سه‌شنبه 17 تير 1399 - 20:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بشريت به قرآن و امام نياز دارد؛ اين دو، دو جلوه از يك حقيقت‌اند

 

در ادامه آئين افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم كه روز جمعه، 14 تيرماه در مصلاي امام خميني(ره) در حال برگزاري بود، نوزدهيمن مراسم تكريم خادمان قرآن كريم برگزار شد كه طي آن از 20 نفر از پيشكسوتان قرآن كريم با اهداء لوح يادبود و هدايايي تجليل به عمل آمد.

اين مراسم كه با حضور محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس اين دوره از نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم برپا شد، از استادان موسوي‌قهار، علي‌اكبر حنيفي، علي سياح‌گرجي، محمد بنيادي، محمد‌صادق صالحي و محمد‌هادي شفيق تجليل به عمل آمد.

همچنين محمدعلي آذرشب، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمدرضا صفوي، سيدعلي‌اكبر ربيع‌نتاج، ولي يار‌احمدي، رقيه هراتي، سيدمحمد‌رضا نيكزادحسيني، امير آقايايي، غصون مسلمي، حجت‌الاسلام والمسلمين حميد‌رضا ارباب‌سليماني، سعيد طوسي، فريبا علاسوند، جهانبخش فرجي، رضا محمد‌پور و مجيد يراق‌بافان از ديگر افرادي بودند كه در اين مراسم در بخش‌هاي آموزش، پژوهش، حفظ قرآن، قرائت قرآن و مديريت تجليل به عمل آمد.

برنامه پاياني مراسم افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، سخنراني محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور كشورمان بود، وي در سخناني با بيان اين كه انسان مخلوقي استثنايي است، اظهار كرد: انسان بالاترين مخلوق خدا و مهم‌ترين موضوع آفرينش و هستي است؛ خداي متعال انسان را با ويژگي‌هاي منحصر به فرد خلق كرده و استعدادهايي در او قرار داده تا بتواند جلوه خدا در عالم هستي شود.

رئيس جمهور افزود: موجودي خلق شده تا جلوه اتمم و اكمل خدا باشد كه هر كس در او نظاره كرد، خدا را ببيند؛ براي اين امر همه عالم را در خدمت و مسخر انسان قرار داده است.

وي با بيان اين كه انسان در زندگي خود سه مرحله پيش از اين جهان، زندگي اين جهاني و زندگي ابدي دارد، خاطرنشان كرد: انسان ازلي است و ابدي خواهد بود، اما آن بخشي كه زندگي انسان را ممتاز مي‌كند و ظرفيت ممتاز شدن را به انسان مي‌دهد، زندگي اين جهاني است، چرا كه انسان پيش از اين زندگي و بعد از اين زندگي اختياري از خود ندارد.

احمدي‌نژاد ادامه داد: انسان پيچيده در ظلمات دلبستگي به پستي‌ها و چسبيده به خاك آفريده شده و از دل خاك است، اما استعداد الهي شدن و رسيدن به جوار رحمت الهي دارد؛ انسان معجوني از تمايلات، گرايش‌ها و انديشه‌هاي گوناگون است و هر لحظه به يك سو تمايل دارد؛ انسان آن قدر پيچيدگي دارد كه عملي كه در يك ثانيه طول مي‌كشد، ابتداي عمل يك نيت و جهت دارد، در ميانه راه نيت ديگري دارد و در انتها نيز چيز ديگري است.

وي با تأكيد بر اين كه مهم‌ترين مأموريتي كه بر عهده انسان قرار داده شده، نيازمند دو بال است، گفت: بال اول كتاب و برنامه حركت و تعالي و راهنماي مسير و منزلگاه‌هاي گوناگون است؛ حركت انسان نيازمند برنامه، قانون و كتاب است و هيچ حركت هدفمندي بدون برنامه ممكن نيست.

رئيس جمهور تصريح كرد: قرآن كتاب حركت انسان از خاك تا خدا است و برنامه حركت و كمال و برنامه به فعليت درآمدن همه استعدادهاي الهي و فطري انسان است؛ بدون كتاب، قانون و برنامه محال است كه انسان به قله‌ها برسد.

وي خاطرنشان كرد: انسان همچنين نيازمند راهنما، ياور و مفسر حقيقي و كسي است كه خود مسير را پيموده باشد؛ انسان نيازمند كسي است كه خود به بالاترين قله‌ها رسيده باشد، والا حركت انسان به سمت كمال و قله‌ها ابتر خواهد بود.

احمدي‌نژاد عمل به قرآن بدون داشتن راهنما را ناممكن دانست و گفت: همين امروز چند صد ميليون مدعي پيروي از قرآن وجود دارد و حافظان، مفسران و قاريان قرآن زيادي در جهان اسلام هستند، اما شرايط به گونه ديگري است؛ قرار بود انسان به سعادت برسد و حيات طيبه داشته باشد، اما چه شده كه الان كسي كه حافظ قرآن است، به خود بمب مي‌بندد و داخل اجتماعي از مؤمنان مي‌شود كه آنها نيز در حال خواندن قرآن هستند و خود و ديگران را قطعه قطعه مي‌كند و تصورش اين است كه با اين كار خود به اعلي عليين مي‌رسد و با پيامبر(ص) محشور مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: معلوم است كه تمسك صرف به قرآن نمي‌تواند انسان را به كمال برساند و ما نيازمند عامل دوم هستيم؛ كسي كه قرآن را آن طور كه خدا خواسته بفهمد و عمل كند؛ اگر كسي تصور مي‌كند بدون انسان كامل و معصوم مي‌توان به قله‌ها رسيد و منظور از خلقت خود را محقق سازد، قطعاً در اشتباه است.

احمدي‌نژاد با اشاره به حديث ثقلين گفت: پيامبر اسلام(ص) تكليف همه بشريت را روشن كرده‌اند و عنوان كرده‌اند كه بشريت نياز به قرآن و امام دارد؛ اين دو، دو جلوه از يك حقيقت، لازم، ملزوم و جدانايي ناپذير هستند.

رئيس جمهور اهتمام جوامع اسلامي به امر قرآن را ستودني دانست و گفت: خوشبختانه در مورد قرآن حركت‌هاي بسيار خوب و فعاليت‌هاي گسترده‌اي در تمام جهان اسلام انجام شده و اهتمام و توجه و احترام خاصي به قرآن وجود دارد؛ در جمهوري اسلامي ايران نيز قرآن امروز جايگاه بسيار ممتاري دارد؛ بودجه، نمايشگاه‌ها، انتشارات، معارف، مفاهيم و هيئت‌هاي قرآني به خوبي شكل گرفته است، اما بايد اظهار تأسف كنم كه به عنصر دوم كم توجهي شده است.

وي با طرح اين سؤال كه تاكنون چند نمايشگاه هم‌چون نمايشگاه بين‌المللي قرآن براي امام برگزار شده است، گفت: امامي كه زنده است و عينيت و حقيقت قرآن محسوب مي‌شود و بدون او سعادت و كمال محال است و بدون استقرار امام جامعه بشري به آرامش و سعادت و امنيت نمي‌رسد؛ اما متأسفانه از اين بخش غافل هستيم.

احمدي‌نژاد تصريح كرد: البته دولت نهم و دهم به سهم خود اقداماتي انجام داده و سعي كرده به هر دو جلوه و به هر دو بال توجه كند، اما نمي‌دانم چه رمزي است كه از فعاليت‌هاي قرآني بيشتر استقبال مي شود، اما به سمت بال دوم، يعني امام تمايل كمتري وجود دارد؛ البته امام در فطرت‌ها و آرزوها وجود دارد، اما شايد نگراني و دريافتن حقيقي نيست.

رئيس جمهور با تأكيد بر اين كه بيش از هزار سال است كه شياطين امام را خانه‌نشين كرده‌اند، اظهار كرد: ما در عصر اين امام و متعهد به اين امام و مدعي پيروي از امام هستيم و مي‌دانيم بدون ياري، حضور و مديريت امام نمي‌توانيم حقيقت قرآن را در عرصه زندگي پياده كنيم؛ بنابر اين وقتش شده است كه در جمهوري اسلامي همان طور كه قرآن تا حدودي از مظلوميت و مهجوريت خارج شده، امام را نيز از مظلوميت و مهجوريت خارج كنيم و اين شدني است.

وي تصريح كرد: همه اين عالم خلق شده كه روزي امام بر عالم حاكم شوند و انسان‌ها به گونه‌اي زندگي كنند و شكوفا شوند كه خدا خواسته است؛ محبت‌ها و ارزش‌ها كامل و همه در قله باشند و اين مستلزم همراهي با قران و امام است.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: به نظر مي‌رسد وقتش رسيده است كه در مورد امام نيز بينديشيم و برنامه‌ريزي، عمل و حركت كنيم.

وي با بيان اين كه قرآن و امام براي همه بشريت است، گفت: وقتي مي‌گوييم قرآن و امام يادمان باشد كه اين دو متعلق به همه بشريت است؛ پيامبر اسلام(ص) نيز براي همه بشريت است؛ آنها آمده‌اند تا مرزها، تعصب‌ها، خودخواهي، سلطه‌طلبي و خودبرتري‌جويي‌ها را از پيش پاي بشر بردارند.

رئيس جمهور تصريح كرد: قرآن كتاب هدايت همه انسان ها است و بايد مراقب باشيم در معرفي قرآن و امام حقيقت را معرفي كنيم و مبادا در معرفي قرآن و امام از ادبيات و چارچوبي استفاده كنيم كه قرآن و امام براي گروه خاصي از بشريت و مسلمان‌ها بيان شود؛ اين ظلم به قرآن و امام است.

وي با تأكيد بر اين كه قرآن و امام بهترين هديه خداوند به بشريت است، اظهار كرد: ما معتقديم زماني هفت ميليارد انسان به سعادت و آرامش مي‌رسند كه قرآن و امام در زندگي خود و انديشه و عمل خود حاكم كنند.

احمدي‌نژاد با اشاره به افول مكاتب غير الهي گفت: به فضل الهي و با عنايت‌ها و هدايت‌هاي امام، همه انديشه‌ها و مكاتب غير الهي به سرعت رنگ مي‌بازند و انسان‌ها از سيطره خودخواهي به ستوه آمده و از نظم مادي و انسان‌كش امروز ناراضي هستند و دل‌ها به سرعت به سمت آسمان و حقيقت مي‌چرخد.

رئيس جمهور با بيان اين كه راه جديد، راه الهي، راه پيامبران و صراط مستقيم است، گفت: انديشه مهدويت و انتظار به سرعت در حال انتشار در دنيا است و دل‌ها به سوي آن حركت كرده و انسان‌ها را به خود متوجه مي‌كند. بخشي از اين رويداد به خاطر مجاهدت‌ها و تلاش‌هاي ملت ايران، فرهيختگان و انديشمندان ايران است.

بنابر اين گزارش، بيست و يكمين نمايشگاه بين المللي قرآن از روز گذشته، 14 تيرماه به مدت يك ماه در قالب 40 بخش در محل مصلي امام خميني(ره) برپا خواهد بود.

 

شنبه 15 تير 1392 - 10:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر