چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 9:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

اهتمام ويژه سيماي قرآن به مقوله ترويج قرآن

 

حسين اسدي، مديركل قرآن و حديث جامعة المصطفي(ص) العالمية اظهار كرد: پرداختن به مقوله قرائت قرآن كريم به عنوان يك عامل و شاخص تبليغي امر مهمي است كه سيماي قرآن نسبت به آن اهتمام دارد و تلاوت‌هاي خوبي را پخش مي‌كند و برنامه «آفاق» تجلي اين اهتمام است.

اسدي در گفت‌وگويي در مورد ضرورت اجراي برنامه‌هايي مثل برنامه تلويزيوني تلاوت و نغمات «آفاق» كه جمعه شب‌ها روي آنتن شبكه قرآن و معارف سيما مي‌رود، اظهار كرد: حوزه فعاليت‌هاي قرآني در كشور از حوزه‌هاي عمده‌اي برخوردار است كه يكي از مهم‌ترين آنها حوزه تبليغ و ترويج و ديگري آموزش و پژوهش است.

وي افزود: در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي، تبليغي و ترويجي قرآن كريم، تلاوت آيات در ذات خود يكي از نمونه‌‌ها و فعاليت‌هاي بارز است، لذا در هر صورت پرداختن به قرآن كريم مي‌تواند در حوزه ترويج كلام‌الله ايجاد توسعه كند و قرآن، شناخت كلام‌الله و فرهنگ قرآني را در جامعه منتشر كند.

اسدي عنوان كرد: تلاوت آيات كلام‌الله و پخش تلاوت‌هاي خوب از صدا و سيما در جهت انتشار صوت قرآن ـ كه روايات فراواني در مدح آن از ائمه معصومين(ع) وجود دارد، همچنين بسياري از آيات قرآن ما را به تلاوت آن تشويق مي‌كند و بزرگان ما نيز رهنمود‌هاي فراواني دراين‌باره ارائه كرده‌اند ـ از روش‌هاي تاثيرگذار ترويج آيات وحي است.

وي ادامه داد: قرائت تبليغي و ترويجي قرآن، همان قرائت تحقيق و يا ترتيل در مجالس مختلف در ايران و كشورهاي مختلف است كه از جايگاه بلندي در حوزه ترويج برخوردار است، لذا پرداختن به مقوله قرائت قرآن كريم به عنوان يك عامل و شاخص تبليغي بسيار مهم است كه به لطف خدا سيماي قرآن نسبت به آن اهتمام دارد و تلاوت‌هاي خوبي را پخش مي‌كند، همچنين نسبت به تلاوت، فعاليت‌هاي آموزشي و ترويجي مطلوبي انجام مي‌شود.

اين كارشناس و فعال قرآني بيان كرد: يكي از كارهاي مهمي كه در اين حوزه مي‌توان انجام داد پرداختن به قله‌هاي اين فن در ايران و جهان است. پرداختن به قراء بزرگ و اساتيد قرآن و شخصيت و زندگي آنان كه در تبليغ قرآن سهم دارند مي‌تواند عاملي براي توسعه و ترويج قرآن كريم در جامعه باشد، اين ضرورت را سيماي قرآن به درستي درك كرده و با طراحي برنامه‌هاي جذابي مثل «آفاق» در اين حوزه فعال و تاثيرگذار بوده است.

وي اضافه كرد: برنامه «آفاق» با هوشمندي و خوش‌سليقگي كه در دست‌اندركاران آن سراغ دارم موضوعي را هدف قرار داده است كه همه آحاد جامعه مي‌توانند به آن توجه داشته باشند و براي آنان جذاب باشد.

شما مي‌دانيد كه عكس و تصوير در زندگي همه مردم جايگاه خاصي دارد، بهترين مناسبت‌هاي زندگي ميهمانان برنامه، سفرها و يادگاري‌ها از عزيزان و ... به وسيله تصوير و عكس براي همه خاطره‌انگيز است؛ چه براي آنها كه اهل آن فن خاص باشند و چه براي آنها كه در آن زمينه تخصصي نداشته باشند، همه با ديدن تصاوير مربوط به جريان توجهشان به آن جلب مي‌شود.

اسدي تصريح كرد: لذا يكي از خوش‌سليقگي‌هاي برنامه «آفاق» اين است كه تصاوير خاطره‌انگيز فعاليت‌هاي قرآني اساتيد و قهرمان‌هاي قرآني را به تصوير و تحليل مي‌كشد و خاطرات مربوط به آن توسط شخص بيان مي‌شود كه انتخاب اين موضوع جاي تشكر دارد و جاي آن در اين مقوله خالي بود؛ آفاق توانسته است اين خلا را پر و با يك جذابيت خاصي آن را دنبال كند.

وي تاكيد كرد: حضور اين قهرمانان و اسوه‌ها و قله‌هاي اين علم و فن و هنر الهي و صحبت آنان در فضايي دوستانه و صميمانه شرايط خوبي را براي تاثيرگذاري برنامه فراهم كرده است.

مردم دوست‌ دارند با شخصيت‌هاي شناخته شده اين حوزه ديدار و با آنها گفت‌وگو كنند، اين فضا در حوزه تبليغ و ترويج قرآن توسط برنامه «آفاق» فراهم شده است.

مدير كل قرآن و حديث جامعة المصطفي(ص) العالميه متذكر شد: معطوف كردن توجه مخاطب به خاطرات از طريق جذابيت‌هاي سمعي و بصري نقطه مثبتي براي اين برنامه است.

از سوي ديگر توصيه‌هاي اين قهرمانان قرآني و محور بودن آنان در يك برنامه ويژه از جمله كارهاي شايسته‌اي است كه كمتر ديده شده به طور مستقل در يك برنامه خاص به آن پرداخته شود.

وي ادامه داد: به نظر مي‌آيد اين برنامه براي همه بينندگان در قشرهاي مختلف، خصوصا آنها كه در ابتداي راه تلاوت و حفظ قرآن هستند كه معمولا جوانان و نوجوانانند، بتواند جذابيت و تاثيرگذاري مطلوبي داشته باشد.

اسدي به عنوان پيشنهادي براي جذابيت بيشتر برنامه «آفاق» گفت: به نظر مي‌‌آيد اگر فضايي فراهم شود كه علاقه‌مندان و دوستداران قهرمانان قرآني حاضر در استوديو بتوانند از طريق تلفن با آنان گفت‌وگو كنند و برخي سؤالات را خودشان مطرح كنند و جواب بگيرند براي ساير بينندگان نيز جذابيت داشته باشد.

همچنين بد نيست آيتمي وجود داشته باشد كه با علاقه‌مندان اين قهرمانان مصاحبه شود و خاطرات مربوط به آن استاد و قهرمان قرآني توسط علاقه‌مندان ايشان اظهار شود.

وي اظهار كرد: در برنامه «آفاق» مي‌توان اين موضوع را مشاهده كرد كه خانواده ريشه‌دار قرآني مي‌تواند علاوه بر اينكه به بعدي از ابعاد قرائت مي‌پردازد در عرصه‌هاي مختلف، قرآن را به جامعه بياورد. به عنوان مثال تهيه‌كننده اين برنامه، محمد سليمي و يا مجري برنامه، هادي صلح‌جو نتيجه بركت حضور در يك خانواده قرآني هستند.

 از آنجا كه مقوله قرائت و تبليغ قرآن يك مقوله هنري و آسماني است و حال و هواي منزل را عوض مي‌كند از چنين خانواده‌هايي فرزنداني با تخصص‌هاي مختلف به جامعه تحويل داده مي‌شوند كه با بن‌مايه‌هاي قرآني مي‌توانند تحولات چشم‌گيري را ايجاد كنند.

اسدي در پايان تصريح كرد: آثار محمد سليمي هم در راديو و هم در تلويزيون آثار شاخصي بوده است، وي از يك خانواده قرآني است، همين طور هادي صلح‌جو، هم خودش و هم ابوي گرامي‌ وي از اساتيد قرآني است. اين است كه پيشينه تربيت خانواده و هنري بار آمدن فرزندان توانسته به اين برنامه رنگ و لعاب خوبي بدهد.

به نوبه خودم به بسياري از ميهمانان جمهوري اسلامي كه ما در جامعة العالميه ميزبان آنها هستيم و آنان در حال تحصيل علوم قرآني در كشور ما هستند، مشاهده اين برنامه را توصيه‌ كرده‌ام كه بازخوردهاي خوبي هم دراين‌باره داشته‌ايم.

 

شنبه 15 تير 1392 - 9:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری