دوشنبه 12 خرداد 1399 - 17:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

اصول گفت و گو نويسي در داستان

 

نگاهي به کتاب«گفت‌وگو نويسي»نوشته‌ گلوريا کمپتون با ترجمه فهيمه محمد سمسار

 

کتاب«گفت‌وگو نويسي؛ فنون و تمرين‌هايي براي نوشتن گفت‌وگو‌هاي قوي»نوشته‌ گلوريا کمپتون با ترجمه فهيمه محمد سمسار به اصول پانزده گانه گفت و گو نويسي از منظر نويسنده کتاب مي پردازد که در آن با کمک مثال هايي از ادبيات جهان، اين مسئله براي مخاطب توزيع داده مي شود. براي ورود به اين بحث، لازم است اين نکته را يادآوري کنيم که براي خيلي از نويسندگان، گفت و گو نويسي در داستان از سخت ترين بخش هاي کار نويسندگي است که معمولاً آنها را دچار وسواس مي کند تا بارها ديالوگ هايي را که از زبان شخصيت هاي داستاني خود بيان مي کنند با خود زمزمه کنند و موقعي که به بافت طبيعي کلمات و آهنگ رضايت بخش جمله مطمئن شدند، به سراغ بخش بعدي داستان خود بروند. شايد براي همين است که اغلب کارشناسان ادبي معتقدند، گفت‌وگو، بدون شک يکي از ارکان اساسي رمان و قصه کوتاه است و چه بسيار آثاري که در آن‌ها ناتواني نويسنده در نوشتن گفت‌وگو، به کل اثر ضربه زده و به رغم قابليت‌هاي ديگر اثر، آن را به اثري کم رمق بدل کرده است. نويسندگاني چون ارنست همينگوي و آنتوان چخوف، از جمله استادان مسلم گفت‌وگونويسي در ادبيات جهان هستند. کمتر کسي است که گفت‌وگوهاي به يادماندني قصه‌هايي چون «آدم‌کش‌ها»، «گربه زير باران» و «تپه‌هايي به شکل فيل‌هاي سفيد» ارنست همينگوي را از ياد برده باشد. گفت‌وگوهايي که تمام ديگر عناصر قصه روي دوش آن‌ها سوار شده‌اند و مي‌توانند نقشي آموزشي براي نويسندگان جوان داشته باشند. در کشور ما منابع کم و محدودي در اين زمينه وجود داشته و دارد، اما به تازگي کتابي منتشر شده که تا حدود زيادي خلع هاي موجود در اين زمينه را پر مي کند.

اين کتاب با عنوان«گفت‌وگو نويسي؛ فنون و تمرين‌هايي براي نوشتن گفت‌وگو‌هاي قوي»نوشته‌ گلوريا کمپتون است که با ترجمه فهيمه محمد سمسار راهي بازار کتاب ايران شده است.

گلوريا کمپتون، استاد داستان‌نويسي در دانشگاه‌هاي آمريکا است و کتاب حاضر، اثر مهم و تاثير گذار او در زمينه گفت و گو نويسي است. اين کتاب شامل پانزده فصل است و نويسنده در آن به نقش کليدي و پر اهميت عنصر«گفت‌وگو» در قصه و رمان و همه‌ بايدها و نبايدهايي که نويسندگان براي نوشتن گفت‌وگوهاي قوي بايد بدانند، پرداخته است. مسائلي همچون غلبه بر ترس در گفت‌وگونويسي، متناسب کردن گفت‌وگو با نوع داستان، استفاده از گفت‌وگوهايي که داستان را پيش مي‌برد، ترکيب روايت، گفت‌‌وگو و حادثه در داستان، زبان شخصيت‌ها و ويژگي‌هاي فردي آن‌ها در گفت‌و‌گو، استفاده از گفت‌وگو براي توصيف زمان و مکان و پس زمينه داستان، تنظيم سرعت گفت‌وگو در داستان از مواردي هستند که در در اين کتاب از آن‌ها سخن به ميان آمده است. آن‌چه اين کتاب را از کتاب‌هاي ديگري که در زمينه گفت‌وگو نويسي منتشر شده، متمايز مي‌کند، مثال‌‎هايي از گفت‌وگوهاي قوي است که نويسنده آن‌ها را از ميان کتاب‌ها و رمان‌هاي پرفروش و موفق دنيا انتخاب کرده و در هر فصل از کتاب آورده است. کتاب گفت‌وگو نويسي؛ فنون و تمرين‌هايي براي نوشتن گفت‌وگو‌هاي قوي، مسلما براي نويسندگان مبتدي که در جست‌وجوي متوني آموزشي براي يادگيري فنون قصه نويسي‌اند، جنبه کاربردي و آموزشي خواهد داشت. ويژگي ديگر کتاب گفت وگو نويسي؛ فنون و تمرين‌هايي براي نوشتن گفت‌وگو‌هاي قوي، آن است که به نمايشنامه و فيلمنامه‌نويسان کمک مي کند تا بتوانند تکنيک درست گفت وگو را در متن هاي نوشتاري خود به کار گيرند و مخاطب را تا پايان اثر بکشانند و گفت وگو را به عنوان نقش کليدي اثري که مخاطب را ترغيب به خواندن کتاب مي‌کند مورد پرداخت قرار دهند، چون کتاب‌هاي بسياري وجود دارند که به دليل اين که گفت وگو در آنها خوب تعبيه نشده باعث خستگي مخاطب مي شوند، يعني همانطور که يک گفت وگوي قوي مي‌تواند به پيشبرد داستان کمک کند يک سلسله گفت وگوي ضعيف باعث افت داستان مي‌شود، چون يکي از دشوارترين مهارت‌هاي داستان نويسي همين عنصر گفت وگو است. اين مسئله از آن جهت اهميت دارد که گفت وگوي هدفمند به زيبايي اثر و داستان مي‌افزايد و انگيزه نويسنده را به خوبي روشن مي‌کند. فهيمه محمد سمسار در جايگاه مترجم اين اثر آموزشي، در طول اثر سعي کرده براي حفظ زيبايي و روان بودن متن، در پاورقي توضيحاتي را ارائه دهد که براي مخاطب راهگشا باشد. اين کتاب علاوه نويسندگان، حتي براي روزنامه نگاران و خبرنگاران و همه کساني که در شغل شان با گفت وگو سر و کار دارند، اثر کاربردي و مفيد است.

کتاب حاضر دومين اثر از مجموعه 10 جلدي کتاب‌ هاي آموزش نويسندگي است که دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري انتشار آنها را در دستور کار خود قرار داده است. جلدهاي بعدي اين مجموعه عبارت است از«همه‌چيز درباره نويسندگي خلاق»، «اسرار و ابزار طنزنويسي»، «شخصيت‌پردازي نمايشي در داستان»، «شرح‌حال‌نويسي»، «ويژگي شخصيت‌ها»، «صحنه‌پردازي در داستان»، «رمان‌نويسي»، «زاويه ديد در داستان»، «ويرايش داستان» که انتشارات سوره مهر به مرور آنها را منتشر خواهد کرد.

چاپ اول(1391)کتاب«گفت وگو نويسي؛ فنون و تمرين‌هايي براي نوشتن گفت‌وگو‌هاي قوي» نوشته‌ گلوريا کمپتون با ترجمه فهيمه محمد سمسار با شمارگان2500نسخه، 502 صفحه قطع رقعي و قيمت 19900 تومان از سوي توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شه است. 

 

شنبه 8 تير 1392 - 8:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری