جمعه 16 خرداد 1399 - 23:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن برگزار شد

 

آئين افتتاحيه بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم روز جمعه، 14 تيرماه در مصلاي امام خميني(ره) برگزار شد.

اين مراسم با تلاوت آياتي از قرآن كريم توسط سعيد طوسي، قاري بين‌المللي كشورمان آغاز شد، سپس حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص فعاليت‌هاي قرآني انجام شده در دولت نهم و دهم سخنراني كرد.

وي در اين مراسم اظهار كرد: با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري و بحث كليدي سبك زندگي قرآني بهترين راه براي ايجاد تمدن قرآني كه از مطالبات معظم‌له است، ايجاد سبك زندگي قرآني بين مردم است و به همين منظور شعار نمايشگاه اين دوره «سبك زندگي قرآني» انتخاب شد.

حجت‌الاسلام محمدي تصريح كرد: اگر سبك زندگي مردم قرآني شود، مدينه فاضله اسلامي يا آرمان شهر قرآني ايجاد مي‌شود و جاي جاي نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم مصداق اين امر است، زيرا قرآن كريم با معارف خود در عقول و با هنرهاي خود در قلب نفوذ مي‌كند.

رئيس بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با ارائه گزارشي از برنامه‌هاي قرآني دولت نهم و دهم بيان كرد: در دولت نهم مقدمات و ريل‌گذاري براي ايجاد ساختارهاي قرآني كليد خورد و در دولت دهم اين تلاش‌ها به نتيجه رسيد و مي‌توان گفت بزرگترين تحولات قرآني بعد از انقلاب در همين دوره شكل گرفت، به گونه‌اي كه بينش مسئولان نسبت به جايگاه قرآن كريم عوض شد.

وي ادامه داد: پيش از اين مركز قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ذيل يك اداره فرهنگي تعريف شده بود و در آغاز دولت نهم اين مركز قرآني تبديل به مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني شد كه از اداره كل بالاتر بود، همچنين در دولت دهم منشور توسعه فرهنگ قرآني ابلاغ شد كه آغاز تحولات بزرگي در كشور شد.

حجت‌الاسلام محمدي عنوان كرد: ساختار‌سازي، پشتيباني، فرهنگ‌سازي و نگرش در تحول مديران از دستاوردهاي اين اقدامات بود، به گونه‌اي كه 21 دستگاه و پنج وزير به همراه مسئولان دستگاه‌ها در شوراي توسعه فرهنگ قرآني عضو شدند و هفت ساختار جديد قرآني در دستگاه‌هاي مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور، وزارت علوم تحقيقات و فناوري، وزارت آموزش و پرورش، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سازمان اوقاف و امور خيريه و ... شكل گرفت.

وي عنوان كرد: بودجه قرآني در سال 90 دويست ميليارد تومان بود و اين جدايي از پانصد ميليارد توماني بود كه به فعاليت‌هاي قرآني استان‌ها اختصاص گرفت، اين ميزان بودجه به تنهاي بيشتر از تمام بودجه قرآني كشور بعد از انقلاب اسلامي تاكنون بود، در دولت هشتم بودجه قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پانصد ميليون تومان بود، در حالي كه در دولت دهم اين بودجه به پنجاه ميليارد تومان رسيده و بيست و پنج ميليارد تومان فقط صرف تجهيز موسسات قرآني شده است.

معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در سال 92 دو بودجه سيصد ميليارد توماني براي برنامه‌هاي قرآني تصويب شد، پيش از اين 180 موسسه قرآني در كشور بود كه اكنون به بيش از دو هزار موسسه قرآني رسيده است كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از هر يك از موسسات خود تا سقف پنجاه ميليون تومان حمايت مي‌كند.

وي اظهار كرد: برگزاري جشنواره آيات از ديگر اقدامات قرآني اين وزارتخانه بود به گونه‌اي كه در دور اول صد هزار اثر و در دور دوم 120 هزار اثر به جشنواره رسيد و دور سوم آن در نمايشگاه اين دوره كليد مي‌خورد، همچنين در كشور سيصد نمايشگاه قرآن برگزار مي‌شود كه پنج نمايشگاه كه در شهرهاي مانند مشهد، تبريز، اصفهان و ... برگزار مي‌شود، مانند نمايشگاه تهران جنبه‌اي بين‌المللي دارد و در اين راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برنامه تربيت حافظان قرآن كريم را بر اساس تاكيدات مقام معظم رهبري دنبال مي‌كند.

حجت‌الاسلام محمدي يادآور شد: اگر دولت يازدهم بخواهد همين پيشرفت قرآني را دنبال كند، بايد دو مسئله فرهنگ‌سازي و نظام‌سازي را پيش روي خود قرار دهند، زيرا دهه سوم عمر برپايي نمايشگاه قرآن دهه‌ فرهنگ‌سازي است، همچنين ارتقاي سطح كمي و كيفي بر اساس زير ساخت‌هاي موجود، شكوفايي ظرفيت‌هاي قرآني و ايجاد موسسات صنفي و مردمي، تثبيت جايگاه هنرهاي قرآني و تاسيس دانشگاه قرآني مي‌تواند از ديگر اولويت‌هاي قرآني دولت يازدهم باشد.

رئيس نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم تصريح كرد: از نمايشگاه قرآن كريم استقبال بسيار خوبي مي‌شود و نمايشگاه قرآن اين ظرفيت را دارد كه در 10 برابر ظرفيت و فضاي بيشتر برگزار شود. در بخش ارائه محصولات فرهنگي 750 متقاضي وجود داشت كه فقط به 65 متقاضي غرفه داده شد و همين تقاضاي بسيار زياد در ساير بخش‌ها نيز مشاهد مي‌شود.

در ادامه سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي طي سخناني كوتاهي در اين مراسم اظهار كرد: هر بخش از نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم بر اساس احاديث حضرات معصومين(ع) انتخاب شده است و بر اين اساس بخش‌هاي مشاوره، هنرهاي نمايشي، قهرمانان قرآني، شب‌هاي نوراني، قرآن و آئين جوانمردي، سبك زندگي قرآني، هزار توي انديشه، كوثر رحماني، بر آستان قله‌هاي تهذيب و ... تدارك ديده شده است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: همان گونه كه بر اساس قرآن كريم آيات به شيوه ساده و قابل فهم براي مردم نازل شده است در نمايشگاه قرآن نيز سعي شده كه بخش‌هاي مختلف براي عموم بازديد كنندگان قابل استفاده باشد.

 

شنبه 15 تير 1392 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر