظم له در ديدار با خانواده شهدا و ايثارگر و..... منتشر شده است.

بخشي از کتاب نيز به گزيده اي از بيانات مقام معظم رهبري در سنندج به زبان کردي اشاره کرده و در بخش چهارم کتاب اشعار و دل نوشته هاي شعراي آييني اهل تسنن و تشيع استان کردستان به قلم درآمده است.

از پروژه هاي مصوب سفر رهبري به استان کردستان گرفته تا عکس هايي از حضور ايشان در ميان مردم استان ديگر مطالبي است که در اين کتاب به چشم مي خورد.

گفتني است؛ کتاب خورشيد در شهر مناره ها نگاهي به سفر پربرکت مقام معظم رهبري به شهر سنندج است که به همت اداره کل تبليغات اسلامي استان کردستان به چاپ رسيده است.

 

شنبه 15 تير 1392 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری